RSS

WAŻNE – opublikowano pierwszy przepis wykonawczy dyrektywy tytoniowej

29 List

Krajowi twórcy ustawy implementującej dyrektywę tytoniową (DT) zatrzymali się na pewnym etapie i tak naprawdę nie wiadomo kiedy znowu się za to zabiorą. Tymczasem zegar unijny tyka nieubłaganie, a urzędnicy w Brukseli działają. I właśnie opublikowano jeden z istotnych aktów wykonawczych DT. Można się z nim zapoznać w oficjalnym Dzienniku Urzędowym UE. Dokument ten nosi tytuł: Decyzja wykonawcza Komisji (UE) 2015/2183 z dnia 24 listopada 2015 r. ustanawiająca wspólny format zgłaszania papierosów elektronicznych i pojemników zapasowych (notyfikowana jako dokument nr C(2015) 8087).

Warto przeczytać sobie ten dokument, a szczególnie załącznik, który mu towarzyszy. Sami chmurzący mogą to sobie przeczytać jako ciekawostkę, ale naprawdę istotny jest on dla tych, którzy wprowadzają e-fajki lub liquidy na rynek unijny. Napisałem „liquidy”? No nieee… pora już szybko przyzwyczaić się do nowego nazewnictwa. „E-płyny” – tak to się teraz będzie formalnie nazywać. Nie wiem czy to pomysł tłumacza, czy ktoś z kimkolwiek konsultował tę nazwę, ale jedno jest pewne – to jest obowiązująca nomenklatura prawna.
Tak czy inaczej – rzućcie okiem na wspomniany załącznik. To swego rodzaju formularz, który będzie musiał towarzyszyć KAŻDEMU produktowi wprowadzanemu na rynek. Każdy e-fajek, każdy atomizer, każdy akumulator, każdy e-płyn (czyli każdy smak i stężenie nikotyny) przed uzyskaniem pozwolenia musi zostać opisany. Ba, takie samo zgłoszenie będzie niezbędne przy wycofywaniu wyrobu z rynku.
Nie chcę omawiać poszczególnych pół załącznika, ale jak sami się przekonacie, niektóre z nich będą wymagały całkiem solidnej pracy. Nie bardzo wyobrażam sobie małej firmy importującej kilkanaście typów baterii/parowników i kilkadziesiąt rodzajów płynów, która da radę przygotować tę dokumentację. Co więcej – towar na rynek będzie mógł wejść dopiero 6 miesięcy po przekazaniu tych informacji. Jeśli przyjrzycie się dokładnie, zauważycie też, że zakres informacji, które muszą być przekazane, jest zdumiewający. Powstająca baza danych będzie stanowić znakomity kąsek dla każdego, kto będzie chciał mieć dane, które pozwolą wykosić konkurencję. Oczywiście wszystko ma być gdzieś tam przechowywane w odpowiedni sposób, ale… no właśnie.
To jest właśnie DT w praktyce. A to dopiero początek, bo przepisów wykonawczych będzie znacznie więcej. Wiemy przecież, że unia dba o swoich obywateli. Jak pewnie niektórzy przeczytali ostatnio w wiadomościach, brukselscy szajb urzędnicy uregulowali właśnie kwestie świec. Wprowadzili naukową definicję świecy („Jest to produkt, zbudowany z jednego lub wielu palnych knotów umieszczonych w stałym lub półpłynnym w temperaturze 20-27 stopni paliwie, a jej główną funkcją jest dawanie płomienia), ustalili też maksymalną wysokość płomienia. Po urzędowej krzywiźnie banana to kolejne olbrzymie osiągnięcie Brukseli. Dobrze, że nareszcie się zajmują takimi bardzo istotnymi sprawami. Przecież wszystko inne w Europie jest już załatwione, unia jest zupełnie bezpieczna, nic ani nikt nam nie zagraża.
Ale wracając do tematu – czy tylko ja mam takie nieodparte wrażenie, że jedynymi firmami, które będą w stanie bez problemów poradzić sobie z biurokracją związaną z e-p, będą te spod znaku Big Tobacco?

Ceterum censeo Directiva Tobaccorum delendam esse!
(A poza tym uważam, że Dyrektywa Tytoniowa winna być zniszczona!)

Reklamy
 
10 Komentarzy

Opublikował/a w dniu 29 listopada 2015 w ogólne

 

Tagi: , ,

10 responses to “WAŻNE – opublikowano pierwszy przepis wykonawczy dyrektywy tytoniowej

 1. Krasnal45

  29 listopada 2015 at 20:14

  I tak dobrze, że nie wprowadzili „olejków”.
  Czyli……zaczęło się.

   
 2. epap

  29 listopada 2015 at 20:17

  Nic tak nie zabija jak e-fajki. Jak widać są nie tylko bardziej niebezpieczne od papierosów, ale również od tzw. dopalaczy.
  Gdyby w Polsce małe firmy utworzyły wspólną organizację ze wspólną administracją na pewno by sobie z tym “pasztetem” poradziły. Jednak jak widać z dotychczasowych działań tych firm to czysta utopia.
  No cóż……pozostaje już nam tylko obserwacja rozgrywki pomiędzy Big Tobacco, a Big Pharma. Myślę, że realna cena za 10 ml liquidu, …o przepraszam!, e-płynu, jaka nas czeka to około 50 zł.
  I w UE będą mieli rację, bo przy tej cenie rzeczywiście e-fajki będą szkodzić.

   
 3. kch

  29 listopada 2015 at 21:52

  No to pozostanie wysokiej komisji zająć się jeszcze męskim klejnotem – wymiar, dopuszczalna krzywizna, długość w stanie spoczynku i nie tylko, obwód itd itd…
  Ciekawym, członek którego członka wysokiej komisji zostanie wzorem, he, he…
  Proponuję jeszcze wysokiej ban na członki chińskie i afrykańskie, jako niespełniające standardu

   
 4. refurbished

  30 listopada 2015 at 07:26

  Grzesiek z e-płyny zaciera ręce. 😀

   
  • bk

   30 listopada 2015 at 22:37

   …no, a jak je będzie zacierał przy banie na online!

    
 5. k73

  30 listopada 2015 at 21:51

  Przecież gołym okiem widać, że wszystko ma trafiać do jednej kasy: koncernów tytoniowych. Jak będą mieć pod kontrolą e-fajki, łatwiej im będzie to ograniczyć i odbić się ze sprzedażą normalnych fajek. Obawiam się też, że porobią wyłączność na EU na większość sprzętu, np. Kanger na EU – tylko ci mogą sprzedawać, Innokin – tylko ci, eLeaf – jeszcze inni, itd. A Chińczykom obojętne przecież kto będzie kupował, aby kupowali…

   
 6. Sean4

  30 listopada 2015 at 22:05

  Zakładam, że bateria ego 1000mah pierwszego dnia dostanie kilkadziesiąt tysięcy numerów EP-ID:)

   
 7. Marek

  1 grudnia 2015 at 14:17

  czyli nowa władza idzie tą samą socjalistyczną drogą ograniczania wolności wyboru, to kiedy zacząć robić zapasy>?

   
  • Ewunia

   1 grudnia 2015 at 20:58

   Wczoraj 🙂

    

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

 
%d blogerów lubi to: