RSS

Marzenia Starego Chemika na rok 2015

28 Gru

To już kolejny wpis, w którym dzielę się z Wami moimi refleksjami dotyczącymi tego, co nas otacza w świecie e-p, a także próbuję trochę pomarzyć. Pomarzyć, a nie przewidywać, bo pamiętam słynny cytat autorstwa wielkiego Nielsa Bohra – „przewidywanie jest bardzo trudne, szczególnie jeśli chodzi o przyszłość”.
O czym więc marzę sobie w ten grudniowy dzień? Patrząc na to, co się dzieje w naszym światku, marzę sobie o tym, że media zaczną być bardziej obiektywne w przedstawianiu tematyki e-papierosów, a szczególnie kwestii zdrowotnych. Marzę o rzetelności dziennikarzy prasy, radia, TV oraz portali internetowych. Niestety, z tą rzetelnością jest nadal nie najlepiej, chociaż czasami już pojawiają się nieco bardziej uczciwe teksty. Taka maleńka iskierka nadziei, ale… nadal strasznie długa droga do normalności.
Z akcją EFVI nie wyszło, niestety. I to nie tylko w Polsce, ale w całej Europie. Ale dzięki temu wiemy, że tak naprawdę nie mamy co liczyć na masowy udział społeczności waperów, z wyjątkiem jednostek, które potrafią się naprawdę zaangażować. Chylę czoła przed tymi, którzy nie szczędzili własnego czasu dla dobra wspólnego.
No i coraz szybszym krokiem zbliżają się terminy wdrażania niesławnej dyrektywy tytoniowej. Wiem, że jest przygotowywana zmiana naszej krajowej ustawy. Zapewne w 2015 dowiemy się, co takiego zawiera. Niestety, nie wygląda to optymistycznie. Z moich prywatnych informacji wynika, że ustawa będzie raczej bardzo bliska dyrektywie, czyli w zasadzie może spowodować negatywną rewolucję na rynku. Będą zapewne tzw. konsultacje społeczne, ale nie bardzo wierzę, że ludzie masowo wezmą w tym udział (poza pojedynczymi aktywnymi członkami społeczności). Marzę o tym, abym się w tej kwestii mylił.
Marzę też już od dawna o tym, aby nareszcie została uporządkowana kwestia norm dotyczących liquidów. Tyle, że nie bardzo widać w tej sprawie ruchy ze strony producentów/dystrybutorów. Część robi badania, ale nie widać, aby ktoś chciał skoordynować te sprawy. No a jeśli sami się tym nie zajmiemy, to weźmie się za to władza. Specjaliści, którzy wiedzą, że w liquidzie jest propylen glikolu. I wtedy już nie będzie śmiesznie, tylko strasznie.
Marzyłem o tym, żeby powstało stowarzyszenie chmurzących. No i powstało, ale marzy mi się, że zacznie działać naprawdę aktywnie i będzie zrzeszać sporą liczbę waperów. Przypominam – w jedności siła.
Ale żeby nie było tak ponuro – w czerwcu 2014 odbyło się w Warszawie Pierwsze Forum Nikotynowe – GFN ’14. Pomysł narodził się późno, ale dzięki klasycznej polskiej ułańskiej fantazji udało się wszystko zorganizować i zgromadzić naprawdę najwybitniejszych specjalistów z wielu krajów. Ludziom tak się spodobała organizacja i miejsce konferencji, że niemal jednogłośnie postanowiono, że GFN ’15 odbędzie się ponownie w Warszawie, 5-6 czerwca. Wiemy już, że będą obecni wszyscy ważni specjaliści w tej tematyce, a także sporo nowych.
I w związku z tym mam też marzenie – aby ci polscy naukowcy, którzy tak ochoczo wypowiadają się na tematy związane z nikotyną, e-papierosami, innymi alternatywami dla palenia (prof. Zatoński, Jędrzejko, Orłowski, Florek, dr Balwicki), znaleźli w sobie tym razem odrobinę cywilnej odwagi i pojawili się na obradach Forum w czerwcu. Przyjdźcie, szanowni Państwo. Będziemy na Was czekać, bo chcemy porozmawiać o ważnych sprawach. Chcemy wysłuchać Waszych argumentów, ale też chcemy, abyście i nas wysłuchali. Żebyście posłuchali tych, którzy od kilku lat zajmują się tymi tematami – Polosy, Farsalinosa, Sobczaka, le Houezeca i wielu innych. Zapraszamy serdecznie!
No a na sam koniec jeszcze jedno, prywatne marzenie. Marzę o zdrowiu, bo rok 2014 nie był dla mnie łaskawy.

BONUM FELICEM FAUSTUM FORTUNATUM ANNUM NOVUM!

Reklamy
 
4 Komentarze

Opublikował/a w dniu 28 grudnia 2014 w ogólne

 

Tagi: , , , ,

4 responses to “Marzenia Starego Chemika na rok 2015

 1. Jan Stojan

  28 grudnia 2014 at 17:08

  Spełnienia wszystkich marzeń, zwłaszcza ostatniego 🙂
  Optime tibi eveniant omnia!

   
 2. sawas

  28 grudnia 2014 at 17:46

  W takim razie ZDROWIA życzę, będzie dobre zdrowie, to wszystko inne też się ułoży. Najlepszego.

   
 3. Meant

  28 grudnia 2014 at 19:02

  Życzę Zdrowia. Całą resztę marzeń tysiące Twoich przyjaciół pomogą załatwić.

   
 4. Markus

  29 grudnia 2014 at 13:23

  Jeśli nadal tacy „spece” jak dr. Janusz Meder będą się w taki sposób publicznie wypowiadać o e-papierosach to marzenie o rzetelności dziennikarstwa pozostanie nierealnym marzeniem.
  A oto jego „twórczość” w Polskim radiu: http://www.polskieradio.pl/7/15/Artykul/1337385,Dr-Janusz-Mader-pakiet-onkologiczny-jest-wielka-szansa o ep zaczyna około 11:10 minuty.
  Tobie Mirku życzę dużo zdrowia i siły

   

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s

 
%d blogerów lubi to: