RSS

„Dziura w płucach” po e-papierosie? Nie, to tylko – jak zawsze – tabloid

23 Paźdź

No i mamy kolejną falę „uczonych” publikacji dotyczących straszliwych skutków e-papierosa. Tym razem nieszczęśnikiem jest mężczyzna, którego przypadek opisuje znany brytyjski tabloid The Sun. W skrócie – 33-letni facet używał sobie e-fajka, zaciągnął się w jakiś sposób płynnym liquidem, zaczął kaszleć, a potem miał problemy z oddychaniem. Jak sam zeznaje (nie ma żadnych informacji ze strony lekarzy), liquid „wypalił dziurę w płucu” i pracuje ono teraz z 25% wydajnością. Oczywiście temat zaraz podchwyciły inne media, tradycyjną metodą kopiuj/wklej. Nikt się nie pofatygował do szpitala, aby spytać, co myślą o tym lekarze. Zastanawiające jest też to, że facet z „dziurą w płucach” ma dość sił, aby się kontaktować z tabloidem. Znany Wam Konstantinos Farsalinos skomentował na razie ten przypadek krótko: „odma, w przypadku której wcześniejsze palenie tytoniu jest czynnikiem ryzyka, została przedstawiona jako dziura w płucach. Smutne.”
Polskie portale nie są gorsze, choć jak na razie nie ma tu jeszcze wysypu tej głupoty. Jednak smutne jest to, że coś, co ma w nazwie „zdrowie” publikuje bezrefleksyjnie ten przekaz, opatrując go do tego sensacyjnym tytułem „Kolejna ofiara e-papierosa”. Oczywiście pani, która spłodziła to wiekopomne dzieło, nie mogła sobie podarować ubarwienia opowieści. W jej tekście ten płyn był gorący (żadnej takiej informacji w źródle The Sun). Rzecz jasna musiała wspomnieć też o słynnym przypadku gitarzysty Guns’n’Roses, który się podobno zatruł przy pomocy e-fajka – i to kupionego w Polsce. OŚMIU lekarzy ratowało mu życie, jak sam twierdził. Cóż takiego zaleciło mu konsylium wybitnych medyków? Poradzili, aby znowu zwykłe fajki zaczął palić, bo inaczej dozna szoku  („They advised me to start smoking real cigarettes because my body would go into shock if I just stop smoking”).
Dalej autorka jeszcze bardziej puszcza wodze fantazji pisząc „Według opublikowanego w 2014 roku raportu Światowej Organizacji Zdrowia urządzenia te są bardzo groźne dla zdrowia.” Idę o zakład o 12-letnią whisky, że na oczy tego raportu nie widziała.
Nie wiem, jak trzeba być głupim, aby coś takiego pisać. I nie wiem, jaka inna głupia osoba pozwala na to, aby taki tekst się ukazał. No ale to jest portal, którego właścicielem jest Wirtualna Polska, a więc zapewne zgodnie z ich linią przedstawia wirtualną wiedzę wirtualnych autorek. Szkoda, że straszenie ludzi jest całkowicie realne. Bo pelikany to łykną. Bez zadławienia.

Ceterum censeo Directiva Tobaccorum delendam esse!
(A poza tym uważam, że Dyrektywa Tytoniowa winna być zniszczona!)

Reklamy
 
8 Komentarzy

Opublikował/a w dniu 23 października 2015 w ogólne

 

Tagi: ,

8 responses to “„Dziura w płucach” po e-papierosie? Nie, to tylko – jak zawsze – tabloid

 1. sat

  23 października 2015 at 20:12

  Wszystko jest „tutaj” wirtualne….Żal.pl.wp.pl 🙂

   
 2. Tomjas

  23 października 2015 at 20:53

  W kwestii formalnej, linkowanie do słabej reputacji portali dobrze jest zrobić za pomocą DoNotLink;
  http://www.donotlink.com/dnl/faq
  Dzięki temu nie przysporzymy tym stronom popularności.

   
 3. marquor

  24 października 2015 at 00:07

  Gdyby spytać kim jest ta Margaret Chan,czy Angela Merkel lub Hilaria Clinton to byłoby zestawienie pytań pod adresem kobiet a to jest niepoprawne więc pomińmy płeć,chociaż właśnie te panie coś łączy-są na wysokich stanowiskach.

   
 4. Ezo

  24 października 2015 at 00:32

  Co do tego przypadku Guns n’ Roses:

  „Poison control confirmed that the nicotine intake that was going into my body from the fake cigarettes was equivalent to smoking 33 packs of cigarettes a day.”

  Ktoś może obliczyć ile ml liquidu on by musiał chmurzyć by osiągnąć takie stężenie nikotyny?

  Jak dla mnie to nie ma zbyt wiele sensu… nie wydaje się to być możliwe do osiągnięcia.

   
  • Ezo

   24 października 2015 at 00:32

   ile ml liquidu o stężeniu np. 24mg/ml*

    
   • el.guitar

    25 października 2015 at 07:09

    0,8 [mg/papieros] * 20 [papierosów/paczkę] * 33 [paczki] = 528 [mg], stąd:
    528 [mg] / [24 mg/ml] = 22 [ml]

    Zawartość nikotyny 0,8 mg/papieros przykładowa – różni się w zależności od marki i z pewnością nie jest stała, ani jej wchłanianie nie jest równomierne.
    Czy „wciągnięcie” 22 ml liquidu w ciągu dnia jest możliwe? Myślę, że tak, jeśli użyjemy moda o dużej mocy. Jednak wtedy nie da się wapować tak wysokich stężeń. Efektywnie więc… bzdura do kwadratu.

     
    • Adam

     25 października 2015 at 12:00

     Obliczenie matematycznie jest prawidłowe, ale trzeba przyjąć kilka poprawek np. podczas e-palenia absorbuje się tylko ok. połowę dawki w porównaniu do papierosa, oraz przeliczając na cały dzień trzeba przyjąć poprawkę że człowiek co 2 godz. pozbywa się połowy zawartości nikotyny z organizmu.
     Tak więc z 22 ml. robi się 44 ml. i to dostarczone w przeciągu mniej niż dwóch godzin, nawet gdyby było to 22 ml. to nie jest to możliwe zakupionym tym typem e-papierosa.
     Podejrzewam że facet w inny sposób skonsumował nikotynę, no cóż przyjechał do Polski zaczął odczuwać brak czegoś a tu nieznane środowisko, czymś trzeba było zaspokoić głód czegoś, ale żeby było ładnie i elegancko to wina spadła na e-papierosa

      
 5. hawkins

  26 października 2015 at 07:40

  Dzieki za odniesiesie się do danego artykułu. Wszystko jasno i na temat. Pozdrawiam serdecznie i życzę dużo zdrówka 🙂

   

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

 
%d blogerów lubi to: