RSS

Brytyjczycy zakazują dodawania dwuacetylu i acetylopropionylu do LQ

27 Maj

Brytyjska agencja MHRA (to jest ichni urząd zajmujący się lekami i wyrobami medycznymi – tam podlegają ich e-p) zaprezentowała właśnie szkic dokumentu, w którym wymieniono substancje, których od 20 maja 2017 nie będzie wolno dodawać do liquidów sprzedawanych w Wielkiej Brytanii.
Na liście znajdują się oczywiście wszystkie substancje, które wymieniono w dyrektywie tytoniowej (kancerogenne, mutagenne itd), ale została ona rozszerzona o kilka innych substancji. Chodzi przede wszystkim o dwuacetyl (diacetyl – DA) oraz acetylopropionyl (AP, pentano-2,3-dion). O związkach tych było już dość głośno w związku z ich możliwym powiązaniem ze schorzeniem zwanym płucem popcornowym (broncholitis obliterans). Od jakiegoś czasu toczy się dyskusja o tym, czy te dwuketony powinny być dopuszczone do użytku czy też nie.
Regulatorzy brytyjscy uznali, ze należy je zbanować. Ale diabeł, jak zwykle, tkwi w szczegółach. Przepisy dotyczą bowiem tego, co zawarto w dyrektywie, a więc liquidów z zawartością nikotyny. Tak więc nadal będzie można sprzedawać zarówno zerówki zawierające DA/AP, jak też aromaty. Można więc stwierdzić, że tego typu zakaz jest tak naprawdę bezwartościowy.
Czy związki DA/AP są szkodliwe? I tu znowu przypominam starego Paracelsusa: tylko dawka stanowi o truciźnie. W dużych ilościach oba związki są zapewne szkodliwe. Nie wiemy jednak, jak to wygląda w przypadku takich dawek, jakie możemy spotkać z liquidach. I podejrzewam, że nieprędko się dowiemy.
Moja prywatna filozofia nakazuje być ostrożnym – jeśli istnieje możliwość eliminacji czegoś, co jest choćby potencjalnie niebezpieczne, to warto taki składnik wyeliminować. Oczywiście każdy z nas jest dorosły i sam decyduje o tym, czym się będzie truł.
Moim zdaniem – jeśli jakaś firma zamierza sprzedawać cokolwiek do chmurzenia, co zawiera DA/AP, powinna jednoznacznie wskazać, że te składniki są obecne. Myślę, że tak byłoby najuczciwiej, prawda?

Ceterum censeo Directiva Tobaccorum delendam esse!
(A poza tym uważam, że Dyrektywa Tytoniowa winna być zniszczona!)

Reklamy
 
3 Komentarze

Opublikował/a w dniu 27 Maj 2016 w ogólne

 

Tagi: , ,

3 responses to “Brytyjczycy zakazują dodawania dwuacetylu i acetylopropionylu do LQ

 1. witek71

  27 Maj 2016 at 18:39

  Capella wprowadza aromaty z taką adnotacją…że nie zawierają niektórych substancji. Pierwszy z brzegu – http://www.capellaflavors.com/products/new-york-cheesecake-v2-flavor-concentrate-13ml.html .

   
 2. ArtC

  31 Maj 2016 at 08:18

  Nie wiem czy wiecie, że można przesyłać uwagi dot. notyfikowanej „ustawy tytoniowej” do komisji europejskiej ? :)KAŻDY ZAINTERESOWANY PODMIOT MA DO TEGO PRAWO 🙂

  http://ec.europa.eu/growth/tools-databases/tris/pl/search/?trisaction=search.detail&year=2016&num=153

   

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

 
%d blogerów lubi to: