RSS

Kilka komentarzy bieżących – normy, ustawa, nauka

01 Sier

Na świecie trwają konkretne prace dotyczące norm związanych z e-fajkami, liquidami itp. Powstał już komitet techniczny, który będzie opracowywał normę ISO. Prace koordynują Francuzi (podobnie jak przy normach europejskich), bierze udział kilkanaście krajów, nawet tak egzotycznych w naszej tematyce jak Egipt. Wśród obserwatorów jest Iran czy Mongolia (ktoś zna jakiegoś chmurzącego z Mongolii?). A my? No cóż – my będziemy zdziwieni, jak się nagle okaże, że są jakieś światowe normy. No bo kto ma się tym zająć? Pinkas? Radziwiłł? Oby nie. Oni już się wykazali.
Dobrze, że w komitecie opracowującym normy europejskie jest dr Leon Kośmider – ten przynajmniej się zna na tym, co robi.

Tymczasem wśród chmurzących trwają wielkie dyskusje odnośnie do realnych skutków ustawy, która zapewne niebawem zostanie podpisana i opublikowana. Jak widzę z wypowiedzi na forach, sporo ludzi teraz nagle się obudziło i są straszliwie zdziwieni: „cooo? To już nie będę mógł kupić z Chin”, „Jak to – nie mogę zamówić przez sieć? Dlaczego?”. Na to ostatnie pytanie odpowiedź jest prosta: bo nic nie zrobiłeś, jeden z drugim, aby było inaczej niż jest. Nie wiemy, jak będzie realnie wyglądać kontrola celna, nie wiadomo jak będą wyglądać w praktyce zakazy, które wprowadza ustawa. I nie ma co spekulować na ten temat. Tym bardziej nie ma co opisywać sposobów na ominięcie przepisów ustawy. Zastanawiam się, czy ludzie nie zdają sobie sprawy z tego, że władza także ma dostęp do sieci. Ba, przecież oficjalnie zapowiedzieli ofensywę w mediach elektronicznych. Jeśli naprawdę chcecie knuć, to się tego nauczcie. Tu jednak przewagę ma starsze pokolenie. Wojny co prawda nie przeżyliśmy, ale sporo z nas pamięta czasy stanu wojennego i uczestniczyło wtedy w mniejszym lub większym knuciu. I nikt nie wywieszał na słupach ogłoszeniowych [uwaga dla młodych: słup ogłoszeniowy to taki odpowiednik walla na FB albo forum] kartek z informacjami o tym, co planujemy w najbliższym czasie. Tego typu informacje rozchodziły się od człowieka do człowieka (zaufanego oczywiście). Jeśli więc knujecie, róbcie to z głową, inaczej po prostu zostaniecie wyśmiani, a władza przygotuje działania wyprzedzające.

Chciałbym jeszcze kilka słów poświęcić świeżej publikacji w Environmental Science and Technology. Zespół z czterech różnych krajów pisze tam o uwalnianiu z e-fajek różnych szkodliwych substancji. Podsumuję to może starym łacińskim powiedzeniem: nihil novi sub sole. Wszyscy bowiem wiemy, że jeśli podkręci się e-fajka tak, aby bobrzył, to pojawi się formaldehyd, acetaldehyd czy akroleina. Ale nawet, jeśli się pojawiają, to i tak na niższym poziomie niż w analogach. Co istotne – do badań użyto… tak, tak, zestawu eGO! z CE4. Zaiste, współczesny sprzęt… Jeśli ktoś chciałby zobaczyć wykres porównania emisji CE4 oraz Aerotanka, znajdzie go tutaj.
Zastanawia mnie też to, że autorzy teoretyzują na temat możliwej polimeryzacji na powierzchni grzałki, która może skutkować zwiększeniem emisji związków szkodliwych, ale nie pokusili się choćby o śladową analizę tego, co się na takiej grzałce osadza. A sprzęt mają dobry. No cóż…

I na sam koniec – patrząc na aktywność związaną z podpisywaniem ustaw przez prezydenta, można podejrzewać, że wiadoma ustawa zostanie podpisana w najbliższych dniach. Oznacza to, że wejdzie ona w życie w drugiej dekadzie sierpnia. Tak czy inaczej – zapowiada się ciekawy koniec lata i początek jesieni.

Ceterum censeo Directiva Tobaccorum delendam esse!
(A poza tym uważam, że Dyrektywa Tytoniowa winna być zniszczona!)

Reklamy
 
28 Komentarzy

Opublikował/a w dniu 1 sierpnia 2016 w ogólne

 

28 responses to “Kilka komentarzy bieżących – normy, ustawa, nauka

 1. Skryba

  1 sierpnia 2016 at 07:26

  Normy – normami a ustawa – ustawą chyba, że będą one miały moc „aktów delegowanych” ? Dyrektywa a w ślad za nią ustawa tylko do takich uregulowań mają odniesienie 😦 Na razie mamy tylko bardzo wysokiego technicznie lotu „instrukcję” KE w przedmiocie sposobu napełniania „parowników”. Odnośnie „nagle przebudzonych” – od początku „rzeźby w g….” czyli prac nad TPD słyszało się takie głosy „a co tam, grzałkę się skręci, liquidzik zmiesza i damy sobie radę”. Osobiście wcale nie żal mi tych „przebudzonych” bo im większy spotka ich problem z zaopatrzeniem tym bardziej uświadomią sobie jak „dali ciała”. Mam tylko nadzieję, że nie wrócą do „analogów”. Pozwolę sobie strawestować znane porzekadło – Kto nie był z nami ten był za ustawą. Smutne ale prawdziwe 😦 Rada dla „malkontentów” – piszcie o bazy i inne artykuły do wapowania – na Berdyczów 🙂

   
  • StaryChemik

   1 sierpnia 2016 at 09:11

   To prawda, że normy – europejskie czy ISO – nie są prawem obowiązującym. Ale, jak znam życie, wystarczy rozporządzenie, w którym będzie jedno zdanie: w odniesieniu do e-p/liquidów mają zastosowanie normy takie/inne.
   I to zamyka sprawę, nawet nie trzeba przepisywać norm do prawa krajowego.

    
 2. refurbished

  1 sierpnia 2016 at 07:34

  tu l’as voulu, Georges Dandin

  Teraz, Grzegorzu Dyndało et al., możesz mieć pretensje do siebie.
  Tak, to do wszystkich „biernych obserwatorów”.

  Tak na marginesie – ja sobie poradzę. Wzorem gospodarza blogu zejdę do zerówek i porzucę nałóg.

   
  • Skryba

   2 sierpnia 2016 at 09:45

   @refurbished: Brawo – przecież taki jest właśnie cel wapowania 🙂

    
   • Skryba

    2 sierpnia 2016 at 10:00

    @refurbished: Gdzież w annałach pamięci zakonotowało mnie się, że podobnie jak Radziwiłł Jesteś Lekarzem – salut monsieur docteur 🙂

     
    • refurbished

     2 sierpnia 2016 at 16:23

     Jednakże w żyłach moich czerwona jucha po dziadzie kowalu miast szlachetnej błękitnej tlen przenosi. I to nie jest jedyna między x. Konstantym a mną różnica. Profesję wyuczoną mamy podobną, aczkolwiek różny z niej użytek czynimy. Co @Skryba w annałach łaskawie odnotować raczy.

      
  • Grzesiek

   2 sierpnia 2016 at 09:59

   I o to chodzi 😉
   Ja niestety zatrzymałem się na 3mg i ciężko mi się przestawić na zerówki 😦

    
 3. Skryba

  2 sierpnia 2016 at 09:42

  Mirku, „ogromna” ilość komentarzy pod Twoim wpisem może chyba świadczyć o tym, że nareszcie coś dotarło ? 🙂

   
 4. epap

  2 sierpnia 2016 at 13:42

  „Jeśli naprawdę chcecie knuć, to się tego nauczcie. Tu jednak przewagę ma starsze pokolenie. Wojny co prawda nie przeżyliśmy, ale sporo z nas pamięta czasy stanu wojennego i uczestniczyło wtedy w mniejszym lub większym knuciu.”
  Drogi SCH jestem właśnie z pokolenia, które knuć potrafi. Szkoda, że tej wiedzy nie przekazaliśmy młodszemu pokoleniu. Wierzyliśmy, że te czasy już nie wrócą. Dzisiaj Ci młodzi gniewni mają przed sobą Pinkasów i Radziwiłów. Nie mają żadnych szans:(
  Ja panie Pinkas zapewniam pana, że nie wrócę do tradycyjnych papierosów. Sorry!!
  Pana mocodawcy na pewno się tym nie zmartwią, ale może będzie nas więcej i więcej…
  Mam 58 lat, a dzięki EIN, którego używam już 4 lata jestem młodszy o te 4 lata. Ja mam laboratorium w moich płucach, w moim oddychaniu, w moim komforcie życia.
  Panie Pinkas, a pan ma lepsze? Proszę podać.

   
 5. slaw

  2 sierpnia 2016 at 16:56

  A ja rzucać palenia nie zamierzam, przeciwnie przejdę na mocniejsze bazy (już sobie trochę nakupowałem). każdy liquid da się wzmocnić, jak mawiają na wschodzie „kaszy masłem nie zepsujesz”
  Każda próba totalnego kontrolowania rodzi protesty, a czasami prowadzi do rewolucji.Ci co teraz rządzą zapomnieli tę lekcje historii i sami sobie powoli wykopują polityczną mogiłę.

   
  • refurbished

   3 sierpnia 2016 at 08:40

   Na złość mamie odmrożę sobie uszy.
   Masz możliwość niszczenia swojego organizmu w każdy dostępny sposób. Prawo dopuszcza niektóre z nich. Jednakże jako chrześcijanin doskonale wiesz, że nie powinieneś, pomimo danego Ci wolnego wyboru.

   Rewolucja to zaraz po reformie i elektoracie jedno z najbrzydszych znanych mi słów.
   Rewolucja kojarzy mi się jedynie z gromadką obdartych, usmarkanych dzieciaków biegnących za półtoratonową ciężarówką, na której siedzieli nie mniej obdarci utrwalacze władzy ludowej z krwistoczerwonymi pentagramami na spiczastych czapkach. Oczywiście wszyscy niedożywieni, bo karmieni ideologią.
   O tym wspominasz?

   Więc mieszaj, wzmacniaj, pal (choć chmurzyć w istocie będziesz).
   Zdrowia życzę.

    
 6. non

  4 sierpnia 2016 at 19:47

  Witam,

  Jestem początkującym użytkownikiem i mam kilka pytań.
  Jak wapować ustnie a jak do płuc? Czy tym normalnie się zaciąga jak zwykłym papierosem czy nie bo gdzieś wyczytałem, że jak się zaciąga tą parą to można nabawić się zapalenia płuc kropelkowego czy coś takiego.

  Pozdrawiam

   
  • Grzesiek

   5 sierpnia 2016 at 08:34

   Są dwa sposoby e-palenia. Pierwsza jest to metoda tradycyjna ( usta – płuca ), w której zaciągamy się tak jak zwykłymi papierosami. Druga jest to zaciąganie bezpośrednio do płuc przez co, zaciągamy się dłużej i całą „chmurę” wdychamy od razu do płuc. Jeżeli jesteś początkującym użytkownikiem to zapewne nie masz jakiegoś mocnego sprzętu na którym da się wapować bezpośrednio do płuc. Jeżeli masz „grzałkę” o oporności większej niż 0,5 ohm to zaciągasz się tylko tradycyjnie ( usta – płuca ). A w te brednie odnośnie tego zapalenia płuc to nawet nie wierz. Nie ma żadnych badań,które potwierdzały by tą tezę, a jest pełno badań, które wykazują dużo mniejszą szkodliwość e-papierosa. Chemik bardzo dobrze to wyjaśnił w swoim, którymś wpisie. Wystarczy poszukać tutaj, a dostaniesz dokładną odpowiedź 🙂

    
   • non

    5 sierpnia 2016 at 14:48

    A czy one sieją takie spustoszenie w płucach jak zwykłe papierosy?
    Czy wapowanie zerówek jest pozbawione całkowicie szkodliwości na organizm?

     
    • Grzesiek

     5 sierpnia 2016 at 16:25

     EIN czyli Elektroniczne Inhalatory Nikotyny szkodzą dużo mnie niż tradycyjne papierosy. Jest bardzo dużo badań naukowych, które tylko to potwierdzają ( poczytaj starsze wpisy Chemika ).
     Nie ma czegoś takiego i nigdy nie będzie jak nieszkodliwość EIN. E-papierosy NIE SĄ zdrowe. Są tylko mniej szkodliwe i nie chodzi tu o samą nikotynę bo nie ma żadnych badań, które potwierdzałyby szkodliwość samej nikotyny. Więc nawet jak „chmurzysz” liquidy bez nikotyny to jest to szkodliwe ale w nieporównywalnie mniejszym stopniu niż palenie papierosów tradycyjnych 🙂

      
     • non

      5 sierpnia 2016 at 17:27

      zbiorniczek 2ml starczył mi na 3 dni, więc przy tak małym stopniu wapowania nie powinienem sobie zaszkodzić.

       
      • StaryChemik

       5 sierpnia 2016 at 22:29

       Po pierwsze – przyznaj się uczciwie, ile masz lat. Po drugie: paliłeś wcześniej zwykłe fajki?
       Po trzecie – wdychając cokolwiek, co nie jest naturalne w otoczeniu, zawsze sobie szkodzisz, niezależnie od tego ile ml na ile dni.
       Próbujesz się rozgrzeszać. Sorry – nie udało się.

        
       • non

        5 sierpnia 2016 at 22:49

        Mam 23 lata. Kiedyś zwykłe paliłem a elektronika wziąłem z tego względu żeby po niego sięgać w sytuacjach stresowych.
        To wszystko szkodzi spaliny, perfumy…
        Po prostu chcę zasięgnąć porady u doświadczonych ludzi.

         
        • non

         6 sierpnia 2016 at 01:00

         PS. Rozgrzeszam się w konfesjonale a nie na forum jak już poruszyłeś ten temat.

          
        • StaryChemik

         6 sierpnia 2016 at 15:07

         No to masz wszystkie odpowiedzi – zerówki nie są obojętne dla zdrowia. I nikt rozsądny nie będzie tak twierdził.
         Reszta to Twój wybór – jesteś dorosły.

          
         • non

          6 sierpnia 2016 at 19:53

          Dziękuje za udzielone informację. Na forum ludzie pisali, że nic nie szkodzą bo nie zawierają nikotyny.
          Dzięki i życzę miłego dnia.

           
 7. Palacz

  5 sierpnia 2016 at 00:47

  Znowu ktoś chcę uszczęśliwić mnie na siłę. Skąd w ludziach taka buta, że sądzą iż wiedzą lepiej niż ja sam co dla mnie dobre jest ?
  Z przerażeniem dostrzegam 2 rzeczy :
  1. UE ma tendencję do zawłaszczania wszystkiego o totalnego ograniczania wszystkiego co przyjemne jest.
  2. Polscy politycy to populiści i bezmyślnie wszystko robią co niby ma dać im poklask.

  Odpowiadamy zbiorowo za pojedynczych idiotów.
  Jeden pirat drogowy urządza sobie wyścigi – zmiana ustawy dla wszystkich.
  Jeden gość zakopał psa – kary dla wszystkich trzymających psa na łańcuchu.
  Ktoś zapalił e-papierosa w autobusie – ustawa dla wszystkich polaków.

  Zastanawiam się, kiedy ludzie w końcu pójdą po rozum do głowy i zrobią porządek z tą całą biurokracją i politykami – oczywiście w legalnie … 😉

   
  • Sean4

   5 sierpnia 2016 at 05:42

   Nigdy, sprawa e-papierosów dobrze to pokazała. A drastyczny przykład z historii, ponieważ nie dotyczy nas bezpośrednio, pozwala lepiej zrozumieć mechanizm. Żydzi dali się zamknąć w gettach „bo nie ma co rozrabiać”, tych, którzy chcieli walczyć podpieprzali Niemcom. Codzienne traktowanie tłumaczyli tym, że „przecież jest wojna”. Wiezieni do Oświęcimia powtarzali sobie nawzajem: „przecież nie mogą nas wszystkich zabić”, „na pewno potrzebują nas do pracy”. Tym, którzy nie chcieli się pocieszać i próbowali uciekać z wagonów nie pomagali, a czasem wręcz przeszkadzali w obawie o karę. Na miejscu oddawali cały dobytek, bo „wszystko jest zapisywane”. A pod prysznic szli, pomimo, że nikt spod niego nie wracał, bo „pewnie jest drugie wyjście”.
   Dlatego 15 strażników wystarczyło, żeby upilnować cały skład upchany do maksimum ludźmi. Mozna było spokojnie ich rozbroić, ale to przecież byłoby nielegalne i w ogóle niebezpieczne.
   Tyle się zmieniło, że teraz już wcale strażników nie potrzeba. Sami się pilnujemy.

    
 8. fryc

  5 sierpnia 2016 at 08:06

  liczy się świadomość,a oni tego nie mieli.
  natomiast jeżeli chodzi o e-p to też nie wiemy co nam jeszcze przygotują,możemy się tylko domyślać.niewykluczone że też egzekucję.i co zrobisz/zrobicie?NIC!!!!!!

   
  • Grzesiek

   5 sierpnia 2016 at 08:29

   Jak co nam przygotują? Już nasze ministerstwo finansów planuję akcyzę na e-papierosy, liquidy itd. A to już będzie całkowite zniszczenie branży e-papierosów…

    
 9. Ewa

  5 sierpnia 2016 at 09:41

  Coś Duda strasznie długo zwleka z podpisaniem tej ustawy.Inne ustawy z tamtego posiedzenia juz podpisane a tu cisza.

   
  • Naidrok

   5 sierpnia 2016 at 11:20

   Może sam wapuje 🙂

    
 10. Matt

  6 sierpnia 2016 at 16:42

  ministerstwo zdrowia do likwidacji!!!

   

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s

 
%d blogerów lubi to: