RSS

Ciekawy projekt badawczy w USA

07 Paźdź

Muszę trochę odetchnąć od tematów politycznych na blogu. Dziś więc będzie wpis z cyklu naukowych. Znalazłem wczoraj bardzo ciekawą informację dotyczącą amerykańskiego projektu badawczego. Wydział Pielęgniarstwa Uniwersytetu Kentucky w Lexington dostał właśnie dotację na czteroletnie badania dotyczące wpływu e-papierosów na kobiety ciężarne. Imaginujcie sobie – rządowy National Institute on Drug Abuse (NIDA) wyasygnował 2,3 miliona zielonych papierków na grant. Będzie to praca naprawdę pionierska, realizowana przez tę amerykańską uczelnie wspólnie z naukowcami brytyjskimi. Głównym badaczem jest pani Kristin Ashford, kiedyś położna, dziś profesor w Lexington. Badane będą grupy kobiet, które w czasie ciąży używają e-papierosów albo palą papierosy tradycyjne. Od każdej z kobiet będą pobierane próbki krwi w każdym trymestrze ciąży, a następnie naukowcy oznaczą konkretne biomarkery. Będzie także notowana masa urodzeniowa dzieci, a ponadto zbadane będą czynniki wpływające na ewentualne porody przedwczesne.
I tu można tylko westchnąć… dlaczego nie u nas? Czy naprawdę byłoby to takie trudne, aby podobne badania wykonano w Polsce? Nie mówię, że od razu państwo powinno sypnąć kilkoma milionami dolarów, ale jestem przekonany, że na sam początek milion złotych na granty dałby szansę na to, aby coś się w tej tematyce ruszyło. I oczywiście nie chodzi o badania kilkuletnie, ale o granty krótkoterminowe, których wyniki można poznać po roku. Puk, puk – panie i panowie z ministerstwa – to sugestia dla Was! Wiem, że czasami tu zaglądacie. Przemyślcie to. Nie będziecie już pionierami w Europie, bo to już przespaliście, ale przynajmniej nie będzie się wlókł za Polską smętny autobus z napisem „KONIEC WYŚCIGU”.

Ceterum censeo Directiva Tobaccorum delendam esse!
(A poza tym uważam, że Dyrektywa Tytoniowa winna być zniszczona!)

Reklamy
 
2 Komentarze

Opublikował/a w dniu 7 października 2015 w ogólne

 

Tagi: ,

2 responses to “Ciekawy projekt badawczy w USA

 1. refurbished

  8 października 2015 at 10:39

  W pierwszym momencie ogarnęło mnie przerażenie.
  Po przemyśleniu – jednak te przyszłe matki podejmują decyzję o paleniu papierosów czy używaniu e-p samodzielnie, bez nacisku. Są świadome branego na siebie ryzyka.
  Serce rozrywa współczucie dla noworodków od matek palących. Ale zamykanie oczu na ten problem to nie rozwiązanie.
  Być może, oby, okaże się, że wapowanie nie przynosi szkody dla płodu. Obym mylił się w moim kategorycznym zakazie używania e-p podczas ciąży i karmienia („Okiem specjalistów”).

   
  • StaryChemik

   8 października 2015 at 12:40

   Miałem dokładnie takie same odczucia, gdy trafiłem na tę informację. Obaj jednak wiemy, że tego typu badania muszą być zaakceptowane najpierw przez komisję bioetyczną i że w takim przypadku zespół badawczy musiał przygotować solidne uzasadnienie. Wiadomo, ze są matki, które palą w czasie ciąży. To samo dotyczy oczywiście chmurzenia. Czteroletni okres badań to już naprawdę sporo. Jasne, że na podstawie wyników jednego, nawet bardzo solidnego badania, nie będziemy mieli ostatecznej odpowiedzi, ale to już będzie coś.
   Tak czy inaczej – nadal twardo obstajemy przy tym, że nie powinno się palić ani używać e-fajek podczas ciąży i karmienia. Tak jest najlepiej i najbezpieczniej – dla dziecka i kobiety.

    

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s

 
%d blogerów lubi to: