RSS

No to maska opadła – wiemy kogo naprawdę reprezentuje minister zdrowia

03 List

Nie wiem, jakich słów można użyć, aby skomentować kolejny występ w TV pana ministra Zembali. We wczorajszej rozmowie w TVP Info nawet nie był pytany o e-fajki – sam zaczął temat (mniej więcej od 11 minuty). Dowiedzieliśmy się od Złotoustego, że są „e-papierosy są tak samo ciężko szkodliwe jak te klasyczne”. Może ten człowiek jest nawet dobrym kardiochirurgiem – nie mnie oceniać. Ale wiem jedno – minister zdrowia, który BEZCZELNIE KŁAMIE na antenie państwowej ogólnopolskiej telewizji to coś, czego nie mogę zaakceptować.
Mówi to ktoś, kto zapewne słyszał kiedyś o zasadzie „primum non nocere”. Ktoś, kto składał po doktoracie przysięgę, w której treści znajdują się następujące słowa: „Wreszcie: że nie dla nieczystego zysku, ani dla próżnej chwały będziecie pilnie uprawiali badania naukowe i naprzód posuwali naukę, lecz aby szerzyć prawdę i aby jej światło, niosące dobro ludzkości, tym jaśniej błyszczało.

I co – to jest szerzenie prawdy? Jakiej prawdy? A może lepiej spytam: czyjej prawdy? Szkoda, że redaktor nie spytał o dowody na tę „ciężką szkodliwość”, choć zapewne usłyszałby kilka gładkich profesorskich słów, wygłoszonych ex cathedra. I tylko niestety można westchnąć, że ten program oglądało co najmniej kilkaset tysięcy ludzi. Do nich trafił prosty przekaz. Uznają go za prawdziwy, bo przecież „sam profesor minister Złotousty powiedział, a on musi się znać”. A panowie z Big Tobacco i Big Pharma otworzą dziś wieczorem kolejne butelki szampana, bo chyba już dawno nie dostali tak wielkiego wsparcia od członka rządu odpowiedzialnego za zdrowie Polaków.
Na szczęście to już ostatnie dni tego pana na ministerialnym stołku. Pożegnam go (i zapewne nie tylko ja) naprawdę bez krztyny żalu. Mam nadzieję, że jego następca będzie jednak bardziej uczciwy w ocenie danych naukowych.

Ceterum censeo Directiva Tobaccorum delendam esse!
(A poza tym uważam, że Dyrektywa Tytoniowa winna być zniszczona!)

Reklamy
 
14 Komentarzy

Opublikował/a w dniu 3 listopada 2015 w ogólne

 

Tagi: ,

14 responses to “No to maska opadła – wiemy kogo naprawdę reprezentuje minister zdrowia

 1. Ezo

  3 listopada 2015 at 21:53

  Ktoś go powinien pozwać za kłamstwo. Nie ma tu żadnych wątpliwości – powiedział wyraźnie „e papierosy są tak samo szkodliwe”, bez dowodów. Jako władza, i jako lekarz.

  Nie znam się na prawie, ale czy to nie jest nielegalne? Oszczerstwo, w tym przypadku wobec przemysłu e-papierosowego.

   
 2. Joe

  4 listopada 2015 at 00:09

  Coraz mniej palaczy, coraz więcej chmurzaczy, wpływy z akcyzy tytoniowej maleją, trzeba zatem wprowadzić akcyzę na e-papierosa i e-liquid a to trzeba z kolei przed społeczeństwem jakoś uzasadnić. Liczy się pieniądz a nie zdrowie obywateli.

   
 3. Waper

  4 listopada 2015 at 02:01

  przyjdzie kolejny i lepiej nie będzie. Jak widać interesuje ich tylko powielanie kłamstw, przecież jako lekarz na pewno zna publikacje o e-pap i wie jak jest na prawdę.

   
  • StaryChemik

   4 listopada 2015 at 08:11

   Obawiam się, że z tą znajomością publikacji jest dość cienko – i to nie tylko u pana ministra, ale też u wielu jemu podobnych. Żywią się skrótami z mediów.Niestety.

    
 4. Deimond

  4 listopada 2015 at 08:54

  „Mówią, że e-papierosy nie są szkodliwe. Są szkodliwe. Są mniej szkodliwe niż czysty tytoń, ale są szkodliwe” – podkreślił prof. Zembala.
  Teraz są tak samo szkodliwe . Ja już przechodzę na analogi bo za tydzień waperosy będą bardziej szkodliwe.

   
 5. Tommy Black

  4 listopada 2015 at 10:34

  Jest taki angielski termin „gelastic syncope”, czyli „omdlenie śmiechowe”.Pan Zembala ,jako lekarz dobrze wie że zawał mostu i rdzenia przedłużonego może wywołać patologiczny śmiech,a ten z kolei doprowadzić do zgonu.I takich przypadków medycyna zna dość dużo.
  Nie jest tak trudno umrzeć ze śmiechu.
  Ja tak sobie myślę,że w trosce o zdrowie narodu,a dzieci przede wszystkiem, Pan prof. Zembala powinien się powstrzymać od wypowiedzi na tematy które są mu obce,czyli na tematy e-papierosów.To się ,nie tylko w medycynie,nazywa profilaktyka.

   
 6. Marta

  5 listopada 2015 at 13:08

  A jaka jest ta prawda o e-papierosach? Tak „łopatologicznie”, dla nie-chemika poproszę.

   
 7. Adam

  5 listopada 2015 at 14:32

  @Marta, proszę bardzo:) https://1500razy.pl/#1500-razy

   
 8. Marek

  5 listopada 2015 at 23:51

  Wprowadzić do konstytucji zasadę „chcącemu nie dzieje się krzywda” mogę jeść, pić i palić to co mi się podoba i to moje niezbywalne prawo! Trzeba było głosować na Korwina……

   
  • Patryk.Z

   6 listopada 2015 at 18:09

   Korwin to specyficzna osoba, popieram go ale wydaje mi się, że przez swoją szczerość nie ma szans. Nie mydli oczu pięknymi widokami i raczej nie przekonamy się jak naprawdę by było. Swoją drogą nie przekonamy się również co zrobili by jego ludzie w sprawie e-p.

    
 9. Joe

  16 listopada 2015 at 23:13

  Coś na „pocieszenie”. 4-tego listopada pani Minister Zdrowia w Niemczech, Manuela Schwesig, wypowiedziała się w identyczny sposób na temat szkodliwości e-fajek, argumentując tym wprowadzenie zakazu sprzedaży dla nieletnich, tzn. poniżej 18-tego roku życia.

   
  • Joe

   18 listopada 2015 at 00:15

   Mała poprawka: Manuela Schwesig jest ministrem spraw rodzinnych.

    

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s

 
%d blogerów lubi to: