RSS

Dziwny przekaz medialny ministra Zembali

28 Wrz

Minister zdrowia, prof. Marian Zembala wypowiedział się na temat e-papierosów. Jego słowa są na tyle bulwersujące, że postanowiłem się krótko do nich odnieść.
Cytuję za portalem fakty.interia.pl:
„Mówiąc o szkodliwości palenia, Zembala oświadczył, że stanowczo sprzeciwia się nie tylko tradycyjnym, ale też elektronicznym papierosom. „Producenci, którzy na tym bardzo dużo zarabiają – to jest gigantyczny przemysł i gigantyczne pieniądze – w sposób bezwzględny nie mówią prawdy. Mówią, że e-papierosy nie są szkodliwe. Są szkodliwe. Są mniej szkodliwe niż czysty tytoń, ale są szkodliwe” – podkreślił prof. Zembala.”

Jestem ciekawy czy pan profesor zapoznał się z materiałami Public Health England oraz oświadczeniem 13 brytyjskich organizacji ochrony zdrowia. Jeśli nie, to źle, bo to oznacza, że nie jest na bieżąco w tej tematyce. Jeśli tak, to nawet jeszcze gorzej, bo to znaczy, że ignoruje poważne gremia naukowe. A do tak poważnego tematu jak zdrowie ludzkie trzeba podchodzić sine ira et studio.
Zauważmy też, że pan minister najpierw pisze o tym, że producenci zarabiają na e-papierosach, i to zarabiają „gigantyczne pieniądze”. I to chyba podsumowuje przesłanie – luuuudzie, patrzcie, oni zarabiają! Następnie pan profesor mówi, że producenci e-p w sposób bezwzględny nie mówią prawdy (czyli, jak rozumiem, bezczelnie kłamią). I zastanawiam się, których konkretnie producentów e-fajek ma pan profesor na myśli. Jakieś przykłady? Bo przyznam, że od dawna nie czytałem nigdzie deklaracji producenta/dystrybutora, że e-fajki nie są szkodliwe. Pomijam tu już fakt, że w Polsce takich producentów samych e-papierosów raczej nie ma.
Co więcej – od kilku lat zarówno użytkownicy e-papierosów, jak też poważni przedstawiciele branży apelowali w mediach o to, aby został wprowadzony przepis zakazujący sprzedaży sprzętu oraz płynów osobom niepełnoletnim. Odzew ze strony ministerstwa był zerowy, temat został kompletnie zignorowany. Dopiero teraz jest projekt ustawy z takim zakazem, ale powiedzmy sobie szczerze – jest on wymuszony koniecznością implementacji dyrektywy tytoniowej.
I już zupełnie na marginesie – „czysty tytoń”? Panie profesorze, czysty tytoń palili setki lat temu amerykańscy Indianie. Współczesny tytoń jest brudny, bo zawiera setki dodatków, w tym takich, które wzmacniają uzależnienie. I może temu warto poświęcić więcej uwagi? Dodam, bo jak widać z wypowiedzi, dla pana ministra istotne są kwestie finansowe, że to właśnie branża tytoniowa zarabia naprawdę gigantyczne pieniądze na swoich produktach. A one są naprawdę szkodliwe i na to akurat są twarde dowody naukowe.
Reasumując… smutne to, bardzo smutne.

Ceterum censeo Directiva Tobaccorum delendam esse!
(A poza tym uważam, że Dyrektywa Tytoniowa winna być zniszczona!)

 

Reklamy
 
4 Komentarze

Opublikował/a w dniu 28 września 2015 w ogólne

 

Tagi: , ,

4 responses to “Dziwny przekaz medialny ministra Zembali

 1. Pawel Ant

  28 września 2015 at 10:28

  Mówienie o szkodliwości e-p w kontekście „gigantycznych pieniędzy” w ustach pana profesora brzmi jak wołanie „Gdzie jest dla mnie koperta”?

   
 2. Tommy Black

  28 września 2015 at 10:54

  „Reasumując… smutne to, bardzo smutne.”
  Smutna i wręcz przygnębiająca jest konstatacja – Pan minister Zembala ma naprawdę bardzo niewielką wiedzę o rynku e-papierosowym i o samych e-papierosach.Ma natomiast wielki imperatyw moralny.Wypowiedź ministra Zembali z okazji Światowego Dnia Serca, z wczoraj:

  Szanowni Państwo, starajmy się także dla dobra naszego serca zachować zdroworozsądkowe myślenie zwłaszcza wówczas kiedy ilość sprzecznych ze sobą często negatywnych informacji wprowadza w poważne zakłopotanie nie tylko serce ale i nasz rozum. Zachowajmy rozwagę i należny dystans czyniąc to w trosce i odpowiedzialności dla naszego serca i serca naszych Bliźnich także tych których spotkamy na ulicy w tramwaju, szkole, biurze. Okażmy im uśmiech, życzliwość, wsparcie-to także pomaga naszemu sercu.

  Z duma przypominam misje Ministerstwa Zdrowia „Jesteśmy, aby Polki i Polacy żyli dłużej, zdrowiej i aktywniej…”

  Z szacunkiem dla Państwa i nadzieją
  Marian Zembala
  minister zdrowia

  Jest wystarczająco dużo badań na świecie, badań podpisanych przez medyczne autorytety,aby wiedzieć że e-papierosy są mniej szkodliwe niż papierosy.Co zresztą sam prof.Zembala,choć z wielkim bólem,przyznaje.”Okażmy im uśmiech, życzliwość, wsparcie-to także pomaga naszemu sercu.” I nie tylko sercu…
  „Jesteśmy, aby Polki i Polacy żyli dłużej, zdrowiej i aktywniej…” Z palaczami tytoniu będzie o to trudno.Z chmurzącymi znacznie łatwiej!

   
 3. lukabracci

  28 września 2015 at 16:12

  🙂 To dobrze że pan minister stwierdza że e-pki są mniej szkodliwe niż czysty tytoń w sumie. To jednocześnie może dać wyobrażenie o tym jaka przepaść dzieli w „szkodliwości” e-papierosa od papierosa obecnych czasów (bo myślę że chyba nikt w dzisiejszych czasach nie wierzy że pali czysty gatunkowy tytoń, aa i sam pamiętam wrzutki typu „ty… też czujesz jakieś perfumy w tych fajkach?;)”
  Z tych gigantycznych pieniędzy pan minister też dostaje swoją działeczkę, chyba zapomniał że jest to 23% Vat-u, no chyba że to za mało ,na to wygląda:) I sugeruje chyba chęć wyciągnięcia łapki po więcej;)?!
  🙂 Nie wiem czy producenci w sposób bezwględny nie mówią mi prawdy. Nie jesteśmy w stanie tego czasami ocenić nawet w stosunku do własnych dziewczyn a często żon:) Ale kupując liquid na opakowaniu mam informację że nikotyna uzależnia. Twardo pisze wygrawerowane w kwadraciku rodem z paczek z papierosami. Jeszcze słynny trupek w czerwonym kwadraciku. Czy to mi sugeruje produkt obojętny dla zdrowia?!! Czy producent chce mnie oszukać?
  Co do wypowiedzi pana ministra z okazji dnia serca 🙂 Wzruszająca mowa, wiele się dowiedziałem:) Proponowałbym zakończyć „i bądźmy piękni, młodzi i bogaci”. Czego wszystkim wapersom i nie tylko życzę.

   
 4. Adam

  4 października 2015 at 14:44

  Następny kwiatek w sprawie e-papierosów psujący wizerunek e-papierosów w Polsce za pomocą mediów.

  Właśnie dziś w telewizji AXN zobaczyłem nową reklamę Desmoxanu. Nie wiem czy pozwalają na to przepisy prawne w Polsce ale wyraźnie jest to szkalowanie dobrego imienia e-papierosów, bo inputuje się im taką samą moc „rażenia” jak zwykłym papierosom bo niby zawierają też nikotynę. Kontekst tej reklamy jest wyraźny, że e-papierosy tak samo trują jak zwykłe. Może by pan Chemik napisał jakiś sążnisty artykuł o tym i oprotestował tę reklamę Desmoxana u jakiegoś posła albo ministra, bo leci ona wyraźnie po bandzie.

   

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s

 
%d blogerów lubi to: