RSS

British American Tobbaco przejmuje polskiego lidera rynku e-papierosów

23 Wrz

Rzadko na blogu pisuję o globalnych sprawach ekonomicznych, ale tym razem chyba trzeba się odnieść do istotnego wydarzenia na polskim rynku. Wczoraj, czyli 22.09, ujawniono informację, że jeden z gigantów Big Tobacco, British American Tobacco, zawarł z firmą CHIC Group, (właścicielem takich marek jak MILD czy Volish) umowę, na mocy której koncern tytoniowy przejmie 100% udziałów w polskiej firmie. Umowa wymaga jeszcze zatwierdzenia przez Urząd Kontroli Konkurencji i Konsumentów.
W zasadzie ten ruch był spodziewany od dłuższego czasu. Wiadomo, że już od jakiegoś czasu Big Tobacco notuje spadek dochodów ze sprzedaży „starych” produktów tytoniowych. Koncerny zaczęły więc przejmować firmy z branży produkującej e-fajki oraz liquidy. Ciekawą analizę tej strategii można przeczytać na portalu Vaping360.com. Z informacji tam podawanych wynika, że rynek e-p w 2017 roku może mieć już wartość 10 mld $. To już jest naprawdę łakomy kąsek, prawda? Co więcej, analizy firmy Wells Fargo mówią, że chmurzenie przebije palenie analogów już w 2024 roku. Agencja Bloomberg jest bardziej ostrożna w swoich przewidywaniach, proponując datę 2047. Tak czy inaczej – śnieżna kula się toczy i nabiera prędkości. W USA i Wielkiej Brytanii już kilku największych graczy na rynku produktów elektronicznych jest własnością Big Tobacco. Teraz, jak widać, pora na Polskę.
Już wczoraj na Salonie Rozchmurzonych pisałem, że wydaje mi się trochę dziwne to, że informację o tym podano właśnie teraz, gdy trwa walka o implementację dyrektywy tytoniowej. Z punktu widzenia chmurzących to nie jest dobry ruch, ale zapewne wielcy gracze widzą to wszystko zupełnie inaczej. Oni realizują swoje cele strategiczne i dbają o swoje interesy.
Co dla przeciętnego konsumenta chmurki oznacza ten ruch? W tym momencie trudno powiedzieć, jaka będzie polityka BAT. Nie chcę gdybać, ponieważ mamy zbyt mało danych wyjściowych. Na pewno muszą się temu dokładnie przyglądać inne firmy obecne na polskim rynku. Ich los zapewne będzie zależał od tego, co teraz zrobi BAT. Raczej jest pewne, że czekają nas zmiany, dlatego też przypomniałem fragment klasycznej komedii Barei.
A póki co – zgodnie z hasłem Dave’a Dorna – vape on, vape hard and don’t let the bastards grind you down!

Ceterum censeo Directiva Tobaccorum delendam esse!
(A poza tym uważam, że Dyrektywa Tytoniowa winna być zniszczona!)

Reklamy
 
4 Komentarze

Opublikował/a w dniu 23 września 2015 w ogólne

 

Tagi:

4 responses to “British American Tobbaco przejmuje polskiego lidera rynku e-papierosów

 1. neciu007

  23 września 2015 at 21:35

  Czytam Twojego bloga wytrwale, choć z komentarzami od dłuższego czasu się powstrzymywałem. Taka szybka pierwsza myśl: idzie ku dobremu. BAT dostaje po tyłu od segmentu e-p, więc zamiast walczyć z wrogiem… przejmuje go. Na razie (!) konkurencja na rynku e-p istnieje i jest mocno rozproszona (dystrybucja) – chodzi mi o ilość podmiotów, a nie o ich udział w rynku, gdzie CHIC wiedzie prym – i z ekonomicznego punktu widzenia – można się od nich uczyć. Ale do czego zmierzam, BAT przejmuje firmy z branży e-p nie po to, by je uśmiercić, bo wtedy reszta rozproszonej konkurencji w dystrybucji by się rozpanoszyła, ale po to, by czerpać korzyści finansowe z rynku e-p (dlatego najwięksi dystrybutorzy są przejmowani). Co z tego dla waperów? Wapowanie pozostanie. 🙂

   
 2. Aga

  24 września 2015 at 08:19

  W związku z tymi doniesieniami nowego znaczenia nabiera informacja podana jakiś czas temu przez Pana J.Jurczyńskiego, że są przygotowani na nowe przepisy dot dyrektywy tytoniowej i jego zapewnienia ze dotrą do każdego klienta nawet jak przejdzie ban na sprzedaż internetową nie były li tylko PRem.
  Jak by nie oceniać tego ruchu fascynuje mnie tempo rozwoju tej firmy.

   
  • lukabracci

   24 września 2015 at 21:31

   Trudno się nie rozwinąć mając 60% udziału w rynku i żadnego liczącego się gracza w konkurencji .

    
   • Aga

    25 września 2015 at 15:49

    No w gratisie tego chyba nie dostali:)

     

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s

 
%d blogerów lubi to: