RSS

Z ostatniej chwili! Ustawa opublikowana – licznik startuje

24 Sier

W Dzienniku Ustaw opublikowano właśnie tekst wiadomej ustawy. Oznacza to, że wystartował 14-dniowy licznik, który wskazuje dzień, w którym zacznie ona obowiązywać – konkretnie 8.09.16. Jeśli więc chcecie sobie jeszcze coś zamówić online, to najwyższy czas.
Jednocześnie chcę przypomnieć, że inny 14-dniowy licznik zatrzymał się 22 sierpnia. Tego dnia minął termin, jaki miał pan minister na odpowiedź na mój wniosek o udostępnienie informacji publicznej dotyczącej źródeł, będących u podstaw wypowiedzi pana wiceministra Pinkasa na posiedzeniu Senatu RP. Jak wiecie, odpowiedź dostałem, przygotowuję mój komentarz do niej, choć tak naprawdę trudno będzie to skomentować.
Nie będę się rozpisywał na temat tego, co się zmienia od 8 września – napisano o tym sporo. Wiem jedno, ta data zapisze się jako jeden z czarniejszych dni w historii chmurzenia w Polsce. A mogło być choćby w miarę normalnie.
I już na sam koniec: to, że ustawa zacznie działać absolutnie nie oznacza, że składamy broń. Walka będzie trwać, niezależnie od tego, czy szanse są duże czy niewielkie.

Ceterum censeo Directiva Tobaccorum delendam esse!
(A poza tym uważam, że Dyrektywa Tytoniowa winna być zniszczona!)

 
28 Komentarzy

Opublikował/a w dniu 24 sierpnia 2016 w ogólne

 

Tagi: , , , ,

28 responses to “Z ostatniej chwili! Ustawa opublikowana – licznik startuje

 1. KerranVape

  24 sierpnia 2016 at 17:10

  Dziś już czytałem że niektóre firmy przenoszą się do rai podatkowych i nadal w PL będą po ustawie prowadzić sklep on-line oraz wysyłkę. Nie wiem jak?

   
  • daniel.n

   24 sierpnia 2016 at 17:55

   zapewne będą np .z seszeli wysłać iksińskiemu baterię np .za 90 zł którą zamówi on-line i wyślą mu ją bez kosztów wysyłki żeby miał taniej.Co niektórzy w to wierzą .H ehe

    
   • Sean4

    24 sierpnia 2016 at 21:35

    Profesor na wykładzie:
    – W języku polskim można zaprzeczyć przez zaprzeczenie, podwójne zaprzeczenie i potwierdzenie. Nie da się natomiast zaprzeczyć przez podwójne potwierdzenie.
    Na to głos z końca sali:
    – Dobra, dobra…

     
 2. Wojciech Okieńczyc

  24 sierpnia 2016 at 17:26

  Dzień dobry Panu. Proszę tak trzymać, Panie Stary Chemiku!

  Podobno jest już w naszym kraju prawie dwa miliony zachmurzonych. Oby te chmury przekształciły się w oczyszczający huragan, zmiatający te tekturowe struktury. Niech się te… „struktury” zaczną bać, albo myśleć. Wybory przed nami. Co prawda, nie zaraz… Ale damy radę. Dużo nas.

  PS. Proszę wybaczyć, że nie brałem udziału w komentowaniu Pana emaili, które otrzymywałem nic o tym nie wiedząc. Moja interiowa poczta automatycznie wrzucała Pana informacje do tak zwanego spamu. Ciekawostka?

  Pozdrawiam. Dużo sił i zdrowia życzę.Czekam na dalsze wieści.

  Wojciech Okieńczyc – Gorzów Wielkopolski.

   
 3. Jacek Halicki

  24 sierpnia 2016 at 17:37

  Panie Mirosławie
  Od pewnego czasu śledzę Pańskie działania i kibicuję Panu serdecznie. Ze względu na arogancję władzy nie sądzę aby Pan cokolwiek osiągną, mimo to uważam że to co Pan robi jest potrzebne. Chociażby dlatego, żeby decydenci nie uważali społeczeństwa za stado baranów, z którym można robić co się chce. „Sójka pozostanie sójką, choćby redaktor „Świata Zwierząt” z tego wszystkiego zesrał się w portki” – że zacytuję klasyka.
  Pozdrawiam serdecznie i życzę powodzenia

   
  • Wojciech Okieńczyc

   24 sierpnia 2016 at 17:45

   Ładnie napisane 🙂 Chociaż czuć swąd literacki 🙂 Cóż „prelum abdominale” rządzi 🙂

   Ja również kibicuję Staremu Chemikowi. Czuję, że wygra.

   Z naszą pomocą!

   Pozdrawiam.

    
   • Ula Ł

    25 sierpnia 2016 at 00:58

    Zakładając, że w Polsce jest 20.000.000 uprawnionych do głosowania ( a jest więcej) zakładając, że w Polsce jest 2.000.000 chmurzących (a jest więcej) to wiemy ile osób nie zagłosuje na obecną partię, która nam taki los zgotowała …

     
    • Qlimax

     25 sierpnia 2016 at 02:20

     Z czego 500.000 ludzi w ogóle to nie obchodzi,
     500.000 obchodzi ale 500+… ,
     500.000 jakoś damy rade-„przepisy są po to by je łamać” i liczą na podziemie i czarną strefę,
     500.000 zostaje z czego w optymistycznym rachunku 350.000 ludzi i tak by nie zagłosowało na PiS zostaje 150.000 ludzi którzy nie zagłosują na tą partię która przyjęła tą uchwałę (i to optymistyczna liczba) tylko z powodu TEGO LOSU KTÓRY NAM ZGOTOWALI.

      
     • Artur30

      25 sierpnia 2016 at 09:59

      Optymistyczne wyliczenia Gdyby Polacy mieli jakiekolwiek rozeznanie polityczne ta partia i ten prezydent nigdy by nie byli u władzy .

       
      • Sean4

       25 sierpnia 2016 at 12:21

       „Rozeznanie polityczne” to termin z tej samej półki co „odpowiedzialność polityczna” i „mądrość polityczna”. Niczego nie określa. Albo ktoś ma rozeznanie (rozumie zjawiska ekonomiczne i sytuację na świecie, albo chociaż matematykę) i głosuje na ludzi mądrych i odpowiedzialnych. Albo ma „rozeznanie polityczne” i głosuje na mądrych politycznie i ponoszących jedynie odpowiedzialność polityczną.

        
       • lukabracci

        25 sierpnia 2016 at 21:27

        Z całym szacunkiem, poprzedniej władzy też pokazywaliśmy żółte i czerwone kartki 😉 (również na tym blogu co doskonale pamiętam). A teraz jakiego koloru kartki chcecie pokazać? I co to ma to do rzeczy? Nie ma teraz żadnej partii politycznej a więc wyboru , która zadeklarowała by chęć walki o tę sprawę (z tego co wiem). A z tego co pamiętam to posłowie nawet i partii rządzącej mówili sensownie w temacie waperosów, o czym przecież Stary Chemik wspominał na tym blogu. I CO z tego? Polityka to polityka. A o co tu chodzi? Oto jest pytanie?

         
        • kch

         26 sierpnia 2016 at 00:25

         Sorki, z całym szacunkiem, ale… czy jest jakiś przymus głosowania na partie polityczne?

          
   • rooth12

    12 października 2016 at 10:59

    Coś Ty się taki bojowy zrobił???

     
    • W.

     12 października 2016 at 18:48

     Rooth12 – to do Ciebie. Wcale nie jestem bojowy. Bojowy to jest Stary Chemik. Mnie jest tylko smutno patrzeć na upadek rozumu populacji XXI wieku. I logiki, i empatii. Tu, w Europie. We wszystkich aspektach człowiek człowiekowi jest dziś wilkiem. Zresztą zawsze tak było, to ludzka wilcza cecha, Teraz jakby bardziej nasilona. Czasem tylko się gdzieś odezwę, ale chyba przestanę. Starszy jestem od Chemika i podziwiam Go za to,co robi. Choć i On też niemłody. Pozdrawiam – W.

      
 4. fryc

  25 sierpnia 2016 at 11:18

  no co wy?.przecież wszystkie partie były za(no może paru kukizowców przeciw).
  najgorsze jest to że na razie nie ma wyboru i wybory nic nie zmienią.

   
 5. Mariola

  25 sierpnia 2016 at 17:54

  I żyć nam przyjdzie w błocie świata, bez możliwości zmycia największego tego błota, którym jest głupota bezmierna. Pański świat się zachwiał, legnie w gruzach nim się podeprzeć zdąży…

   
 6. Pazdek

  25 sierpnia 2016 at 23:52

  Nie wiem czy dobrze rozumiem ale cytuje z ustawy:
  Zabrania się sprzedaży na odległość, w tym transgranicznej sprzedaży na odległość
  -czyli kupować z zagranicy można.
  kara jak:
  1) wprowadza do obrotu wyroby tytoniowe, papierosy elektroniczne lub pojemniki zapasowe lub nie umieszcza informacji o zakazie ich sprzedaży wbrew przepisom art. 6 ust. 1, 2–5,

  wyjaśnienie wprowadzenia do obrotu z prasy prawniczej:
  „Wprowadzeniem do obrotu handlowego” w rozumieniu art. 12 pkt 3 ustawy z 9.11.1995 r. o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych (Dz.U. z 1996 r. Nr 10, poz. 55 ze zm.), jest przekazanie przez producenta lub importera po raz pierwszy do obrotu handlowego wyrobów tytoniowych, o których mowa w tej ustawie.
  -czyli jak kupujemy dla siebie i nie sprzedajemy tego to tez można.
  ale może się mylę i może trzeba by było poradzić się jakiegoś prawnika.

   
  • Deth

   26 sierpnia 2016 at 13:11

   Juz teraz część „molochów” z branży otwarcie mówi o tym, że w świetle tych przepisów przenoszą (lub już przenieśli) biznes do rajów podatkowych i mają to w d…- online sprzedawać będą, pytanie, jak to będzie przechodzić przez Izbę celną, bo tego póki co chyba nikt nie wie? Część małych firemek już się zwinęła, albo przerzuciła na samą sprzedaż hurtową. Kto dobrze poszuka to znajdzie… gorzej będzie z niezorientowanymi osobami (typowymi kowalskimi), które do tej pory po prostu kupowały na allegro (bo nie znały innej możliwości) i koniec.

    
   • nobodys

    26 sierpnia 2016 at 22:01

    @Deth czy wiesz o czym piszesz?
    Nie bardzo. Do rajów podatkowych deleguje się rejestracje spółek po to aby przez obsadzenie lokalnego zarządu ominąć opodatkowanie wypłaty dywidend dla ich członków. Przeniesienie sklepu internetowego do raju podatkowego… Nie masz zielonego pojęcia o czym mówisz i nie powielaj bezsensownie bezsensownych idiotyzmów. Wystarczy żeby taki ‚sklep z raju podatkowego’ miał w Polsce magazyn, biuro lub wysłał z terenu PL choć jedną paczkę – rozlicza się wg polskiego systemu podatkowego/prawnego. Już widzę tych właścicieli ‚sklepików’ internetowych jak inwestują 50-200 tyś EURO w delegacje biznesu na Seszele, rejestrują tam spółki offshore (bo tylko taka forma jest możliwą delegacją do raju podatkowego), wynajmują agencje prawne do obsługi takiej spółki (ok 2tyś Euro/mc), wyprowadzają się tam z rodzinami, otwierają magazyny, zatrudniają lokalnych pracowników i wysyłają 5 butelek liquidu do PL….. Obudź się przyjacielu.

     
    • daniel.n

     27 sierpnia 2016 at 15:38

     @Nobodys-pisałem już tez o tym .Ale jak widać co niektórzy w to wierzą he he.Dobrze ,że to napisałeś,bo może nie będą powielać głupot.

      
  • Starzec

   26 sierpnia 2016 at 22:32

   Kodeks cywilny definiuje pojęcie umowy sprzedaży.
   Podaj źródło definiujące pojęcie umowy kupna.

    
 7. marquor

  26 sierpnia 2016 at 13:10

  Ustawa ministra Radziwiła jest skierowana przeciwko zdrowiu obywateli i chroni interesy British American Tobacco,Niech się pan minister cieszy ja mu życzę zdrowia,które jest tylko stanem przejściowym i żeby dobrze sypiał bo my mu o tym przypomnimy.

   
 8. Ulvgrim

  27 sierpnia 2016 at 16:58

  Mnie natomiast interesuje w jaki sposób będą weryfikowane EIN pod kątem zawartości nikotyny. Dla przykładu jeśli policja mnie zatrzyma za vapowanie w miejscu publicznym to jak mi udowodnią czy w moim urządzeniu faktycznie jest liquid zawierający nikotynę? Chemiku czy są jakieś proste sposoby na wykrycie jej obecności w płynie?

   
  • StaryChemik

   27 sierpnia 2016 at 17:21

   Nie, takie proste sposoby nie istnieją. Ale oczywiście można sobie wyobrazić, że pan mundurowy po prostu zarekwiruje sprzęt i przekaże do laboratorium celem analizy. Tam są w stanie to wykryć.
   Oczywiście nie wiemy, czy tak się to będzie odbywać – wszystkiego się dowiemy po 8.09.

    
   • pettelicki

    6 września 2016 at 14:38

    Czy od 8.09 osoby nie pełnoletnie będą mogły kupować liquidy bez nikotyny? (Bo jak rozumiem tych z nikotyną nie będą mogły)

     
  • J. M.

   27 sierpnia 2016 at 17:24

   Jakie to ma znaczenie czy nikotyna jest, czy nie ? Chodzi o to, aby nie wapować w autobusach, na przystankach, w hipermarkecie, kościele, sali wykładowej, bibliotece i innych miejscach, gdzie palenie normalnego świństwa jest zabronione. To jest miejsce publiczne !

    
 9. arni

  27 sierpnia 2016 at 17:56

  Póki co mogę zamówić z zagranicy nie obawiając się o przesyłkę?

   

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

 
%d blogerów lubi to: