RSS

Implementacja – kuriozalne propozycje rządu brytyjskiego

21 Gru

Pamiętacie zapewne, jakim miłym zaskoczeniem była publikacja dokumentu Public Health England, w którym jednoznacznie stwierdzono, że chmurzenie jest co najmniej o 95% mniej szkodliwe niż palenie tytoniu. Wydawało się, że Wielka Brytania będzie krajem, który można będzie dawać jako przykład rozsądnego podejścia do paranoicznej dyrektywy. Tymczasem w ostatnich dniach zaczęły wyciekać propozycje, które mają być przedstawione jako implementacja dyrektywy. Niektóre z pomysłów naprawdę przyprawiają o zawrót głowy.
Jak donosi brytyjski portal Planet of the Vapes (POTV), plany obejmują między innymi bardzo restrykcyjne podejście do kwestii reklamy e-fajek. Jak można przeczytać w dokumencie opublikowanym w POTV, zakaz reklamy będzie obejmował nie tylko prasę, radio i TV, ale także „information society services”, czyli w zasadzie cały Internet – w tym portale, fora, blogi itp. Oczywiście zakazane będzie też reklamowanie tych produktów w formie sponsoringu wydarzeń sportowych, kulturalnych i innych.
POTV opublikował zarys dokumentu pod koniec listopada, a wczoraj (20.12) poinformował, że rząd Wielkiej Brytanii potwierdził, że takie są jego intencje. Aby było śmieszniej i bardziej paranoicznie, władza uznała, że jest to tzw. minimal approach, czyli niby że chcą dyrektywę wprowadzić z minimalnymi koniecznymi obostrzeniami. Akurat…
Zastanawiającym jest też przepis mówiący o tym, że zakaz obejmie też każdą formę prywatnego lub publicznego udziału w programach radiowych. Oznacza to ni mniej ni więcej to, że np. znany komentator, Clive Bates, nie będzie mógł w programie radiowym wystąpić ze swoją opinią dotyczącą e-fajek, natomiast takie prawo będzie mieć każdy przeciwnik chmurzenia. Ktoś powie – no dobra, a wolność wypowiedzi? Hahaha… wolność? Zapomnij.
Ale to nie wszystko – jak pisze Mawsley na stronie POTV, sprawa wygląda jeszcze bardziej ponuro. Z przepisów wynika też to, że przestępstwo popełnia też ktoś, kto np. organizuje spotkanie chmurzących (vapemeet) lub nawet tylko udostępnia swój teren do tego celu. Ba, wygląda na to, że nie wolno będzie urządzać w tej sprawie demonstracji. Ten fragment projektu nie jest jednak do końca klarowny, ponieważ całość brzmi: “Any form of public or private contribution to any event, activity or individual person with the aim or direct or indirect effect of promoting electronic cigarettes and refill containers and involving or taking place in several Member States or otherwise having cross-border effects is prohibited.”
Konia z rzędem, a nawet konia-zrzędę komuś, kto mi wyjaśni, co w praktyce prawnej oznacza końcowy fragment zaczynający się od słów „and involving or taking place…”. Nie wiem, czy interpretacja Mawsleya nie jest zbyt daleko idąca.
Kompletnie niejasna jest też linia podziału pomiędzy materiałem promocyjnym a informacyjnym. Ten drugi teoretycznie jest dozwolony, ale interpretacja tych pojęć może być bardzo szeroka.
Tak czy inaczej – 20 maja 2016 wydaje się być bardzo ważną datą dla chmurzących. Pozostało tylko 5 miesięcy. I dotyczy to nie tylko Wielkiej Brytanii. Nas podobne (lub jeszcze gorsze) restrykcje niestety nie ominą.

Ceterum censeo Directiva Tobaccorum delendam esse!
(A poza tym uważam, że Dyrektywa Tytoniowa winna być zniszczona!)

Reklamy
 
1 Komentarz

Opublikował/a w dniu 21 grudnia 2015 w ogólne

 

Tagi: , , ,

One response to “Implementacja – kuriozalne propozycje rządu brytyjskiego

  1. refurbished

    21 grudnia 2015 at 18:57

    Oczywiście regulacje nie dotyczą produktów medycznych.Tych na receptę, z refundacją NHS. Bo przecież nie powsadzają swoich general physicians za polecanie zarejestrowanego produktu medycznego ???

     

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

 
%d blogerów lubi to: