RSS

GFN 2015 – kilka refleksji z wykładów (plus film!) – część II

11 Czer

Obiecałem Wam trochę więcej informacji na temat tegorocznego GFN. Myślę, że warto wspomnieć, że jedna z piątkowych sesji satelitarnych była poświęcona kwestii ustalenia europejskich standardów dotyczących zarówno liquidów, jak też sprzętu. Dowiedzieliśmy się, że dzięki działaniom francuskiego stowarzyszenia waperów, a w szczególności Alana Depauw, coś w tym temacie zaczęło się dziać. Pod koniec czerwca we Francji odbędzie się pierwsze posiedzenie zespołu, który będzie pracował nad normą europejską. Kilka słów na ten temat powiedział szef tego zespołu – Alberto Simeoni. Wstępny zarys norm jest przygotowany, ale trochę więcej będzie można powiedzieć dopiero po tym posiedzeniu. Oczywiście Polska też ma tam swojego przedstawiciela – jest nim Leon Kośmider, współpracownik prof. Sobczaka.

Kolejną ciekawą sesją, w której uczestniczyłem, była ta, poświęcona działaniom społeczności waperów. Dr Carmen Escrig opowiadała, co się dzieje w Hiszpanii, Simon Thurlow odniósł się do walki o prawa waperskie w Walii, w której ostatnio postanowiono zakazać używania e-p w miejscach publicznych. W ramach tej sesji wystąpił także nasz człowiek – Patryk Bełzak z SUEP, ale o jego wystąpieniu nie będę pisał, ponieważ ściany na blogu mają też uszy. Powiem tylko, że przedstawione idee zostały przyjęte z wielkim zainteresowaniem przez wszystkich uczestników.

Ciekawe wystąpienie miał też bardzo kompetentny, jak zawsze, Clive Bates. Przedstawił on szczegółową analizę, z której wynika, że jeśli tylko prawodawcy będą działać mądrze (oby!), to jest szansa, że do połowy tego wieku palenie tytoniu może być ograniczone w znacznym stopniu. Aktualne wykresy są dość niepokojące – pomimo ogólnoświatowej kampanii antytytoniowej, liczba wypalanych papierosów nadal rośnie. Programy WHO są nieskuteczne, nikotynowa terapia zastępcza praktycznie nie działa. E-papierosy są w zasadzie jedyną szansą. Ech, jakby tak WHO wzięło Batesa jako eksperta… tak sobie marzę.

Na koniec kilka słów o drugiej prezentacji prof. Polosy, zatytułowanej „Sklepy z e-p a rzucanie palenia”. Zauważył on, że większość aprobowanych dziś oficjalnie metod rzucania palenia jest mało skuteczna. Ludzie rzucają, to prawda, ale po kilku tygodniach czy miesiącach wracają do analoga. Pokazał wyniki, według których e-fajki są dużą szansą. Ludzie, którzy na starcie używają LQ o mocy 24 mg/ml mają czterokrotnie większą szansę na rzucenie palenia w porównaniu do tych, którzy używają tylko NTZ. Pokazał też, że kolejne generacje urządzeń dają coraz większą szansę na rzucenie. Zwrócił uwagę na to, że powinny być dostępne dość wysokie stężenia nikotyny, które są potrzebne tym, którzy dopiero zaczynają. Z badań wynika też, że im więcej smaków jest dostępnych, tym większa szansa na sukces. I tutaj zaakcentował jeszcze jedną ważną kwestię. Powiedział, że znaczącym czynnikiem jest kompetentne doradztwo na poziomie sklepów z e-fajkami. Według jego opinii mądry sprzedawca jest lepszy niż przeciętny lekarz czy inny spec od zdrowia, który zwykle ma bardzo mgliste pojęcie o chmurzeniu. To ostatnie na pewno wielu z Was też wie.

To może tyle moich osobistych wspomnień z tegorocznego Forum. W najbliższych dniach będą tutaj też notki dwóch innych uczestników konferencji. Ja tylko sobie westchnę, że szkoda, iż tak mało Polaków zjawiło się na Vapemeet – czwartkowym spotkaniu waperskim. Żałujcie, bo towarzystwo było wyśmienite, jedzenie takoż.

I już na sam koniec – krótki film z GFN 2015. Zobaczycie na nim m.in. wspomnianego w poprzednim odcinku dr. Danko z Australii, konstruktora e-papierosa – Hon Lika, a także naszych ludzi, choć czasem widoczna jest tylko imponująca broda, a czasem ucho i pół głowy. Moja skromna osoba też została uwieczniona, za co serdecznie widzów przepraszam. 😉

Ceterum censeo Directiva Tobaccorum delendam esse!
(A poza tym uważam, że Dyrektywa Tytoniowa winna być zniszczona!)

Reklamy
 
Dodaj komentarz

Opublikował/a w dniu 11 czerwca 2015 w ogólne

 

Tagi: , , , , , ,

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s

 
%d blogerów lubi to: