RSS

Polskie paradoksy, czyli kto dba o kasę a kto o zdrowie

13 Kwi

Kilka dni temu w Rzeczpospolitej można było przeczytać rozmowę z przedstawicielem Ministerstwa Finansów.
Trzeba przyznać, że oczy mogą się nam otworzyć szeroko ze zdumienia. Wiceminister finansów Jarosław Neneman, pytany o kwestię akcyzy na e-papierosy mówi wprost: Gdy mówimy o papierosach tradycyjnych, to mamy spójny, jednolity unijny system. Jeśli pojawią się takie rozwiązania dla e-papierosów, to się dostosujemy. Sami z siebie nie mamy silnej potrzeby, by regulować ten rynek. Między innymi dlatego, że to tani, legalny substytut dla rzucających tradycyjne papierosy. Wstępne prace dotyczące kwestii zdrowotnych trwają w resorcie zdrowia, nie u nas.

Imaginujcie sobie – wiceminister finansów nie chce naszej kasy, bo uważa (podobnie zresztą jak Jacek Kapica z Urzędu Ceł), że jest to legalny substytut dla rzucających analogi. Dodaje zarazem, że trwają prace nad implementacją w ministerstwie zdrowia, a wiemy z naszych tajnych źródeł, że implementacja będzie raczej dość ostra, bardzo niekorzystna dla chmurzących. I do tego nowe przepisy pozwolą na zdzieranie sporych opłat od firm dystrybuujących e-papierosy i liquidy, a więc w efekcie – od nas.
Normalnie świat według Mrożka – minister od finansów nie chce naszej kasy (to akurat słuszne), ponieważ wie, że e-fajki są mniej szkodliwe, a minister od zdrowia nie chce naszego zdrowia (to jest nie bardzo słuszne), ale za to chce naszej kasy.
W ciekawych czasach przyszło nam żyć.

Ceterum censeo Directiva Tobaccorum delendam esse!
(A poza tym uważam, że Dyrektywa Tytoniowa winna być zniszczona!)

16

Reklamy
 
3 Komentarze

Opublikował/a w dniu 13 kwietnia 2015 w ogólne

 

Tagi: , , ,

3 responses to “Polskie paradoksy, czyli kto dba o kasę a kto o zdrowie

 1. Wiesław Mrotek

  13 kwietnia 2015 at 15:02

  Premier – lekarz, minister – lekarz, 2/6 podsekretarzy – lekarze. Wszyscy specjaliści. Nie rozumiem, dlaczego mają problem z przeczytaniem ze zrozumieniem dostarczonych im publikacji. Może TVN/TVN24 miałyby lepszy wpływ na włączenie myślenia? Kilka pytań, zadanych przez reporterów ww. stacji powoduje zwykle natychmiastową reakcję.
  Może by tak podrzucić temat p. Monice Olejnik?

   
 2. VoyTech

  13 kwietnia 2015 at 16:32

  „Minister od finansów nie chce naszej kasy […], ponieważ wie, że e-fajki są mniej szkodliwe, a minister od zdrowia nie chce naszego zdrowia […], ale za to chce naszej kasy”. Świetna pointa i niestety to nie Mrożek. Oni po prostu wiedzą więcej od nas o tym, co się wydarzy.

   
 3. Mirek Kornaszewski

  13 kwietnia 2015 at 21:28

  Wszystko jest tu logiczne. Minister finansów pobierał nauki głównie za granicą i w sektorze prywatnym. Wie, że tańszy substytut dla chcących rzucić palenie potencjalnie da mu miliardowe oszczędności na finansowaniu służby zdrowia. Co więcej… Człowiek żywy i zdrowszy płaci podatki w wyniku zaistnienia braku przedwczesnej śmierci. Dodatkowo płacą podatki handlarze, waperzy kupując sprzęt, producenci płynów nikotynowych, plantatorzy tytoniu, rzemieślnicy wytwarzający mody itd.
  Minister zdrowia ma zdecydowanie mniej wspólnego z nauką a więcej z polityką. Nie studiował za granicą, nie przecierał się w świecie jak to drzewiej bywało dla nabrania szerszego oglądu rzeczy. Skończył studia i ledwie kilka lat pracował w realnym świecie. Zdrowy chłopski rozum jest poza jego zasięgiem. 😉

   

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

 
%d blogerów lubi to: