RSS

Brytyjczycy zakazują dodawania dwuacetylu i acetylopropionylu do LQ

27 Maj

Brytyjska agencja MHRA (to jest ichni urząd zajmujący się lekami i wyrobami medycznymi – tam podlegają ich e-p) zaprezentowała właśnie szkic dokumentu, w którym wymieniono substancje, których od 20 maja 2017 nie będzie wolno dodawać do liquidów sprzedawanych w Wielkiej Brytanii.
Na liście znajdują się oczywiście wszystkie substancje, które wymieniono w dyrektywie tytoniowej (kancerogenne, mutagenne itd), ale została ona rozszerzona o kilka innych substancji. Chodzi przede wszystkim o dwuacetyl (diacetyl – DA) oraz acetylopropionyl (AP, pentano-2,3-dion). O związkach tych było już dość głośno w związku z ich możliwym powiązaniem ze schorzeniem zwanym płucem popcornowym (broncholitis obliterans). Od jakiegoś czasu toczy się dyskusja o tym, czy te dwuketony powinny być dopuszczone do użytku czy też nie.
Regulatorzy brytyjscy uznali, ze należy je zbanować. Ale diabeł, jak zwykle, tkwi w szczegółach. Przepisy dotyczą bowiem tego, co zawarto w dyrektywie, a więc liquidów z zawartością nikotyny. Tak więc nadal będzie można sprzedawać zarówno zerówki zawierające DA/AP, jak też aromaty. Można więc stwierdzić, że tego typu zakaz jest tak naprawdę bezwartościowy.
Czy związki DA/AP są szkodliwe? I tu znowu przypominam starego Paracelsusa: tylko dawka stanowi o truciźnie. W dużych ilościach oba związki są zapewne szkodliwe. Nie wiemy jednak, jak to wygląda w przypadku takich dawek, jakie możemy spotkać z liquidach. I podejrzewam, że nieprędko się dowiemy.
Moja prywatna filozofia nakazuje być ostrożnym – jeśli istnieje możliwość eliminacji czegoś, co jest choćby potencjalnie niebezpieczne, to warto taki składnik wyeliminować. Oczywiście każdy z nas jest dorosły i sam decyduje o tym, czym się będzie truł.
Moim zdaniem – jeśli jakaś firma zamierza sprzedawać cokolwiek do chmurzenia, co zawiera DA/AP, powinna jednoznacznie wskazać, że te składniki są obecne. Myślę, że tak byłoby najuczciwiej, prawda?

Ceterum censeo Directiva Tobaccorum delendam esse!
(A poza tym uważam, że Dyrektywa Tytoniowa winna być zniszczona!)

 
3 komentarzy

Opublikował/a w dniu 27 Maj 2016 w ogólne

 

Tagi: , ,

3 responses to “Brytyjczycy zakazują dodawania dwuacetylu i acetylopropionylu do LQ

 1. witek71

  27 Maj 2016 at 18:39

  Capella wprowadza aromaty z taką adnotacją…że nie zawierają niektórych substancji. Pierwszy z brzegu – http://www.capellaflavors.com/products/new-york-cheesecake-v2-flavor-concentrate-13ml.html .

   
 2. ArtC

  31 Maj 2016 at 08:18

  Nie wiem czy wiecie, że można przesyłać uwagi dot. notyfikowanej „ustawy tytoniowej” do komisji europejskiej ? :)KAŻDY ZAINTERESOWANY PODMIOT MA DO TEGO PRAWO🙂

  http://ec.europa.eu/growth/tools-databases/tris/pl/search/?trisaction=search.detail&year=2016&num=153

   

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Log Out / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Log Out / Zmień )

Facebook photo

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Log Out / Zmień )

Google+ photo

Komentujesz korzystając z konta Google+. Log Out / Zmień )

Connecting to %s

 
%d bloggers like this: