RSS

Znowu o kasie – małej i dużej

09 Gru

Dziś krótko o finansach. Kilka dni temu zakończyła się kampania społeczna, w ramach której już po raz drugi zbierano fundusze na badania naukowe dotyczące e-papierosów. Na całe szczęście w obu przypadkach udało się zebrać potrzebne środki. I także w obu wiodącym badaczem był znany nam Konstantinos Farsalinos, który od kilku lat zajmuje się tą tematyką.
W ostatniej zbiórce w ramach crowdfundingu udało się w ciągu dwóch miesięcy zgromadzić ponad 73 tysiące $, a w obu akcjach łącznie prawie 100 tysięcy dolarów. W ramach pierwszego projektu badana była obecność związków karbonylowych w liquidach, drugi natomiast dotyczy jeszcze ważniejszej kwestii – analizy temperatury odparowania i jej wpływu na zużycie liquidu i skład chmurki.
Wszyscy wiemy, że są to niesamowicie istotne kwestie, mające bezpośrednie przełożenie na bezpieczeństwo użytkowników e-papierosów. Dość dziwne wydaje się więc to, że trzeba zbierać drobne sumy od ludzi zainteresowanych tą sprawą, aby uzyskać wyniki, które mają znaczenie dla milionów ludzi.
No, to było o kasie małej. A teraz news zza oceanu. Otóż amerykański Narodowy Instytut Zdrowia też postanowił włączyć się w sponsorowanie badań dotyczących e-fajek. No i wyasygnował lekką ręką (w końcu to kasa podatników, więc można ją wydawać w dowolny sposób) pieniądze na badania, które mają dać odpowiedź na pytanie dlaczego ludzie w ogóle używają e-papierosów.
Projekt badawczy będzie realizowany przez dwuosobowy zespół na University of Arizona. Uczeni zasiądą za komputerami i będą zbierać dane z Facebooka, Twittera i innych mediów społecznościowych. No, faktycznie są to badania absolutnie niezbędne teraz, zaraz i jak najszybciej. Przecież nikt nawet się nie domyśla, dlaczego ludzie chcą używać e-fajek. I zapewne każdy z Was czeka na te wyniki, bo chce się dowiedzieć dlaczego chmurzy, prawda?
A najciekawsze w tym wszystkim jest to, jaka suma zostanie przekazana – 2,5 miliona $! Tak, dwie i pół bańki zielonych. 25 razy tyle, ile kosztują poważne badania analityczne Farsalinosa. Przyznam, że jestem zdrowo zszokowany. Zastanawiam się ile pożytecznych badań można by zrobić mając taką kasę.
Aha, jeszcze jedna ciekawostka – wspomniany uniwersytet w lipcu br uznał, że bardzo mądrym będzie zakaz używania e-papierosów na terenie kampusu. Co prawda już dwa razy odraczano wejście w życie tego przepisu, ale jestem jakoś dziwnie przekonany, że niebawem studenci University of Arizona przestaną się cieszyć chmurką, ale za to dowiedzą się, dlaczego tak ich ciągnęło do e-fajek.

Reklamy
 
3 Komentarze

Opublikował/a w dniu 9 grudnia 2014 w ogólne

 

3 responses to “Znowu o kasie – małej i dużej

 1. Qbx

  9 grudnia 2014 at 20:58

  Zakaz e-fajek na campusie… ciekawe czy dymić wolno w wyznaczonych gettach.
  Co do dysproporcji w kosztach badań… he he – przecież to normalne.

   
 2. Ewunia

  9 grudnia 2014 at 22:34

  Tego be Mrozek nie wymyslil. Rece opadaja.

   
 3. Meant

  10 grudnia 2014 at 17:06

  Brawo za zestawienie tych dwóch faktów. Moje ręce nie opadają – z dłoni robią się pięści.

   

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s

 
%d blogerów lubi to: