RSS

UWAGA! Nowe pomysły ministerstwa zdrowia – planują jawną zbrodnię!

13 Maj

Na portalu Medexpress ukazał się wywiad z panią wiceminister zdrowia, Beatą Małecką-Liberą. Jest tam sporo informacji o Narodowym Programie Zdrowia (czyli kolejnym ściemnianiu, że im na czymś zależy), ale znalazły się też słowa o e-papierosach.
Pozwólcie, że zacytuję:
Ponadto duże zmiany planujemy w zakresie e-papierosów. Jest w naszym projekcie m.in. zakaz ich sprzedaży osobom niepełnoletnim, zakaz reklamy e-papierosów, całkowity zakaz sprzedaży internetowej.
To bardzo ważne zdanie, ponieważ wypowiada je osoba, która po min. Radziewiczu-Winnickim przejęła opiekę nad ustawą implementującą dyrektywę tytoniową.
Co do szczegółów – zakaz dla niepełnoletnich? OK, zgoda. Zakaz reklamy? No, tutaj bym polemizował, bo to zrównuje e-fajki z analogami. Natomiast całkowity zakaz sprzedaży internetowej to tak naprawdę zbrodnia. Powtórzę dobitniej: ZBRODNIA! Ludzie mieszkający w dużych miastach mogą się pofatygować do sklepu czy stoiska. Co mają jednak zrobić ludzie mieszkający w malutkich miejscowościach albo wręcz na wsi? Wiadomo, że nie powstaną tam stoiska z e-fajkami. A analogi można kupić zawsze i wszędzie.
Ciekawe jak Pani Minister jest w stanie uzasadnić swoje pomysły, bo tego w żaden sposób nie da się podeprzeć troską o zdrowie.
Co zrobią ludzie z małych miejscowości, jeśli nie będą mogli kupić e-fajek i liquidów przez Internet? Jakiś niewielki odsetek może nawet porzuci chmurzenie, ale idę o zakład, że zdecydowana większość po prostu wróci do palenia tytoniu.
Czy o to chodzi w Narodowym Programie Zdrowia? Jeśli tak, to niech MZ to przyzna. Niech powie „wicie, rozumicie… taka sytuacja…”. Zdejmijcie maski. Będziemy mieli jasność. I jesienią też będziemy mieli jasność, panie i panowie. Jest nas sporo – grubo ponad milion dorosłych wyborców. A wasza sytuacja (mówię o koalicji rządzącej) robi się powoli tak cienka jak d*** węża. Jeśli nie dbacie o ludzi, co właśnie jawnie pokazujecie, to zadbajcie o swoje stołki. Nikotyna poprawia pamięć (to wiemy z badań naukowych) – będziemy pamiętać każdy wasz ruch. I gwarantuję, że przypomnimy to sobie w drodze do urn.
PT Czytelników przepraszam za ostry ton, ale w tym momencie tak to wszystko widzę.

 

Ceterum censeo Directiva Tobaccorum delendam esse!
(A poza tym uważam, że Dyrektywa Tytoniowa winna być zniszczona!)

 

Reklamy
 
32 Komentarze

Opublikował/a w dniu 13 Maj 2015 w ogólne

 

Tagi: , ,

32 responses to “UWAGA! Nowe pomysły ministerstwa zdrowia – planują jawną zbrodnię!

 1. nemiasty

  13 Maj 2015 at 09:14

  Nie wiem co się dzieje tym osobom w MZ ale najwidoczniej komuś w główkę za bardzo przygrzało Słońce… a może to efekt cieplarniany, który zwiększył się w tym roku do 400ppm! Szkoda gadać… cisną mi się naprawdę mocne słowa na usta. Najwidoczniej chodzi tylko o ratowanie budżetu a nie o zdrowie osób, którzy wybrali alternatywę „śmierdzieli”.
  Podzielam Twoje zdanie, Panie Mirosławie. ZBRODNIA!!!!!!!

   
 2. Tommy Black

  13 Maj 2015 at 09:36

  Lubię sobie czasem zaczerpnąć ze źródła…tym razem MZ.
  „U podstaw koncepcji Narodowego Programu Zdrowia leżą definicja zawarta w konstytucji Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), która określa zdrowie jako „stan dobrego samopoczucia fizycznego, psychicznego i społecznego, a nie tylko brak choroby lub niepełnosprawności” oraz przyjęte międzynarodowe ustalenia, że „zdrowie jest podstawowym prawem każdego człowieka oraz bogactwem społeczeństwa”.
  Po obfitym zaczerpnięciu z tego źródła natychmiast udalem się do Instytutu Geografii PAN aby mnie oświecili ,gdzie ja właściwie jestem i żyję….?
  🙂

   
 3. Arek

  13 Maj 2015 at 09:36

  Drogi SC.
  Oczywiście przepisy jakie sie szykują to nic nie warta makulatura. Ale nie zgodzę się z jednym. Mieszkańcy małych miasteczek o wsi maja już dostęp do EP poza internetem. Sieć sprzedaży rozwija się w kierunku sklepów spożywczych. Stoiska specjalistyczne nie sa jedyną alternatywą w handlu tradycyjnym. Wiedzę opieram na swym doświadczeniu.

   
  • StaryChemik

   13 Maj 2015 at 09:39

   To naprawdę zależy od regionu. I tę wiedzę też opieram na doświadczeniu.

    
  • Moower

   13 Maj 2015 at 18:47

   Tak. Tylko, że to co sprzedawane jest w spożywczakach najczęściej jest nie warte funta kłaków.

    
   • StaryChemik

    13 Maj 2015 at 23:24

    Kogo ze zwykłych waperów to obchodzi? Ważne, żeby było tanio. Tak naprawdę to szkoda się szarpać – ludzie i tak mają to gdzieś.

     
 4. Tommy Black

  13 Maj 2015 at 10:05

  „Arek
  Oczywiście przepisy jakie sie szykują to nic nie warta makulatura.”
  Przepisy jakie szykują stanowić będą element obowiązującego prawa, nawet jeśli to prawo będzie głupie i złe ( dura lex,sed lex) i w żadnym wypadku makulaturą nazwać tego nie można.
  Można natomiast i trzeba walczyć o to by tego prawa nie trzeba było ustawicznie omijać i naginać.
  Ale to już inny temat…

   
 5. qba

  13 Maj 2015 at 10:20

  E-papierosy można kupić w coraz to najrozmaitszych miejscach. Nie zdziwię się, że jak zakażą sprzedaży internetowej to pojawią się we wsiowym spożywczaku.
  A czemu chcą zakazać internetowej sprzedaży? Bo jak sprawdzić pełnoletność przy sprzedaży wysyłkowej? Pewnie dało by się to jakoś zrobić (profil zaufany, skany dowodów, skorzystanie z aplikacji how-old.net, odbiór przy okazaniu dokumentu) ale wymagało by to pracy rządu i stworzeniu odpowiednich przepisów. Bo pewnie nie tylko ta branża będzie uziemiona. Inne już są, chociażby alkoholowa.

   
  • Moower

   13 Maj 2015 at 18:49

   Jednak tytoń nadal można kupić spokojnie w sieci. Bez żadnych ceregieli z dowodami czy sprawdzaniem wieku…

    
 6. Anonim

  13 Maj 2015 at 10:24

  A cos wiadomo kiedy ma byc glosowanie w tej sprawie? I jaki stosunek do dyrektywy maja poslowie: PSL i PiS?

   
  • Irek

   13 Maj 2015 at 10:50

   Posłowie PiS – człowieku módl się aby ministrem zdrowia nie został poseł Piecha. W takim przypadku daje e-papierosom 3 tygodnie – Pan były Minister Zdrowia z ramienia PiS jest chyba najbardziej zagorzałym przeciwnikiem e-papierosa w Polsce.

    
   • Jagusia

    14 Maj 2015 at 17:48

    Nie będzie, bo ma dziury w mózgu od alkoholu.

     
 7. Irek

  13 Maj 2015 at 10:48

  Inawera przenosi swój sklep na południe.
  Podatki też tam zostaną przeniesione.
  Co się nie da upchnąć na południu, przeniesiemy na zachodnią Ukrainę.
  Podatki też.
  Pani Minister Zdrowia niechaj skonsultuje swój pomysł z Ministrem Finansów.
  Mamy też plany „C” i „D” – oba wyprowadzają pieniądze z Polski.
  Wpompujemy nasze (polskie) podatki do krajów które nic nie zrobiły aby je dostać, ale jak tu w Polsce pieniądze dużych firm śmierdzą Ministerstwom.
  Pozdrawiam Marka z firmy „T” który już jest na Teneryfie – na stałe.

   
  • Tommy Black

   13 Maj 2015 at 14:14

   I waperów też przeniesiecie na południe? Może kolonia na Teneryfie?Godna podziwu i pochwały dbałość o własne interesy, tylko co dalej?
   Próbowaliście coś zrobić dla innych?

    
   • Irek

    14 Maj 2015 at 20:12

    Tak. Jak przeniesiemy na południe to spokojnie kupisz e-liquid w sklepie „południowym” (nie będzie podlegał polskiemu prawu), jeżeli nie przeniesiemy a zakażą sprzedaży przez internet to żadem polski klient indywidualny nic z nikotyną u nas nie kupi. Nie wierzę że zabronią obsługiwać przez internet klientów hurtowych czy zagranicznych. Tak, próbowaliśmy, robiliśmy i robimy wiele dla innych. Nie lubimy tylko się z tym obnosić jak wielu, jesteśmy tą krową która mało ryczy. Nie udało mam się wziąć udziału w kilku akcjach tylko dlatego że że nasza firma nazywa się Inawera. Pamiętasz Mirku akcję „Stop kłamstwom o e-paleniu”? To taki chyba ostatni przykład.

     
  • StaryChemik

   13 Maj 2015 at 18:16

   Irek – ale zdaje się, że powoli wszędzie w unii będzie za rok podobnie, więc takie przenosiny niewiele zmienią.

    
   • Irek

    14 Maj 2015 at 20:19

    Powoli pewnie tak będzie jak piszesz. Ale póki co trzeba się aklimatyzować tam gdzie jest lepszy klimat.

     
 8. Luu

  13 Maj 2015 at 10:58

  I o co ta cała afera? Jeśli nie wiadomo o co chodzi, to… wiadomo o co chodzi. Nie wiem skąd pomysł, że minister zdrowia, zajmuje się zdrowiem. Zdrowiem zajmuje się lekarz, a minister potrzebuje kasy, żeby go opłacić. Wpływy z akcyzy maleją mimo podwyżek, bo ludzie mają alternatywę. Mniejszy budżet to mniejsze możliwości finansowania między innymi leczenia obecnych chorych. Rząd, ministerstwa i cała reszta nie jest raczej z tego powodu szczęśliwa, bo ta kasa jest potrzebna teraz i naprawdę mają gdzieś jaka będzie liczba chorych na raka za 10 lat. Wtedy będzie to zmartwienie innego ministra. Wychodzi więc na to, że e-fajki to zło, a zło należy zlikwidować albo przynajmniej opodatkować.

   
 9. Igor

  13 Maj 2015 at 12:03

  A ja właśnie w sprawie podatków i akcyzy. Ostatnio pojawił się artykuł w Gazecie Prawnej na ten temat. Panie Mirku, może Pan się przyjrzeć temu bliżej …

   
 10. refurbished

  13 Maj 2015 at 12:21

  Mogę kupić alkohol – http://www.singlemalt.pl
  Mogę kupić papierosy – http://www.skleptytoniowy.pl
  Mogę kupić …
  Mogę kupić wszystko, co jest w legalnym obrocie.
  Komu to k#&%@ przeszkadza???

  Ale jesienią to ja zadecyduję, gdzie postawić krzyżyk. Kto będzie brał nielichą kasę za reprezentowanie moich interesów. Na pewno nie ci, którzy jak misio mojej córki „mają miękki łebek, bo mają w środku watkę”.

  Kolejny PO-PIS? Pojawiła się alternatywa.
  Szkoda, że Kukiz nie mówił o e-fajkach w kampanii, bo Bronek już by z pewnością zadeklarował pełne poparcie.

   
 11. zibithebear

  14 Maj 2015 at 09:30

  Niech mnie ktoś poprawi, jeśli się mylę. Zakaz sprzedaży internetowej może dotyczyć wyłącznie sprzedawców zarejestrowanych w Polsce. Efekt będzie taki, że naszym sklepom obroty spadną o 80%, a skorzystają sklepy naszych sąsiadów no i niestety chińskich. KUPOWANIA przez internet chyba nie da się skutecznie zabronić.

   
  • StaryChemik

   14 Maj 2015 at 10:04

   O ile wiem, będzie też zakaz sprzedaży transgranicznej (nie tylko via Internet).
   A co do skuteczności… no cóż, wszyscy wiemy jak z tym jest.

    
 12. zibithebear

  14 Maj 2015 at 09:35

  A propos … może komuś chciałoby się i miałby czas zredagować list do Komorowskiego i Dudy? Mało prawdopodobne, ale jest szansa na efekt przynajmniej w postaci zaistnienia tematu w obiegu publicznym 😉

   
 13. Jagusia

  14 Maj 2015 at 17:44

  Najlepiej zagłosować na BK, to sytuacja się natychmiast poprawi i Big Pharma oraz Big Tobacco przestaną wpływać na najlepszego ministra zdrowia w historii. Może nawet BK ogłosi referendum. Niech żyje Tytoń (świetny bramkarz)!

   
 14. marta

  21 Maj 2015 at 14:02

  Witam,jeśli zostanie wprowadzony zakaz sprzedaży to będzie wielki sukces a nie porażka.
  Znikną firmy sprzedające niby liquidy po 2-3 zł.

   
  • StaryChemik

   21 Maj 2015 at 14:10

   Sukces? Dla mojego przyjaciela, który mieszka na wsi to będzie klęska.

    
 15. marta

  22 Maj 2015 at 09:02

  Ja mam przyjaciół i sama mieszkam na wsi i nie jest to problem aby jechać do sklepu i kupić liquidy. Skończy się problem z liquidami niskiej jakości i niewiadomego pochodzenia.

   
  • StaryChemik

   22 Maj 2015 at 10:43

   Wystarczy prosta kontrola liquidów na rynku, nie trzeba zakazywać sprzedaży internetowej.

    
 16. refurbished

  25 Maj 2015 at 18:27

  Niecałe 260.000 zadecydowało o wyniku wyborów prezydenckich.
  Może to spowoduje zainteresowanie wybieranych, bo alternatywą jest najtrudniejszy w nowoczesnej chirurgii zabieg – odcinanie stołka od doopy (albo ryja od żłoba).

   
  • StaryChemik

   25 Maj 2015 at 20:22

   O właśnie, właśnie! To jest jakieś światełko w tunelu. Jest nas w końcu sporo, a każdy z nas to jeden głos. Osobiście chętnie go oddam na rozsądnego człowieka, nie patrząc na bieżące barwy partyjne.

    

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s

 
%d blogerów lubi to: