RSS

Z ostatniej chwili – BARDZO WAŻNE ! – projekt implementacji w Komisji Prawniczej

12 Lu

Przed chwilą zacząłem analizować najnowszą wersję projektu ustawy wdrażającej dyrektywę tytoniową. Jest ona już w Komisji Prawniczej, a więc zaledwie o trzy kroki od skierowania go do sejmu.
Widać jasno, że walka idzie na noże. Tutaj tak naprawdę stawką jest ludzkie życie. Możemy całą sprawę traktować „politycznie”… możemy udawać, że trzeba wszystko rozważać… zastanawiać się… ale… No właśnie – do diabła ciężkiego! Tutaj stawką jest życie.
I dlatego stwierdziłem, że nie będę bawił się w politykę. W zastanawianie się, czy ktoś może chciał dobrze, ale mu nie wyszło. Mam to gdzieś. Będę punktował każdą głupotę. I to jest mój pierwszy komentarz – na gorąco. Będą kolejne – tego możecie być pewni.
No to jedziemy:

po art. 7b dodaje się art. 7c–7f w brzmieniu:
Art. 7c. 1. Zabrania się wprowadzania do obrotu, produkowania i importowania w celu wprowadzania do obrotu wyrobów tytoniowych:
1) o aromacie charakterystycznym;
2) zawierających dodatki albo ich ilości lub stężenia, które zwiększają znacznie lub w wymiernym stopniu właściwości uzależniające, toksyczność lub właściwości CMR wyrobu tytoniowego na etapie spożycia.

Nie jestem filologiem, ale kompletnie nie rozumiem co tego, co znaczy fragment, który zaznaczyłem pogrubioną czcionką. Coś tam zawiera dodatki… albo ich stężenia? „Które zwiększają znacznie lub w wymiernym stopniu…”? O co tak naprawdę chodzi? OK, rozumiem, że coś może zawierać jakieś dodatki, ale… jak może zawierać stężenia? Może PT Prawodawcy udadzą się do studenta I roku, aby ten problem rozwiązać.

3. Zabrania się wprowadzania do obrotu, produkowania i importowania w celu wprowadzania do obrotu wyrobów tytoniowych zawierających:
1) witaminy lub inne dodatki, które stwarzają wrażenie, że wyrób tytoniowy jest korzystny dla zdrowia lub wiąże się z nim zmniejszone zagrożenie dla zdrowia;|
2) kofeinę lub taurynę, lub inne dodatki i związki pobudzające, kojarzone z energią i witalnością;
3) dodatki mające właściwości barwiące dla wydzielanych substancji;
4) dodatki, które ułatwiają inhalację lub absorpcję nikotyny – w przypadku wyrobów tytoniowych do palenia;
5) dodatki, które w formie niespalonej mają właściwości CMR.

Zaraz, zaraz… a jeśli w formie spalonej będą miały właściwości CMR, to będzie fajnie? Tu komentarz: właściwości CMR oznaczają takie, które mają wpływ na rakotwórczość, mutagenność i rozrodczość. OK, wiem, że to nie dotyczy e-fajek, ale to pokazuje całą filozofię ustawodawców. Przepraszam – to nie jest filozofia. To jest polityka, czyli coś odległego o miliardy lat świetlnych od filozofii, królowej nauk (obok matematyki oczywiście).

10. Ostrzeżenie zdrowotne:
1) powinno być widoczne na dwóch największych płaszczyznach opakowania jednostkowego i opakowania zbiorczego;
2) powinno zajmować 30 % płaszczyzny opakowania jednostkowego i opakowania zbiorczego.

To akurat drobiazg, ale ważny. 30% opakowania jednostkowego? Dobra – pokażcie, mistrzowie ustawodawstwa, jak to można zrobić, spełniając wszystkie inne obowiązkowe reguły na kilku centymetrach kwadratowych. A może jeszcze trzeba tam będzie wypisać cały skład ekipy, która stworzyła tę ustawę?

Szanowni Ustawodawcy – patrzę Wam na ręce. Krok po kroku. Jesteście śledzeni. Wielki polski poeta napisał: „spisane będą czyny i rozmowy”. Spisuję Wasze czyny i rozmowy. Przyglądam się każdemu Waszemu krokowi.
Ten sam poeta (oszczędzę wam pracy – Czesław Miłosz) napisał – „nie bądź bezpieczny, poeta pamięta”. Nie jestem poetą, ale… pamiętam. I dalej będę śledził prace nad implementacją dyrektywy.

BO TUTAJ STAWKĄ JEST ŻYCIE LUDZI. Tylko tyle – i aż tyle.

Ceterum censeo Directiva Tobaccorum delendam esse!
(A poza tym uważam, że Dyrektywa Tytoniowa winna być zniszczona!)

 
6 Komentarzy

Opublikował/a w dniu 12 lutego 2016 w ogólne

 

Tagi: , ,

6 responses to “Z ostatniej chwili – BARDZO WAŻNE ! – projekt implementacji w Komisji Prawniczej

 1. Pyskaty

  13 lutego 2016 at 04:41

  Nie wiem czy mam się śmiać czy płakać. Wybaczcie za to co napiszę, ale raczej każdy i tak się zgodzi. Pojebało ich chyba.

   
 2. Marek

  13 lutego 2016 at 18:28

  Te czuby „wiedzą” lepiej co dla dorosłego człowieka dobre….

   
 3. Kamil

  13 lutego 2016 at 21:05

  zakazać e-fajek dla zdrowia? czy żeby kupować normalne fajki analogi. to może zamiast 500 na dziecko lepiej zakazć antykoncepcji =)

   
  • kch

   14 lutego 2016 at 01:53

   Jeszcze można wprowadzić stopnie zasilania – krzywa demograficzna poszybuje w górę że aż strach! Dla młodych – stopień zasilania od 1(najwyższy – zero ograniczeń) do 20 (najniższy – wyłączenia całych dzielnic, zakładów pracy itp). Bez prądu zimno i ciemno, TV milczy jak zaklęta, pozostaje tylko do łózia i za 9 m-cy kolejka przed porodówką…
   Aaaa, pozostaje jeszcze kwestia bana na baterie, co by radio nie przeszkadzało…

    
 4. dt55

  22 lutego 2016 at 16:39

  Witam! Czy mógłbyś mi podesłać najnowszą wersję ustawy wdrażającą dyrektywę? Szukam już kilkanaście minut i nie mogę znaleźć – chyba nie jestem w tym dobry… Po przeczytaniu odniosę się do ww. wspomnianych punktów.
  Pozdrawiam!

   
  • StaryChemik

   22 lutego 2016 at 18:41

   Kilka razy na blogu był link do Rządowego Centrum Legislacji. Znajdziesz szybko.

    

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

 
%d blogerów lubi to: