RSS

Światowe Forum Nikotynowe – Warszawa, czerwiec 2015

09 Lu

Kilka dni temu pisałem o tym, że będziemy mieli okazję gościć w Polsce twórcę e-papierosa. Pan Hon Lik będzie uczestnikiem Global Forum on Nicotine, czyli Światowego Forum Nikotynowego. Ponieważ sympozjum to będzie już za niecałe 4 miesiące, myślę, że warto nieco przybliżyć tematykę, która będzie tam poruszana.
W chwili obecnej program znamy w zarysie, jest on cały czas w stadium doprecyzowania, ale mamy już pojęcie, czego będą dotyczyć poszczególne sesje. Generalnym hasłem Forum jest „Where science and policy meets” – „Miejsce, w którym spotyka się nauka z polityką”. W tym przypadku „polityka” oznacza wszelkie działania władz, których podmiotem są e–papierosy, a więc tak naprawdę osoby chmurzące. Ja bym przy okazji dodał na nasz krajowy użytek – „zainteresuj się polityką zanim ona się zainteresuje tobą”.
Chcemy, aby w Warszawie każdy miał szansę posłuchać o tym, jak ludzie zaangażowani w tematykę nikotynową referują wyniki swoich badań tych zagadnień. Na pewno będzie też dyskusja na gorący temat „formaldehydowy”, który w ciągu ostatnich kilkunastu tygodni przewija się w mediach. Organizatorzy już kilka miesięcy temu wystosowali zaproszenia dla takich przeciwników e-papierosów, jak słynny Stanton Glantz. Niestety, nie było nawet grzecznościowej odpowiedzi. A szkoda, bo dyskusja mogłaby być ciekawa. Zobaczymy czy nasi krajowi bojownicy anty-e, którzy tak ochoczo występują w mediach, zaszczycą forum swoją obecnością.
Ale dyskusje będą nie tylko na tematy stricte naukowe. Osobna piątkowa sesja satelitarna przewidziana jest na dyskusję o standardach, czyli o tym, jak widzimy kwestię badań, którym powinny być poddawane liquidy i sam sprzęt. Jak wiecie, jest to kwestia kluczowa, ponieważ wiąże się z bezpieczeństwem i zdrowiem ludzi. Równolegle będzie też dyskusja pod hasłem „Consumer advocacy”, w ramach której będziemy rozmawiać o tym, jak skoordynować akcje ludzi, którzy starają się walczyć o prawa konsumentów. W tym przypadku nie chodzi tylko o walkę o nasze interesy z władzą, ale także z krzywdzącym obrazem chmurzenia w mediach.
Sporo czasu będzie poświęcone temu, jak nowe produkty nikotynowe zmieniają rynek palenia i czy jest szansa na to, aby był to początek końca analogów, czyli papierosów tradycyjnych. Tu też ważny będzie aspekt polityczny, a więc mądrość regulacji prawnych. Wiemy doskonale, że nowe produkty nikotynowe mogą uratować wiele istnień ludzkich. Rzecz w tym, aby ta szansa nie została zmarnowana przez stworzenie złego prawa – zapewne sporo czasu będzie poświęcone TPD oraz jej implementacji w poszczególnych krajach UE. Liczymy na to, że pojawią się tym razem ludzie stanowiący prawo w Polsce – reprezentanci rządu, sejmu czy senatu.
Warto też dodać, że podobnie jak rok temu, w czwartkowy wieczór poprzedzający właściwą konferencję odbędzie się międzynarodowe spotkanie chmurzących – Vapemeet. Zeszłoroczne było naprawdę udane, co zapewne potwierdzą ci, którzy na nim byli. Fantastyczna atmosfera, możliwość poznania ludzi z całego świata, porozmawiania (głównie po angielsku, chociaż słyszałem też rozmowy po francusku i hiszpańsku) nie tylko o grzałkach i bateriach, ale tak naprawdę o wszystkim. Cały lokal został zarezerwowany, jest oczywiście zakaz palenia. Chmurzyć można do woli!

9

Reklamy
 
6 Komentarzy

Opublikował/a w dniu 9 lutego 2015 w ogólne

 

Tagi: ,

6 responses to “Światowe Forum Nikotynowe – Warszawa, czerwiec 2015

 1. Meant

  10 lutego 2015 at 21:41

  Rok temu poznałem na vapemeet Dr. K.Farsalinosa, Davida Dorna, Petera Hayeka i kilkudziesięciu innych pełnych energii z Europy. Akumulatory naładowane na walkę o MOJE LUDZKIE prawo wyboru (mniej szkodliwej alternatywy tytoniu).

   
 2. Meant

  10 lutego 2015 at 22:08

  Małe wyjaśnienie: Vapemeet =SPOTkanie chmurzących.

   
 3. Meant

  11 lutego 2015 at 22:18

  A przede wszystkim poznałem osobiście autora niniejszego Bloga.

   
 4. Mirek Kornaszewski

  14 Maj 2015 at 10:25

  To może w tym roku i mnie się poszczęści 😉
  Znajomości międzynarodowych raczej nie nawiążę z uwagi na „bierną” znajomość języka angielskiego, ale może zdążę się jeszcze podciągnąć 🙂

   
  • StaryChemik

   14 Maj 2015 at 10:31

   Mam nadzieję, że na Vapemeet w czwartek będziesz.

    
   • Mirek Kornaszewski

    14 Maj 2015 at 11:39

    Jest to oczywista oczywistość, że będę 🙂 Należy wszechstronnie stymulować mózg 😉

     

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

 
%d blogerów lubi to: