RSS

List prof. Gerry’ego Stimsona do polskiego Ministra Zdrowia

27 Sty

Jak zapewne wiecie, profesor Gerry Stimson już od dawna wspiera nas w walce o kształt prawa związanego z chmurzeniem. Wziął aktywny udział w konsultacjach społecznych latem ubiegłego roku, a niedawno wysłał do Ministra Zdrowia, pana dr. Konstantego Radziwiłła osobisty list, którego treść (a dokładniej – tłumaczenie) za zgodą Profesora zamieszczam poniżej. Robert, Piotr – dzięki za pomoc w sprawie tłumaczenia.

Od:
Prof. Gerry Stimson
Londyn

Konstanty Radziwiłł, Minister Zdrowia
Ministerstwo Zdrowia
Ul.Miodowa 15
00-952 Warszawa, Polska

Szanowny Panie Ministrze

Piszę do Pana jako profesjonalista w dziedzinie zdrowia publicznego szczerze zainteresowany wpływem metod redukcji szkód na osiągnięcie celów polityki kontroli tytoniu. Jestem jednocześnie organizatorem Konferencji Globalne Forum Nikotynowe, odbywającej się corocznie w Warszawie.

Uaktualniona Dyrektywa Europejska ws. Tytoniu (TPD) oferuje władzom ustawodawczym w Unii Europejskiej okazję do poszerzenia metodyki kontroli tytoniu a zatem prewencji palenia papierosów.

Jako weteran w dziedzinie redukcji szkód obserwowałem pozytywny wpływ przemyślanych metod redukcji szkód powodowanych przez alkohol, narkotyki a ostatnio tytoń na zdrowie publiczne. Szybki wzrost dostępności i użytkowania e-papierosów obserwowany ostatnio w większości krajów zachodnich jest nowym narzędziem dla redukcji szkód związanych z tytoniem.

Polska jest krajem o jednej z najwyższych absorpcji e-papierosów w Europie. Jednocześnie, i zapewne skorelowany, jest fakt, że wraz ze wzrostem dostępności e-papierosów obserwujemy w Polsce znaczny spadek używania tytoniu  zwłaszcza wśród ludzi młodych.

Poniższa tabela pochodzi z raportu Diagnoza Społeczna http://diagnoza.com/ i przedstawia tendencje procentowe użytkowania tytoniu wśród osób młodych (wiek16-24 lat) w Polsce. Począwszy od roku 2007, gdy e-papierosy się pojawiły, rozpoczął się coroczny spadek procentu palaczy. Taki spadek jest prawdopodobnie szybszy w niż innych krajach Europy w ciągu ostatnich lat.

TABELA

 

Odsetek osób palących w Polsce – wiek 16-24 

% zmiana bezwzględna zmiana względna
2000 22.7
2003 23.3 +0.6 -0.026
2005 21.4 -1.9 0.08
2007 22.7 +1.3 -0.061
2009 21.6 -1.1 0.048
2011 19.4 -2.2 0.10
2013 18.1 -1.3 0.067
2015 15.5 -2.6 0.14

Na podstawie doświadczenia użytkowników e-papierosów, wyników badań laboratoryjnych i ankiet na poziomie populacji oraz randomizowanych badań klinicznych pragnę podzielić się wiedzą o e-papierosach i ich roli w osiąganiu celów zdrowia publicznego.

 1. Niedawny przegląd badań wykonany przez brytyjską Public Health England doszedł do konkluzji, że e-papierosy są co najmniej o 95% mniej szkodliwe niż papierosy konwencjonalne.

 2. Pojawiające się badania nad zakresem i demografią używania e-papierosów oraz nad zachowaniami ich użytkowników jasno demonstrują przesłankę, że e-papierosy są atrakcyjne dla palaczy chcących zerwać z nałogiem palenia tytoniu i skutecznie im w tym pomagają.

 3. Wyrażane obawy o inicjację młodzieży w kierunku dożywotniego uzależnienia od nikotyny a także o potencjał e-papierosów jako ew. furtki do palenia tytoniu czy też o renormalizację palenia nie mają pokrycia w bieżących badaniach ankietowych ani też w powyżej cytowanej tabeli.

 4. Emisja aerozolu z e-papierosów nie stanowi zagrożenia dla osób postronnych, a zatem brak naukowych dowodów dla usprawiedliwienia zakazu używania e-papierosów w zamkniętej przestrzeni publicznej.

Sprawą bardzo istotną jest uregulowanie e-papierosów tak, by skłonić producentów do przestrzegania norm bezpieczeństwa i jakości. Miałem okazję współpracować z Brytyjskim Instytutem Standaryzacji i Brytyjskim Departamentem Zdrowia przy tworzeniu i publikacji pierwszych w świecie specyfikacji dot. e-papierosów i płynów do napełniania. Także w Unii Europejskiej trwa proces standaryzacji e-papierosów prowadzony przez CEN (Comité Européen de Normalization), w którym Polska ma swą reprezentację. Przewodzenie temu procesowi jest ważne dla Rządu Polski i Polskiego Komitetu Normalizacyjnego.

Istotnym jest, aby wprowadzenie TPD odbywało się w sposób, który nie powstrzymywałby palaczy od próbowania i użytkowania e-papierosów. Ograniczanie dostępu do zakupu wybranych e-papierosów albo prewencja ich użytkowania (jak np. przez włączenie ich do tych samych zakazów co dla papierosów konwencjonalnych) nie będzie dawało pożytku dla zdrowia publicznego.

Wierzę, że Polskie Ministerstwo Zdrowia odegra decydującą rolę w rozpowszechnieniu wiedzy o ryzyku wśród palaczy i całej populacji Polski. To rozpowszechnienie powinno odbyć się z uczciwym rozróżnieniem między kontynuacją najbardziej ryzykownego zachowania (palenie papierosów) a przejściem na mniej szkodliwe alternatywy, które nie obejmują spalania tytoniu.

Wierzę również, że Polska ma do odegrania potencjalnie historyczną rolę w kontroli epidemii palenia tytoniu. Przez ostatnie dwa lata organizowaliśmy w Warszawie wydarzenie o światowym zasięgu (The Global Forum on Nicotine) dotyczące naukowych i społecznych aspektów produktów nikotynowych. Wydarzenie to stało się platformą dyskusji dla wszystkich zainteresowanych stron (badacze kontroli tytoniu, naukowcy, przedstawiciele mediów i eksperci polityczni) z całego świata. Dyskutowane są argumenty za i przeciw różnym metodom kontroli tytoniu w relacji do redukcji szkód. Otwierającym konferencję w 2015 roku był architekt Konwencji Ramowej Kontroli Tytoniu WHO pan Derek Yach, którego wystąpieniu towarzyszył szeroki rozgłos. Wybór Polski na naszą konferencję podyktowany był także istotnymi osiągnięciami i doświadczeniem naukowców w Polsce (np. Prof.Sobczak i dr Goniewicz z Sosnowca; Dr Goniewicz aktualnie pracuje w USA i jest światowym ekspertem ds. e-papierosów).

Mamy nadzieję kontynuować wydarzenie, jakim jest Światowe Forum nt. Nikotyny w Warszawie także w czerwcu br. Chcę przekazać nasze serdeczne zaproszenie dla Pańskiego Ministerstwa, które pomogłoby nas pokierować ku osiągnięciu celu, jakim jest Polska wolna od tytoniu oraz roli, jaką e-papierosy mogą odegrać na drodze do jego osiągnięcia.

Z uszanowaniem,

Prof. Gerry Stimson

Emeritus Profesor, Imperial College London

 
5 Komentarzy

Opublikował/a w dniu 27 stycznia 2016 w ogólne

 

Tagi: , , ,

5 responses to “List prof. Gerry’ego Stimsona do polskiego Ministra Zdrowia

 1. el.guitar

  28 stycznia 2016 at 00:00

  Wspaniały list. Kawa na ławę, same konkrety i fakty. Szkoda, że kierowany do polityka. Ich racjonalne przesłanki zdają się nie interesować… Ważne chyba tylko ile i komu zapłacić pod stołem.
  A ja dzięki e-papierosom nie zapaliłem od ponad 2 lat, a od trzech miesięcy nie używam również e-p. Uzależniony byłem kilkanaście lat, od podstawówki.

   
  • StaryChemik

   28 stycznia 2016 at 00:03

   Wiesz – od jakiegoś czasu sobie myślę, że ważne jest to, że zostaje po tym wszystkim ślad. Nawet jeśli nic się nie da uzyskać.
   A Gerry to naprawdę wspaniały facet z wielką klasą. Te małe gady tego nigdy nie zrozumieją.

    
 2. Grzesiek

  28 stycznia 2016 at 18:51

  Nie ważne kto i co będzie pisać do naszego MZ to i tak za przeproszeniem będą mieć to głęboko w … Oni robią co chcą byleby zarobić, a niestety przez e-papierosy tracą miliony jak nie miliardy złotych. Czuję że już nic nie da się zrobić w kwestii dyrektywy 😦

   
 3. Krasnal45

  29 stycznia 2016 at 05:02

  Czy tylko ja odnoszę wrażenie, że po przeczytaniu tego listu (o i le w ogóle go przeczytał) i obejrzeniu tych tabelek, pan minister złapał się za głowę i stwierdził, że trzeba śrubę bardziej przykręcić bo mu dochód spada ?. Pamiętajmy, że to już nie jest lekarz. To jest pazerny, krótkowzroczny polityk.

   

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

 
%d blogerów lubi to: