RSS

Lekarze z kliniki Mayo: nasze badania pokazują, że e-papierosy mogą być środkiem redukcji szkód

05 Lu

Zdążyliśmy się już przyzwyczaić do tego, że każda informacja naukowa dotycząca e-p, którą można przedstawić jako negatywną, bardzo szybko trafia na czołówki portali internetowych i czasopism. Ciekawe, że nie obserwujemy podobnego zjawiska w przypadku prac, które mają wydźwięk pozytywny i nie da się z nich zrobić straszaka. Oczywiście wiadomo dlaczego tak jest – nic tak nie napędza słupków oglądalności jak straszenie ludzi.
Ja jednak staram się raportować wszystkie istotne doniesienia – i tak robię dziś. Ukazała się bowiem ciekawa publikacja autorów ze znanej na całym świecie kliniki Mayo. Jest to w tej chwili tak naprawdę zespół szpitali klinicznych, w którym pracuje prawie 4 tysiące lekarzy i naukowców, a na prace badawcze wydaje się tam pół miliarda dolarów rocznie.
Wiadomo, że palenie tytoniu jest czynnikiem ryzyka w przypadku pacjentów, którzy mają być operowani. Dlatego też lekarze zwykle zalecają ludziom, którzy czekają na operacje planowane rzucenie palenia. Wszyscy jednak wiemy, że jest to sprawa dość trudna. Dlatego też lekarze z kliniki Mayo postanowili sprawdzić, czy da się w tym procesie użyć środka wspomagającego, jakim są e-papierosy. Wybrano 105 pacjentów czekających na operację, z czego 80 zgodziło się wziąć udział w eksperymencie. Pięciu z nich zostało wykluczonych z różnych względów z dalszej analizy. Okazało się, że liczba wypalanych papierosów zmniejszyła się średnio o połowę. Po miesiącu połowa pacjentów deklarowała chęć dalszego używania e-fajek, a 17% zadeklarowało, że niejako przy okazji rzucili palenie. Zauważmy, że chodzi tutaj o pacjentów, którzy wcześniej nie deklarowali chęci zaprzestania palenia! Co więcej, znajdowali się oni jednak w sytuacji stresowej, jak każdy kto musi przejść operację. We wnioskach zespół lekarzy z Mayo Clinic napisał, że sugestia, aby pacjenci używali e-papierosów w czasie przed- i pooperacyjnym jest warta dalszych badań i że tego typu działanie można uznać za istotne, jeśli bierzemy pod uwagę strategię zmniejszania szkód (harm reduction).
Można pomarudzić, że to oczywiście jedno badanie z jednego ośrodka, ale… jak dla mnie to jest bardzo istotne doniesienie naukowe – klinika Mayo jest jednym z najbardziej uznanych na świecie ośrodków medycznych, często wyznaczającym trendy. Może i reszta medycznego świata (a może nawet nasze władze) w końcu przestaną uznawać e-p za symbol wszelkiego zła? Ot, tak sobie marzę…

Ceterum censeo Directiva Tobaccorum delendam esse!
(A poza tym uważam, że Dyrektywa Tytoniowa winna być zniszczona!)

Reklamy
 
3 Komentarze

Opublikował/a w dniu 5 lutego 2016 w ogólne

 

Tagi: ,

3 responses to “Lekarze z kliniki Mayo: nasze badania pokazują, że e-papierosy mogą być środkiem redukcji szkód

 1. kch

  6 lutego 2016 at 18:51

  Wszystko pięknie, ładnie, lecz minister zdrowia i tak wie lepiej…

   
  • StaryChemik

   6 lutego 2016 at 22:45

   Na razie wie lepiej. Ja jednak widzę delikatne światełko, ale o tym niebawem.

    
 2. Piotr

  7 lutego 2016 at 19:18

  No i brawo. Kolejna poważna instytucja. Nadmienię jako ciekawostkę, że klinika Mayo już w XX wieku zajmowała się opracowywaniem diety dla kosmonautów. Myślę że nasze władze nie wykażą się indolencją, aby takiego głosu nie wziąć pod rozwagę. No chyba że jak Mirku piszesz ważniejsza jest „kasa misiu kasa…”.

   

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

 
%d blogerów lubi to: