RSS

Implementacja w Finlandii i na Węgrzech

21 Mar

Skupiamy się – ze względów oczywistych – na procesie implementacji niesławnej dyrektywy w Polsce, ale ona ma wpływ na legislację w całej Unii. Warto więc od czasu do czasu przyjrzeć się temu, co się dzieje w innych krajach. Dwa tygodnie temu pisałem już o debacie w parlamencie brytyjskim oraz o tym, że Belgia zakazuje sprzedaży online. Dziś parę słów o kolejnych krajach.
Finlandia: ustawa (projekt) mówi o tym, że dozwolone będą tylko smaki tytoniowe – oczywiście w trosce o dzieci, jak wiadomo. Całkowity zakaz sprzedaży zdalnej i internetowej, w tym zagranicznej. Zakaz chmurzenia wszędzie tam, gdzie jest zakaz palenia. No i oczywiście zakaz reklamy. Ciekawostka: sprzedawca może mieć drukowany katalog, który udostępni na życzenie klienta – ale wyłącznie na miejscu. Poza tym momentem katalog musi być schowany. Nadal nie wiadomo, co poza zdjęciem, nazwą i ceną może być w katalogu.

Jeśli ktoś uważa, że Finlandia przegina, niech poczyta o kolejnym kraju.
Węgry: definiują liquid nikotynowy jako zawierający choćby śladowe ilości nikotyny. OK, to jest dość oczywiste. Ale już mniej oczywiste jest to, że taki liquid nie będzie w ogóle dostępny na rynku! Czyli – możecie sobie chmurzyć, ale bez nikotyny. Super. A to niestety nie wszystko. Smaku zerówek też nie będzie, ponieważ władze zakazały jakichkolwiek dodatków smakowych. Nie będzie też kofeiny, tauryny ani żadnych innych dodatków. Normalnie polecieli Kononowiczem – nie będzie niczego. PG/VG do e-fajka i to wszystko. A dodatkową paranoją jest to, że waperosy będą musiały być zabezpieczone przed przeciekaniem (pewnie żrąca gliceryna może zaszkodzić), a pojemniki liquidów muszą być wyposażone w zabezpieczenie przed otwarciem przez dzieci.
I jak Wam się to podoba?
Zastanawiam się, kto przebije Węgrów…

Ceterum censeo Directiva Tobaccorum delendam esse!
(A poza tym uważam, że Dyrektywa Tytoniowa winna być zniszczona!)

Reklamy
 
20 Komentarzy

Opublikował/a w dniu 21 marca 2016 w ogólne

 

Tagi: , , ,

20 responses to “Implementacja w Finlandii i na Węgrzech

 1. Bobek

  21 marca 2016 at 15:17

  Śmiech przez łzy….

   
 2. misiakowy

  21 marca 2016 at 15:45

  Nie chcę czarno wróżyć ale pewnie skończy się na tym że to my Węgry przebijemy.

   
 3. Grzesiek

  21 marca 2016 at 16:10

  Patrząc na to jak dzisiejsza władza ( a dokładniej nasz Prezes ) jest wpatrzona w Węgry i Orbana to przeczuwam najgorsze…

   
 4. Igor

  21 marca 2016 at 16:51

  W najczarniejszych myślach nie przewidywaliśmy, że nawet zerówki mogą być problemem. Jakiś obłęd dopadł rządzących. Powinni się leczyć.

   
 5. epap

  21 marca 2016 at 17:09

  Po zatrzymaniu bandyty używającego e-papierosa należy mu go odebrać, a bandytę aresztować na 24h. Po około 5 godzinach od chwili aresztowania należy do celi wrzucić paczkę papierosów oraz zapalniczkę (Uwaga!! Dopuszcza się dopalacze, które nie są regulowane przez żadne przepisy. To minister zdrowia poleca je osobiście, szczególnie dla młodzieży!!!!!).
  Kiedy aresztant zapali papierosa lub dopalacz trzeba koniecznie krzyknąć: „Mamy cię!!!”.
  Po tak przeprowadzonej procedurze można aresztanta wypuścić na wolność.
  Recydywa – Odpowiednio zamiast 24h wprowadza się 48h aresztu i czas do pierwszego papierosa lub dopalacza (jak się przypomina minister zdrowia w trosce o dzieci i młodzież nie reguluje dopalaczy) wydłuża się do 10h. Podpisane: „Dobra zmiana!!!”

   
 6. Maciek

  21 marca 2016 at 17:36

  Najgorsze, że ludzie nie związani z tematem e-p uważają, że to dobrze. Dobrze, że będą rozmaite zakazy… Dobrze, że władza w całej Unii zabrała się za tę „obrzydliwą truciznę” – waperosy.
  Czy nikt już nie słucha naukowców?
  Coraz częściej zastanawiam się, czy w ogóle warto wdawać się w dyskusję…

  A jednak wciąż to robię…
  Mam nadzieję, że zaglądają tu czasem przedstawiciele władz, choćby lokalnych – mam dziś ochotę ich nieco oświecić. Przedstawić im sytuację od strony firmy związanej z branżą od 5 lat (za pozwoleniem Stary Chemiku).
  Dzięki e-liquidom nie jestem dziś na zasiłku dla bezrobotnych! Płacę ogromne podatki i słabo zarabiam. Sąsiadom i (o zgrozo) dalszym znajomym wydaje się, że narzekam jak wszyscy. Ostatnio ktoś rzucił mi szyderczą odzywkę: „i co, skończył się złoty interes?”. Tyle, że to nigdy nie był złoty interes i większość z nas (właścicieli małych firm) zakładało je z innych powodów (bo nie było lokalnych liquidów dobrej jakości; bo zrobiliśmy coś dobrego, co działa i sprawdziliśmy to na własnej skórze – przecież sami też chmurzymy; czy też wreszcie – bo nie chcieliśmy być na zasiłkach). Nikt się nie zastanawia, że to m.in. my ciągniemy gospodarkę (sektor MŚP jest najważniejszy dla ekonomii każdego kraju). Tymczasem coraz częściej jesteśmy dręczeni przez kontrole (handlową, sanitarną, etc.) mimo, że nasze produkty już dziś spełniają wyśrubowane normy TPD.
  A jednak w sklepach częściej widzimy produkty dużych koncernów zamiast swoich, rodzimych. Produkty, które zawierają całe masy błędów (choćby etykietowania, informacji o składzie, etc.) Dlaczego nikt nie gnębi ich producenta? Odpowiem: bo firma należy do Big Tobacco. Bo, jak wszystko w dzisiejszym Świecie, także i branża e-p musi być pod odpowiednią kontrolą. Władza już dawno dogadała się w tej kwestii z kim trzeba. Teraz musi tylko swoją decyzję umotywować i sprytnie sprzedać społeczeństwu. A że ludzie będą dalej umierać od chorób odtytoniowych – niech się kolejna władza martwi. A Ty człowieku idź po zasiłek, zamiast uczciwie pracować.

  W takim wszyscy chcemy żyć Świecie?

   
 7. epap

  21 marca 2016 at 18:08

  Do Macieja cyt:”Najgorsze, że ludzie nie związani z tematem e-p uważają, że to dobrze. Dobrze, że będą rozmaite zakazy… Dobrze, że władza w całej Unii zabrała się za tę „obrzydliwą truciznę” – waperosy.”
  Niestety to myślenie jest typowe dla części społeczeństwa, które przez lata komunizmu nie wyrobiło sobie postawy obywatelskiej. Nie myślą o tym, że ta sama władza może zabronić im w przyszłości również tego co ich bezpośrednio dotyczy (przecież nie chodzi tu o zdrowy rozsądek tylko o kasę). To typowa sowiecka mentalność. Władza ma rację i wie co dla nas jest dobre!!!
  Poza tym Ci bardzo współczuję. Może jesteś młodym człowiekiem, który nie wie, że w Polsce niezależnie od rządzących na początku biznesu rachunek jest klarowny i dwa razy dwa równa się cztery. Jednak ciągle się zmieniają przepisy i w finale 2×2 daje…. 5. Absurd? Ktoś utopiony? Nie ma znaczenia!

   
 8. Krzysiek

  22 marca 2016 at 09:22

  My Polacy, lubimy Węgrów, byle w tym momencie za bardzo się na nich nie wzorować proszę….

   
 9. Marek

  22 marca 2016 at 16:52

  A ja ma sie sprawa w UK? Holandii?

   
 10. Karol

  23 marca 2016 at 12:03

  Unia skontroluje czy nie masz nikotyny w lq, czy nie masz e papierosa bez rejestracji lub dowala Ci mandat za palenie e fajka w miejscu nie wyznaczonym do tego celu.
  Ale Unia Europejska juz nie skontroluje uchodzcy, terrorysty czy imigranta z granatami pod pachami. Skutki widzimi jakie sa.
  Unia Europejska w takiej formie jaka jest dzisiaj jest absolutnie do dupy.

   
  • Chmurnik

   23 marca 2016 at 15:49

   Cóż bo Unia stała się tym czym jest kościół. Nie mam na celu urazić ludzi wierzących i każdej osoby związanej z kościołem ale dzisiejszych czasach kościół to firma która ma zarabiać pieniądze i już dawno odszedł od idei które zanim stoją. To samo z UE , twór za którym stały słuszne idee ale tak źle poprowadzony że nie ma racji bytu, a mimo to dalej istnieje. Historia ludzkości zawsze zatacza koło i kiedyś to wszystko pier***** z wielkim hukiem, może i lepiej że tak się stanie.

    
 11. daniel30

  23 marca 2016 at 13:16

  Witam .W związku z powtarzającymi się komentarzami odnośnie przesunięcia wejścia przepisów dyrektywy tytoniowej na luty 2017 czy mógłby Pan potwierdzić że faktycznie coś takiego uchwalono ? Bo wg.mnie te słowa z posiedzenia jakiejś tam komisji jednak są źle interpretowane.

   
  • StaryChemik

   23 marca 2016 at 17:03

   Jest dokładnie tak, jak piszesz. Ktoś zinterpretował jakieś słowa z Komisji Rolnictwa jako zmianę projektu ustawy.
   Na stronie Rządowego Centrum Legislacji jest projekt i w nim jak byk stoi, że ustawa wchodzi w życie 20 maja 2016. W samej treści są pewne odwołania do innych dat, ale one nie dotyczą naszego meritum.

    
   • daniel30

    23 marca 2016 at 17:27

    OK.Dzięki za odpowiedź tak myślałem.No chyba że jeszcze coś innego uchwalą w toku prac sejmowych .

     
 12. Michał

  23 marca 2016 at 15:51

  Czy mógłbym prosić o linki do źródła tych informacji z chęcią zapoznam się z nimi dokładniej

   
 13. zak kusto

  23 marca 2016 at 17:10

  Popietdzielone na maxa zamiast zrobic jakas akcyze to wprowadzaja jakies glupie przepisy a puzniej jak ktos zmysli jak zrobic smak jakis i ten ktos sie tym zatruje albo bedzie handel na lewo i co wtedy oni przecierz nic nie zrobili to on to kupil od kogos i sie zatruł najgorsze jak umarł ale prawo zakazyje – dla mnie głupota a dzieci jak pala to i tak beda palic lepsze epety jak zwykle z tytoniem i subst smolistymi

   
 14. epap

  23 marca 2016 at 23:01

  Pomimo, że stosuję liquid bez nikotyny zostanę wysłany do palarni papierosów. Ponieważ nie mam złudzeń, że ustawa w tej formie zostanie w sejmie przegłosowana, czyli grozi mi bierne palenie. Jak myślicie, czy mogę wystąpić na drogę sądową o odszkodowanie od Państwa za narażenie mojego zdrowia oraz na leczenie przyszłych chorób odtytoniowych?

   
  • kch

   23 marca 2016 at 23:42

   A dlaczego odszkodowanie od Skarbu Państwa? Jak zabetonowany minister narozrabia, to niech on płaci!!! Wszechwiedzący lepiej, odporny na argumenty naukowe, przenoszący swoje osobiste fobie w przestrzeń publiczną powinien wiedzieć, że będzie odpowiedzialny za śmierć setek tysięcy ludzi, którzy mogliby uniknąć choroby nowotworowej!
   Minister nomen-omen zdrowia sądzi pewnie, że jest świętą krową – a ja mu życzę trybunału. Howgh!

    
  • Karol

   24 marca 2016 at 07:25

   Proponuje pozew zbiorowy jak tylko ustawa przejdzie. Dosc juz traktowania ludzi w Polsce jak debili.

    

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

 
%d blogerów lubi to: