RSS

E-papierosy/liquidy – czas na normy techniczne

10 Sier

Proces legislacyjny związany z implementacją Dyrektywy Tytoniowej trwa, ale już teraz jest w zasadzie poza naszym oddziaływaniem. Myślę, że teraz trzeba zwrócić uwagę na inną istotną sprawę. Diabeł, jak wiadomo, tkwi w szczegółach. Ustawa stanowi, że e-papierosy będą musiały spełniać określone wymagania dotyczące ich budowy, a płyny – wymagania dotyczące m.in. składu i rodzaju prowadzonych badań. Tego typu wymagania zwykle są precyzowane w ramach norm – krajowych (PN), europejskich (EN) oraz światowych (ISO). W przypadku tak nowego produktu rynkowego, jakim są e-papierosy norm na poziomie powyżej zakładów produkcyjnych jeszcze nie ma. Będą dopiero tworzone i wygląda na to, że proces ten będzie troszkę odwrócony, to znaczy we współpracy krajowych komitetów normalizacji (u nas PKN) stworzona zostanie wspólna norma europejska i ona wtórnie zostanie przyjęta jako obowiązująca na poziomie krajowym.
Nie wiem, jak wielu z Was zdaje sobie sprawę, że ta droga już się rozpoczęła, tak trochę po cichu. I znowu – zastanawia mnie to, że tylko nieliczne firmy zainteresowały się tym tematem. W chwili obecnej można je policzyć na palcach jednej ręki. Obawiam się, że za jakiś czas może podnieść się krzyk – normy? Ktoś ustalił jakieś normy i my musimy je spełnić?
Tak – będą normy i będzie trzeba je spełnić. A informacje o tym wszystkim są zupełnie jawne. Na stronie PKN jest informacja o utworzeniu w ramach Europejskiej Organizacji Normalizacyjnej komitetu technicznego dotyczącego norm dla e-papierosów i płynów. Skrótowo nazywa się on TC 437 i warto zapamiętać ten symbol, bo w najbliższych miesiącach będziemy o nim słyszeć od czasu do czasu. Prace nad normami zainicjowali Francuzi, a więc francuska organizacja normalizacyjna AFNOR koordynuje wszystkie prace na poziomie Europy.
Każda firma zainteresowana współpracą powinna poszukać informacji dotyczących kontaktu z komitetem technicznym 437 – przez Polski Komitet Normalizacji. I tyle – więcej nie podpowiadam.
No dobrze, ktoś powie – a czy chmurzący mogą mieć jakikolwiek wpływ? Odpowiedź brzmi – jak najbardziej. Jeśli będziecie mieli jakieś uwagi i komentarze dotyczące szczegółów tych spraw, możecie je zgłaszać do mnie. Ja przekażę je polskiemu przedstawicielowi naukowemu, który działa w komitecie (bez wchodzenia w szczegóły – jest to współpracownik prof. Sobczaka). Więcej informacji będzie później. Będą też ujawnione projekty norm dotyczących konstrukcji e-fajek oraz tego, jak będą one badane, jak też projekty dotyczące liquidów i ich badań. Myślę, że zaraz po wakacjach spłynie więcej informacji. Francuzi mają już zarys ogólny tych dokumentów – podejrzewam, że dyskusja będzie dość intensywna. Dlatego też byłoby fajnie, gdyby w naszej wewnętrznej dyskusji wzięli ludzie znający się na rzeczy. A mamy ich sporo, bo konstruktorów modów w Polsce jest naprawdę wielu. Jest też wielu lekarzy, chemików, farmaceutów czy technologów żywności. Wszyscy oni mogą wnieść konstruktywne uwagi do projektów. Jak tylko będę miał dostęp do materiałów źródłowych, zamieszczę je tutaj.
Pamiętajmy – nieobecni nie mają racji.

Ceterum censeo Directiva Tobaccorum delendam esse!
(A poza tym uważam, że Dyrektywa Tytoniowa winna być zniszczona!)

 
10 Komentarzy

Opublikował/a w dniu 10 sierpnia 2015 w ogólne

 

Tagi: ,

10 responses to “E-papierosy/liquidy – czas na normy techniczne

 1. Jan

  10 sierpnia 2015 at 17:47

  Ciekawe czy inne firmy się skuszą na udział w tych komisjach ?

   
  • StaryChemik

   10 sierpnia 2015 at 21:27

   Też jestem bardzo ciekawy. Pożyjemy, zobaczymy.

    
  • Tommy Black

   11 sierpnia 2015 at 07:20

   Janie,lubię Twoje popołudniowe poczucie humoru! 🙂
   Firmy mają nas, waperów i my się wszystkim zajmiemy przecież.Ale,żeby być sprawiedliwym,choć skoro świt, to znam firmy które już radzą sobie w tej materii same. Dwie.

    
   • Jan

    11 sierpnia 2015 at 11:21

    Hehe… ja znam trzy z branży i kilka od analogów 😛

     
 2. Jan

  13 sierpnia 2015 at 21:06

  Jak ostatnie posty miały full komentarzy, dyskusji, to ten jakoś tako przemknął bez większy rewelacji :/ A moim skromnym zdaniem sprawa jest dość ważna… ale co ja tam wiem 😛

   
 3. nowiiinni

  17 sierpnia 2015 at 19:16

  Witam szanowne grono chmurzących
  Jesteśmy firmą która zamierza pod koniec roku wprowadzić na rynek płyn (liquid) wyprodukowany w Polsce i jesteśmy zainteresowani każdą możliwością „współpracy”.
  Niestety po wysłaniu trzech e-maili cisza, cisza ….
  Tak więc za użytym w tekście zwrotem:
  „Każda firma zainteresowana współpracą powinna poszukać informacji dotyczących kontaktu z komitetem ….” stawiam znakiem zapytania ?
  Dane kontaktowe są ale, że nikt nie odpowiada to inna para kaloszy (a tak po cichu zastanawiam się czy to przypadek).
  A czy powinny być „jakieś normy” ? – TAK – powinny być jasno sprecyzowane bez możliwości „dowolnej interpretacji”

  Pozdrawiam

   
  • Jan

   17 sierpnia 2015 at 19:28

   @nowiiinni wejdź na www http://www.pkn.pl/node/138 – pole tametu wybierz inne. Napisz że chcesz się zapisać do TC 437. Tam Cię już pokierują 🙂 Jak będziesz miał problem, to napisz to swojego maila, to przekieruje go do kogoś kto tam jest 🙂

    
   • nowiiinni

    17 sierpnia 2015 at 23:06

    Bardzo dziękuję – na adres z podanego linku również „wysyłałem” ale zrobię to raz jeszcze i … i zobaczymy jaki będzie efekt.
    Pozdrawiam i jeszcze raz dziękuję.

     
    • Jan

     17 sierpnia 2015 at 23:07

     To proszę Cię napisz tutaj alina.marczuk@pkn.pl . Z tego co się dowiedziałem, to ta Pani zajmuje się wszystkim odnośnie TC 437 🙂

      

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

 
%d blogerów lubi to: