RSS

Całkowity ban e-papierosów i liquidów (w tym także ich produkcji) w Chinach – czy to możliwe?

06 Kwi

Chyba niewielu czytelników tego bloga nie używało sprzętu lub liquidów pochodzących z ojczyzny e-papierosa – Chin. Do dziś zresztą większość sprzętu przychodzi do Europy właśnie stamtąd.
I w sumie trudno sobie wyobrazić, że nagle ktoś powie STOP! A jednak – okazuje się, że sytuacja może się dość szybko zmienić. Pojawiły się informacje, że chińscy oficjele zajmujący się zdrowiem nagle zainteresowali się e-fajkami. Padają argumenty, które tutaj znamy już bardzo, bardzo dobrze – nie są zbadane, wydzielają związki toksyczne, młodzież coraz częściej po nie sięga. Żadna nowość tutaj, ale do tej pory w Państwie Środka nie mówiło się o tym. Teraz jednak to się zmienia. Z Azji napływają doniesienia o tym, że tamtejsze ministerstwo zdrowia zaczyna rozważania nie tylko na temat zakazu sprzedaży e-papierosów i liquidów, ale także – i to jest istotne dla reszty świata – zakazu ich produkcji.
Nie wiadomo oczywiście na ile jest to sprawa realna. Oczywiście można zbanować wszystko, ale w tym momencie setki firm muszą nagle przerzucić się na inną działalność, a wiele tysięcy ludzi zapewne pójdzie na bruk. To rzecz jasna problem chińskiej ekonomii, ale jeśli strumień sprzętu i liquidów przestanie płynąć do Europy, będzie to miało dość istotny wpływ na tutejszy rynek.
Kwestia płynów nie jest chyba już tak istotna w tej chwili. Europa od jakiegoś czasu produkuje własne liquidy, napływają one też z USA. Najczęściej są one całkiem dobrej jakości, przynajmniej te, produkowane przez uznane firmy. Myślę, że bez problemów można wypełnić lukę powstałą w przypadku zablokowania strumyczka liquidów chińskich. Pewien problem będą miały oczywiście wszystkie te firmy, które są dystrybutorami tamtejszych produktów, ale pewnie sami już o tym myślą.
Gorsza sprawa ze sprzętem. To prawda, że tutaj też powstają całkiem fajne konstrukcje, ale jednak nie bardzo jestem w stanie sobie wyobrazić, aby e-fajki były produkowane w takich ilościach jak w Chinach. O cenach już nie wspomnę. Można sobie rzecz jasna wyobrazić, że i ta kwestia zostanie rozwiązana. Przyroda nie znosi próżni. Fabryki produkujące e-p mogą powstać w Malezji, na Filipinach czy w innym azjatyckim kraju. Ba, mogą one zatrudnić tych samych inżynierów, którzy teraz pracują przy projektowaniu i produkcji w Chinach. Wydaje się, że jednak byłaby to nieco inna skala produkcji, a więc i ceny zapewne by wzrosły. Tak czy inaczej – ludzie produkujący u nas wszelakie mody mogliby w takiej sytuacji nie martwić się o swoją przyszłość.
Być może władze chińskie nie pójdą tą drogą. Wystarczy, że przekalkulują straty finansowe związane z takim mocnym cięciem. Wiemy jednak, że w takich krajach jak Chiny nie wszystkie pociągnięcia są zawsze racjonalne. Wiemy też, że taka decyzja może zostać podjęta w ciągu kilku dni. I wtedy będzie ciekawie, oj ciekawie… Musimy bowiem pamiętać, że do implementacji unijnej Dyrektywy Tytoniowej zostało już naprawdę mało czasu – zaledwie 13 miesięcy. Może więc zacząć się niezłe zamieszanie. Nic to, pożyjemy – zobaczymy.

Ceterum censeo Directiva Tobaccorum delendam esse!
(A poza tym uważam, że Dyrektywa Tytoniowa winna być zniszczona!)

Reklamy
 
9 Komentarzy

Opublikował/a w dniu 6 kwietnia 2015 w ogólne

 

Tagi:

9 responses to “Całkowity ban e-papierosów i liquidów (w tym także ich produkcji) w Chinach – czy to możliwe?

 1. Kaznodzieja

  6 kwietnia 2015 at 22:09

  ups… Ja sobie poradzę- potrafię z agrafki i pudełka po miętówkach zrobić moda. Wbrew pozorom nie jestem jednak egoistą i martwi mnie to, że osoby chcące przejść na e-palenie/rzucić śmierdziuchy dzięki ep, nie będą miały do wyboru podstawowego sprzętu. Miejmy nadzieję, że nie dojdzie do tego bana

   
 2. Marek

  7 kwietnia 2015 at 09:17

  Kurde, tak nie może być. oby tego nie wprowadzili. Dzięki za info 😉

   
 3. kch

  7 kwietnia 2015 at 18:56

  Czy długie macki koncernów są aż tak długie?

   
 4. tstss

  8 kwietnia 2015 at 00:05

  Jak nie w chinach to w innej części azji,lub afryce powstaną fabryki.
  To jest zbyt duży interes by go odpuszczono.

   
 5. Wiesław Mrotek

  8 kwietnia 2015 at 08:58

  Sześciolatek T. zajadle broni swojego „żywotnego interesu”. Piaskownica na innym osiedlu, Rada Osiedla nie ma tam wpływów, ale znalazł popleczników w innej Radzie. Przy okazji wyeliminuje produkcję nieautoryzowanych wiaderek i łopatek i ich eksport do innych piaskownic. T. w razie potrzeby przywoła F. któremu również nie w smak zabawki z kraju małego W.
  Nec Hercules contra plures, szczególnie, że pecunia non olet.

   
 6. Meant

  8 kwietnia 2015 at 09:25

  http://vaporjoescanada.com/2015/04/07/ecig-ban-what-is-going-on-in-china/
  Świeża opinia bloggera z Kanady. O tym, że oponenci E-papsów to głównie Hon-Kong, podczas gdy na kontynencie szykuje się szeroko reklamowaną wystawę ISCIS (International Electronic Cigarette Industry Expo-15kwie.), na którą zaproszeni są gubernatorzy. Skoro producenci się nie obawiaja to i my nie powinniśmy.

   
 7. Kaśka

  8 kwietnia 2015 at 11:49

  Chińczycy zawsze coś wymyślą…

   
 8. zasysaczy7

  8 kwietnia 2015 at 15:26

  Na Onecie pojawił się kolejny postrach przed e-fajkami. Ręce opadają…. Szkoda słów na komentarz, oto link http://onet.tv/l/dbajosiebie/e-papierosy-a-bierne-palenie/drd6d

   
 9. Tommy Black

  8 kwietnia 2015 at 19:41

  Tytuł tego newsa może zachwiać najzdrowszym sercem… 🙂 brrr…Na szczęście Meant pomiescił był wyżej dobry link.do krótkiego , sensownego artykułu będącego w temacie.Poniewaz jest krótki,dam jego szybkie spolszczenie…

  Ban na e-papierosy ? Co się dzieje w Chinach?

  Jeśli jeszcze nie słyszałeś, artykuły, jak ten od The Standard w Hong Kongu, które są obecnie w obiegu, wskazują, że całkowity zakaz e-papierosów w Chinach jest nieuchronny. Artykuł informuje : „Przewodniczący Rady Antonio Cho-shing Kwong sugeruje, że e-papierosy powinny być kompleksowo zbanowane, w tym ich sprzedaż, reklama, promocja i działania sponsorskie, dystrybucja, import i produkcja.” Waperzy na całym świecie są zaniepokojeni tym, jak to wpłynie na rynek oraz ich życie. Wybraliśmy się do jednego z naszych ulubionych chińskich producentów, aby uzyskać informacje. Doris od Focal Ecig powiedziała:
  “Artykuły muszą rozróżnić Hong Kong od Chin Kontynentalnych. Hong Kong jest wrażliwy na punkcie e-papierosów i nikotyny zarówno teraz jak i był w przeszłości. Tymczasem Shenzhen (w Chinach kontynentalnych) jest miastem przodującym w produkcji e-papierosów . W dniach 9-11 kwietnia odbędzie się tam konwencja dotycząca e-papierosów, która jednocześnie będzie pierwszą wystawą e-papierosów. Kika dni później (15-17 kwietnia) , w Centrum Wystawienniczo -Kongresowym, również w Shenzhen, będzie miało miejsce ISCIS (International Electronic Cigarette Industry Expo). To znak, że rząd zdaje sobie sprawę z wagi tego przemysłu. Nie ma powodu, aby zbanować e-papierosy w Chinach Kontynentalnych.”
  Dalej mówiła o tym, że reklamy zbliżającej się konwencji są wyświetlane w widocznych miejscach na wielu stacjach metra największego ruchu Shenzhen – coś, co nie zdarzyło się nigdy wcześniej. Niektóre organizacje e-papierosowe zaprosiły na wydarzenie nawet gubernatorów. Działania branży nie wskazują na to, żeby miała być w najbliższym czasie wyeliminowana.
  W skrócie – jeśli producenci i sprzedawcy będący najbliżej sytuacji nie są zaniepokojeni, nie widzimy powodu dla którego waperzy powinni być.

   

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s

 
%d blogerów lubi to: