RSS

GORĄCY NEWS! Nikotyna nie jest bardziej szkodliwa niż filiżanka kawy

13 Sier

Ukazał się właśnie bardzo ciekawy raport brytyjskiego Królewskiego Towarzystwa Zdrowia Publicznego (Royal Society for Public Health). Myślę, że wszyscy powinni się z nim zapoznać – a już szczególnie dotyczy to naszych specjalistów od zdrowia – tych z ministerstwa, jak też tych, którzy zajmują się procesem implementacji niesławnej Dyrektywy Tytoniowej.
Tytuł dzisiejszej notki prasowej jest prosty i zawiera jasny przekaz – nikotyna nie jest bardziej szkodliwa niż filiżanka kawy!
Warto zajrzeć do pełnego raportu (PDF w języku angielskim), ponieważ zawiera on istotne postulaty tego najstarszego i najważniejszego ciała doradczego w zakresie zdrowia publicznego w Wielkiej Brytanii. Powiem nawet, że postulaty te są rewolucyjne. Po pierwsze – RSPH uważa, że wszystkie punkty sprzedające papierosy klasyczne powinny obowiązkowo mieć w sprzedaży tzw. nietytoniowe produkty zawierające nikotynę (non-tobacco nicotine containing products), a więc e-papierosy, gumy i plastry. Po drugie – doradcy zajmujący się pomocą w rzucaniu palenia powinni uznać e-papierosy jako środek wspomagający ten proces. No i po trzecie – e-papieros powinien przestać być nazywany e-papierosem!
Muszę powiedzieć, że ten dokument jest naprawdę przełomowy. Po raz pierwszy oficjalna organizacja zrzeszająca fachowców zajmujących się zdrowiem publicznym daje klarowny przekaz odnośnie do chmurzenia. Wydaje mi się, że powinniśmy jak najszerzej rozkolportować ten raport – w celach edukacyjnych. Może w końcu i do naszych „ekspertów”, takich jak prof. Orłowski, Jędrzejko czy Zatoński dotrze ten dokument i zawarte w nim odnośniki do literatury.
No i może kolejny raz warto pomyśleć nad tym, aby stworzyć dobrą nazwę dla tych urządzeń. Jak wiecie, sam od bardzo dawna postulowałem, aby nazwy e-papieros i e-palenie zastąpić czymś innym, co nie będzie się kojarzyć z papierosem i paleniem.

Ceterum censeo Directiva Tobaccorum delendam esse!
(A poza tym uważam, że Dyrektywa Tytoniowa winna być zniszczona!)

Reklamy
 
10 Komentarzy

Opublikował/a w dniu 13 sierpnia 2015 w ogólne

 

Tagi: , , ,

10 responses to “GORĄCY NEWS! Nikotyna nie jest bardziej szkodliwa niż filiżanka kawy

 1. SATRO

  13 sierpnia 2015 at 13:10

  To jest zaiste doskonała wiadomość!!!

   
 2. imprimis

  13 sierpnia 2015 at 14:01

  Od dawna odnoszę wrażenie, że z nikotyny zrobiono „demona” w ściśle określonym celu i że „nie taki diabeł straszny……”. Obawiam się tylko czy ta prawda dotrze na czas do naszych decydentów

   
 3. Grazyna

  13 sierpnia 2015 at 14:13

  Ja od dawna nie posługuje się nazwa „e-papieros” a inhalator nikotyny ! Pozdrawiam

   
 4. lukabracci

  13 sierpnia 2015 at 17:38

  „chmurzenie” myślę że nic lepszego nie wymyślimy;) I nawet jest w tym pewien romantyzm;) Tak jak my Polacy lubimy;p (chociaż często sam się łapię na używaniu potocznego sformułowania e-palenia) Kwestia tego e-papierosa..nieszczęsna nazwa, inhalator też jakoś technokratycznie brzmi;p Może jakiś konkurs na nazwę;p? p.s.wyciągnijta Panowie z rękawów jakiś sponsorów!!;p

   
  • StaryChemik

   13 sierpnia 2015 at 18:07

   Ja kiedyś próbowałem lansować nazwę „chmurnik”, ale jakoś się nie przebiło.
   A konkurs niewiele da, moim zdaniem.

    
   • lukabracci

    13 sierpnia 2015 at 18:42

    „chmurnik” Panie Doktorze, może się przyjąć kiedy potoczne określenie „palarnia” przejdzie do lamusa (czego sobie życzmy;), bo tak jakoś mi się z pomieszczeniem skojarzyła Pańska propozycja. I kto wie może jeszcze przyjdzie czas by wyciągnąć rękę po tantiemy;)
    Ja na ten moment w związku z postem mam myśl zmodyfikować słynne stare hasło reklamowe na „nikotyna krzepi” 😉

     
 5. epap

  13 sierpnia 2015 at 18:57

  To byśmy zrobili psikusa ustawodawcy, gdyby zacząć używać innej nazwy jak e-papieros. Projekt ustawy odnosi się do czegoś co już w obecnej nomenklaturze znacznie mija się z e-papierosem. Nowa nazwa całkowicie zmienia postać rzeczy:)
  Proponuję nazwę: „Elp” -Chmurzysz elpy? Czy ma Pan w sprzedaży elpy? Posiadamy najlepsze liquidy do elpów. Jednym słowem z elektronicznego papierosa pozostanie tylko skrót „elp” i……..zmieści się na małej etykiecie;)

   
  • epap

   13 sierpnia 2015 at 18:59

   PS. Zawsze będzie można dopisać „H” do nowej nazwy:)

    
   • Krasnal45

    13 sierpnia 2015 at 20:46

    No nie 😀 Teraz to zaczyna się kojarzyć z……. heltem 😀

     
 6. Adam

  19 sierpnia 2015 at 13:42

  Jako zmianę nazwy ja proponuję „Eps”

   

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

 
%d blogerów lubi to: