RSS

„Vape” słowem roku 2014 w Oxford Dictionaries!

19 List

Każdy język jest tworem żywym. Powstają nowe słowa, stare czasem po latach odchodzą do lamusa (choć nie znikają). Błyskawiczna kariera chmurzenia/wapowania musiała też odcisnąć swoje piętno na słownictwie.
No i tak powstało angielskie słowo „vape”, które zostało właśnie ogłoszone słowem roku 2014 przez zespół wydający Oxford Dictionaries. Jest to o tyle spektakularne zwycięstwo, że sama definicja została dodana do słowników oksfordzkich zaledwie kilka miesięcy temu, w sierpniu 2014.
Co ciekawe – słowo to jest definiowane jako czasownik (czyli nasze chmurzenie), ale też jako rzeczownik oznaczający sam przyrząd używany do tego celu. Na blogu OxfordDictionaries można też znaleźć inną ciekawostkę – okazuje się, że słowo „vaping” powstało na długo przed tym, nim świat zaraziła epidemia chmurzenia. Jako pierwszy użył go bowiem w 1983 roku Rob Stepney w artykule w New Society.
Warto dodać, że oksfordzkim słowem roku 2013 było selfie.
Nie znajdziemy jeszcze jednak tego słowa w klasycznym Oxford English Dictionary (OED), ale to raczej nic dziwnego, znając tradycjonalizm Brytyjczyków. Tak czy inaczej – chmurzenie zaczyna być zauważane także przez lingwistów, co uznaję za naprawdę dobry objaw, ponieważ w jakimś sensie zostaje ono „udomowione” i wyciągnięte zza kulis na sam środek sceny.
Ciekawe kiedy słowa związane z elektronicznymi papierosami i chmurzeniem znajdą się w oficjalnych polskich słownikach. Jak myślicie?

 
3 Komentarze

Opublikował/a w dniu 19 listopada 2014 w ogólne

 

3 responses to “„Vape” słowem roku 2014 w Oxford Dictionaries!

 1. amelia

  20 listopada 2014 at 13:59

  ciekawe co jeszcze nas zaskoczy 🙂

  EDIT: na pewno nie zaskoczy kolejna próba reklamy. Odpuść. SCh

   
 2. marquor

  20 listopada 2014 at 22:36

  Z pewnością jest to pocieszające ale te określenia są też czyjąś twórczością podobnie jak wapowanie/chmurzenie,oczywiście nie można tego porównywać z prowokującym kopiowaniem tekstów jednak są wspólne i mimo zapożyczeń łączą a nie dzielą.

   

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

 
%d blogerów lubi to: