RSS

Ciąża/karmienie – co z e-papierosami?

14 Lu

Praktycznie od samego początku istnienia tego bloga dostaję pytania dotyczące tego, czy kobieta w ciąży lub karmiąca piersią może używać e-papierosa. Jak wiecie, nie jestem specjalistą w kwestiach medycznych, a problem ten jest naprawdę ważny. Dlatego też zwróciłem się do lekarza – praktyka (ze specjalizacją z pediatrii), który sam używa e-papierosów i bardzo dobrze zna tę tematykę.
Aby ta informacja nie zginęła tutaj w stosie kolejnych wpisów, postanowiłem ją umieścić w odpowiednim dziale – Okiem specjalistów.
Myślę, że ten krótki tekst zawiera wszystkie informacje wystarczające do podjęcia odpowiedniej decyzji.
Chcę w tym miejscu serdecznie podziękować panu doktorowi za zajęcie się tematem i przygotowanie tego istotnego wyjaśnienia. Dzięki, Wiesiek!

 
16 Komentarzy

Opublikował/a w dniu 14 lutego 2015 w ogólne

 

Tagi: ,

16 responses to “Ciąża/karmienie – co z e-papierosami?

 1. irys

  14 lutego 2015 at 16:14

  a czy nie powinno być tam jeszcze dopisane o wapowaniu przy noworodku? w sensie, że nie powinno się?

   
  • Wiesław Mrotek

   14 lutego 2015 at 17:33

   @irys
   Noworodki są z reguły karmione piersią. W nielicznych przypadkach karmienia sztucznego rozsądna matka nie będzie mu dmuchać chmurką w nos. A poza tym każda matka ma prawo decydować, czy w jej domu będzie się używało e-papierosów – tak jak właściciel restauracji, czy innego obiektu użyteczności publicznej. Przy okazji – noworodek to dziecko do ukończenia pierwszego miesiąca życia, do drugiego roku to już niemowlę.
   Poza tym wg badań wydychana chmurka jest praktycznie nieszkodliwa, nie ma problemu biernego palenia. Mimo tego w obecności maluchów nie wyciągam z kieszeni e-fajki i nie bucham, jakieś to mało eleganckie … 😀

    
   • irys

    14 lutego 2015 at 20:44

    W sumie racja Panie Doktorze 🙂 dlatego napisałem nie powinno się a nie, że zakazane. Oczywistym jest, że każda matka ma wybór, ale jak wiemy niektórych trzeba uświadamiać i to czasami dosadnie.
    Ahhh .. właśnie uświadomiłem sobie, że mój syn stał się niemowlęciem 🙂 szybko leci 🙂
    Panie Dotokrze oczywiście wielki ukłon po same sznurówki 🙂
    Pozdrawiam serdecznie
    Ireneusz Tarnowski Waper i czciciel Wielkiego Guru SCH 🙂

     
   • Justyna

    16 lutego 2015 at 08:57

    Moja wypowiedź będzie dotyczyła tylko i wyłącznie karmienia piersią. Gratuluję Panie Doktorze optymizmu ws. karmienia piersią. Jak dobrze pamiętam – każde z moich dzieci na oddziale noworodkowym i patologii noworodka było pompowane mieszanką. Bez mojej zgody, bez zaleceń lekarskich, bo to pielęgniarka przecież wie, co lepsze dla dziecka. Te, cyt. „nieliczne przypadki karmienia sztucznego” są nagminne na wielu oddziałach, szczególnie w niewielkich miastach. Nie na darmo siatki centylowe zamieszczone w książeczkach zdrowia są opracowane „dla karmienia mieszanego”.
    Poza tym z drugim akapitem jestem skłonna się zgodzić. A argument w ostatnim zdaniu jest elegancki 😀

     
    • StaryChemik

     16 lutego 2015 at 12:05

     Justyna – ale Ty piszesz o okresie szpitalnym, a Wiesiek chyba odnosi się do okresu noworodkowo/niemowlęcego jako całości. Ja mu wierzę, bo to w końcu jego specjalność. Tzn. dzieci, a nie karmienie piersią, bo o to go nie podejrzewam.

      
     • Justyna

      16 lutego 2015 at 15:00

      Panie Mirku, niestety to nie wygląda tak fajnie. Po powrocie ze szpitala znaczny odsetek kobiet przechodzi na „odpowiednio zmodyfikowane pod kątem ‚ludzkim’ mleko dla cieląt”. Bo tak jest wygodniej, bo dziecko dłużej śpi (mieszanka mlekozastępcza jest dłużej trawiona), bo słabo przybiera, bo nastąpił „mityczny zanik mleka” w okolicach szóstego tygodnia, bo babcia doradziła, bo sąsiadka wychowała trójkę dzieci na słynnym niebieskim w proszku :D. A w szóstym miesiącu mleko ludzkie jest spożywane tylko przez czterdzieści kilka procent dzieciaków. Pamiętajmy, że mleko dla cieląt ma skład przystosowany dla nich, podobnie jest z królikami i z ludźmi.
      Bardzo przepraszam za lekki sarkazm wyzierający z mojego postu. Nie neguję potrzeby karmienia dzieci mieszanką mlekozastępczą, ale uważam, że należy to ograniczyć do minimum (do przypadków koniecznych), a mamom dać maksymalne wsparcie w początkowym okresie macierzyństwa. Ale nie na siłę, nie „terroryzmem laktacyjnym”. Szerzyć wiedzę o właściwościach mleka ludzkiego, a nie wychwalać produkt wysokoprzetworzony zawierający „pufa”, liofilizowane bakterie, hydrolizowane białka mleka krowiego…
      Temat jak rzeka. Nie czas i miejsce. Nie jestem doradcą laktacyjnym, bo nie byłabym w tym najlepsza, ze względu na mój podły charakter:D Zgłębiłam jednak temat dosyć dobrze, ze względu na osobiste doświadczenia w tej materii. I moje dzieciaki mieszankę jadły tylko w szpitalu. Bez mojej wiedzy.
      Dodam, że jak nie przepadam za WHO za to co robi ws. e-fajek, ale lubię WHO za to co robi ws. karmienia naturalnego.
      Jeszcze muszę sprawdzić jedno – czy nikotyna przenika do mleka kobiecego, czy nie.

       
      • Justyna

       16 lutego 2015 at 15:14

       Nikotyny w e-papierosach na szybko nie znalazłam ale mam o nikotynie w plastrach (bez chmurki, ale i wykluczamy substancje smoliste podobnie jak w e-fajkach).
       „Information in this record refers only to the use of nicotine as a replacement product for smoking cessation. With a 21 mg transdermal patch, nicotine passes into breastmilk in amounts equivalent to smoking 17 cigarettes daily. Lower patch strengths of 7 and 14 mg provide proportionately lower amounts of nicotine to the breastfed infant.”
       ze strony: http://www.drugs.com/breastfeeding/nicotine.html
       Sporo jest na ten temat.
       Mam szczerą nadzieję, że mam palących i chmurzących podczas kp jest mało i będzie coraz mniej (ale obserwując park w czasie spacerów mam wątpliwości)…

        
      • StaryChemik

       16 lutego 2015 at 18:33

       Nie wypowiadam się w sprawie karmienia, bo się na tym nie znam. Wiem, że jest zdrowe, moja żona i córka karmiły. Córka nawet prawie rok.
       Co do ostatniego – oczywiście, że przenika.

        
      • Kamila

       18 stycznia 2016 at 04:39

       Sprawdzilas?? Wciaglam sie w watek i jestem ciekawa 😀

        
 2. Jakub

  15 lutego 2015 at 17:46

  Jedyny prosty spos. kontaktu: nie życzę sobie takich komentarzy w stosunku do mojej osoby i na temat mojego bloga, szczegolnie dotyczących badan nad wodą święconą. Jeżeli się panu coś nie podoba, to juz pana problem. Wszystkie zlosliwe komentarze w stosunku do mojej osoby zostaly juz skopiowane. Zniesławienie z wykorzystaniem internetu jest również karalne.

   
  • StaryChemik

   15 lutego 2015 at 19:19

   Jakie komentarze na temat jakiego bloga i jakiej wody święconej? To na pewno miało być tu napisane?
   Coś podejrzewam, ale… pożyjemy, zobaczymy.

    
 3. Groszka

  16 lutego 2015 at 17:44

  Widzę tu dużą szansę na pozwy zbiorowe, jeśli na opakowaniu e-papierosa lub płynu nie ma informacji o szkodliwości i zakazu używania przez kobiety ciężarne.

   
  • StaryChemik

   16 lutego 2015 at 18:37

   Pod jednym warunkiem – że najpierw się udowodni związek przyczynowo-skutkowy.

    
 4. Wiesław Mrotek

  16 lutego 2015 at 19:33

  @Justyna
  Rozumiem uzasadnione rozżalenie z powodu nieaprobowanych przez Panią, niezaleconych przez lekarza działań pielęgniarek o niskim poziomie wiedzy a dużym „oswejwiedzymniemaniem”. Być może dotyczy to mniejszych ośrodków, chociaż moje obserwacje tego nie potwierdzają. Nawet w powiatowych szpitalach widać zainteresowanie w postaci informacji, szkół karmienia itp.
  W porównaniu do wcześniejszych statystyk (lata 70/80) odsetek matek wybierających karmienie naturalne jednak systematycznie rośnie.
  Pytanie o możliwość używania e-papierosów zada matka zainteresowana zdrowiem dziecka, a jako taka – jak sądzę – karmi piersią. I jako taka przełknie gorzką pigułkę abstynencji.
  Matka z niemowlakiem pytająca czy może karmić sztucznie dostaje odpowiedź – Zależy jak często chce pani zasięgać moich porad jak dziecko zachoruje. I zwykle dostaję odpowiedź – Aż tak to mi się pan nie podoba…

  @Groszka
  Tylko niektóre paczki tradycyjnych mają ostrzeżenie, że nie wolno podczas ciąży i karmienia. Kolega jak dostał takie z napisem o potencji, zapytał kioskarkę – A ma Pani takie z rakiem?.
  Jakoś lawiny pozwów nie widzę.

   
  • Justyna

   17 lutego 2015 at 21:04

   Panie Doktorze, dziękuję za zainteresowanie moim postem. To, że w nawet w powiatowych szpitalach widać zainteresowanie w postaci informacji, szkół rodzenia itd… nie oznacza, że praktyka idzie w parze z teorią. A u mnie w przychodni żaden z pediatrów nie słyszał ani nie czytał o zaleceniach MZ o karmieniu piersią powyżej pierwszego roku życia. Na prawdę zatrważający czasem jest poziom wiedzy na ten, moim zdaniem, istotny temat. Podobnie jest z ładowaniem w dziecko antybiotyków podczas kataru :). Oczywiście, progres w wybieraniu naturalnego karmienia jest pocieszający – ale jak dla mnie, ciągle zbyt mały. Daleka też jestem od oceniania wiedzy populacji pediatrów na podstawie niewielkiej grupy tychże. Ale powątpiewanie zostaje…
   Abstynencja nie powinna być gorzką pigułką. Spróbujmy to potraktować jako „naturalną kolej rzeczy”. Po „odkarmieniu” dziecka mama może sobie wrócić do nałogu. Powinno być o tyle łatwiej, że (optymistycznie zakładam) chmurząca mama przez okres ciąży nie chmurzyła.
   Oczywiście dobrze byłoby, żeby nie wracała, ale czymże bylibyśmy bez naszych nałogów i niedoskonałości 😀

    
 5. Karolina

  17 lutego 2015 at 15:45

  uważam, że w tym okresie powinno się zaprzestać używania jakichkolwiek poczynając od kawy kończąc na e-papierosach w końcu nigdy nic nie wiadomo…

   

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s

 
%d blogerów lubi to: