RSS

Nikotyryna – słowo, które warto poznać

24 Sty

Wszyscy czytelnicy bloga znają oczywiście alkaloid – nikotynę. Niektórzy być może pamiętają, że istnieje też kotynina, będąca jednym z istotnych metabolitów nikotyny. Przy okazji przypominam, że słowo to jest anagramem nikotyny. Teraz mamy kolejne słowo, o którym być może w najbliższym czasie zrobi się głośno.
Jak widać wyraźnie wszystkie te słowa są podobne. Czym jest tytułowa nikotyryna (ang. nicotyrine)? Jest to alkaloid powstający wskutek odwodornienia, czyli chemicznie rzecz biorąc – utlenienia cząsteczki nikotyny.

nicotine-1
budowa cząsteczki nikotyny

nicotyrine-1
budowa cząsteczki nikotyryny
kolor ciemnoniebieski – azot, bladoniebieski – węgiel, biały – wodór

Jeśli porównamy te wzory, zobaczymy, że różnią się tylko tym, że cząsteczka na dole ma o cztery atomy wodoru mniej. Niby niewiele, ale z chemicznego punktu widzenia te cząsteczki są bardzo różne.
Jeśli spróbujecie wyszukać to słowo u wujka Gugla, nie znajdziecie zbyt wiele. W bazie publikacji medycznych PubMed jest około 20 odnośników. Wygląda jednak na to, że sytuacja ta się zmieni. Dzięki uprzejmości jednego z autorów mam właśnie na pulpicie publikację dotyczącą zależności stosunku ilościowego nikotyryny do nikotyny w liquidach, a właściwie w generowanym przy pomocy e-papierosa aerozolu.
Zacznijmy może od tego, że czysta nikotyna farmakopealna praktycznie nie zawiera nikotyryny. Świeżo przygotowane roztwory liquidów także są prawie wolne od tego związku. Gdy jednak pozostawimy je na trochę dłużej bez całkowitej izolacji od tlenu z powietrza, rozpoczyna się powolny proces utleniania nikotyny do nikotyryny (i innych związków też). Zauważono, że ten proces jest szybszy w przypadku, gdy bazą liquidu jest PG. Jeśli nikotyna jest w mieszaninie PG/VG, utlenianie przebiega wolniej. Proces utleniania jest oczywiście znacznie szybszy przy wzroście temperatury, zachodzi także w czasie podgrzewania na grzałce atomizera. Badano aerozol generowany przez e-papierosa – klasycznego eGo z niezbyt wyrafinowanym atomizerem. Wiem, wiem… zaraz ktoś może powiedzieć, że to już przeżytek itd. Pamiętajmy jednak, że zdecydowana większość typowych użytkowników e-fajek używa właśnie takiego sprzętu.
Co ciekawe – z wykonanych badań wyszło, że krótszy czas aktywacji grzałki skutkuje większym stosunkiem nikotyryny do nikotyny (NNR – nicotyrine/nicotine ratio). Konkretnie – przy zaciąganiu przez 0,5 sekundy NNR wyniósł 0,26, gdy jednak zaciąganie trwało 3 sekundy, NNR spadał do 0,04. Wydaje się to być dość logiczne – dłuższe zaciągnięcie powoduje wzrost szybkości przepływu powietrza, a więc realny spadek temperatury ogrzewanej mieszanki, co skutkuje mniejszą efektywnością utleniania.
Wartość NNR wzrasta także w funkcji czasu. Inaczej mówiąc – im dłużej stoi liquid, tym więcej jest w nim nikotyryny. Także w generowanym aerozolu wartość NNR wzrasta, i to bardziej niż w samym liquidzie.

Dlaczego w ogóle temat nikotyryny jest interesujący? Ano, warto wiedzieć, że obecność nikotyryny obok nikotyny powoduje, że ta druga szybciej się wchłania i jednocześnie wolniej metabolizuje. Tak więc im więcej mamy nikotyryny, tym szybciej (i na dłużej) zaspokoimy głód nikotynowy. Należy jednak pamiętać, że jak na razie jest to robocza hipoteza, choć poparta już pewnymi dowodami eksperymentalnymi.
Ktoś powie: no to może warto jakoś sztucznie zwiększyć wartość NNR, dodając nikotyrynę do liquidu, żeby móc zmniejszyć wchłanianą dawkę nikotyny? Niestety, w tym momencie trudno coś takiego zasugerować. Za mało wiedzy mamy o działaniu samej nikotyryny na organizm. Co prawda nie stwierdzono, aby związek ten był jakoś szczególnie szkodliwy, ale badań w tym temacie było niewiele. Musimy trochę poczekać. Ważne jednak, że badania są prowadzone.

I na sam koniec podziękowanie dla dr. Brenta Williamsa za udostępnienie tekstu artykułu.
I am greatly indebted to Dr. Brent Williams for providing me with a copy of his paper.

(c) by Mirosław Dworniczak
Jeśli chcesz wykorzystać ten tekst lub jego fragmenty, skontaktuj się z autorem. Linkować oczywiście można.

Kopiowanie cudzych tekstów z sieci jest zwykłą bezczelną kradzieżą – patrz art. 115 Prawa Autorskiego (do 3 lat za kratami).
Żeby nie było, że nie ostrzegałem.

Reklamy
 
7 Komentarzy

Opublikował/a w dniu 24 stycznia 2015 w ogólne

 

Tagi: , ,

7 responses to “Nikotyryna – słowo, które warto poznać

 1. Luks

  25 stycznia 2015 at 23:29

  Czyli jak mamy to rozumieć ? Że wapujemy ale tak do końca nie wiadomo jak to jest z tą nikotyryną ? znaczy czy nie odbije się to na naszym zdrowiu jednak po dłuższym używaniu e-p ?

  P.S : W tekście jest podane że było to robione na egonie wiadomo z jakimś CE pewnie. To jeżeli np wapuje na kaytku z microcoilem na w pełni otwartym dopływie powietrza to mniej będę dostarczał nikotyryny do organizmu niż taki e-palacz z egonem ? ( albo i więcej ).Pozdrawiam

   
  • StaryChemik

   25 stycznia 2015 at 23:35

   Jak na razie nie ma żadnych doniesień o tym, aby nikotyryna była szczególnie toksyczna czy rakotwórcza (a była już badana). Osobiście uznaję, że jej właściwości dla organizmu nie będą gorsze niż nikotyny, a ponieważ transformacja jest 1:1, więc nie widzę powodu do paniki.
   Tu raczej mowa o ciekawostce, z której może wyniknąć coś dobrego, a nie złego.

    
   • Luks

    29 stycznia 2015 at 22:21

    Witam. No to w takim razie wapuję z dalszym zamiłoaniem 🙂 heh Spokojniejszy na duchu 🙂

    P.S. Człowiek to jednak jest głupi, paliło sie analogi i się nie przejmowało o jego toksyczności a teraz jak jest jakaś wzmianka że może być coś nie tak z e-p to odrazu szybciej serce zabije a wcześniej to nie przeszkadzało. Chyba to już przez tą nagonke mediów na temat e-p. Pozdrawiam

     
    • StaryChemik

     29 stycznia 2015 at 22:31

     Twój PS jest kwintesencją. Ładowaliśmy smołę w płuca, a teraz drżymy, jeśli nie pachnie fiołkiem.

      
     • Luks

      29 stycznia 2015 at 22:41

      Ja co prawda palę e-p tylko 2 lata ale jestem mega zadowolony. Brak porannego kaszlu, lepsze odczówanie smaków, lepszy węch, nie śmierdzę ja i moje ubrania a także mieszkanie.

       
 2. Aleksandra M

  28 stycznia 2015 at 00:30

  Fragmenty tego tekstu i odniesienie do Pana bloga również chciałabym umieścić w prezentacji, Czy wyraża Pan na to zgodę?

   

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

 
%d blogerów lubi to: