RSS

Totally Wicked vs Dyrektywa Tytoniowa – dziś wysłuchanie w Trybunale Sprawiedliwości UE

01 Paźdź

Dziś, 1 października mamy bardzo ważny dzień dla chmurzących i dla całej naszej idei. Po prawie roku od złożenia przez brytyjską firmę Totally Wicked (TW) w Trybunale Sprawiedliwości w Luksemburgu skargi dotyczącej Dyrektywy Tytoniowej odbędzie się nareszcie oficjalne wysłuchanie tej skargi. Wielu z chmurzących wspomogło TW w tej walce, podpisując petycję. Do tej pory zebrano ponad 71 tysięcy podpisów wspierających. Zostały one dostarczone do Trybunału. Uwaga – zbieranie podpisów trwa nadal, aż do zakończenia postępowania w Luksemburgu, co może potrwać kilka miesięcy. Warto przeczytać informację o tym całym procesie, którą na swoim blogu przedstawił nieoceniony Clive Bates.
Prawnicy TW będą dziś mieli 20 minut na przedstawienie uzasadnienia swojego wniosku. Kraje członkowskie, które (mówiąc językiem popularnym) są przeciw TW będą też miały po 20 minut na swoje uzasadnienia. Także instytucje unijne, które oczywiście uważają, że DT to wspaniałe prawo, będą miały po 20 minut czasu dla siebie. Zaskakująca dysproporcja czasowa – 20 minut kontra kilkaset.
Sama skarga dotyczy niesławnego artykułu 20 wspomnianej dyrektywy. Mówiąc popularnie – wstawianie e-fajek do Dyrektywy Tytoniowej to trochę tak, jakby przepisy dotyczące kawy były umieszczone w dyrektywie dotyczącej twardych narkotyków. I w zasadzie o to chodzi w tej całej sprawie. Firma Totally Wicked uważa, że przepisy DT łamią podstawowe prawa unijne.
Co dalej po wysłuchaniu stron? Całkiem prawdopodobne, że trybunał poprosi o opinię jednego z Rzeczników Generalnych (ang. Advocate General), który będzie miał miesiąc na jej sporządzenie. No i wtedy Wysoki Trybunał będzie musiał podjąć decyzję. Jaka ona będzie? Tego w tym momencie nikt nie może przewidzieć. Komentatorzy uważają, że z prawnego punktu widzenia argumenty TW są silne, ale z drugiej strony tego typu decyzje są bardzo mocno zależne też od aktualnych tendencji politycznych.
Jedno jest pewne – będzie to bardzo istotny werdykt zarówno dla firm branżowych, jak też dla wszystkich chmurzących. Trzymajcie kciuki!

Ceterum censeo Directiva Tobaccorum delendam esse!
(A poza tym uważam, że Dyrektywa Tytoniowa winna być zniszczona!)

 
1 Komentarz

Opublikował/a w dniu 1 października 2015 w ogólne

 

Tagi: , ,

One response to “Totally Wicked vs Dyrektywa Tytoniowa – dziś wysłuchanie w Trybunale Sprawiedliwości UE

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

 
%d blogerów lubi to: