RSS

Z OSTATNIEJ CHWILI! Ustawa już w sejmie, a UE publikuje bardzo niejasne przepisy dotyczące mechanizmu napełniania

19 Kwi

Dziś dwa bardzo istotne tematy. Zacznę może od krajowego: kilka godzin temu rząd skierował projekt ustawy tytoniowej do sejmu. W tym momencie znajduje się on w Biurze Legislacyjnym. Warto zajrzeć do samego tekstu ustawy (plik PDF – tekst+uzasadnienie). No to: witajcie palarnie wypełnione substancjami rakotwórczymi, żegnajcie zakupy online i z zagranicy. Żegnaj bazo w butelkach 100 ml.
Ale to nie wszystko… mamy jeszcze jedną nowość. Kilka dni temu w EUR-Lex opublikowano także coś pod tytułem: Decyzja wykonawcza Komisji (UE) 2016/586 z dnia 14 kwietnia 2016 r. w sprawie norm technicznych mechanizmu ponownego napełniania papierosów elektronicznych.
Trwa już (m.in. na polskich forach) dyskusja na temat interpretacji tych przepisów, ponieważ są one na tyle niejednoznaczne, że tradycyjnie jest jak w czeskim filmie. Nic nie wiadomo. Ja też jak na razie nie potrafię jednoznacznie się odnieść i nie umiałbym w tym momencie powiedzieć, jakie atomizery oraz butelki do liquidów będą legalne na rynku.
Jestem bardzo ciekawy, czy Wy jesteście w stanie zrozumieć ten tekst.

W dyskusjach w sieci pojawiają się też głosy dotyczące tego, w jaki sposób powstały te dziwaczne przepisy. Pewien trop jest już w samym dokumencie. Na pierwszej stronie czytamy: „Na podstawie informacji zwrotnych uzyskanych od zainteresowanych stron oraz dzięki pracy zrealizowanej przez zewnętrznego wykonawcę określono normy techniczne, które mają na celu zapewnienie przez zgodne z wymaganiami mechanizmy ponownego napełniania wystarczającej ochrony przed wyciekami.”
Jestem bardzo ciekawy, co to za „zewnętrzny wykonawca” podpowiedział UE konkretnie takie rozwiązania. Macie jakieś sugestie? 😉
Aha – i jeszcze jedna sprawa. Przepisy te obowiązują nie tylko towar sprzedawany na terytorium unii, ale także przywożony tutaj (patrz Artykuł 1). To co teraz będzie – lotna policja z miarką 9 mm, termometrem oraz ciśnieniomierzem (patrz art 2 pkt 1b)? I czym, do ciężkiego diabła, jest „system dokujący”? Czyżby zatrudnili jakichś speców z NASA – konstruktorów stacji kosmicznej?

Ceterum censeo Directiva Tobaccorum delendam esse!
(A poza tym uważam, że Dyrektywa Tytoniowa winna być zniszczona!)

 
32 Komentarze

Opublikował/a w dniu 19 kwietnia 2016 w ogólne

 

Tagi: , , ,

32 responses to “Z OSTATNIEJ CHWILI! Ustawa już w sejmie, a UE publikuje bardzo niejasne przepisy dotyczące mechanizmu napełniania

 1. KerranVape

  19 kwietnia 2016 at 20:09

  Pkt. 1 Tego chorego zapisu :

  Butelka powinna być zakończona dozownikiem dłuższym niż 9 mm. a otwór do napełniania powinien być szerszy niż średnica samego dozownika. Buteleczka powinna być tak zaprojektowana że w pozycji pionowej po odwróceniu dozownikiem do ziemi (tak mi się wydaje) jedyny możliwy wyciek nastąpi pod „pod ciśnieniem atmosferycznym i w temperaturze 20 °C ± 5 °C, wydziela nie więcej niż 20 kropli płynu do napełniania na minutę”

  Pkt. 2

  działa przez system dokujący, który wydaje płyn do napełniania do zbiornika papierosa elektronicznego tylko wtedy, gdy papieros elektroniczny i pojemnik zapasowy są połączone.”

  Tu już ich fantazja poniosła. Wg. mnie. Mamy e-papierosa który posiada wejście USB i po podłączeniu buteleczki za pomocą USB i przy pomocy specjalnych wężyków napełnia nam nasz atomizer i przy okazji sprawdza czy bateria jest połączona z atomizerem. Jeśli nie to nam nie napełni. No BREDNIE!

   
  • lukabracci

   19 kwietnia 2016 at 21:22

   Chyba nie fantazja, tylko wytyczne podane „przez zewnętrznego wykonawcę”.

    
   • lukabracci

    19 kwietnia 2016 at 21:34

    Który to wykonawca ma pewnie gotowe rozwiązanie 😉

     
 2. Kaznodzieja

  19 kwietnia 2016 at 20:28

  Mają na myśli zawór typu zapalniczkowego…. (nie wiem jak wstawić fejspalma)

   
 3. szczuro

  19 kwietnia 2016 at 20:51

  rzeczowo – ja p i e r d o l e, wypada – tak!

   
 4. Dominik

  19 kwietnia 2016 at 20:57

  Czyli robić już zapas nikotyny czy poczekać?

   
  • StaryChemik

   19 kwietnia 2016 at 21:01

   Czekaj.

    
   • Stan

    20 kwietnia 2016 at 00:08

    Na co i ile?

     
    • lodówa

     20 kwietnia 2016 at 10:37

     No właśnie, na co i ile?

      
 5. PawelHadel

  19 kwietnia 2016 at 21:48

  ” Zewnętrzny wykonawca” hehe ładne obejście na wyciąganie unijnych funduszy. Taka „instytucja” bierze klika-kilkanaście tysięcy za wypisywani bzdur. Wszędzie gdzie ciężko zajumać unijną kasę znajdzie się jakiś „superuperduper doradca fachowiec” który „zgarnie” ciężki piniądz za takie pierdolenie. Oczywiście nie nazwisko dostaję kasę a „instytucja” która za nim stoi. A my szaraki mimo tysięcy podpisów pod petycją i tak uja wskóramy. Taka jest prawda. Brutalna w uj 😦

   
 6. KerranVape

  19 kwietnia 2016 at 23:45

  To mi się podoba : palenie nowatorskich wyrobów tytoniowych – spożycie substancji uwalnianych za
  pomocą nowatorskiego wyrobu tytoniowego;

  A jeśli kiedyś te nowatorskie wyroby tytoniowe będą płynne… To nadal będzie to nazwane „palenie”

   
 7. Sean4

  20 kwietnia 2016 at 02:21

  Tam napisano: „spełnia jeden z następujących warunków”. Podpunkt „a” to bardzo skomplikowany opis, który doskonale pasuje do typowej, prostej buteleczki… A podpunktu „b” nikt nie wybierze:):)

   
 8. kojotos

  20 kwietnia 2016 at 06:38

  Proponuje zwolac komisje do zbadania tej sprawy, przeciez to jakas ku**a kpina z ludzi!.

   
 9. Bartek

  20 kwietnia 2016 at 08:33

  Witam wszystkich
  Jak to się ma do magicznego dnia 20,05,2016 ??
  Trochę się pogubiłem już 😉

   
  • Patryk

   22 kwietnia 2016 at 09:18

   20 maja to ostateczny termin do którego kraje członkowskie miały wprowadzić regulacje. Nie stoi nic na przeszkodzie by weszło wcześniej

    
 10. DjVirusPL

  20 kwietnia 2016 at 08:54

  Czego nie rozumiecie? Vype zaplacil, vype za tym stoi wiec wystarczy zobaczyc na konstrukcje tego scierwa by zajarzyc o co chodzi w tych przepisach. Jestem przekonany ze ten kał jest zgodny z ustawa.

   
  • adgalfa

   20 kwietnia 2016 at 09:36

   DjVirusPL, niestety chyba masz rację :/. Mój jedyny komentarz na to jest bardzo niecenzuralny…

    
  • Chmurnik

   24 kwietnia 2016 at 15:23

   Nie Vype tylko BAT jeśli już.

    
 11. żuwik

  20 kwietnia 2016 at 10:25

  StaryChemiku, pkt1 dotyczy buteleczki wyposażonej w rureczkę (to ten mechanizm…) jak obecnie stosowane, nie krótszą niż 9mm i nie szerszą niż szczelina w karto lub clearze pomiędzy obudową a korpusem atomizera (żeby weszła a nie żeby kapać z wysokości), oraz otworkiem tak małym, żeby w ok. 20st.C i po odwróceniu, samoczynnie (bez ściskania) wykapało nie więcej niż 20 kropli na minutę. Nie mierzyłem, ale dzisiejsze buteleczki powinny to spełniać.
  Pkt2 to opis jakiegoś systemu, który będzie szczelny do czasu połączenia „pojemnika zapasowego” z karto/clearem, zapewne dzięki jakiemuś zaworkowi. System taki będzie mógł po zwolnieniu zaworu mieć duży przepływ i nie będzie podlegał ograniczeniom wymiarowym z pkt1. Coś typu kalamitki będzie spełniało te wymagania.
  W wymaganiach celem jest zabezpieczenie przed przypadkowym rozlaniem całej zawartości „pojemnika zapasowego” podczas przechowywania i napełniania, nie ma żadnego związku ze szczelnością samych atomizerów. Nie będzie lotnej policji z miarkami, będzie dopuszczenie do sprzedaży po zweryfikowaniu spełnienia wymagań przez produkt.
  Niestety, pracuję przy tego typu dokumentach i rozumiem ten kaleki język urzędowy 😦

   
  • Igor

   20 kwietnia 2016 at 10:52

   Jeżeli tak jest rzeczywiście, to mimo wielu innych trudności przewidzianych w dyrektywie kamień spadł mi z serca. Dziękuję za wyjaśnienie.

    
 12. Igor

  20 kwietnia 2016 at 10:44

  Co jeszcze wprowadzą, żeby zlikwidować e-chmurzenie? Jedna wielka światowa mafia. Zbieraliśmy podpisy, pisaliśmy petycje i nic z tego. Prawda jest taka, że nawet kilkanaście tysięcy podpisów trudno zebrać, a co dopiero milion. Taki milion musiałby poruszyć nawet twardogłowych polityków, niestety nie jesteśmy zorganizowani w jedna wielką siłę. Płakać się chce…

   
  • kojotos

   20 kwietnia 2016 at 11:12

   W dupie nas maja tutaj potrzeba rewolucji, przegonic rzad i wy****ic na zbity pysk! Inaczej sie nie da.

    
 13. żuwik

  20 kwietnia 2016 at 12:21

  Mała analiza projektu ustawy:
  Dużo zależy od interpretacji definicji wyrobu tytoniowego – „wyrób przeznaczony do spożycia przez konsumentów, składający się, nawet częściowo, z tytoniu, w tym zmodyfikowanego genetycznie”. Chemiku, jak myślisz? Efajki wpiszą się pod definicję?
  Poniżej znajdujemy zapis o sprzedaży na odległość:
  „Art. 7f. Zabrania się sprzedaży na odległość, w tym transgranicznej sprzedaży na
  odległość:
  1) wyrobów tytoniowych;
  2) papierosów elektronicznych i pojemników zapasowych oraz ich części.”
  Czyli efajki wg ustawy jednak NIE SĄ produktem tytoniowym? Na pewno są wyrobem tytoniowym bezdymnym – „wyrób tytoniowy, z którym nie wiąże się proces spalania, w tym tytoń do żucia, tytoń do nosa i tytoń do stosowania doustnego”.

  Niestety, nie wpływa to na zapis:
  „Dopuszcza się używanie wyrobów tytoniowych, w tym nowatorskich wyrobów tytoniowych, lub papierosów elektronicznych w palarniach oraz innych miejscach wyznaczonych na terenie obiektów (…)” – i tu jest rażąca niekonsekwencja oraz pies pogrzebany…

  Cleary większe niż 2ml, choć sensu w tym nie widzię, będą zakazane tylko dla efajek jednorazowych:
  „w przypadku papierosów elektronicznych jednorazowego użytku lub kartridżach jednorazowych pojemność kartridży jednorazowych lub zbiorniczków nie może przekraczać 2 ml”

  Ostrzeżenia obrazkowe nie dotyczą efajek – znak odrobiny zdrowego rozsądku:
  „Na każdym opakowaniu jednostkowym i opakowaniu zbiorczym wyrobów tytoniowych DO PALENIA zamieszcza się mieszane ostrzeżenia zdrowotne”.
  Obowiązuje tylko ostrzeżenie pisemne: „Wyrób zawiera nikotynę, która powoduje szybkie uzależnienie.” Czyżby ustawodawca jednak potwierdził tym samym wyższość efajek nad analogami?

  Opakowanie, w przeciwieństwie do analogów, może zawierać opis zawartości nikotyny i aromatu (czyt. smaku):
  „Opakowania jednostkowe i opakowania zbiorcze papierosów elektronicznych i pojemników zapasowych nie mogą mieć elementów lub cech, o których mowa w art. 8 ust. 4-6, z wyjątkiem art. 8 ust. 4 pkt 1 w zakresie informacji o zawartości nikotyny oraz art. 8 ust. 4 pkt 3 w zakresie informacji o środkach aromatyzujących”

  Sprzedaż na odległość zakazana pod represją kary grzywny 200 000 zł lub więzienia………….

  Czyli: efajki zostaną zasadniczo jakie były, liquidy zostaną zasadniczo jakie były, ale w teorii skontrolowane, samo użytkowanie w zaciszu domowym i na podwórku zostanie jakie było. Wapowanie np. w zakładach pracy według mnie można dogadać z przełożonym. Przykry zakaz sprzedaży chociażby podzespołów i baterii przez internet.

   
 14. VAPER

  20 kwietnia 2016 at 15:21

  Ja tutaj nie rozumiem jednej rzeczy wg. któregoś z wpisów projekt powinien trafić do UE a tymczasem jest już u nas w sejmie jak to możliwe że projekt nie przeszedł przez cały proces legislacji. Nie rozumiem również zapisu dotyczącego okresów przejściowych, czy producent po 20 maja jest zobowiązany do zmiany opakowań na 10ml czy też tego samego dnia znikają bazy w pojemności 10ml. Dokument ten jest sporządzony takim lakonicznym językiem że naprawdę trudno tutaj o właściwą interpretację. Proszę o odpowiedź.

   
  • żuwik

   21 kwietnia 2016 at 07:16

   Ad.1. Znając życie, jest ok. 200 interpretacji procesu legislacyjnego a i tak zrobią jak chcą, więc kto wie jak się to potoczy…
   Ad.2. To akurat jest jasno opisane w projekcie:
   „Art.8. Wyroby tytoniowe wyprodukowane lub wprowadzone do obrotu oraz oznakowane zgodnie z dotychczasowymi przepisami przed dniem 28 lutego 2017 r., papierosy elektroniczne lub pojemniki zapasowe wyprodukowane lub dopuszczone do obrotu przed dniem 20 listopada 2016 r. oraz wyroby ziołowe do palenia wyprodukowane lub dopuszczone do obrotu przed dniem 20 maja 2016 r., które nie spełniają wymagań ustawy zmienianej w art. 1, w brzmieniu nadanym niniejszą ustawą, mogą być wprowadzane do obrotu do dnia 20 maja 2017 r.”

    
   • VAPER

    21 kwietnia 2016 at 16:54

    Zgodna ale w tej definicji nie ma nic na temat baz, aromatów czy e-liquidów. Wiec ten zapis dotyczy jak na moje oko tylko i wyłącznie sprzętu.

     
    • StaryChemik

     21 kwietnia 2016 at 19:11

     Pojęcie bazy nie istnieje. To nazwa wymyślona przez chmurzących. Aromaty nie zawierają nikotyny, więc nie podlegają ustawie.

      
    • żuwik

     22 kwietnia 2016 at 07:53

     Aromaty nie mają nic wspólnego z przemysłem tytoniowym. Bazy nikotynowe i e-liquidy w nomenklaturze ustawy są „pojemnikami zapasowymi”

      
 15. żuwik

  21 kwietnia 2016 at 07:24

  Czytam sobie stanowiska zgłoszone w ramach konsultacji publicznych i pomimo doskonałych uzasadnień, w ustawie nie zmieniono niczego… Pchają ją na siłę, byle była.

  Click to access dokument179598.pdf

   
  • StaryChemik

   21 kwietnia 2016 at 08:33

   Zgadza się. Ale z trybuny padną zapewne słowa „po szerokich konsultacjach społecznych…”

    
 16. Malanowskyy

  22 kwietnia 2016 at 16:02

  Czyli co i jak? Ustawa 20 maj i koniec z puszczaniem dymka na dworze, zamawianiem baz/modow? Bo już tego nie pojmuje

   
 17. Bigosnaka

  29 kwietnia 2016 at 22:16

  Ja już mam spore zapasy w sumie ze 2 litry liquidu mase grzalek baterie pojemniki teraz jeszcze dokupie. Nie mam zamiaru dorabiać jednego producenta pod którego jest ustawa

   

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

 
%d blogerów lubi to: