RSS

Marzenia Starego Chemika na rok 2016

28 Gru

Podtrzymuję kilkuletnią tradycję publikacji marzeń Starego Chemika na nadchodzący rok. Już wiemy, że nie będzie on łatwy. To rok implementacji niesławnej Dyrektywy Tytoniowej w krajach Unii Europejskiej. Marzy mi się w związku z tym opamiętanie rządzących, podejście rozsądne do tych spraw. Ech, gdyby tak poszli po rozum do głowy i uznali, że sama dyrektywa jest wystarczająco restrykcyjna i nie trzeba dokładać jeszcze naszych krajowych obostrzeń.
Od lat apeluję o rozsądne przepisy dotyczące badań liquidów. Ten temat jest jak na razie skrzętnie omijany we wszystkich dyskusjach związanych z samą dyrektywą, jak też jej implementacją. Niestety, można się obawiać, że za temat zabiorą się znowu urzędnicy, którzy z głowy czyli z niczego wykombinują sobie jakieś rozwiązania. Marzę, aby jednak spróbowali uznać, że jest w Polsce trochę ludzi, którzy znają się na tych tematach, sami wykonują badania i mają doświadczenie.
Także od lat marzę i apeluję o to, aby polscy naukowcy ruszyli cztery litery i zabrali się za badania związane z e-fajkami. Jeden zespół prof. Andrzeja Sobczaka to zdecydowanie za mało. Oni nie są w stanie zrobić wszystkiego. Gdzie są inne uniwersytety medyczne? Biedna Grecja prowadzi cały szereg badań, prowadzą je Włosi, Szwajcarzy, Niemcy, Francuzi, nie wspominając już o Brytyjczykach i Amerykanach. Mogliśmy być w czołówce światowej. Teraz za nami jest tylko Górna Wolta i Korea Północna. A dalej tylko autobus z napisem „koniec wyścigu”. Może w 2016 coś się wreszcie ruszy?
O czym jeszcze marzę? Ano o tym, aby sprzedawcy nie uprawiali głupiego marketingu. Żeby nie wymyślali kolejnych serii durnych nazw liquidów, które mają trafić do niedojrzałych umysłów małolatów. Może w końcu zrozumieją, że to jest strzelanie sobie w stopę. Warto też, żeby odpuścili sobie te fantazyjne opisy sprzętu z „podwójnym obiegiem pary” oraz „clearomizerami wytwarzającymi największą chmurę”. Takie coś może trafia do kogoś, kto właśnie przyjechał po 30 latach pobytu w Afryce Centralnej, ale nie do świadomych chmurzących, którzy nie dają się nabierać na takie proste sztuczki.
Marzę też o tym, aby gimnazjaliści przestali uznawać posiadanie e-fajki za coś, co ich automagicznie przenosi w dorosłość. To naprawdę nie jest zabawka obojętna dla zdrowia. Jeśli ktoś wam mówi, że to jest nieszkodliwe, jest kłamcą.
Po cichu sobie też marzę, że stowarzyszenie chmurzących, czyli SUEP, będzie trochę bardziej aktywne. Wiem, że jest tam nadal mało ludzi, ale przygotowanie choćby jednego wpisu miesięcznie nie jest chyba aż tak trudnym zadaniem, prawda? O stowarzyszeniu sprzedawców czy dystrybutorów już nawet nie marzę. To, które istnieje działa tak, jak działa, czyli niespecjalnie. Chociaż… może już nie warto się rozwijać, skoro państwo zadba o to, aby się zwijali.
Nie muszę marzyć o kolejnym Globalnym Forum Nikotynowym (GFN’16) – wiemy, że w czerwcu znowu się odbędzie. Marzę natomiast o tym, że choćby na spotkaniu Vapemeet, które poprzedza GFN, pojawią się polscy chmurzący. W mijającym roku byli obecni śladowo, a szkoda, ponieważ można tam było spotkać naprawdę elitę światowej nauki zajmującej się tymi sprawami, jak też chmurzących z wielu krajów świata – od USA, Hiszpanii czy Niemiec aż do Japonii.
I na koniec – liczę też na to, że może w 2016 media jednak będą pisać mądrzej i częściej na tematy związane z chmurzeniem.

Dobrego Nowego Roku wszystkim!

Ceterum censeo Directiva Tobaccorum delendam esse!
(A poza tym uważam, że Dyrektywa Tytoniowa winna być zniszczona!)

 
7 Komentarzy

Opublikował/a w dniu 28 grudnia 2015 w ogólne

 

Tagi:

7 responses to “Marzenia Starego Chemika na rok 2016

 1. bartek

  28 grudnia 2015 at 12:35

  Z twitterahttp://tvn24bis.pl/z-kraju,74/mz-chce-zakazac-sprzedazy-e-papierosow-nieletnim,606221.html

   
 2. bartek

  28 grudnia 2015 at 12:39

  No i h… Bombki strzelił. Czyli zakaz wprowadzania do obrotu tak jak mowilem wczesniej…Jednak trzeba zrobić mega zapas.

   
 3. magdalenkap

  28 grudnia 2015 at 14:55

  Dla Ciebie Chemiku również Dobrego, Lepszego Nowego Roku 🙂

   
 4. kch

  28 grudnia 2015 at 18:15

  Wszystkim, a szczególnie SCh duuuużo zdrowia! Nie chorujcie, bo, jak wiecie – u nas, żeby chorować trzeba mieć końskie zdrowie.
  Co do marzeń… ufff, marzy mi się, żeby rządzący wysłuchali fachowców, żeby na GFN’16 min zdrowia wysłał choć przedstawicieli (po tzw. konsultacjach społecznych są w min zdrowia ludzie, którzy małe co-nieco się dowiedzieli…) i ogólnie marzy mi się, aby prosty człowiek nie musiał się wstydzić za pomysły ekipy, żeby to co wyjdzie od rządzących naszą Ojczyzną już na pierwszy rzut oka wyglądało na robotę fachowców, a nie dyletantów,,,
  Marzenia ściętej głowy?

   
 5. Agnieszka

  2 stycznia 2016 at 08:11

  http://kobieta.onet.pl/zdrowie/zycie-i-zdrowie/e-papierosy-grozne-dla-zdrowia-moga-przyspieszyc-smierc-komorek-wywolac-raka-i/g4c5eq

  Zaczyna się 2016 rok i jedna z pierwszych informacji jest taka. Czyli szturm trwa dalej…

   

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

 
%d blogerów lubi to: