RSS

Przed >dniem zero< – kilka rad dla tych, którzy chcą się zaopatrzyć w zapasy na przyszłość

25 Lip

No to w sumie mamy jasność – idą raczej ciężkie czasy dla chmurzących i nic nie zapowiada, że będzie lżej. Co prawda prezydent jeszcze nie podpisał ustawy, a więc zegar odliczający nie zaczął tykać, ale raczej nie można liczyć na cud.
Jeśli ktoś ma więc ochotę jeszcze zamówić coś online – to właśnie ten czas. Formalnie – dopóki ustawa nie wejdzie w życie – można bez problemu składać zamówienia. Dotyczy to zarówno sklepów krajowych, jak też tych spoza naszych granic. Warto pamiętać, że nawet po dniu zero nie znikną nam od razu towary zabronione ustawowo (czyli 10 ml i limit 20 mg/ml). Reguła jest taka, że wszystko co mają w ofercie dostawcy w momencie wejścia w życie ustawy będzie mogło być sprzedawane przez 6 miesięcy od chwili wejścia w życie ustawy (tak stanowi art. 8). Oczywiście dotyczy to tylko sprzedaży stacjonarnej. Sprzedaż zdalna znika w dniu zero, od tego nie ma odwołania.
Wiemy, że nie będzie problemu z PG i VG, jak też z aromatami. To wszystko nie zawiera nikotyny, a więc nie podpada pod te głupie przepisy. Realny problem możemy mieć tylko z bazami oraz liquidami zawierającymi nikotynę. Można sobie tego trochę kupić na zapas i zapewne wielu ludzi będzie tak robić. I tu rodzi się podstawowe pytanie: jak te zapasy przechowywać.
Jeśli chodzi o dbałość o trwałość baz/LQ, nie chcę tutaj powtarzać tego, co pisałem już dobrych kilka lat temu. Wszystko, co jest w tamtym wpisie nadal podtrzymuję, więc spokojnie możecie stosować się do tamtych rad. Chronimy bazy/LQ przed światłem, ciepłem i tlenem. Pisałem to też tam, ale powtórzę, bo to sprawa istotna: wszystkie nasze pojemniki muszą być zawsze bardzo precyzyjnie oznaczone i opisane. Domownicy muszą też dokładnie wiedzieć, co to jest i jak postępować z tymi płynami. Przypominam, że np. 250 ml bazy o stężeniu 100 mg/ml (wiem, że takie są w tej chwili też na rynku) zawiera 25 gramów czystej nikotyny. To duża ilość, naprawdę duża. A nikotyna może zabić. Zachowujcie więc szczególną ostrożność.
Przy okazji: jeśli chcemy bazy przetrzymywać dłużej, lepiej jest brać te oparte na PG. Glikol jest bowiem zabójczy dla mikroorganizmów – w przeciwieństwie do gliceryny, która czasami jest stosowana jako składnik pożywek w bakteriologii.

I na koniec jeszcze jedno ostrzeżenie. Jak wiadomo, w przypadku, gdy jakiś towar zaczyna być na rynku niedostępny, pojawiają się typy spod ciemnej gwiazdy, które mogą oferować go na czarnym rynku. Nie zdziwię się więc, gdy pojawią się bazy nikotynowe, nawet bardzo stężone. Przestrzegam przed kupowaniem takiego towaru, ponieważ jego jakość będzie… no, sami możecie się domyślić. Jasne jest, że nawet jeśli okaże się, że coś jest nie tak, to raczej będzie mała szansa na złożenie reklamacji. Osobliwie ciężko będzie zrobić coś takiego pośmiertnie.

Ceterum censeo Directiva Tobaccorum delendam esse!
(A poza tym uważam, że Dyrektywa Tytoniowa winna być zniszczona!)

Reklamy
 
146 Komentarzy

Opublikował/a w dniu 25 lipca 2016 w ogólne

 

Tagi: ,

146 responses to “Przed >dniem zero< – kilka rad dla tych, którzy chcą się zaopatrzyć w zapasy na przyszłość

 1. Cmspl

  25 lipca 2016 at 09:11

  Witam mam pytanie, jeśli dobrze rozumiem został już tylko podpis Prezydenta, czy będzie jeszcze jakieś głosowanie w Sejmie nad całością Ustawy?

   
  • LinGruby

   25 lipca 2016 at 09:24

   @Cmspl Nie

    
   • Cmspl

    25 lipca 2016 at 09:34

    @LinGruby dzieki, to pewnie do końca miesiąca Prezydent podpisze.. dwa tygodnie na Dz. U. i koniec…

     
 2. paweł.n

  25 lipca 2016 at 10:24

  Ale jak robić zakupy sprzętu czy nawet liquidów w sklepach on-line skoro one za chwilę zniką ? A gdzie załatwić ewentualne reklamacje ? Ano nigdzie.

   
  • StaryChemik

   25 lipca 2016 at 11:40

   No właśnie – „za chwilę”. Czyli jeszcze istnieją. Więc chyba nie trzeba wyjaśniać, jak robić zakupy, co?

    
   • paweł.n

    25 lipca 2016 at 11:53

    ale chetnie się dowiem jak reklamować np .za 2 czy 3 miesiące nie mówiąc o 6 miesiącach czym chwalą się e-sklepy.

     
    • StaryChemik

     25 lipca 2016 at 12:42

     Dowiedz się. Dowiadywanie się nie jest zabronione. Drobna podpowiedź: może spytaj w e-sklepach. Ja ich nie reprezentuję i nie mam z nimi związków, więc ode mnie na pewno nie uzyskasz odpowiedzi.

      
 3. Jacek

  25 lipca 2016 at 10:30

  Witam, co ze sprzedażą „przez telefon” i stacjonarną? Też musi zniknąć?!

   
  • Tomasz

   25 lipca 2016 at 10:31

   Pozostaje tylko stacjonarna

    
 4. Tomasz

  25 lipca 2016 at 10:30

  Nie jestem prawnikiem i mogę się mylić, ale w ustawie senat naniósł 8 poprawek, co powoduje, że ustawa musi wrócić do sejmu, który to może poprawki przyjąć, bądź odrzucić i dopiero do prezydenta 🙂 Nie wiem czy zajęli się tym przed przerwą, czy poleży to do 5-6 września

   
 5. Krzysiek

  25 lipca 2016 at 10:35

  Prace w Senacie i rozpatrzenie jego stanowiska przez Sejm
  Ustawę uchwaloną przez Sejm rozpatruje następnie Senat, który może wnieść do niej poprawki, przyjąć bez zmian lub odrzucić w całości. Jeżeli Senat w ciągu 30 dni (20 dla ustawy budżetowej i 14 dla ustawy w trybie pilnym) nie podejmuje stosownej uchwały, ustawę uznaje się za przyjętą.

  Jeśli Senat odrzuci ustawę lub zaproponuje w niej poprawki, Sejm może ich nie przyjąć bezwzględną większością głosów przy obecności połowy ustawowej liczby posłów lub je zaakceptować. Jeśli zostaną zaakceptowane, uwzględnia się je w ostatecznym tekście ustawy. Jeśli natomiast Sejm zaakceptuje uchwałe Senatu o odrzuceniu ustawy, postępowanie ustawodawcze jest zakończone, a ustawa odrzucona.

   
  • StaryChemik

   25 lipca 2016 at 11:42

   Sejm (EDIT: przyjął) poprawki senatu (który nie odrzucił ustawy!). Tak więc postępowanie sejm/senat JEST ZAKOŃCZONE. Ustawa została uchwalona, pozostaje podpis prezydenta.
   Tu już nie ma żadnych innych działań.

    
   • Krzysiek

    25 lipca 2016 at 11:47

    Teraz rozumiem, czyli starym towarem handlujemy dłużej niż do końca roku – jak to chciał wprowadzić senat, tak?

     
    • StaryChemik

     25 lipca 2016 at 12:48

     Nie, poprawka senatu miała dotyczyć reklamy wyrobów tytoniowych (ale nie e-fajek!), która miała mieć vacatio legis do końca roku. Została odrzucona.

      
     • paweł.n

      25 lipca 2016 at 13:00

      Co ciekawe również głosami klubu kukiz15.

       
     • mvrht

      25 lipca 2016 at 15:28

      można prosić o źródło dotyczące odrzucenia poprawek? na stronie sejmu znajdziemy „Decyzja: przyjęto poprawki.”
      http://www.sejm.gov.pl/sejm8.nsf/PrzebiegProc.xsp?nr=432

       
      • StaryChemik

       25 lipca 2016 at 17:45

       Rozpędziłem się przy pisaniu. Nie, sejm nie odrzucił, przyjął je. Tyle, że dla nas to nic nie zmienia.

        
   • Tomasz

    25 lipca 2016 at 12:39

    To im ekspresem poszło, kurdeż :/ żeby we wszystkim tacy sprawni byli g…e :/ No to lipton, kapciarz pewnie też przy najbliższej wolnej chwili to podPISze i dawaj do druku. Szkoda słów

     
 6. Ana

  25 lipca 2016 at 10:57

  Mam pytanie. Jak powinien wyglądać punkt sprzedaży. Czy faktycznie płyny będzie trzeba pochować nic na wystawie? Czy zerówki też – czy one nie zostaną potraktowane jako imitacja wyrobu tytoniowego, której też nie będzie można reklamować?

   
  • Trojan

   25 lipca 2016 at 11:39

   Co do zerowek będą one sprzedawane dalej w 50,100,250ml i większych opakowaniach. ☺ Z dostępem do aromatów glikolu i gliceryny nie będzie problemu bo aromaty w e-P są na bazie glikolu lub alkoholu a gliceryny używana jest do detergentów jak mydło w plynie czy płyn do mycia naczyń ☺

    
  • StaryChemik

   25 lipca 2016 at 11:43

   Wątpię, aby ktoś potrafił w tym momencie powiedzieć, jak powinien wyglądać punkt sprzedaży.

    
 7. Domin

  25 lipca 2016 at 11:30

  Ustawa nie zakazuje sprzedaży nikotyny (nawet >20 mg/ml i 10ml pojemności) rozpuszczonej w PG nawet aromatyzowanej, a jedynie zabrania sprzedaży pojemników zapasowych do papierosów elektronicznych z płynem zawierającym nikotynę. Kwestia opisu na pudełku co jest sprzedawane.

  E-papierosy o pojemności >2ml też nie problem – wystarczy przerobić obecne e-papierosy (czyli „wyrób, który może być wykorzystywany do spożycia pary zawierającej nikotynę za pomocą ustnika”) na inhalatory do nosa. Dać inny opis produktu i wyraźne zaznaczyć,że produkt nie jest przeznaczony do użycia jako e-papieros i że należy go używać tylko do inhalacji przez nos. W niektórych przypadkach sprzedawać z innym „ustnikiem”.

   
  • StaryChemik

   25 lipca 2016 at 11:46

   Po pierwsze – strasznie teoretyzujesz. „Kwestia opisu na pudełku” – zaryzykujesz i będziesz sprzedawać? Wątpię.
   Co do pojemności >2 ml – chyba jednak nie przeczytałeś ustawy. Doczytaj czego dotyczy limit 2 ml.

    
  • paweł.n

   25 lipca 2016 at 12:01

   No to proszę zaryzykować i sprzedawać.Kwoty kar kuszą tym co będą je wlepiać ,premie mogą być niemałe.

    
 8. Thomit

  25 lipca 2016 at 11:39

  A ja mam takie pytanie co do tej sprzedaży przez internet. Jeśli w kraju „x” nie ma żadnego zakazu o sprzedaż transgraniczną i sprzedaż przez internet to mogę zrobić wtedy zamówienie?

   
  • StaryChemik

   25 lipca 2016 at 11:44

   Jeśli mieszkasz w kraju „x”, to tak. Ale jeśli mieszkasz w Polsce, to sprawa będzie zamknięta w dniu zero.

    
   • Thomit

    28 lipca 2016 at 19:38

    Znów taka myśl Chemiku. Jeśli przykładowo znajomy/znajoma prześle mi lub przywiezie mi to nie będzie wtedy problemu? Nie ma żadnego handlu. Po prostu zostaje mi przekazany produkt w formie prezentu (nie ważne, że 500ml bazy 72mg/ml).

     
 9. Jacek

  25 lipca 2016 at 12:08

  Czyli mam rozumieć, że jeśli mieszkam w PL to nie mogę zakupić sobie sprzętu i liquidów np. z UK przez eBay, bo mi prześwietlą paczkę i odrzucą?! Jest aż tak źle?!

   
  • Tomasz

   25 lipca 2016 at 12:36

   Tak kurna jest aż tak źle 😦

    
  • StaryChemik

   25 lipca 2016 at 12:44

   Naprawdę dopiero dziś się obudziłeś? To akurat było dość pewne jeszcze pod koniec zeszłego roku.

    
   • Jacek

    25 lipca 2016 at 12:53

    Nie mieszkam w PL od kilku lat, a tam gdzie mieszkam nie ma takiego problemu. Przestałem śledzić temat od ponad roku.

     
  • Zapp

   26 lipca 2016 at 02:20

   Wszystkich paczek nie sprawdzają, część na pewno przejdzie. Ale jak dostawcy zobaczą że im paczki zatrzymują na granicy to od razu wyłączą Polskę z opcji wysyłki.

    
 10. Matt

  25 lipca 2016 at 13:04

  A jak to wygląda w innych krajach eurokołchozu?

   
 11. vapebross

  25 lipca 2016 at 13:08

  Według tego co jest na stronie Sejmu to ta ustawa wejdzie chyba dopiero we wrześniu.

   
  • Cmspl

   25 lipca 2016 at 13:29

   Prezydent ma 21 dni na podpisanie plus 14 vacatio legis. Wejdzie przed wrześniem.

    
   • Tomasz

    25 lipca 2016 at 13:59

    Więc jeżeli dostał to dziś, i są to dni tygodnia, to ma czas do 14 sierpnia, do tego 14 dni vacatio legis daje nam 29 sierpień jako dzień rozpoczynający obowiązywanie ustawy, więc przed wrześniem 😦

     
    • Tomasz

     25 lipca 2016 at 14:02

     no i jeszcze poślizg związany z opublikowaniem w Dz.U. więc może to być początek września tak samo jak mega skrócenie o ile prez podpisze to jutro eh

      
 12. Rushling

  25 lipca 2016 at 14:42

  Skorumpowany i mentalny beton po raz kolejny (i wcale nie ostatni) nas pokonał. Tego się właściwie nie dało wygrać, jednostki takie jak Pan, Panie Mirosławie, działały za co najmniej 100 jednostek, takich jak Pan jest garstka, resztę zrzesza chmurzenie i w sumie nic szczególnego poza tym. Aby to wygrać musiały by zajść kilka lat wstecz poważne zmiany społeczne. Władzy to jest jak najbardziej na rękę, że społeczeństwo jest aż tak podzielone, dzięki temu zawsze będziemy tak „wykorzystywani”, jak sobie władza będzie tylko życzyła.

   
 13. vapebross

  25 lipca 2016 at 15:27

  No to lipa. Myślałem że Długopis pojedzie jeszcze gdzieś sobie na wakacje przed podpisem.

   
 14. Mateuszz

  25 lipca 2016 at 16:08

  no właśnie ilu będzie takich co wcześniej bezpieczne, przebadane laboratoryjnie bazy zamawiali przez neta a teraz kupią syf za bardzo stężony nikotyną czy jakoś inaczej zatruty i pojawią się w końcu zgony przez przedawkowanie a jakoś teraz nie ma takich przypadków.

   
  • Rushling

   25 lipca 2016 at 21:25

   A się takie przypadki zaczną, oj na pewno… Mało to się zatruło osób skażonym alkoholem zza wschodniej granicy ? Przeca tańszy i wcale nie gorszy nie raz bywa od naszego oakcyzowanego ! Nie słyszałem natomiast by ktoś się zatruł w sposób natychmiastowy analogami importowanymi. W przypadku EIN, czarny scenariusz jest bardzo prawdopodobny. Kto wtedy będzie za to odpowiedzialny ? Na pewno nie nasze kochane państwo, któro chciało nas uchronić przed tymi złymi e-papierosami – media zrobią swoje.

    
   • StaryChemik

    25 lipca 2016 at 22:54

    Jak to kto. Zły obywatel, który kupił lewy towar.

     
 15. krisscox

  25 lipca 2016 at 17:50

  Czyli będzie zakaz handlu modami ?

   
 16. Matt

  25 lipca 2016 at 17:55

  To jest naturalna kolej rzeczy prohibicja zawsze rozwija szara strefe. Także tą „ustawką” nadmuchaja ja jeszcze bardziej. Szkoda że nie może byc poprostu normalnie…….

   
 17. krisscox

  25 lipca 2016 at 17:55

  Czyli jak pale 0 zerówki bo lubię plic to nie mam co się martwic o zakup modow atomizerow grzalek online ?

   
  • StaryChemik

   25 lipca 2016 at 18:04

   I znowu – przeczytaj to, co napisałem. To co jest teraz w sklepach, będzie dostępne jeszcze przez 6 miesięcy. Co będzie dalej – nikt nie odpowie w tym momencie.

    
 18. Katarzyna Sowa

  25 lipca 2016 at 18:48

  To jaka wielkość olejków będzie dostępna po godz0 ? Pozdrawiam

  Wysłane z iPhone’a

  Dnia 25.07.2016 o godz. 07:53 Stary Chemik bloguje napisał(a):

  > >

   
  • awarmis

   25 lipca 2016 at 20:09

   Olejków nie wiem 😦
   Liquidw 10ml.

    
 19. Ana

  25 lipca 2016 at 22:27

  A w punktach sprzedaży bedą katalogi? Nie wiem jak będziemy informować o produktach, cenach, smakach, spod lady będziemy wyjmować? Może trochę przesadzamy z interpretacją?

   
  • StaryChemik

   25 lipca 2016 at 22:55

   Może przesadzamy, a może nie. Nikt tego nie rozstrzygnie w tym momencie. Na tym polega pojemność pojęciowa tej ustawy.

    
 20. Vaper

  26 lipca 2016 at 00:27

  Czyli jak prezydent podpisze ustawę to tego samego dnia znikają sklepy internetowe czy będzie jeszcze te 14 dni sprzedaży? bo nie ogarniam

   
  • Starzec

   26 lipca 2016 at 01:36

   Czy tak trudno zrozumieć podstawy obowiązywania prawa?
   Po podpisaniu ustawy przez Prezydenta następuje publikacja ustawy w Dzienniku Ustaw (w tym w wersji elektronicznej). Data publikacji w Dz.U. jest dniem jej ogłoszenia.

   W ustawie podano termin wejścia w życie:
   Art. 12. Ustawa wchodzi w życie w po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

   14 dniu od ogłoszenia ustawy wchodzi w życie zakaz sprzedaży transgranicznej i na odległość (internetowej).

   Tekst ustawy ustalony ostatecznie po rozpatrzeniu poprawek Senatu
   USTAWA
   z dnia 22 lipca 2016 r.
   o zmianie ustawy o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu
   i wyrobów tytoniowych

   http://orka.sejm.gov.pl/proc8.nsf/ustawy/432_u.htm

    
   • Starzec

    26 lipca 2016 at 01:42

    Treść ustawy „Ustawa z dnia 22 lipca 2016 r. o zmianie ustawy o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych” należy czytać w połączeniu z treścią ustawy „Ustawa z dnia 9 listopada 1995 r. o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych.” gdyż ustawa z 22 lipca jest ustawą o zmianie ustawy.

    To tak dla tych, którzy będą mówić, że nie wymieniono np miejsc objętych zakazem chmurzenia.

     
    • Starzec

     26 lipca 2016 at 01:44

     Ustawa z dnia 9 listopada 1995 r. o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych.
     http://isap.sejm.gov.pl/DetailsServlet?id=WDU19960100055

      
     • StaryChemik

      26 lipca 2016 at 11:48

      O właśnie – bardzo słusznie, że wrzuciłeś tutaj link do tekstu, który de facto jest zmieniany.
      Zapewne za jakiś czas będzie tzw. tekst jednolity, ale na to trochę poczekamy.

       
 21. Saddamus

  26 lipca 2016 at 12:20

  Na pocieszenie dla tych, którzy zadowalają się mniejszymi mocami typu 6mg, zawsze będzie można kupić jedną buteleczkę 18 mg w sklepie stacjonarnym i zrobić z niej 3 rozpuszczając w zerowej bazie z e-sklepu i dodając trochę pachnidła 🙂

   
 22. marta

  26 lipca 2016 at 14:20

  Dla czego to co jest aktualnie sprzedawane będzie dostępne tylko przez 6 miesięcy?Gdzie to jet ujęte w ustawie?DZIĘKUJE ZA ODPOWIEDZ.

   
 23. marta

  26 lipca 2016 at 15:39

  „papierosy elektroniczne lub pojemniki zapasowe wyprodukowane lub dopuszczone
  do obrotu nie później niż w terminie 6 miesięcy od dnia wejścia w życie niniejszej
  ustawy oraz wyroby ziołowe do palenia wyprodukowane lub dopuszczone do obrotu
  przed dniem wejścia w życie niniejszej ustawy, które nie spełniają wymagań ustawy
  zmienianej w art. 1, w brzmieniu nadanym niniejszą ustawą, mogą być wprowadzane
  do obrotu do dnia 20 maja 2017 r”

   
  • Saddamus

   26 lipca 2016 at 15:42

   Mogą, a zostaną wykupione w ciągu kilku tygodni.

    
   • Cmspl

    26 lipca 2016 at 15:52

    @Saddamus Przecież będą produkowane jeszcze przez 6 miesięcy, jeśli wykupione w ciągu kilku tygodni to po tym okresie jak już

     
  • StaryChemik

   26 lipca 2016 at 23:44

   Rzecz w tym, że po 6 miesiącach od dnia zero nie może zostać sprzedany produkt, który nie został zgłoszony i dopuszczony do obrotu. Przeczytaj CAŁĄ ustawę, w tym artykuł 7 – o zgłaszaniu.

    
 24. marta

  26 lipca 2016 at 16:41

  Wszystkie produkty mogą być sprzedawane minimum do 20 maja 2016 więc o jakich 6 miesiącach mówimy?

   
  • StaryChemik

   26 lipca 2016 at 19:04

   Po pierwsze – 20 maja 2016 już minął 😉
   Po drugie – zanim coś znowu napiszesz, PRZECZYTAJ USTAWĘ! Tam jest wszystko napisane.

    
 25. Ysiek

  26 lipca 2016 at 21:06

  Jeśli zamówię sobie e papierosa z zagranicy jeszcze przed ustawą, a paczka dotarła by do polski już w momencie kiedy ustawa obowiązuje, to celnicy taką paczkę mogą nie przepuścić. Mam tu na myśli takie chińskie stronki gdzie często czeka się nawet miesiąc na paczkę.

   
  • StaryChemik

   26 lipca 2016 at 23:33

   Mogą nie przepuścić. Albo mogą przepuścić. Widzisz jakiś sens takich dywagacji? Albo prawne podstawy?

    
 26. Emalia

  27 lipca 2016 at 01:40

  Moja rada, to zapomnieć o watach, claptonach (z odmianami), wielkich chmurach, MTL (chyba?), dripowaniu na 100W, itd.
  Do satysfakcjonującego wapowania wystarczał mi atomizer ego C typ B (2 ml, 3.4V i, co najważniejsze, te 2 ml starczały na cały dzień jako zamiennik 3 paczek czerwonych Marlboro:)
  Jestem „odmieńcem” – wapuję wyłącznie 100% VG 16mg/ml, bo wszystko inne mnie dusi.
  Dzięki Bogu BAT wykupił Intellicig, więc jest nadzieja… ale prędzej się zastrzelę niż wydam kolejny raz dużo kasy na sprawdzenie co mi podchodzi z tego co będzie na rynku.
  Trochę „paliwa” zgromadziłem płacąc po $8.16 za 100ml. Wiem, że będzie drożej… ale znam kilku „braci” więc może pomogą w potrzebie.
  Moje parowniki to GP Heron v2 i Taifun GT – wystarczą na lata, bo mam do nich „replacement kity”. Do tego posiadam Dani Extreme V2+, Pico, GP PAPS V4 i trochę gratów do kręcenia grzałek.
  Jak wszystko zdechnie, zostaną mi jeszcze takie zabytki jak eCab i eGrip, które leżą w szufladzie.
  Najbliższych 2 lat się nie boję, a w międzyczasie się okaże, bo jeszcze tak nie było, żeby jakoś nie było.
  Pozdrawiam

   
  • nobodys

   27 lipca 2016 at 02:51

   @Emalia, nie za bardzo rozumiem sens Twoich dywagacji i listowanie czego Ty nie masz. Chyba pomyliłeś adresy www. To nie trawnik.

    
   • Emalia

    27 lipca 2016 at 08:48

    Temat wpisu to: „Przed >dniem zero< – kilka rad dla tych, którzy chcą się zaopatrzyć w zapasy na przyszłość".

     
    • StaryChemik

     27 lipca 2016 at 10:07

     Ale jak nietrudno zauważyć, ja nie piszę o sprzęcie – to jest zupełnie inny temat. To może raczej na trawniku, kawowym czy gdzieś tam indziej.

      
     • Emalia

      27 lipca 2016 at 11:08

      Idą ciężkie czasy. Głównym problemem będzie dostępność i cena „paliwa”. Swoim wpisem chciałem zwrócić uwagę na to, że już dziś warto przestawić się na oszczędniejszy sprzęt,
      bo będzie jak z samochodami – u nas i w reszcie EU to co w ustawie/dyrektywie (maluchy), a w USA zasilane kilowatami RDA z rozbudowanymi setupami kręconymi z gwoździa (krążowniki).
      Nie spotkałem liquidu/bazy z terminem przydatności dłuższym niż 2 lata. Są bardzo małe szanse by kupić w PL takie produkty (świeże). Sprowadzając z zagranicy większą ilość musiałbym płacić cło. Z tego powodu jak robić zapasy, to nie np. do Serpenta Mini, w którym dziennie potrafię zużyć 10 ml lub więcej, ale do zestawu, w którym konsumuję 3-4 ml.

       
      • StaryChemik

       27 lipca 2016 at 17:42

       Masz jakieś informacje co do tego, jakie przepisy są planowane w USA?

        
      • Starzec

       27 lipca 2016 at 20:34

       Emalia: „Sprowadzając z zagranicy większą ilość musiałbym płacić cło.”
       A jak chcesz sprowadzić? Ustawa jeszcze nie sprowadziła Cię na ziemię?

        
       • StaryChemik

        27 lipca 2016 at 20:59

        No właśnie, właśnie. Chyba że pisze o przywiezieniu we własnym bagażu.

         
        • Emalia

         28 lipca 2016 at 00:57

         Moje zdanie zostało wyrażone kiedyś tam na zielonym http://tinyurl.com/jh7mo5l (tylko 3 strony po przejrzenia). Z tego powodu po wejściu w życie ustawy mówię „sprawdzam”. Jeśli pomimo zapasów i przyjaciół pozostanę w nałogu, to e-fajki okażą się w praktyce gówno warte. Nie mam ochoty się odzwyczajać, ale spróbuję zanim lodówka będzie pusta.

          
  • StaryChemik

   27 lipca 2016 at 10:05

   Rozumiem, że gdyby chodziło o samochody, uznałbyś, że w sumie polonez jest zupełnie spoko, a w zasadzie można jeździć syrenką albo warszawą.
   No cóż…

    
 27. marta

  27 lipca 2016 at 11:09

  Przepraszam pomyliłam daty wszystko może być sprzedawane do 20 maja 2017 roku a żeby można było coś sprzedawać po 20 maja 2017 trzeba produkt zgłosić najpóźniej do 20 listopada 2016 roku i to jest wyraźnie napisane a pana komentarze są bardzo miłe.

   
  • StaryChemik

   27 lipca 2016 at 18:01

   Nigdzie nie ma daty 20 listopada – delikatnie sugerowałem przeczytanie ustawy. Jest obowiązek zgłoszenia w ciągu 6 miesięcy. Tyle że zgłoszenie musi być przyjęte, a tego nikt nie zagwarantuje, bo Inspektor będzie wymagał zgodności z art. 11, czyli z wszystkimi wymogami dyrektywy.
   A więc – nie wszystko do 20.05.17.

    
 28. Wojtek

  27 lipca 2016 at 18:49

   
  • StaryChemik

   27 lipca 2016 at 20:54

   Ech, ta światowa sława. Teraz już tylko gratulacje, uściski, kwiaty, wizyty w zakładach pracy. 😉

    
   • Starzec

    27 lipca 2016 at 21:00

    Kwiaty, kwiatami… z czasem zwiędną.

    Dobra flaszka z zacnym trunkiem .😉

     
 29. marta

  27 lipca 2016 at 20:32

  Produkty wprowadzone do obrotu do dnia 20 maja 2016 zgodne z obowiązującymi przepisami mogą byc sprzedawane do dnia 20 maja 2017,jeśli dana firma chce sprzedawać produkty po 20 maja 2017 roku zgodnie z ustawa musi zgłosić dany produk 6 miesięcy wcześniej a mianowicie 20 listopada 2016 roku.jesli firma z będzie chciała wprowadzić liquid o smaku bekonu po 20 maja 2017 roku to musi go zgłosić 20 listopada 2016.Nie mam problemów z czytaniem ze zrozumieniem!!!W ustawie jest to jasno zapisane.

   
  • Starzec

   27 lipca 2016 at 20:57

   Skąd ta data „20 maja 2016”?

   Zapis z ustawy:

   Art. 7. W przypadku papierosów elektronicznych i pojemników zapasowych wprowadzonych do obrotu do dnia wejścia w życie ustawy zgłoszenie, o którym mowa w art. 11b ust. 1 ustawy zmienianej w art. 1, w brzmieniu nadanym niniejszą ustawą, jest dokonywane w terminie 6 miesięcy od tego dnia.

   Art. 8. 1. Wyroby tytoniowe wyprodukowane lub wprowadzone do obrotu oraz oznakowane zgodnie z dotychczasowymi przepisami przed dniem 28 lutego 2017 r., papierosy elektroniczne lub pojemniki zapasowe wyprodukowane lub dopuszczone do obrotu nie później niż w terminie 6 miesięcy od dnia wejścia w życie niniejszej ustawy oraz wyroby ziołowe do palenia wyprodukowane lub dopuszczone do obrotu przed dniem wejścia w życie niniejszej ustawy, które nie spełniają wymagań ustawy zmienianej w art. 1, w brzmieniu nadanym niniejszą ustawą, mogą być wprowadzane do obrotu do dnia 20 maja 2017 r.

    
  • StaryChemik

   27 lipca 2016 at 20:58

   A ta znowu swoje. W ustawie NIE MA DATY 20 maja 2016. Może czytasz jakąś inną ustawę? Pokażesz przynajmniej link, z którego korzystasz? Bo teraz wygląda to na cytowanie nie wiadomo czego.
   Jeśli ktoś nie zgłosi produktu do czasu 6 miesięcy od wejścia w życie ustawy (nie znamy nadal tej daty!), to nie może go sprzedawać. Jeśli zgłosi, to takie zgłoszenie musi zostać przyjęte. Aby zostało przyjęte, produkt musi spełniać wymogi ustawy (czyli limit 10 ml i 20 mg/ml).

    
   • Złomek

    28 lipca 2016 at 13:55

    Wiem, że jesteś zirytowany ale trochę szacunku, „A ta znowu swoje” jakoś nie pasuję do Ciebie.

     
 30. Damian

  28 lipca 2016 at 00:44

  Bezpiecznie jest zamówić coś teraz z takiego fasttechu gdzie paczka idzie 2-3 tygodnie? Napisane jest tylko że sprzedaż transgraniczna będzie zabroniona, ale na dzień dzisiejszy jest nadal legalna, tylko co jeśli moja paczka znajdzie się na granicy po dniu zero mimo, że zamówiona była dużo wcześniej? Pytam, bo czytałem dużo i nikt nie był wstanie odpowiedzieć na to pytanie, wszędzie tylko „być może”, a szkoda by było nie dostać przesyłki albo co gorsza mieć jakieś problemy prawne. Ktoś jest w stanie powiedzieć mi czy mam się czym martwić?

   
  • Starzec

   28 lipca 2016 at 00:59

   Na to pytanie nikt nie odpowie. Czemu? Bo to jedna wielka niewiadoma, jak będzie po wejściu ustawy.
   Można wywodzić ochronę interesu w toku, ale jak ona się ma po wejściu ustawy w życie, gdy z dnia na dzień przedsiębiorcy prowadzący wyłącznie sprzedaż na odległość nie mają prawa sprzedaży legalnego towaru, który sprzedawcy stacjonarni mogą nadal sprzedawać zgodnie z prawem.

    
   • Damian

    28 lipca 2016 at 03:20

    Rozumiem, że ryzyko zatrzymania paczki jest duże. Jestem ciekaw zdania innych czytelników jak i autora.

     
 31. Krzysiek

  28 lipca 2016 at 08:51

  Ten zapis jest trochę niejasny, czy tylko ja mam problem z interpretacją?

  „Art. 8. 1. […]papierosy elektroniczne lub pojemniki zapasowe wyprodukowane lub dopuszczone do obrotu nie później niż w terminie 6 miesięcy od dnia wejścia w życie niniejszej ustawy […] które nie spełniają wymagań ustawy zmienianej w art. 1, w brzmieniu nadanym niniejszą ustawą, mogą być wprowadzane do obrotu do dnia 20 maja 2017 r.”

  Wg. mnie do 20 maja 2017r. można sprzedawać większe buteleczki liquidów.

  Wskazuje na to zapis „wyprodukowane lub dopuszczone do obrotu”

   
  • StaryChemik

   28 lipca 2016 at 09:24

   Ustawę trzeba chyba jednak czytać w całości.
   „Art. 7. W przypadku papierosów elektronicznych i pojemników zapasowych wprowadzonych do obrotu do dnia wejścia w życie ustawy zgłoszenie, o którym mowa w art. 11b ust. 1 ustawy zmienianej w art. 1, w brzmieniu nadanym niniejszą ustawą, jest dokonywane w terminie 6 miesięcy od tego dnia.”
   Czyli – od dnia zero jest 6 miesięcy na zgłoszenie. Zgłoszenie musi zostać przyjęte. Tak więc butelka >10 ml odpada, bo nie spełnia wymogów ustawy.
   Kolejny raz zastrzegam – nie znam się na prawie oraz interpretacji, ale obawiam się, że tak to będzie wyglądać.

    
 32. Krzysiek

  28 lipca 2016 at 09:45

  Też się nie znam na interpretacji, robię to na „zdrowy chłopski rozum” i dlatego ta ustawa jest tak niejasno napisana. Bo art. 8 mówi jasno „wyprodukowane LUB zgłoszone”

  ja to rozumiem tak, że trzeba zgłosić, urząd opiniuje, że jest niezgodne z ustawą, jednak dalej wg. Art. 8 mogę sprzedawać do 20 maja 2017r. No chyba, że opinia urzędu z Art. 7 wiąże się z zakazem wprowadzenia, to wtedy Art. 8 w ogóle nie ma sensu.

   
  • Starzec

   28 lipca 2016 at 11:07

   Czy wg Ciebie z zapisów ustawy wynika, że dopiero Inspektor będzie decydował, że pojemność >10ml i moc >20mg/ml jest niezgodne z ustawą?

    
   • Krzysiek

    28 lipca 2016 at 11:25

    Wg. mnie z ustawy wynika, że Art. 8 mówi o możliwości wprowadzenia do obrotu towaru niezgodnego z Art. 1 do 20 maja 2017 roku. Czyli jak rzeczony inspektor zgłoszenia nie przyjmie to można to do tamtej daty sprzedawać, bo zostały wyprodukowane w ciągu 6 miesięcy od wejścia w życie ustawy.

     
    • Starzec

     28 lipca 2016 at 11:42

     Rozważając tu tylko e-płyny, bo tego dotyczy główny artykuł na blogu.
     Zapoznałeś się z ustawowym zapisem co i w jakiej formie ma być w zgłoszeniu kierowanym do Inspektora?
     O opakowaniu w zgłoszeniu nie ma mowy.
     O pojemności i mocy dopuszczonej do obrotu ustawa mówi na wprost.
     Inspektor będzie sprawdzał skład (włącznie z wszystkimi dodatkami, a nie tylko ilość nikotyny) e-płynu.
     Można co prawda domniemać, że okres ochronny przedsiębiorcy wynosi 6 m-cy od daty wejścia ustawy w życie i w tym czasie mógłby sprzedawać stan magazynowy z e-płynami w pojemnikach większych niż 10ml (i o większej zawartości nikotyny). Jednak ogólne przesłanie ustawy wskazywać może, że godzina zero jest wiążąca dla tych ograniczeń zapisanych w ustawie.
     Jak będą interpretowane przepisy zobaczymy po wejściu ustawy w życie. Jedna wizyta kontrolera w sklepie z e-płynami i sprawa się wyjaśni.

      
 33. Wojtek

  28 lipca 2016 at 18:16

  No to teraz czas na akcyze. W linku jest dokument.
  http://orka2.sejm.gov.pl/INT8.nsf/klucz/658C47ED/%24FILE/i04398-o1.pdf

   
  • Starzec

   28 lipca 2016 at 18:52

   Ministerster Finansów:
   „Rozwiązanie dotyczące wprowadzenia akcyzy na e-papierosy powinno być dalekowzroczne, jak
   również winno uwzględniać właściwą równowagę pomiędzy wpływamu budżetowymi, a kosztami administracyjnymi.
   ….
   Decyzja o ewentualnym opodatkowaniu akcyzą e-papierosów będzie poprzedzona głęboką analizą skali zjawiska.”

    
   • Casper255

    28 lipca 2016 at 21:08

    A mnie interesuje czy ta analiza bedzie tak samo gleboka jak przy tworzeniu ustawy

     
    • Starzec

     28 lipca 2016 at 22:16

     Zadaj pytanie Ministrowi Finansów. Też chętnie poznamy odpowiedź, którą otrzymasz.

      
 34. alrsc

  28 lipca 2016 at 23:08

  Podoba mi się ten artykuł.
  http://vaping360.com/public-health-england-leads-way-vaping/
  Bez komentarza.

   
 35. bogiman

  29 lipca 2016 at 10:50

  Witam
  Mam pytanko: czy będzie można vapować w miejscach bublicznych zerówki?

   
  • Starzec

   29 lipca 2016 at 12:40

   W ustawie mowa o zakazie palenia wyrobów tytoniowych i palenia papierosów elektronicznych w miejscach publicznych (wymienionych w ustawie).
   Ze słowiczka ustawy: „palenie papierosów elektronicznych – spożycie pary zawierającej nikotynę, wydzielanej przez papieros elektroniczny;”
   Pozostaje pytanie jak służby mundurowe będą traktowały sprawę używania czegoś niezdefiniowanego w ustawie. Jeżeli nie ma nikotyny, to nie jest to EIN.
   Mogą np wystawić mandat w wysokości 500zł. Odmowa przyjęcia mandatu i sprawa trafia do sądu. W sądzie musisz udowodnić, że w tym dniu w danym miejscu w płynie nie było nikotyny.

   Zastanawia tylko treść samego pytania. Kultura osobista i dobre obyczaje nie pozostają i w tym przypadku bez zmian.

    
   • bogiman

    30 lipca 2016 at 19:09

    Witam
    Oczywiście nie zamierzam przy nikim vapować, ale zastanawiam się czy mógłbym w swoim pokoju w pracy, w którym siedze sam vapować i nie być narażony na konsekwencje. Nie straszna jest mi także czasowa konfiskata i oddanie sprzętu i liqudu do analizy. Chciałbym poprostu wiedzieć czy po ustaleniu, iż vapuje zerówkę sąd uzna, iż paliłem e-papierosa.

     
    • Deimond

     30 lipca 2016 at 19:30

     To już zależy czy w pracy masz przychylnych współpracowników czy też znajdzie się jakaś „dobra dusza” ..

      
    • Starzec

     30 lipca 2016 at 20:50

     A dlaczego miałaby nastąpić konfiskata czegokolwiek?
     Albo pytasz o miejsce publiczne wymienione w ustawie, albo pytasz o pokój, w którym pracujesz?
     Czy Twoje miejsce odosobnienia jest miejscem publicznym?

      
     • bogiman

      31 lipca 2016 at 00:53

      No raczej tak gdyż ten pokój znajduje się na terenie zakładu pracy i może do niego wejść każdy pracownik. Przecież nie będę się zamykał. Chcę tylko wiedzieć czy vapowanie zerówek podpada pod palenie e-papierosów. I jestem trochę zdezorientowany bo niby z ustawy wynika, że nie ale wg mojej opinii to stwarza same to blokuje w znaczący sposób egzekwowanie tej ustawy bo przecież bez analizy składu nikomu nie uda się stwierdzić czy w liquidzie była nikotyna czy nie. Obawiam się więc, że nikt nie będzie się tym przejmował i mandaty będą wlepiane każdemu. Choć to kłóci się z zasadą domniemania niewinności.

       
 36. janek

  29 lipca 2016 at 13:22

  Witam,

  Ostatnio czytałem, że e-papieros działa jak inhalator np dla astmatyków. To jak się wleje do pojemnika na zapach sól do inhalacji takie efekty jak inhalator czy jestem w błędzie?

   
  • Deimond

   29 lipca 2016 at 22:11

   Zależy – bo są inhalatory pneumatyczne (chyba) i ultradźwiękowe – a EIN działa na zasadzie podgrzewania płynu przez co zamienia w mgiełkę nośnik (glicerynę i glikol). Więc nie – nie wszystko co w inhalatorze ultradźwiękowym zamienia się w mgiełkę – zostanie dostarczone z mgiełką przez EIN.

    
   • janek

    31 lipca 2016 at 07:21

    A czy takie coś jest bezpieczne dla zdrowia? Albo jak dodać kilka kropel soli do liquidu.

     
    • StaryChemik

     31 lipca 2016 at 15:37

     Proponuję eksperyment. Wlej wody do garnka, dodaj soli. Przykryj pokrywką. Wstaw na ogień. Po jakimś czasie sprawdź (ostrożnie) smak wody skroplonej na pokrywce.
     Wyciągnij wnioski.

      
 37. Damian

  29 lipca 2016 at 21:42

  Witam, ostatnio zaobserwowałem zjawisko skraplania się liquidu, myślę, że może mieć to związek z nie właściwym przechowywaniem dlatego piszę to tutaj bo jest o tym we wpisie. Do tego nie wiem gdzie indziej mogę to napisać. Korzystam z baz które robię samemu wykorzystując do tego glicerynę i glikol ze sklepu biomus, który według opinii innych jest zaufany.

  Jakiś czas temu zauważyłem że podczas wydychania dymu z płuc przez nos czy też dmuchając na coś, pojawiają się kropelki. Napisałem do znajomego dla którego robiłem takie same bazy z tych samych produktów co dla siebie, czy też zauważył coś takiego. Odpowiedział mi że tak. Dla pewności spytałem dwóch innych osób czy też tak mają. Okazało się że nie, a korzystały one z innych płynów.

  Gliceryna ma datę produkcji w styczniu 2016 roku i ważna jest jest do stycznia 2017, natomiast glikol wyprodukowany jest 30 listopada 2015r a ważny jest do 29 listopada 2017 roku. Jeśli chodzi o aromaty to kupuje je dosyć często więc nie widzę opcji, żeby któryś z nich był przeterminowany. Wszystko trzymam w zaciemnionym miejscu w szczelnych pojemnikach.

  Pytanie brzmi czy możliwe jest żeby doszło do jakichś reakcji podczas przechowywania wyżej wymienionych składników przez co obserwuje taki efekt?
  Czy powinienem wszystko posłać do kosza w celu ochrony swojego zdrowia? I czy te krople ”czegoś” mogły osadzić się na moich płucach?

  Zapomniałem wspomnieć o bazie nikotynowej o mocy 36mg którą rozrabiam z bazą 0mg. Jest to baza hangsen 36mg 88% VG
  Dodam jeszcze, że nikotyna glikol i gliceryna zostały kupione kilka miesięcy temu a skraplanie zauważyłem dopiero niedawno.

   
  • Deimond

   29 lipca 2016 at 22:08

   To nic nie zwykłego – ot po prostu skraplanie się aerozolu – jak popuszczasz trochę chmur w małym pomieszczeniu lub samochodzie to zauważysz osad z gliceryny i glikolu. A skoro to zauważasz to znaczy że duża część nie została wchłonięta przez płuca. To podobny efekt do skraplania się pary wodnej. Innymi słowy nie ma się czym przejmować. Ja ostatnio zauważyłem to na meblach – ale lepsze to niż osad z dymu papierosowego. Zwykłą wodą przetrzesz i po sprawie.

    
   • Damian

    29 lipca 2016 at 22:54

    A skoro krople pojawiają się na elemencie który mam przy ustach od razu w chwili wypuszczenia aerozolu z płuc to czy na pewno takie same krople nie zostają w moich płucach?

     
    • Deimond

     29 lipca 2016 at 23:08

     Być może a nawet na pewno – ale co – dławisz się nimi – kaszlesz jak po analogach czy co? Gliceryna i glikol są używane w medycynie i nebulizatorach dla dzieci.

      
 38. Deimond

  29 lipca 2016 at 23:10

  PS . a w zasadzie może faktycznie masz coś z tym płynem bo aż tak dużego skraplania to nie zaobserwowałem . Może za duża zawartość wody? Trudno stwierdzić. Raczej nic Ci nie powinno być.

   
  • Damian

   29 lipca 2016 at 23:16

   Jutro skoczę do sklepu kupić jakiś liquid żeby sprawdzić czy to wina moich płynów. Jeśli chodzi o zawartość wody to jest jej 8% w bazie 36mg czyli po rozrobieniu jej tak aby wyszło 3mg jest jej tam na prawdę mało, pozostają aromaty których składu nie znam ale na pewno w większości są na glikolu.

    
 39. Sebastian

  29 lipca 2016 at 23:46

  Witam, a czy powie mi ktoś co np będzie ze sklepem internetowym e-dym? Jest on przecież jedym z bardziej znanych w naszym kraju, największy wybór sprzętu,płynów, właściwie wszystkiego dotyczącego vapowania. I co oni zrobią z tym całym asortymentem, czy można liczyć na jakieś mega wyprzedaze z tego powodu jak myślicie?

   
  • Starzec

   29 lipca 2016 at 23:54

   Poszukujesz mega wyprzedaży? Dziwne liczenie na to, że sprzedawca sprzeda towar poniżej kosztów zakupu i jeszcze potem będzie miał klienta na głowie w razie reklamacji.
   O e-dym się martwisz? Dziwne, że znając adres internetowego sklepu nie wszedłeś w zakładkę „Nasze sklepy”. Znałbyś odpowiedź na zadawane pytanie.

    
  • StaryChemik

   30 lipca 2016 at 11:05

   Też się zastanawiam, podobnie jak Starzec, dlaczego zadajesz takie pytania tutaj? Nie jestem przedstawicielem żadnego sklepu, więc na pewno nie odpowiem.
   Myślę, że właściciele firm wiedzą o ustawie i mają jakieś pomysły. To ich problem.
   Co do płynów, które nie mieszczą się w normach – będą mieli 6 miesięcy na ich sprzedanie. I wydaje mi się, że nie będą mieli z tym problemu.

   A tak miedzy nami – w czym rzecz? Liczysz na dobrą wyprzedaż za 10% wartości?

    
  • paweł.n

   30 lipca 2016 at 11:40

   Odpowiedź jest prosta-ten sklep oi którym piszesz już od wielu miesięcy się przygotowuje do wejścia ustawy.Poza tym przerzucą towar na salony.

    
 40. Sebastian

  30 lipca 2016 at 00:12

  A co ma zrobić z całym magazynem baz o duzych pojemnosciach czy tankach mających wiecej niz 2ml?No pomyśl to ze otwieraja coraz wiecej sklepów nie równa sie z tym ze tam beda to sprzedawac… brak odp na moje pytanie

   
  • Starzec

   30 lipca 2016 at 00:41

   Nie wiem czy Blog Starego Chemika i dodatkowo komentarze pod określonym artykułem jest właściwym miejscem do roztrząsania problemów egzystencjalnych przedsiębiorcy nie będącego przedmiotem tutejszej treści.
   Może zadaj to pytanie właścicielom sklepu, o który się tak zamartwiasz?

    
  • paweł.n

   30 lipca 2016 at 11:39

   Jeżeli Ty masz taki magazyn to już jakiś czas temu powinieneś to wyprzedawać ,jak tego nie zrobiłeś to masz jeszcze z miesiąc.Jeśli martwisz się o innych to zupełnie niepotrzebnie.

    
 41. marquor

  30 lipca 2016 at 13:10

  Mam nadzieję że te zakazy są przejściowe a blog będzie trwał bo jest potrzebny a ja nie będę się martwił co za rok choć teraz mam dobry liquid i napięcie. Wszystkim serdecznie życzę zdrowia, dziękuję p.Mirosławowi i nie żegnam się.

   
 42. Starzec

  30 lipca 2016 at 20:53

  Blog będzie trwał do końca świata i o jeden dzień dłużej.

   
 43. Fire

  30 lipca 2016 at 22:41

  Na pewno sobie jakoś poradzimy. Skoro teraz, można zamówić lub pójść do punktu sprzedaży i kupić dopalacze, narkotyki, a organy ścigania nie mogą nic z tym zrobić, to gorzej miałoby być z E-papierosami? Cos da się wymyślic, o ile niektórzy już nie mają jakichś ciekawych pomysłów. Więcej optymizmu, poczekać do do ‚dnia 0’ (oby jeszcze trochę) i zobaczyć jak to będzie wyglądało w rzeczywistości i zacząć działać! 🙂

   
  • Ann

   31 lipca 2016 at 12:40

   Wtedy to już będzie za późno na jakiekolwiek działanie. Znam wiele osób, które wapują i każdy ma takie olewawcze podejście – „jakoś to będzie”, „ja sobie poradzę”, itp. Nic dziwnego, że gucio nam się udało zdziałać skoro nikogo tak naprawdę nie obchodzi to co wyprawia nasz rząd i koncerny, bo „z nimi nie wygrasz”. Ehh….

    
   • StaryChemik

    31 lipca 2016 at 15:37

    Nic dodać nic ująć.

     
   • Fire

    31 lipca 2016 at 18:23

    O działanie chodziło mi raczej o to aby jakoś radzić sobie z dyrektywą, kupowanie sprzętu, liquidow.

     
    • StaryChemik

     31 lipca 2016 at 19:49

     Masz jakieś konkretne rady?

      
     • Ann

      31 lipca 2016 at 20:35

      Obstawiam „jakoś to będzie”

       
  • Deimond

   31 lipca 2016 at 20:51

   A rozumiem że nie przeszkadza Tobie taki odbiór społeczny – że inhalujesz coś na kształt baaardzo szkodliwych i nielegalnych narkotyków???

    
   • Starzec

    31 lipca 2016 at 22:35

    Masz jakiś pomysł jak przeciwdziałać kłamliwej polityce informacyjnej uprawianej przez ludzi pokroju Pinkas, Zembala, Radziwiłł?

     
   • Sean4

    31 lipca 2016 at 22:37

    „Odbiór społeczny”? Może kolega nieszczęśliwie dobrał przykłady, ale ogólnie miał rację. Paracetamol jest bardzo dobrze odbierany społecznie, a zabił sporo ludzi. Marihuana jest źle odbierana, a krzywdy nikomu nie zrobiła. Wchodzisz w narracje rządu- legalne, jest ok. A jak zabroniliśmy, to nie jest ok. I to jest błąd pierwotny. A jeszcze nie tak znowuż dawno temu ludzie masowo zlewali zakaz produkcji i picia alkoholu- tylko dlatego, że był idiotyczny. Masowo zlewali zakaz opowiadania dowcipów o PRL, z tego samego powodu. Dziś każdy idiotyzm stanie się faktem, jeśli tylko UE sobie zażyczy- strasznie prawomyślni się zrobiliśmy. Albo raczej jaja nam odebrało.

     
 44. Kaja

  2 sierpnia 2016 at 12:19

  No właśnie ja się zastanawiam, jak to zrobić, żeby nie kupić za dużo, bo później zostaje wychodzi z mody i koniec

   
 45. adrian

  2 sierpnia 2016 at 13:07

  Nie chce się tutaj powielać w wypowiedziach, ale jak myślicie z tym wejsciem ustawy jezeli chodzi o dokladny termin? Przypuszczacie ze nawet wrzesien to realny termin ale przeciez oni nie są przygotowani na respektowanie tej ustawy i dobrze o tym wiedzą. Cały know how ktory bedzie musial byc przekazany do inspektoratów jak werifikowac wnioski, co dopuszczac, a co odrzucac, w ogole jak taki wniosek zgodny z ustawa mialby wygladac(wniosek czyt; ogolnie wszystkie obostrzenia ktore beda wprowadzone) pozniej kwestia informowania zainteresowanych przez inspektorow jak przejsc przez te wszystkie procedury. A na koncu sama kwestia kar. Kara do 200 tys zl oraz ograniczenie wolnosci to bardzo szeroko przyjete wartosci. Bo pozniej taki sedzia jak ma karac ? 500 zł, 10 000 zl czy moze odrazu 100 000zł? Zawiasy bądz odebranie wolności czy to w ogole utopia tak jak było w przypadku automatów do gier( w 95 procent przypadkach są to tylko grzywny) Jak oni to wszystko ogarną do września? Ma ktoś jakieś realne doświadczenie w tym temacie. Bo może sie okazać że ustawa będzie przygotowana i przegłosowana ale zostanie podpisana naprzklyad pod koniec 2017 kiedy państwo upora sie z całym tematem od kwestii technicznej. To jest nowość i nie chce mi się wierzyć że ustawa tak szybko wejdzie z całym swoim skutkiem działania. Poprostu Państwo wedlug mojej opini jeszcze nie jest na to gotowe. Co wy o tym myslicie?

  Pozdrawiam

   
 46. Szym

  25 sierpnia 2016 at 17:24

  A ja zapytam o troszkę inną rzecz, ale jako tako też związaną z tą ustawą.
  Wapuje cały czas 3mg/ml.
  Bazy VPG 0mg jako tako „prawdopodobnie” nie będą ujęte tą ustawą ponieważ nie zawierają tytoniu.
  Czy w takim wypadku wystarczy kupić jedną buteleczkę 10ml o zawartości 20mg/ml i rozpuścić w 50ml bazy 0mg i wyjdzie z tego coś co teraz wapuje ? Oczywiście jeszcze jakiś aromat do tego.

  Poprawcie mnie jeśli moje obliczenia są błędne

  Pozdrawiam

   
  • StaryChemik

   25 sierpnia 2016 at 17:55

   Bazy – zerówki są definitywnie poza ustawą.
   Obliczenia są OK. Jeśli dodasz jakąś objętość aromatu, musisz o tyle samo zmniejszyć objętość bazy, jeśli chcesz mieć dokładnie 3 mg/ml.

    
 47. Szymon

  6 marca 2017 at 21:52

  witaj
  Mam do Ciebie jedno pytanie, chce zrobić sobie zapas bazy 50mg PG. Mogę ją dostać w pojemnikach 500 ml. jak najlepiej to przechowywać? Podzielić na podstawie porcje i zamrozić czy lepiej w ciemnym zimnym pomieszczeniu trzymać. Z góry dzięki za pomoc

   
 48. Vapo

  21 czerwca 2017 at 01:22

  Cześć,
  brakowało mi w artykule pewnego szczegółu – jeżeli chciałbym zrobić zapas bazy nikotynowej opartej na PG, ile orientacyjnie czasu mogę ją przechować? Czy spokojnie przeliczać to na rok/dwa? Czy po prostu używać i jak zmieni kolor, to zutylizować?
  Przechowywane w piwnicy, dodatkowo w zamkniętej skrzynce, dobrze opisane i raz w miesiącu odsysana wygotowaną lub jednorazową strzykawką odpowiednia dawka.

   
  • Vapo

   23 czerwca 2017 at 01:07

   Odpowiem sam sobie 🙂
   Bazy sklepowe mają datę ważności +2lata oparte na 50/50. Zakładam, że co najmniej tyle wytrzyma. Zwłaszcza w przyjaznym środowisku.

    

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

 
%d blogerów lubi to: