RSS

Używasz e-papierosów? Uważaj na zwierzaki domowe!

28 List

Wiemy, że liquidy zawierają toksyczną nikotynę – musimy przed nimi strzec nasze domowe zwierzaki. Niestety, okazuje się, że przez nieuwagę, a czasem przez zwykłą bezmyślność możemy je narazić na wielkie niebezpieczeństwo. Ostatnio, po serii zatruć (w tym niestety też śmiertelnych), ostrzegają o tym weterynarze w Wielkiej Brytanii. Opisany tam przypadek psa, który zdążył chwycić buteleczkę z liquidem, która upadła na ziemię właścicielowi powinien być przestrogą dla posiadaczy psów, kotów i innych podobnych stworów.
W tym przypadku toksyczna była nikotyna jako taka, ale okazuje się, że nawet zerówki mogą stanowić niebezpieczeństwo. W tym przypadku chodzi o koty i ich reakcję na glikol propylenowy (uwaga – w tytule artykułu jest błędnie przywołany glikol polipropylenowy, podczas gdy tekst dotyczy „naszego” PG, który jest składnikiem większości liquidów obecnych na rynku.
Okazuje się, że ten generalnie bezpieczny związek, nawet dla psów, w przypadku spożycia go przez koty, może spowodować poważne konsekwencje zdrowotne. Zauważono bowiem, że zapadają one na specyficzny rodzaj anemii, a w mikroskopowym obrazie krwi widać tzw. ciałka Heinza. Są to obecne wewnątrz erytrocytu struktury powstałe ze zdenaturowanej hemoglobiny oraz białek z tzw. zrębu erytrocytu (czerwonego ciałka krwi). Na całe szczęście nie jest to choroba śmiertelna, jeśli wystarczająco szybko odetniemy zwierzaka od źródła glikolu, ale w poważniejszych przypadkach może nawet wymagać transfuzji krwi.
Dlatego apeluję – dbajmy o to, aby nasze domowe zwierzaki nie miały dostępu do liquidów, nawet zerówek. Warto dmuchać na zimne.
No i chyba nie muszę kolejny raz przypominać – dzieciaki też powinny być trzymane jak najdalej od naszych buteleczek z płynami.

(c) by Mirosław Dworniczak
Jeśli chcesz wykorzystać ten tekst lub jego fragmenty, skontaktuj się z autorem.

Kopiowanie cudzych tekstów z sieci jest zwykłą bezczelną kradzieżą – patrz art. 115 Prawa Autorskiego (do 3 lat za kratami).
Żeby nie było, że nie ostrzegałem.

Reklamy
 
8 Komentarzy

Opublikował/a w dniu 28 listopada 2014 w ogólne

 

Tagi:

8 responses to “Używasz e-papierosów? Uważaj na zwierzaki domowe!

 1. Ewa.378

  28 listopada 2014 at 09:24

  Ale palenie w pomieszczeniu w którym przebywa zwierzę nie jest chyba aż tak szkodliwe? Mam jeszcze jedno pytanie czy w tym artykule: http://www.dailymail.co.uk/health/article-2851665/E-cigarettes-contain-10-TIMES-cancer-causing-chemicals-regular-cigarettes.html?ito=social-facebook jest chociaż trochę prawdy czy też jest to wyssane z palca?

   
 2. Arau

  28 listopada 2014 at 09:39

  Jak moje koty są obojętne na liquidy, tak szczury… Nie mam pojęcia co je ciągnie, ale zdarza się, że nawet leżącego e-papierosa atakują, kopią, prychają i usiłują zlizać każdy ślad liquidu… A, że to wszędobylskie stworzenia, butelki zawsze trzymam w miejscu dla nich niedostępnym.

   
 3. mal

  29 listopada 2014 at 18:03

  1.mój kot nie znosi wydmuchiwanej chmurki i natychmiast ucieka, a muszę przyznać, że to b. mądry kot… zatem – czy ja mam przestać dmuchać?
  2. dziś znalazłam coś takiego: http://kopalniawiedzy.pl/e-papieros-papieros-substancja-rakotworcza,21469 czy to propaganda czy ostrzeżenie?

   
 4. qba

  30 listopada 2014 at 11:53

  Przepraszam, trochę nie na temat. Ale nurtuje mnie czy od 2016 w UK epapierosy będą sprzedawane na receptę? Bo przeglądam teraz internet i widzę pełno sprzeczności. Raz piszą, że będą traktowane jak leki bez recepty, a chwilę później czytam, że będą sprzedawane na receptę. To jak w końcu będzie?

   

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s

 
%d blogerów lubi to: