RSS

WAŻNE! Rozpoczął się europejski proces standaryzacji e-papierosów i liquidów

03 Kwi

Znany francuski specjalista od e-papierosów i liquidów, Jacques Le Houezeq (będzie w czerwcu na GFN ’15), podał właśnie na swoim blogu informację o tym, że francuski komitet ds. standardów AFNOR opublikował jako pierwszy na świecie, oficjalne dokumenty zawierające wymogi, które powinny być spełniane przez sprzęt i liquidy.
Myślę, że jest to ważny krok na drodze do realnej normalizacji tego wszystkiego. Z jednej strony bardzo mnie to cieszy, bo postulowałem zajęcie się tymi sprawami już prawie 6 lat temu. Z drugiej – smuci mnie, że u nas te sprawy nadal są w powijakach.
Od razu chcę dodać, że wymogi podane przez AFNOR nie są obowiązkowe, nawet dla francuskich sprzedawców/producentów. Cały system normalizacji jest od dawna dobrowolny. Każdy producent może dobrowolnie uznać, że chce spełniać standardy i sam to badać. Jeśli jednak zgłosi ten fakt światu, musi być świadomy konsekwencji. Jeżeli bowiem ktoś powie „sprawdzam” i okaże się, że jednak produkt wspomnianych standardów nie spełnia, musi się liczyć z karą. A kary są dość bolesne – dla firm mogą one sięgać 187500 euro. Tak stanowi francuski kodeks konsumencki. W innych krajach Europy zapewne jest podobnie.
O samej treści dokumentów napiszę za kilka dni. Dziś tylko kilka zdań ogólnych o samym procesie ustalania standardów. Francuzi poszli od razu dalej i postanowili działać na terenie całej Europy. W ramach CEN (European Committee for Standardization) powstał specjalny komitet, który zajmie się papierosami elektronicznymi oraz liquidami. Francuski AFNOR jest koordynatorem tej akcji – pierwsze spotkanie odbędzie się w Paryżu, w czerwcu 2015. CEN informuje, że zainteresowane strony (firmy, organizacje) powinny skontaktować się z krajowymi komitetami, czyli w naszym przypadku z Polskim Komitetem Normalizacyjnym. Jestem bardzo ciekawy, ile firm oraz organizacji z naszego kraju będzie zainteresowanych wzięciem udziału w tych pracach. Mawia się, że nieobecni nie mają racji… i chyba coś w tym jest.
Wydaje mi się, że powinniśmy w jakimś stopniu też mieć swój udział w tym całym procesie. I jest to niezależne od tego, czy zostanie uchwalone jakieś krajowe prawo dotyczące e-fajek i liquidów. Co więcej – istnienie norm europejskich może spowodować w jakimś sensie ograniczenie radosnej twórczości prawnej.
Całemu procesowi będę się oczywiście przyglądał, więc możecie być pewni, że pojawią się kolejne informacje na ten temat.

Ceterum censeo Directiva Tobaccorum delendam esse!
(A poza tym uważam, że Dyrektywa Tytoniowa winna być zniszczona!)

 
2 Komentarze

Opublikował/a w dniu 3 kwietnia 2015 w ogólne

 

Tagi: , ,

2 responses to “WAŻNE! Rozpoczął się europejski proces standaryzacji e-papierosów i liquidów

 1. Kaśka

  3 kwietnia 2015 at 12:49

  Bo my sami o siebie zadbać nie potrafimy, tylko oczekujemy, że inne kraje zrobią to za nas.

   
 2. thrashcraft

  6 kwietnia 2015 at 08:45

  Bo, cytując członka aparatu władzy – „to państwo istnieje tylko teoretycznie”. I jeśli już się czymś zajmuje, to głównie – eksploatacją społeczeństwa, a nie – tworzeniem przyjaznych warunków prawnych do życia i funkcjonowania, zgodnie z wolą zainteresowanych.

  Nie wiem, kiedy ten serwilizm społeczeństwa wobec władzy się w końcu skończy, a ludzie zaczną w końcu wymagać czegoś więcej niż socjalu i pełnego żłoba. Mam nadzieję, że stanie się to jeszcze za mojego życia.

   

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

 
%d blogerów lubi to: