RSS

Dziwny przekaz medialny ministra Zembali

28 Wrz

Minister zdrowia, prof. Marian Zembala wypowiedział się na temat e-papierosów. Jego słowa są na tyle bulwersujące, że postanowiłem się krótko do nich odnieść.
Cytuję za portalem fakty.interia.pl:
„Mówiąc o szkodliwości palenia, Zembala oświadczył, że stanowczo sprzeciwia się nie tylko tradycyjnym, ale też elektronicznym papierosom. „Producenci, którzy na tym bardzo dużo zarabiają – to jest gigantyczny przemysł i gigantyczne pieniądze – w sposób bezwzględny nie mówią prawdy. Mówią, że e-papierosy nie są szkodliwe. Są szkodliwe. Są mniej szkodliwe niż czysty tytoń, ale są szkodliwe” – podkreślił prof. Zembala.”

Jestem ciekawy czy pan profesor zapoznał się z materiałami Public Health England oraz oświadczeniem 13 brytyjskich organizacji ochrony zdrowia. Jeśli nie, to źle, bo to oznacza, że nie jest na bieżąco w tej tematyce. Jeśli tak, to nawet jeszcze gorzej, bo to znaczy, że ignoruje poważne gremia naukowe. A do tak poważnego tematu jak zdrowie ludzkie trzeba podchodzić sine ira et studio.
Zauważmy też, że pan minister najpierw pisze o tym, że producenci zarabiają na e-papierosach, i to zarabiają „gigantyczne pieniądze”. I to chyba podsumowuje przesłanie – luuuudzie, patrzcie, oni zarabiają! Następnie pan profesor mówi, że producenci e-p w sposób bezwzględny nie mówią prawdy (czyli, jak rozumiem, bezczelnie kłamią). I zastanawiam się, których konkretnie producentów e-fajek ma pan profesor na myśli. Jakieś przykłady? Bo przyznam, że od dawna nie czytałem nigdzie deklaracji producenta/dystrybutora, że e-fajki nie są szkodliwe. Pomijam tu już fakt, że w Polsce takich producentów samych e-papierosów raczej nie ma.
Co więcej – od kilku lat zarówno użytkownicy e-papierosów, jak też poważni przedstawiciele branży apelowali w mediach o to, aby został wprowadzony przepis zakazujący sprzedaży sprzętu oraz płynów osobom niepełnoletnim. Odzew ze strony ministerstwa był zerowy, temat został kompletnie zignorowany. Dopiero teraz jest projekt ustawy z takim zakazem, ale powiedzmy sobie szczerze – jest on wymuszony koniecznością implementacji dyrektywy tytoniowej.
I już zupełnie na marginesie – „czysty tytoń”? Panie profesorze, czysty tytoń palili setki lat temu amerykańscy Indianie. Współczesny tytoń jest brudny, bo zawiera setki dodatków, w tym takich, które wzmacniają uzależnienie. I może temu warto poświęcić więcej uwagi? Dodam, bo jak widać z wypowiedzi, dla pana ministra istotne są kwestie finansowe, że to właśnie branża tytoniowa zarabia naprawdę gigantyczne pieniądze na swoich produktach. A one są naprawdę szkodliwe i na to akurat są twarde dowody naukowe.
Reasumując… smutne to, bardzo smutne.

Ceterum censeo Directiva Tobaccorum delendam esse!
(A poza tym uważam, że Dyrektywa Tytoniowa winna być zniszczona!)

 

Reklamy
 
5 Komentarzy

Opublikował/a w dniu 28 września 2015 w ogólne

 

Tagi: , ,

5 responses to “Dziwny przekaz medialny ministra Zembali

 1. Pawel Ant

  28 września 2015 at 10:28

  Mówienie o szkodliwości e-p w kontekście „gigantycznych pieniędzy” w ustach pana profesora brzmi jak wołanie „Gdzie jest dla mnie koperta”?

   
 2. Tommy Black

  28 września 2015 at 10:54

  „Reasumując… smutne to, bardzo smutne.”
  Smutna i wręcz przygnębiająca jest konstatacja – Pan minister Zembala ma naprawdę bardzo niewielką wiedzę o rynku e-papierosowym i o samych e-papierosach.Ma natomiast wielki imperatyw moralny.Wypowiedź ministra Zembali z okazji Światowego Dnia Serca, z wczoraj:

  Szanowni Państwo, starajmy się także dla dobra naszego serca zachować zdroworozsądkowe myślenie zwłaszcza wówczas kiedy ilość sprzecznych ze sobą często negatywnych informacji wprowadza w poważne zakłopotanie nie tylko serce ale i nasz rozum. Zachowajmy rozwagę i należny dystans czyniąc to w trosce i odpowiedzialności dla naszego serca i serca naszych Bliźnich także tych których spotkamy na ulicy w tramwaju, szkole, biurze. Okażmy im uśmiech, życzliwość, wsparcie-to także pomaga naszemu sercu.

  Z duma przypominam misje Ministerstwa Zdrowia „Jesteśmy, aby Polki i Polacy żyli dłużej, zdrowiej i aktywniej…”

  Z szacunkiem dla Państwa i nadzieją
  Marian Zembala
  minister zdrowia

  Jest wystarczająco dużo badań na świecie, badań podpisanych przez medyczne autorytety,aby wiedzieć że e-papierosy są mniej szkodliwe niż papierosy.Co zresztą sam prof.Zembala,choć z wielkim bólem,przyznaje.”Okażmy im uśmiech, życzliwość, wsparcie-to także pomaga naszemu sercu.” I nie tylko sercu…
  „Jesteśmy, aby Polki i Polacy żyli dłużej, zdrowiej i aktywniej…” Z palaczami tytoniu będzie o to trudno.Z chmurzącymi znacznie łatwiej!

   
 3. lukabracci

  28 września 2015 at 16:12

  🙂 To dobrze że pan minister stwierdza że e-pki są mniej szkodliwe niż czysty tytoń w sumie. To jednocześnie może dać wyobrażenie o tym jaka przepaść dzieli w „szkodliwości” e-papierosa od papierosa obecnych czasów (bo myślę że chyba nikt w dzisiejszych czasach nie wierzy że pali czysty gatunkowy tytoń, aa i sam pamiętam wrzutki typu „ty… też czujesz jakieś perfumy w tych fajkach?;)”
  Z tych gigantycznych pieniędzy pan minister też dostaje swoją działeczkę, chyba zapomniał że jest to 23% Vat-u, no chyba że to za mało ,na to wygląda:) I sugeruje chyba chęć wyciągnięcia łapki po więcej;)?!
  🙂 Nie wiem czy producenci w sposób bezwględny nie mówią mi prawdy. Nie jesteśmy w stanie tego czasami ocenić nawet w stosunku do własnych dziewczyn a często żon:) Ale kupując liquid na opakowaniu mam informację że nikotyna uzależnia. Twardo pisze wygrawerowane w kwadraciku rodem z paczek z papierosami. Jeszcze słynny trupek w czerwonym kwadraciku. Czy to mi sugeruje produkt obojętny dla zdrowia?!! Czy producent chce mnie oszukać?
  Co do wypowiedzi pana ministra z okazji dnia serca 🙂 Wzruszająca mowa, wiele się dowiedziałem:) Proponowałbym zakończyć „i bądźmy piękni, młodzi i bogaci”. Czego wszystkim wapersom i nie tylko życzę.

   
 4. Adam

  4 października 2015 at 14:44

  Następny kwiatek w sprawie e-papierosów psujący wizerunek e-papierosów w Polsce za pomocą mediów.

  Właśnie dziś w telewizji AXN zobaczyłem nową reklamę Desmoxanu. Nie wiem czy pozwalają na to przepisy prawne w Polsce ale wyraźnie jest to szkalowanie dobrego imienia e-papierosów, bo inputuje się im taką samą moc „rażenia” jak zwykłym papierosom bo niby zawierają też nikotynę. Kontekst tej reklamy jest wyraźny, że e-papierosy tak samo trują jak zwykłe. Może by pan Chemik napisał jakiś sążnisty artykuł o tym i oprotestował tę reklamę Desmoxana u jakiegoś posła albo ministra, bo leci ona wyraźnie po bandzie.

   
 5. starszy od prezesa PiS

  7 czerwca 2018 at 13:02

  e-papierosy są do dupy, a nie do palenia. Każdy uzależniony idiota będzie robił wszystko, żeby swój nałóg usprawiedliwić i umniejszyć jego rzeczywistą szkodliwość dla zdrowia. Powoływanie się na gremia chemików promujących e-papierosy to powoływanie się na „ekspertów” wynajętych przez producentów tych „wynalazków”. Przecież Marlboro przez dziesiątki lat opłacało „naukowców” tylko po to, żeby udowadniali, że ich papierosy nie szkodzą.
  Mój kolega szkolny zmarł na zawał w wieku 50 lat, był to jego drugi i ostatni zawał. Gdyby jednak udało mu się to przeżyć, w kolejce czekał rak krtani w stadium zaawansowanym na tyle, że zmarłby pół roku później. Gdy trzy lata przed jego śmiercią pytałem go dlaczego tego nałogu nie rzuci odparł, że to jest jego najważniejsza przyjemność w życiu.
  Ja palenie rzuciłem w sierpniu 1980 roku, gdy rodziła się Solidarność. Rowerem śmigam po 50-70 km dziennie i cieszę się życiem pełną piersią, czego palacze w moim wieku mogą tylko zazdrościć. Nie ważne czy palą „prawdziwe”, czy sztuczne papierosy.
  Zdrowia nie życzę! Życzę rozumu!

   

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

 
%d blogerów lubi to: