RSS

Formaldehyd? Tylko w „bobrze”! No i dobrze

21 Maj

W najnowszym numerze prestiżowego pisma Addiction ukazał się artykuł zespołu dr. Farsalinosa dotyczący analizowanego od jakiegoś czasu problemu niektórych związków karbonylowych obecnych w chmurce z e-papierosa.
Myślę, że to jest dość istotna praca, ponieważ pamiętamy wszyscy histerię, jaka się rozpętała po nieszczęsnej wypowiedzi pewnego Japończyka o tym, jakie to wielkie stężenia formaldehydu generują e-fajki. Media prześcigały się w komentarzach o rakotwórczych e-papierosach, o tym, że są zabójcze i bardziej szkodliwe niż palenie tytoniu.
Na szczęście zabrał się za badania człowiek, który siedzi w samym środku tej tematyki. Farsalinos ma pojęcie o chmurzeniu (choć sam tego nie robi) i wie, co to jest „bober”, znany w nomenklaturze angielskiej jako „dry puff”.
Do badań zaprosił siedmiu doświadczonych chmurzących, którzy dostali dwa zestawy e-papierosa – oba wyposażone w taki sam parownik, konkretnie Kayfun Lite plus oraz zasilanie Hana Modz DNA 40. Różnica polegała na budowie grzałki. Pierwsza miała podwójną spiralę grzejną oraz podwójny knot (wick), druga pojedynczą spiralę z pojedynczym knotem. Moc ustawiana na obu zestawach wynosiła 6,5 W, 7,5 W, 9 W i 10 W. Chmurzący zostali poproszeni o czterokrotne zaciągnięcie się przez 4 sekundy z 30-sekundowymi przerwami. Ich zadaniem było raportowanie odczuć, a konkretnie efektu bobra, który chyba każdy użytkownik e-fajka potrafi bezbłędnie rozpoznać.Używano testowego liquidu zawierającego 20 mg/ml nikotyny i PG/VG 50:50 – bez aromatów.
Tradycyjnie nie będę opisywał stosowanych metod analitycznych, zainteresowanych odsyłam do źródła. Co jest istotne w wynikach? Otóż w przypadku atomizera pierwszego (A-1) chmurzący nie złapali bobra niezależnie od stosowanej mocy. W drugim tylko dwie niższe moce nie dawały tego efektu. Jeśli moc wynosiła 9 i 10 W, bober był odczuwalny wyraźnie.
Następnie naukowcy odtworzyli proces zaciągania się w automacie, analizując generowaną chmurkę. Okazało się, że w sytuacjach, w których waper nie odczuwa bobra, ilość generowanego formaldehydu (oraz innych karbonyli – acetaldehydu, akroleiny i acetonu) była minimalna. W porównaniu z analogami było go od 30 do 250 razy mniej. Zestaw z pojedynczą grzałką i knotem przy mocy 9 i 10 W generował zauważalne ilości formaldehydu, w ekstremalnym przypadku przekraczające te, które są obecne w papierosie tytoniowym.
Jak pisze w komentarzu Farsalinos – możemy wytworzyć praktycznie dowolną ilość formaldehydu w e-fajku. Wszystko zależy od jego konstrukcji oraz podawanej mocy. Myślę, że te wyniki powinny być wzięte pod uwagę zarówno przez samych chmurzących, jak też przez konstruktorów/producentów sprzętu.
Farsalinos zapowiada, że będzie prowadził badania innych rodzajów parowników i zasilań, aby zdobyć jak największą wiedzę dotyczącą tego zagadnienia. To naprawdę kawał solidnej roboty. Chylę czoła, Konstantinos!

Ceterum censeo Directiva Tobaccorum delendam esse!
(A poza tym uważam, że Dyrektywa Tytoniowa winna być zniszczona!)

Reklamy
 
2 Komentarze

Opublikował/a w dniu 21 Maj 2015 w ogólne

 

Tagi: , ,

2 responses to “Formaldehyd? Tylko w „bobrze”! No i dobrze

 1. Freaky

  21 Maj 2015 at 23:03

  10W przy dwóch grzałkach to jednak mała moc. Zastanawia mnie, jak mają się tutaj chmurki ze sprzętu nastawionego pod cloud chasing, gdzie moc sięga 300W. Bobra nie ma, transport liquidu niejednokrotnie większy niż przy kajtkowatych czy słabszych mocach. Jak ma się do tego bezwładność cieplna i powierzchnia grzałki? Typ knota. Sznurek, wata czy mesh?

   
  • StaryChemik

   22 Maj 2015 at 08:04

   Rzecz w tym, że cloud chasing interesuje ułamek procenta ludzi. Badania muszą być prowadzone na jak najpopularniejszym sprzęcie. Potem można pójść w egzotyczne zakątki.

    

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

 
%d blogerów lubi to: