RSS

„Alkohol i papierosy. Przemysł, państwo, polityki publiczne” – cenna publikacja Instytutu Łukasiewicza

19 Sty

ksiazka

Krakowski Instytut Łukasiewicza opublikował właśnie zbiór wywiadów z ekspertami do spraw zdrowia, zajmującymi się problemem uzależnień od alkoholu i tytoniu. W tym przypadku można mówić o tzw. perfect timing, czyli idealnym wstrzeleniu się we właściwą chwilę. Implementacja dyrektywy tytoniowej kończy swoją wędrówkę na ścieżce rządowej i niebawem pewnie trafi do sejmu.
Co można znaleźć w książce? Pominę część dotyczącą alkoholu, ponieważ jest w tym momencie poza naszym zainteresowaniem. W części poświęconej tematyce związanej z paleniem tytoniu mamy osiem wywiadów. Rozmówcami Prezesa Instytutu Łukasiewicza, pana Macieja Zdziarskiego byli: Krzysztof Przewoźniak (dyrektor fundacji „Promocja Zdrowia”), prof. Jacek Jassem (onkolog), prof. Wojciech Hanke (konsultant krajowy w dziedzinie zdrowia środowiskowego), prof. Piotr Jankowski (kardiolog), prof. Janina Stępińska (kardiolog), Szymon Chrostowski (prezes Polskiej Koalicji Pacjentów Onkologicznych), prof. Jan Lubiński (genetyk-onkolog) oraz… tadam – moja skromna osoba. Było mi bardzo miło, gdy pan prezes Zdziarski zaproponował mi udział w tym przedsięwzięciu. Starałem się w naszej rozmowie przekazać w zasadzie to samo, co piszę tutaj na blogu. Myślę, że to dobrze, że głos środowiska pojawił się w jeszcze jednym medium.
Nie będę streszczał poszczególnych wypowiedzi, bo nie byłoby to proste. Po przeczytaniu całości – a dziś właśnie dotarła do mnie bardzo ładnie wydana książka – muszę powiedzieć, że może ona zrobić sporo dobrego dla naszej sprawy. Prof. Lubiński, odnosząc się do debaty o e-papierosach, mówi: uważam, że bezpodstawne odrzucanie alternatywnych rozwiązań jest nierozsądne.
W książce cytowane są także bardzo pozytywne wypowiedzi dr. Dereka Yacha czy też prof. Roberta Westa. Omówiony jest też pokrótce znany Wam raport Public Health England.
Dla porządku muszę dodać, że tradycyjnie największym przeciwnikiem e-fajek jest prof. Jacek Jassem. Jak mantrę powtarza nieprawdziwe stwierdzenie, że nikt nie bada składu mieszanki „wytworzonej w e-papierosach” [rozumiem, że chodzi Mu o aerozol]. Drogi Panie Profesorze – badania takie były, są i będą zapewne dalej prowadzone. Nie dawniej jak dziś dostałem kolejną bardzo ciekawą szwajcarską pracę na ten temat. Może i u nas warto by było dołączyć do prof. Sobczaka i prowadzić jakieś badania, żeby nie zostać w naukowym ogonie? Ot, tak sobie od lat marzę…

Cieszę się, że ta książka się ukazała. Mam nadzieję, że trafi do decydentów sejmowych oraz bardzo szerokiego kręgu osób związanych z ochroną zdrowia i zajmujących się problematyką uzależnienia od tytoniu. Publikację można zamówić na stronie instytutu – patrz link na początku tego wpisu.

Ceterum censeo Directiva Tobaccorum delendam esse!
(A poza tym uważam, że Dyrektywa Tytoniowa winna być zniszczona!)

Reklamy
 
1 Komentarz

Opublikował/a w dniu 19 stycznia 2016 w ogólne

 

Tagi: ,

One response to “„Alkohol i papierosy. Przemysł, państwo, polityki publiczne” – cenna publikacja Instytutu Łukasiewicza

  1. lillaz74

    19 stycznia 2016 at 14:20

    Jak dobrze ze jestes …..co tacy e-palacze bez Ciebie.Szacun DUZY szacun

     

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s

 
%d blogerów lubi to: