RSS

Ile nikotyny wydycha użytkownik e-papierosa – kolejne badania

29 Paźdź

Dyskusja o tym, czy istnieje realnie coś, co można nazwać biernym chmurzeniem trwa w zasadzie od samego początku. Kilka lat temu były to takie rozważania bez specjalnych podstaw w postaci twardych dowodów naukowych. Na szczęście to się trochę zmieniło i nadal zmienia. Mamy coraz więcej badań dotyczących jakości powietrza w pomieszczeniach, w których się chmurzy. Kilka z nich opisywałem tutaj na blogu. Wiele dyskusji koncentruje się wokół tematu nikotyny, ponieważ w pojęciu kogoś, kto nie ma większej wiedzy na temat chmurzenia, to właśnie ten alkaloid jest czarnym charakterem. Przypomnę więc może jeszcze raz – nikotyna nie jest związkiem rakotwórczym. Jest ona obecna w wielu naturalnych produktach, które spożywamy: w bakłażanach, papryce, pomidorach czy ziemniakach.
Niemniej warto oczywiście badać także takie kwestie, jak choćby to, jaka część nikotyny pozostaje w organizmie chmurzącego, a jaką wydycha on razem z chmurką. I właśnie pojawiła się kolejna praca na ten temat (link do pełnego tekstu – PDF). Postanowiłem napisać nieco o niej, ponieważ do badania wykorzystuje się tutaj dość ciekawą technikę analityczną, znaną pod skrótem PTR-MS. Zainteresowani mogą sobie znaleźć jakieś materiały na ten temat. Tu napiszę tylko, że to jest doskonała metoda do precyzyjnego oznaczania tzw. lotnych związków organicznych (ang. VOC – Volatile Organic Compounds).
Do badań zaproszono trzech doświadczonych chmurzących. Na początku zbadano tzw. topografię chmurzenia, czyli czas zaciągnięcia i utrzymania chmurki w ustach albo w płucach. Używano trzech stężeń nikotyny: 8, 16 i 20 mg/ml. Badano zawartość nikotyny w chmurce wciąganej przez wapera oraz w tej, która jest wydychana i dostaje się do otoczenia. Pozwoliło to na oznaczenie retencji nikotyny, czyli tego, jaka część tego związku pozostaje w organizmie. Okazało się, że zależy to m.in. od techniki chmurzenia. Jeśli człowiek zaciąga się głęboko, wpuszczając chmurkę do płuc, pozostaje w nich ponad 99% nikotyny. Oznacza to, że w wydychanej chmurce znajduje się niecały jeden procent nikotyny, która była w liquidzie. Jeśli więc ktoś zużywa dziennie np. 5 ml płynu o mocy 16 mg/ml, wypuszcza do otoczenia ok. 0,8 mg nikotyny. Czyli tak naprawdę tyle co nic.
Jak można się było spodziewać, u chmurzących, którzy preferują inną technikę – przetrzymywania chmurki w ustach bez wciągania jej do płuc –  retencja nikotyny jest mniejsza i wynosi od 77 do 92%. Co ciekawe, im niższe stężenie nikotyny w liquidzie tym mniejsza retencja. Wyniki tych badań są ciekawe, a opracowana metodyka pozwala na rozszerzenie obszaru analiz także na inne lotne związki organiczne, takie jak akroleina czy formaldehyd.

Ceterum censeo Directiva Tobaccorum delendam esse!
(A poza tym uważam, że Dyrektywa Tytoniowa winna być zniszczona!)

Reklamy
 
4 Komentarze

Opublikował/a w dniu 29 października 2015 w ogólne

 

Tagi: ,

4 responses to “Ile nikotyny wydycha użytkownik e-papierosa – kolejne badania

 1. Klaudia

  29 października 2015 at 21:00

  hej, właśnie próbuję rzucić papierosy bo zostało zdiagnozowane u mnie niedawno stwardnienie rozsiane. Wydaje mi się, że epapieros byłby dla mnie bezpieczniejszą alternatywą. Co o tym sądzisz?

   
  • StaryChemik

   29 października 2015 at 21:41

   Na pewno najlepiej by było, gdybyś rzuciła fajki bez sięgania po inne produkty. Jeśli jednak nie dajesz rady, e-papieros będzie mniejszym złem niż palenie zwykłych. Przypominam jednak, że ja nie jestem lekarzem. Może nasz tutejszy spec medyczny zobaczy Twój wpis i się wypowie.

    
   • Klaudia

    29 października 2015 at 22:36

    dziękuję bardzo za odpowiedź

     
 2. refurbished

  3 listopada 2015 at 09:54

  Palenie tytoniu ewidentnie jest przyczyną przyspieszenia procesu, co do tego wątpliwości nie ma.
  Nikotyna sama w sobie nie, wręcz przeciwnie – przynajmniej tak mówią szwedzkie badania preparatu snus (taka podpoliczkowa tabaka).
  Nie twierdzę tego z całą stanowczością, ale gdyby dotknęło to mnie, to przerzuciłbym się na e-p, z zamiarem szybkiego zmniejszenia stężenia nikotyny.

   

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s

 
%d blogerów lubi to: