RSS

Bierne chmurzenie? Są wyniki badań wydychanego aerozolu! Ciekawe!

06 List

No, nareszcie mogę wrócić do tego, o czym tak naprawdę lubię pisać, czyli do kwestii naukowych. Ukazała się bardzo ciekawa publikacja dotycząca składu chemicznego tego, co wydychamy w trakcie chmurzenia.
Przyznam, że bardzo mi się ona podoba – nie tylko ze względu na zawarte w niej wyniki, ale także na metodykę badań. Do tej pory badano bowiem zwykle to, co wychodzi z e-papierosa, z pominięciem „czynnika ludzkiego”. Tutaj jest inaczej, ponieważ w badaniu wzięła udział grupa 30 ludzi w wieku 21-54 lat. Byli to palacze analogów (10 osób) oraz użytkownicy e-papierosów (20 osób – dwie grupy – do mentoli i do zwykłych).
Nie będę opisywał szczegółowo badań, napiszę tylko, że test polegał na chmurzeniu/paleniu w pokoju konferencyjnym o kubaturze 40 m^3, czyli zbliżonej do typowego pokoju w mieszkaniu. Do poboru próbek stosowano zmodyfikowany system wykorzystywany do testowania dymu wydychanego przy paleniu klasycznym. Jest to rodzaj ustnika z filtrem/filtrami, wspomagany ssawką.
Przed badaniami z użyciem analogów/e-p pobrano próbki powietrza z pokoju – tzw. ślepa próba. Ponadto każdy badany poddany został analizie wydechu zanim jeszcze zaczął palić/chmurzyć. Wiemy bowiem, ze naturalny ludzki oddech zawiera także np. związki karbonylowe typu formaldehydu.
No to teraz trochę o wynikach. Okazało się, że aerozol z e-papierosów składa się niemal w 3/4 z wody i w 1/4 z gliceryny. Skład liquidu to ponad 85% gliceryny i ok. 8% wody. Jak więc widać, proporcje są zdecydowanie odwrotne. Co ciekawe, wcześniejsze eksperymenty z badaniem aerozolu podawanego bezpośrednio z maszyny (typu polskiego „palaczbota”) dają wyniki podobne do tych drugich. Widać więc, że w warunkach rzeczywistych gliceryna jest wchłaniana w procesie chmurzenia, a jej miejsce zajmuje woda.
Oczywiście w aerozolu jest też nikotyna, ale w stosunkowo niewielkich ilościach (rzędu 0,06%). Związki typu fenolowego są praktycznie nieobecne, tzn. ich poziom jest równy temu, który wydychamy naturalnie. To samo dotyczy traktowanych sumarycznie związków karbonylowych. Nota bene – pamiętacie jaki szum był, że e-fajki emitują rakotwórczy formaldehyd?
Warto z samej ciekawości spojrzeć na rys. 4 i 5, aby zobaczyć porównanie aerozolu z e-fajek z tym, co wydycha palacz analogów. Daje do myślenia.

Wrócę jeszcze do zawartości nikotyny. Jeśli w liquidzie jej stężenie wynosiło 18 mg/ml, czyli mniej więcej 1,8%, a w wydychanym aerozolu jest jej mniej niż 0,06%, to znaczy, że nie więcej niż 3% tego alkaloidu nie ulega wchłonięciu. Zadziwiające, jak ten wynik pasuje do tego, co w swoim klasycznym już raporcie sprzed kilku lat napisał Murray Laugesen.
Co to oznacza w praktyce? Ano tylko tyle, że zużywając 1 ml liquidu wypuścimy w przestrzeń ok. 0,6 mg nikotyny. Jeśli przeliczymy to na wspomniany pokój konferencyjny, to stężenie nikotyny w powietrzu będzie wynosić ok. 15 μg/m^3. Uważam, że jest to ilość nieznaczna. Jeśli ktoś trzeci będzie w tym pokoju oddychał, jest w stanie wchłonąć ilości nikotyny najwyżej porównywalne z tymi, które są w bakłażanach, pomidorach czy kalafiorach.

A przy okazji – podpierając się tymi wynikami możemy spokojnie głosić, że 75% wydychanej chmurki to woda. Oczywiście nie oznacza to, że ten aerozol jest totalnie nieszkodliwy, ale histeria wokół biernego chmurzenia jest zdecydowanie przesadzona.

 
17 Komentarzy

Opublikował/a w dniu 6 listopada 2014 w ogólne

 

Tagi: , ,

17 responses to “Bierne chmurzenie? Są wyniki badań wydychanego aerozolu! Ciekawe!

 1. Meant

  6 listopada 2014 at 07:58

  A jednak jest WODA. Skoro jest wydychana to na pewno i płuca zalewa… 😉

   
  • przeciwnik palenia

   6 listopada 2014 at 09:13

   powietrze wydychane przez człowieka również zawiera wodę 😛 poza tym badania odbywały się przy użyciu płynu zawierającego wodę. Jak wiemy nic w przyrodzie nie ginie.

    
  • C'mon check this out

   14 listopada 2014 at 18:55

   Płuca zalewa woda powiadasz, a wilgotne powietrze, które wdychamy też je zalewa i pewnie się już topimy. Powiedz mi, dlaczego przyjemniej oddycha się wilgotnym powietrzem niż powietrzem suchym (chociażby zimowe wewnątrz-kontynentalne). Człowiek nie kaktus, płuca też nie

    
 2. Meant

  6 listopada 2014 at 09:18

  No nie wiem…a ile tej wody było w tym płynie, co go użyto do tych badań?

   
  • przeciwnik palenia

   6 listopada 2014 at 09:41

   czytanie ze zrozumieniem, ok. 8% 🙂

    
 3. Meant

  6 listopada 2014 at 09:54

  Ahaaa! I tych 8% zrobiło się 75% w ciągu kilku sekund?
  „Jak wiemy nic w przyrodzie nie ginie.” a nawet robi się tego więcej !

   
  • przeciwnik palenia

   6 listopada 2014 at 09:59

   koncentracja jest większa to nie znaczy, że jest tego więcej. Lepszym wynikiem byłby brak wody w wydychanej chmurze? Woda nie zostaje w płucach tylko ją wydychamy. Chyba dobrze, prawda?

    
   • Meant

    6 listopada 2014 at 10:11

    No raczej… inaczej byśmy się utopili, prawda?

     
    • Meant

     6 listopada 2014 at 10:13

     😉

      
 4. bogdanor

  6 listopada 2014 at 12:12

  Czyli wszystko o epaleniu , póki co nikt nie znalazł w tym sposobie porzucenia..zwykłych papierosów, czegokolwiek co dyskredytowało by wapowanie 🙂 I prawdopodobnie nie znajdzie. E papaierosy marki Camel, czy Marlboro wkrótce.

   
 5. Alan P.

  6 listopada 2014 at 16:28

  Czyli jak jest płyn na bazie glikolu propylenowego (a większość płynów jest w proporcjach około 70PG/30VG) to wydychamy wodę a glikol zostaje w organizmie?

   
  • StaryChemik

   6 listopada 2014 at 17:25

   Tego nie wiemy – w opisywanym przypadku liquid był na bazie VG, bez PG.

    
 6. Zaciekawiony

  21 grudnia 2014 at 01:35

  Gliceryna nie jest „wchłaniana w procesie chmurzenia” ona po prostu chłonie wilgoć z powietrza, bo jest higroskopijna, stąd następuje rozcieńczenie płynu zawartego w kroplach aerozolu. Glikol propylenowy ma zresztą podobnie.

   
 7. drzazga78

  29 grudnia 2014 at 20:13

  jak ma się to do FAQ – pkt. 80… czy to nieaktualne ?

   
  • StaryChemik

   29 grudnia 2014 at 21:03

   W FAQ mowa jest o klasycznym liquidzie, zawierającym PG/VG. Tu był badany liquid bez PG, więc wyniki są takie jakie są. Tak czy inaczej – w chmurce są obecne wszystkie składniki liquidu, nie jest on mgłą wodną.

    

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

 
%d blogerów lubi to: