RSS

Ministerstwo Zdrowia nie przyjęło zaproszenia na Światowe Forum Nikotynowe

15 Lu

Zapewne pamiętacie list profesora Gerry’ego Stimsona (GS) do Ministra Zdrowia, o którym pisałem kilka dni temu. Co ciekawe, MZ odpowiedział na ten list. Niestety, z różnych względów nie mogę tej odpowiedzi tutaj opublikować, ale nie była ona specjalnie podnosząca na duchu. Chciałbym tylko skomentować jedną kwestię. Jak być może pamiętacie, w liście Profesora było zaproszenie przedstawicieli MZ na czerwcowe Światowe Forum Nikotynowe. Zostało ono niestety odrzucone.
Jestem daleki od podejrzeń, iż Minister czy jego urzędnicy nie rozumieją spraw podstawowych, definicji podstawowych itp. A jednak – odpowiadając negatywnie na zaproszenie na trzecie już Światowe Forum Nikotynowe – MZ argumentuje to koniecznością podporządkowania się Ramowej Konwencji Światowej Organizacji Zdrowia o Ograniczeniu Użycia Tytoniu (WHO Framework Convention on Tobacco Control – FCTC). Zacytujmy może to, na co się MZ powołuje, czyli art. 5 pkt 3 Konwencji:

„Przy określaniu i wdrażaniu swoich polityk zdrowia publicznego w odniesieniu do ograniczenia użycia tytoniu, Strony będą działać na rzecz ochrony takich polityk przed wpływem interesów handlowych i innych żywotnych interesów przemysłu tytoniowego, zgodnie z przepisami prawa krajowego.”

No i tu rodzi się pytanie: czy udział w międzynarodowej konferencji naukowej, która nie tylko nie jest finansowana przez żaden podmiot z branży tytoniowej, lecz jedynie ze składek uczestników (na stronie GFN jest napisane jednoznacznie: The conference is funded by registration fees and does not receive any sponsorship from manufacturers, distributors or retailers of nicotine products including pharmaceutical, electronic cigarette and tobacco companies.), a do tego zajmuje się ograniczeniem szkód spowodowanych paleniem, narusza wyżej zacytowany przepis? Mnie się niestety wydaje, że to jest chowanie się za marną tarczą przepisów, które kompletnie nie pasują do sytuacji.
Jedźmy dalej – część VII Konwencji poświęcona jest współpracy naukowej i technicznej oraz wymianie informacji. Też warto do niego zajrzeć i poczytać. Jest tam wiele pięknych słów o tym, że państwa mają rozwijać i wspierać programy badawcze zmierzające do ograniczenia użycia tytoniu – zarówno krajowe jak i międzynarodowe. Zaraz, zaraz – czy Światowe Forum Nikotynowe nie prezentuje właśnie takich badań?
Moim zdaniem decyzja Ministra Zdrowia o tym, aby nie brać udziału w tej konferencji stoi w jaskrawej sprzeczności z art. 20 Konwencji. Co Pan na to, panie ministrze?
Ba, artykuł 26 Konwencji mówi jednoznacznie o tym, że państwo powinno wspierać finansowo działania zmierzające do osiągnięcia jej celów. Ciekawe, czy pan minister kiedykolwiek wsparł jakieś działania związane np. z papierosami elektronicznymi? Prof. Jan Lubiński jednoznacznie zwracał uwagę na to, że to właśnie władza powinna zadbać o badania związane z e-p.
I może jeszcze jedna ciekawostka, tak trochę na marginesie. Zajrzyjcie do art. 8, odnoszącego się do ochrony przed narażeniem na dym tytoniowy. Czy forsowany przez MZ pomysł wepchnięcia chmurzących do palarni nie jest przypadkiem sprzeczny z tym artykułem? To jak to jest z tą konwencją – stosujemy ją wybiórczo?
Przyznam, że ta stanowcza odmowa wzięcia udziału w GFN ’16 jest dla mnie symptomatyczna. Władza zachowuje się (nie pierwszy zresztą raz) jak „wiedźma”. Ona wszystko wie lepiej… a my mamy tylko grzecznie słuchać i spełniać wymagania.
Pozwólcie, że na koniec zacytuję wypowiedź cara Aleksandra II Romanowa skierowaną do Polaków w 1856 roku: „Żadnych złudzeń, panowie, żadnych złudzeń!”

Ceterum censeo Directiva Tobaccorum delendam esse!
(A poza tym uważam, że Dyrektywa Tytoniowa winna być zniszczona!)

 
5 Komentarzy

Opublikował/a w dniu 15 lutego 2016 w ogólne

 

Tagi: , , ,

5 responses to “Ministerstwo Zdrowia nie przyjęło zaproszenia na Światowe Forum Nikotynowe

 1. Grzesiek

  15 lutego 2016 at 09:06

  Stary Chemiku co tu się dziwić. MZ tylko w nazwie ma „Zdrowie”,a tak naprawdę chodzi o pieniądze. Nie rozumiem jak Ministerstwo ZDROWIA może nie przyjąć zaproszenia na Światowe Forum Nikotynowe o ZDROWIU. Przecież to jest już paranoja.
  Przykro mi że ludzie mający dbać o nasze zdrowie zajmują się nie tym co trzeba. Ale do tego chyba wszyscy jesteśmy już przyzwyczajeni…

   
 2. dd

  15 lutego 2016 at 13:09

  MZ – Ministerstwo Zagłady

   
 3. gg

  15 lutego 2016 at 13:36

  MZ – Ministerstwo Zdrady
  A tak powaznie, to maja nas wszystkich gleboko w d***e.

   
 4. lukabracci

  15 lutego 2016 at 18:15

  Za poprzednich władz to przynajmniej przyjmowali zaproszenia (przypomnę pani minister Libera-Małecka – forum w Krynicy). To że na forum się nie pojawiła to już osobna kwestia. Tutaj to już czuć ewidentną niechęć do tematu. Coś w stylu ” … z tymi Panami nie ma dyskusji „. Miał zawiać wiatr, pamiętam głosy „pokażmy czerwoną kartkę obecnej władzy”. Niech zawieje „wiatr zmian”.
  I zawiał.

   
 5. refurbished

  15 lutego 2016 at 22:53

  A już miałem nadzieję, że wystąpią, zaprezentują swoje poglądy i poziom wiedzy, po czym zostaną publicznie upokorzeni.
  Brawo urzędnicy!
  Najwyraźniej nie zapomnieliście o zasadzie RWD.

  O ile prościej jednak byłoby przeczytać podsyłane badania, pochylić się nad wnioskami i wyciągnąć własne. Uporczywe poszukiwanie uzasadnienia dla podtrzymania swojego stanowiska jest o niebo trudniejsze, trzeba uciekać się do wielu „semantycznych nadużyć”, „skrótów myślowych”, wybiórczych cytatów i innych figur retorycznych.

  Tylko wtedy trzeba przyznać – błądziłem.
  Tej opcji nie przewiduję.

   

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

 
%d blogerów lubi to: