RSS

Kolejne czarne chmury zbierają się nad użytkownikami e-fajek

11 List

W ostatnich dniach mamy niestety do czynienia z szerokim europejskim frontem przeciwników chmurzenia. Wygląda mi to na zmasowaną akcję, choć nie będę się doszukiwać jakiejś zewnętrznej koordynacji.
O naszych krajowych sprawach już pisałem. Nie wiemy, jak to będzie dalej wyglądać, ale mam wrażenie, że cofnęliśmy się do punktu wyjścia. W ostatnich dwóch dniach dotarły niepokojące informacje dotyczące Niemiec i Węgier.
Na stronach Deutche Welle można przeczytać wywiad z panią Martiną Pötschke-Langer z Niemieckiego Centrum Badań Raka [dzięki za poprawkę, Joe! – SCh]. Przyznam, że dawno już nie czytałem tak paranoicznej rozmowy. Oto kilka fragmentów:
„Niektóre z tych produktów są kupowane głównie przez dzieci. Są bardzo kolorowe, jak kredki.”

„- Czy e-papierosy są produkowane głównie dla dzieci?
– Tak, marketing jest definitywnie skierowany w stronę najmłodszych, ponieważ dzieci lubią różne smaki, jak na przykład gumy balonowej.”

„- Czy bierne palenie, którego źródłem są e-papierosy jest tak samo niebezpieczne jak to pochodzące z palenia tytoniu?
– Emisja [zanieczyszczeń] w sopsób oczywisty pogarsza jakość powietrza we wnętrzach, szczególnie jeśli w pokoju kilka osób pali e-papierosy. Pomiary wykazały obecność substancji kancerogennych: aldehydu octowego, formaldehydu i metali. E-papierosy muszą być traktowane tak jak zwykłe.”

No to możemy mieć już jasność, bo pani Martina niedwuznacznie w swoich wypowiedziach sugeruje, że sprawa będzie załatwiona szybko. Oczywiście – w trosce o dzieci, jak wiadomo. Może przy okazji zakaże się też prezerwatyw smakowych – one też mogą prowokować dzieci do wczesnego rozpoczynania życia seksualnego. Jak jechać paranoicznie, to po całości.

A wczoraj został upubliczniony list dr. Istvana Zentai – węgierskiego propagatora e-fajek. Pisze on, że w ostatnich dniach trwa zmasowany atak propagandystów rządowych na chmurzenie. Węgierskie ministerstwo zdrowia oraz organizacji zdrowia publicznego ignoruje doniesienia naukowe rozpowszechniając fałszywe wiadomości dotyczące wpływu chmurzenia na zdrowie. Zentai nie waha się nazwać to wszystko propagandą w stylu goebbelsowskim. Jakie są pomysły władz? Trzeba przyznać, że podobne do polskich – całkowity zakaz reklamy, a także informacji o produktach. Dotyczyć to ma także Internetu. Dozwolone będą tylko bezużyteczne produkty bezsmakowe, sprzedawane w sklepach tytoniowych. Jak pisze Istvan: Jesteś palaczem? Bardzo nam przykro, prosimy ustawić się w kolejce do celi śmierci.
Gorzkie, ale prawdziwe słowa.

Widać więc wyraźnie, że nie tylko my borykamy się z kwestią paranoicznej implementacji. Co gorsza – nasza nowa władza może powiedzieć: popatrzcie, nawet Niemcy tworzą twarde prawo. I Węgrzy też – wielki Victor Orban także chce wziąć chmurzących za pysk. A wielcy prezesi Big Tobacco i Big Pharma mogą otwierać kolejne butelki szampana. Wszystko idzie dokładnie po ich myśli. Amerykańska agencja FDA też zmierza w tym samym kierunku. Jeśli wszystko pójdzie po ich myśli, niebawem e-fajki mogą przejść do historii.

Ceterum censeo Directiva Tobaccorum delendam esse!
(A poza tym uważam, że Dyrektywa Tytoniowa winna być zniszczona!)

Reklamy
 
18 Komentarzy

Opublikował/a w dniu 11 listopada 2015 w ogólne

 

Tagi: , , ,

18 responses to “Kolejne czarne chmury zbierają się nad użytkownikami e-fajek

 1. adamose

  11 listopada 2015 at 22:40

  W Walii jest identycznie! Zakaz wapowania w pracy nawet jeśli pracujesz w domu. Kompletny zakaz używania e fajek w miejscach publicznych. To są projekty poddawane pod głosowanie przez WAG. Najprawdopodobniej oczywiście przejdą. A wszystko nabierze mocy prawnej do końca 2016!

   
 2. Magda

  12 listopada 2015 at 00:44

  Panie Chemiku proszę mnie nie straszyć 😦 przecież tak łatwo się nie poddamy, prawda?

   
  • StaryChemik

   12 listopada 2015 at 10:40

   Oczywiście, że się nie poddamy. Walczyć trzeba do końca.

    
 3. Joe

  12 listopada 2015 at 11:03

  Martina Pötschke-Langer (wśród niemieckich chmurzaczy potocznie „PöLa”) walczy z e-fajkami już od dłuższego czasu a nie tylko w ostatnich dniach. Jest „autorytetem” NR.1 wszystkich przeciwników e-fajek i często proszona jest o wypowiedź, czy to w prasie, czy w telewizji. Nie jest ona szefową Niemieckiego Centrum Badań Raka, jak wielu (także Niemców) sądzi. Nie należy ona też do grona naukowców tego Centrum i sama nie prowadzi żadnych badań. PöLa reprezentuje jedynie WHO w tym Centrum, jest jakby jej ambasadorką. To już mówi samo za siebie. W przeszłości za jej wkład do edukacji na temat zagrożeń związanych z paleniem i zapobiegania raka, Martina Pötschke-Langer została wyróżniona Federalnym Krzyżem Zasługi.

   
 4. Joe

  12 listopada 2015 at 11:09

  P.S. Sorry, ostatnie zdanie wyszło trochę niegramatycznie / komicznie ale chyba każdy wie, co chciałem powiedzieć. Niestety nie mogę już skorygować.

   
 5. Joe

  12 listopada 2015 at 11:21

  Należałoby też chyba dodać, że cytowany tutaj wywiad z nią w Deutsche Welle i przytaczane argumenty dotyczą uchwalonego niedawno przez Bundestag zakazu sprzedaży e-fajek dla nieletnich, tzn. poniżej 18-tego roku życia.

   
 6. StaryChemik

  12 listopada 2015 at 15:53

  Dzięki, za wyjaśnienia, Joe. Wprowadziłem poprawkę.
  Federalny Krzyż Zasługi… no, no… to teraz pora na Ritterkreuz des Eisernen Kreuzes mit dem Goldenen Eichenlaub mit Schwertern und Brillanten (Krzyż Rycerski Krzyża Żelaznego ze Złotymi Liśćmi Dębu, Mieczami i Brylantami) 😉

   
  • tommyblackone

   12 listopada 2015 at 17:15

   Proponuję powołac kapitułę i przyznawać własne waperskie odznaczenia.Na początek SLCWZMZMiR

   Szlachetna Ludzka Czaszka Wypełniona Zwojami Mózgowymi z Myślą i Rozsądkiem

    
   • lukabracci

    15 listopada 2015 at 14:21

    Ile będzie klas tego odznaczenia? I czy do odbioru muszę kupić garnitur?

     
    • StaryChemik

     15 listopada 2015 at 17:00

     Frak, drogi kolego, frak. I muszkę – absolutnie nie na gumce.

      
 7. Marek

  12 listopada 2015 at 16:31

  Idiotyzm żeby zabraniać wydychania praktycznie samej pary wodnej, ale świat juz dawno stoi na glowie, aż dziw bierze że rządy zajmują się takimi bzdurami i wymyslaja kolejne absurdalne zakazy i nakazy. Przykre

   
  • milo

   12 listopada 2015 at 21:56

   żaden idiotyzm…. chodzi po prostu o wielką kasę i o to by obywatele zdychali bo skąd potem brać na emerytury co? Ja sie tylko zastanawiam, kiedy będzie ten moment w którym będę musiał kupić 5L ulubionego liquidu i ze 3 zestawy do plaenia na zaś. A tak serio, liczę na to że rynek znajdzie sposób na obejście tych problemów.

    
 8. Marek

  13 listopada 2015 at 00:00

  owszem KASA, chociaz zakaz fajek smakowych i mentoli tu nie pasuje bo zmniejszy mozliwosc wyboru i bedzie szedl duzy przemyt spoza ue,a co do regulacji e-pkow to tak glupie argumenty padają że wlos sie jeży i ktos myślący w to wogóle wierzy? tam nie ma nic racjonalnego, podobnie z zakazem sprzedazy drożdżówek w szkołach i kawy niepełnoletnim….

   
 9. Marek

  13 listopada 2015 at 00:01

  Socjalizm bohatersko zwalcza problemy nieznane w normalnym kraju

   
 10. Rushling

  15 listopada 2015 at 03:15

  2 mody z elektroniką nie do zdarcia i w zasadzie to mogę schodzić do podziemia waperskiego.

   
 11. suziaK

  15 listopada 2015 at 04:08

  @Rushling: Może nie zauważyłeś ale czasy schodzenia do podziemia, życia w kanałach i jedzenia ołówków minęły 3 października 1944 roku wraz z końcem Powstania Warszawskiego. Teraz mamy koniec 2015 roku i ludzie chcą żyć normalnie, w blasku słońca, tak jak sami tego chcą. Twoja droga rozumowania jest błędna. I to bardzo.

   
  • lukabracci

   15 listopada 2015 at 14:01

   W 1939 roku ludzie też chcieli żyć normalnie, w blasku słońca, tak jak sami tego chcieli:) I może też myśleli że czasy ganiania się po lesie, klepania biedy i słuchania obcych hymnów minęły.
   Np.w przedwojennej Warszawie na kawie z dziewczyną „umówioną na dziewiątą” 🙂 Radziłbym większą dozę pokory wobec historii. Żyć w kanałach nie musimy, wystarczy symbolicznie-ostatnie wydarzenie terrorystyczne w Paryżu- kiedy piłkarze spali w podziemiach stadionu, bo garstka szaleńców sparaliżowała całe miasto. Nigdy nie mów nigdy.

    
   • Tommy Black

    15 listopada 2015 at 17:01

    I suziaK i Luka mają rację.O jakimkolwiek schodzeniu do podziemia we własnym,wolnym,z tak cięzko okupioną wolnością,nie może być mowy nawet.Natomiast na pewno nie może być mowy o czymś takim jak ta idiotyczna Dyrektywa.Ja nie mogę zrozumieć,jak kilku,kilkunastu kompletnych ignorantów w materii przedmiotu,może tworzyć coś tak idiotycznego.Coś tak dalece ingerującego w życie milionów ludzi,którzy nikomu przecież nie zagrażają?Wkleję tu fragment mojego wpisu z Salonu Rozchmurzonych:

    UE na swoich wlasnych stronach, sama Komisja Zdrowia UE.Uprzedzam że na trzeźwo trudno to wszystko zrozumieć…. 😆

    Najpierw motto:

    „Nie ma nic prostszego od rzucenia palenia. Wiem, co mówię, bo robiłem to już tysiące razy”, Mark Twain.

    Teraz te ambitne teksty:

    W UE konsumpcja wyrobów tytoniowych jest bezspornie największym z tych zagrożeń dla zdrowia, na które sami mamy wpływ. Jest ona najczęstszą przyczyną przedwczesnych zgonów w UE – z tego powodu umiera co roku niemal 700 tys. osób. Około 50 proc. palaczy umiera przedwcześnie (średnio o 14 lat wcześniej niż gdyby nie palili).
    W dodatku palacze przez więcej lat życia borykają się ze problemami zdrowotnymi. Z używaniem tytoniu związane są liczne formy choroby nowotworowej, choroby układu krążenia i układu oddechowego. Konsumpcja wyrobów tytoniowych powoduje więcej problemów niż alkohol, narkotyki, nadciśnienie, nadwaga czy wysoki poziom cholesterolu.
    Mimo znaczących postępów poczynionych w ostatnich latach liczba palaczy w UE wciąż jest wysoka – pali 28 proc. ogółu ludności, a w grupie wiekowej 15-24 – 29 proc.

    Priorytety polityki

    By zaradzić temu problemowi, Unia Europejska i państwa członkowskie wprowadziły różnorakie środki ograniczające używanie tytoniu – w formie przepisów prawnych, zaleceń czy kampanii informacyjnych.

    Te metody obejmują:
    •przepisy dotyczące wyrobów tytoniowych na rynku UE (np. opakowanie, oznakowanie i składniki),
    • ograniczenia w zakresie reklamy wyrobów tytoniowych,
    •tworzenie środowisk wolnych od dymu tytoniowego ,
    • środki podatkowe i działania w zakresie zwalczania nielegalnego handlu ,
    • kampanie antytytoniowe .

    Z perspektywy zdrowia publicznego środki te mają zapewnić obywatelom ochronę przed niebezpiecznymi skutkami palenia i innych form konsumpcji tytoniu, w tym skutkami biernego palenia. Mają one przede wszystkim pomóc palaczom rzucić nałóg lub sprawić, by ludzie w ogóle nie zaczynali palić. Szczególną uwagę poświęcono paleniu w młodym wieku, jako że tytoń jest produktem powodującym uzależnienie, a 94 proc. palaczy zaczyna palić przed ukończeniem 25 roku życia.”

    Czyli tym którzy chcieliby porzucić ten zgubny nałóg,należy jednak za wszelką cenę to utrudnić ,vide Dyrektywa,a tym którzy palą papierosy,zafundować kampanię informacyjną przy wsparciu producentów papierosów,że papierosy te są szkodliwe.Tych którzy używają e-papierosów też należy edukować,zamykając ich razem z palczami w tzw.palarniach.

    No i to rozbrajające zdanie:

    „Mimo znaczących postępów poczynionych w ostatnich latach liczba palaczy w UE wciąż jest wysoka – pali 28 proc. ogółu ludności, a w grupie wiekowej 15-24 – 29 proc.”

    Postępów w produkcji papierosów,czyż tak?
    Tu już, jak pokazaly nasze ostatnie doświadczenia,nie ma z kim i o czym dyskutować.
    Tę Dyrektywę trzeba po prostu wysłać tam,gdzie jej miejsce!Trzeba ją po prostu wszelkimi możliwymi prawnymi środkami obalić.Ale trzeba zacząć od punktowania tych bzdur,od wyśmiewania tych arcymądrych zapisów.I to już robimy…

     

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s

 
%d blogerów lubi to: