RSS

A może powalczmy o wysłuchanie publiczne?

26 Kwi

Wspominałem o tym w poprzednim wpisie, ale myślę, że warto to dokładniej wyartykułować.
Wysłuchanie publiczne to jedna z form znanych w krajach demokratycznych. Pamiętamy wszyscy, jak w zeszłym roku przedstawiciele partii obecnie rządzącej opowiadali o tym, jak to oni chcą słuchać obywateli. Jak to napisał Skryba w komentarzu do poprzedniego wpisu „Każdy może zgłosić swoje zainteresowanie pracami nad projektem ustawy i jest to jednoznaczne z akcesem do udziału w ewentualnym „wysłuchaniu publicznym””. Może warto zasygnalizować, ze jesteśmy tym zainteresowani. W ramach wysłuchania każdy ma prawo do wypowiedzi – publicznej i rejestrowanej. Formularz zgłoszeniowy znajduje się tutaj. Oczywiście to, że jakaś liczba ludzi się zgłosi, nie oznacza automatycznie tego, że takie wysłuchanie się odbędzie. Ono jest zarządzane przez Marszałka Sejmu na wniosek posła lub grupy posłów. I to jest nasza jedyna szansa na tym etapie: docierać do posłów i namawiać ich do składania wniosków o wysłuchanie publiczne.
Skoro władza deklarowała, że chce nas wysłuchać, niech nas wysłucha. Publicznie. Przyszłe pokolenia będą wiedziały, jaki jest głos zainteresowanych i co z nim zrobił ustawodawca.
Wiem, że szanse na taką procedurę nie są zbyt wielkie i że przegrana jest bardzo prawdopodobna. Ale z drugiej strony jasne jest, że jeśli nie wykonamy żadnego ruchu, to przegrana jest pewna.
To jedna z ostatnich szans na zaatakowanie tego głupiego projektu. Wykorzystajmy ją!

Ceterum censeo Directiva Tobaccorum delendam esse!
(A poza tym uważam, że Dyrektywa Tytoniowa winna być zniszczona!)

Reklamy
 
7 Komentarzy

Opublikował/a w dniu 26 kwietnia 2016 w ogólne

 

Tagi: , , ,

7 responses to “A może powalczmy o wysłuchanie publiczne?

 1. Skryba

  26 kwietnia 2016 at 11:06

  Witam, dodam kilka praktycznych wskazówek do wypełnienia Zgłoszenia, chociaż pod podanym przez SCh linkiem jest dokładna instrukcja dotycząca wypełniania 🙂
  Nie ma tam informacji, że zgłoszenie nie obliguje do osobistego udziału w wysłuchaniu publicznym (o ile się odbędzie) a to jest szansa dla tych z Was, którzy ze względu na odległość miejsc zamieszkania od Warszawy lub inne życiowe względy nie są w stanie na takie posiedzenie dojechać. Można natomiast przesłać na adres Kancelarii Sejmu (najlepiej pismem poleconym i przed terminem wysłuchania) swoje stanowisko w przedmiocie procedowanej regulacji. Mus ono zostać uwzględnione i zapisane w protokole z oznaczeniem, że jest to stanowisko korespondencyjne. Warunkiem jest oczywiście złożenie Zgłoszenia. Niektórzy ze względu na nazwę pliku w którym jest Zgłoszenie, mylnie interpretują, że jest to procedura zastrzeżona dla podmiotów zawodowo zajmujących się lobbyingiem. NIC PODOBNEGO ta procedura jest dla każdego zainteresowanego. Wysłuchanie publiczne jest też często mylone z konsultacjami społecznymi – TO TEŻ NIE TAK konsultacje już były a nawet konferencja uzgodnieniowa w MZ i właściwie nic to nie dało 😦 W założeniach wysłuchania publicznego każdy uczestnik występuje na równych prawach i ma ten sam czas na wypowiedź bez względu na to czy jest cenionym ekspertem, kolegą polityków czy przysłowiowym Kowalskim. Jak to było na konferencji uzgodnieniowej ? Byłem – doskonale pamiętam 😦 Bardzo ciekawe informacje o instytucji wysłuchania publicznego można uzyskać pod linkiem http://www.iskra1.pl/?p=5243 Gorąco namawiam do składania Zgłoszeń, ich wypełnienie na prawdę nie jest trudne w razie czego będziemy pomagać.
  Pozdrawiam i liczę na Was, jeszcze nie wszystko stracone.

   
 2. lukabracci

  27 kwietnia 2016 at 15:23

  Ciekawe… Kiedy można sobie ulżyć na rządzących pojawia się mnóstwo komentarzy. Kiedy można coś zrobić …cisza…

   
  • Skryba

   27 kwietnia 2016 at 18:59

   @lukabracci, niestety ale mam podobne wrażenie 😦 Nic dziwnego ze robią z nami co chcą 😦

    
   • lukabracci

    27 kwietnia 2016 at 20:40

    „Ask not what your country can do for you, ask what you can do for your country”
    Nie pytaj, co Twój kraj może zrobić dla ciebie,zapytaj, co ty możesz zrobić dla swojego kraju.
    J.F.Kennedy
    Życzę Nam, aby każdy z Nas znalazł cząstkę tego myślenia w sobie. Inaczej nic nie ugramy (i nie chodzi tu tylko o temat waperosów).
    @Skryba Pozdrawiam, i fajnie że działasz!!

     
 3. zbyszko

  27 kwietnia 2016 at 19:48

  Witam Szanowny Panie chemiku… Czy już coś wiadomo z tym 20 maja ,że to wszystko wejdzie z tą datą??? Czy jest cień szansy opóźnienia o kilka miesięcy?
  Pozdrawiam i z całym szacunkiem podziwiam Pańską robotę…

   
  • Wojtek

   27 kwietnia 2016 at 20:00

   Nic nie wiadomo, obudzimy sie rano 20 maja 2016 i z TVN dowiemy sie, ze glosowanie odbylo sie o 5 rano. Dzien dobry Polsko.

    

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s

 
%d blogerów lubi to: