RSS

Co warto zrobić – kilka sugestii mądrego wapera

02 Mar

Dziś wklejam tutaj tekst, którego autorem jest jeden z nas – waper Mirek Kornaszewski. Pierwotnie został on opublikowany na zielonym forum (w wątku, w którym głównie pisano, , ale uznałem, że warto będzie go też zaprezentować tutaj, na co dostałem zgodę autora.

#########################################################################

Koledzy,
chciałbym przerwać tę bezproduktywną „olaboga, co z nami będzie” i zamienić ją na „co zrobić, żeby do tego nie doszło”. Mam świadomość, że bardzo jesteśmy przywykli do narzekania w oczekiwaniu na nadchodzący koniec świata, ale schrony antyapokaliptyczne same się nie wykopią ;)
Gdy byłem „we wojsku”, to zadziwiało mnie jak wszyscy dowódcy raportowali swoim przełożonym „jest super” nawet wtedy (szczególnie wtedy), gdy było do dupy. Jednocześnie każdy wylewał do kolegów tyle żółci na przełożonych (że jest do dupy) ile się dało, bo przecież on „WIEDZĄ, WIDZĄ”. Otóż nie… Oni nie wiedzą i nie widzą dopóki im ktoś nie powie. Założę się, że rozmowa z dowolnym człowiekiem (nie tylko z politykiem) w stylu „Ty idioto z Wiejskiej, masz zrobić co Ci mówię” jest raczej mało skuteczna. Proponuję zatem, żeby polityków traktować (przynajmniej doraźnie) jak zwykłych ludzi, którzy nie wiedzą. Nie wiedzą, bo nikt im tego nie powiedział.
Zamiast marudzić, że „Ci idioci z wiejskiej” są „be” proponuję:

1. Znaleźć polityków, którzy reprezentują wasz okręg/region w sejmie i senacie (bez względu na sympatie polityczne).
2. Pozyskać ich adresy email, lub pocztowe.
3. Napisać do nich e-maila, list w którym grzecznie i merytorycznie wyjaśnimy im „Dlaczego mają obowiązek promować wapowanie gdzie się da i jak się da”. Treść tego listu powinna być w takim tonie, żeby poczuli się emocjonalnie związani ze szczytną ideą waperską, niosącą ludowi pracującemu miast i wsi mniej szkodliwą alternatywę dla śmiercionośnego i bardzo kosztownego społecznie nałogu tytoniowego. To MY mamy im włożyć do ręki, do ust i do mózgu argumenty, którymi będą mogli się posługiwać w każdej dyskusji. To nam zależy, aby politycy palący papierosy nawrócili się na wapowanie (w trosce o zdrowie własne i dobro ogółu). Dajmy im tyle argumentów, żeby każda opcja polityczna, każdy poseł mógł znaleźć coś dla siebie i przede wszystkim pokażmy, że jest nas tyle, żeby warto się z nami liczyć w perspektywie nadchodzących wyborów. ;
)
4. Obserwujmy reakcje i ponawiajmy taką akcję jak nasz bohater i mentor organizacyjny
Andy Dufresne.
5. Zainteresujmy polityków ideą waperską gdzie się da i jak się da. Przestańmy na nich psioczyć i zacznijmy ich wykorzystywać zgodnie z przeznaczeniem.
6. Wylejmy na nich nieprzebrane zasoby naszej miłości do świata (ze szczególnym naciskiem na miłość do tych, którzy w wyniku palenia tytoniu mogą nas opuścić na zawsze) i róbmy to tak, ŻEBY NAS LUBILI. Przyszłość przemysłu reklamowego, to pozyskanie sympatii potencjalnego klienta dla produktu. Naszym klientem są politycy.
7. Traktujmy ich w naszych staraniach jak ludzi. Ludzi z którymi chcemy załatwiać interesy i z którymi w wielu sprawach na po drodze. Znajdźmy i wykorzystajmy to „jest nam po drodze ze sobą”. Nie sądzę, żeby to było aż takie trudne.

Każda metoda dobra, ale jakoś nie wyobrażam sobie chętnych do rzucania modami w sejm. Załatwmy to w lepszym stylu. ;)
I od dziś, nie narzekać… Szukać rozwiązań!

Ze szczerym waperskim pozdrowieniem… :)

Mirek Kornaszewski

10

 
7 Komentarzy

Opublikował/a w dniu 2 marca 2015 w ogólne

 

Tagi:

7 responses to “Co warto zrobić – kilka sugestii mądrego wapera

 1. markov

  2 marca 2015 at 08:39

  To jest dobre. Przecież właśnie to robią tzw. Big Pharma, Big Tobacco itp.
  Z tym, że potrzebujemy wsparcia „wiedzących”, jak Ty Chemiku w przygotowaniu treści listu.

   
  • StaryChemik

   2 marca 2015 at 08:49

   Myślę, że warto tutaj w komentarzach wspólnie się nad tym zastanowić, zebrać dobre argumenty, a potem każdy wybierze te, które mu odpowiadają, ubierze to we własne słowa i zacznie działać. Wydaje mi się, że istotne jest to, aby listy nie wyszły spod jednej sztancy, a poza tym, aby każdy wrzucił tam też troszkę swojej historii chmurzenia.

    
   • markov

    2 marca 2015 at 09:05

    Zgadzam się, dlatego też pisałem o wsparciu „wiedzących”, a nie o przygotowaniu treści przez tychże.

     
   • Mirek Kornaszewski

    3 marca 2015 at 02:28

    Zgadzam się w zupełności. Lista argumentów stanowiąca osnowę dla osobistej opowieści pokazującej dlaczego wapowanie jest lepsze od palenia tytoniu.
    Moje argumenty, dla których wapowanie jest lepsze od palenia tytoniu:
    1. Zdrowie – mimo braku badań nad długotrwałym wapowaniem jestem przekonany, że zmniejszenie ilości trucizn dostarczanych do organizmu jest pozytywem.
    2. Milion ludzi rocznie w UE umiera na choroby związane z paleniem tytoniu. Jeśli dzięki zamianie palenia tytoniu na wapowanie pozwoli ograniczyć tę liczbę choćby o 20%, to gra warta jest świeczki. Mniej kosztów społecznych, mniej wydatków na leczenie palaczy, mniejszy wpływ aerozolu na osoby postronne (vs. bierne palenie) itd.
    3. Wyższa skuteczność w zaprzestaniu palenia niż NTZ.

    Do każdego argumentu przydałaby się podkładka. Więcej mi się przypomni, gdy się wyśpię 😉

     
 2. grania

  2 marca 2015 at 10:23

  Swtetnie! Zaczynajmy-moze najpierw od wyszukania adresow mailowych poslow swojej opcji?ja biore sie do roboty.Pozdrawiam

   
 3. Meant

  2 marca 2015 at 20:39

  Takie coś znalazłem. Krótkie. Mocne zdania.
  http://thevapingmilitia.org/5-sentences-that-will-defeat-ecig-bans-and-taxes/

  A tutaj spolszczenie:

  „Szanowny/a panie/pani Pośle/Posłanko,

  Jestem byłym palaczem.
  Rzuciłem palenie dzięki dostępności elektronicznego papierosa i oczywistym zaletom jakie mi to oferuje.
  Wyrażam sprzeciw wobec zakazu używania e-papierosów przez osoby pełnoletnie w otwartej przestrzeni publicznej, a także jestem przeciwny nakładaniu podatku akcyzowego na te produkty.

  Rozumiem, że istnieje nieznaczne ryzyko dla użytkownika, ale e-papieros jest dalece mniej szkodliwą alternatywą tradycyjnych tytoniowych papierosów.
  Wiem także, iż elektroniczny papieros nie powoduje wyraźnego ryzyka dla osób z mojego bliskiego otoczenia, o których zdrowie dbając palenie tytoniu (x lat, x miesiący temu) rzuciłem.

  Dziękuję za poświęcenie Pańskiego (Pani) czasu i uwagi.

  Z poważaniem,

  ………………”

  W oryginalnym tekście jest piękne wytłumaczenie dlaczego te kilka zdań ma DUŻĄ moc.

  Oczywiście można i należy go zmieniać… dostosować do siebie.
  Może opisać swoją historię…

   
 4. Meant

  2 marca 2015 at 21:00

  Tak, to było przygotowywanie treści.

   

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

 
%d blogerów lubi to: