RSS

UWAGA – zaproszenie do współpracy – powstaje monografia prawna o EIN!

04 Paźdź

Dziś z zupełnie innej beczki, moi drodzy. Będę reklamował. Ale niech grupa AT jeszcze nie rusza do mnie do domu, bo nie będzie to reklama e-fajek, ale nauki. Poważnej, bo związanej z prawem.
Do rzeczy – pan dr hab. Piotr Szreniawski z Wydziału Prawa i Administracji UMCS w Lublinie wpadł na doskonały, przynajmniej moim zdaniem, pomysł wydania monografii poświęconej e-papierosom i podobnym zagadnieniom, widzianym z perspektywy prawa publicznego (przede wszystkim prawa administracyjnego, z elementami prawa konstytucyjnego, bez prawa karnego). O ile mi wiadomo, dotychczas jeszcze nie było żadnej publikacji dotyczącej tego, jak kwestię e-fajek widzą prawnicy. Sprawa jest bardzo poważna, ponieważ mamy dyrektywę, jak też krajową ustawę.
Na „trawniku” jest stosowny wątek, w którym czytamy:
W swoim środowisku naukowym (prawników-administratywistów) spodziewam się zgłoszeń w stylu „Korzystanie z e-papierosów w zakładach publicznych”, „Działalność społeczno-organizatorska podmiotów administracji publicznej w zakresie korzystania z e-papierosów”, „Interes społeczny i interes indywidualny a problematyka regulacji e-papierosów” i podobnych, ale świetnie, jakby udało się zebrać również inne artykuły z szeroko rozumianego prawa publicznego (w tym konstytucyjnego) i dziedzin pokrewnych, mi przychodzą do głowy takie tematy, jak „Skutki prohibicji produktów tytoniowych”, „Paternalizm a regulacja e-papierosów”, „Postanowienia Dyrektywy Tytoniowej w sprawie E-papierosów”, czy „Konstytucyjne prawa jednostki a regulacja e-papierosów” (póki co te tematy nie są zarezerwowane, zatem jeśli ktoś by był zainteresowany, proszę dać znać w tym wątku). Oczywiście tematów da się znaleźć o wiele więcej, choćby na zasadzie porównania regulacji e-papierosów i innych zagadnień (np. „Normy prawne i społeczne dotyczące e-papierosów i korzystania z telefonów komórkowych”, „Normy prawne i społeczne dotyczące e-papierosów i innych używek” czy „Różnice i podobieństwa w regulacji e-papierosów i papierosów tradycyjnych”).
Wyczuwacie, że chodzi o dotarcie przede wszystkim do ludzi związanymi z administracją i prawem, ale nie oznacza to, że wszystko musi być w slangu prawniczym, tylko że warto by było również zająć się tematami, takimi jak „Nazewnictwo dotyczące produktów tytoniowych” czy podobnymi, w sposób zrozumiały nie tylko dla osób wtajemniczonych w świat e-palenia. Rozumiecie, przynajmniej trochę staram się czytać w temacie, dwa razy byłem na Global Forum on Nicotine w Warszawie, a nadal potrafię palnąć różne rzeczy świadczące o ograniczoności mojej wiedzy – zatem żeby trafić do szerszego grona osób, trzeba przedstawić zarys problematyki i jakieś ciekawe przykłady. Tym bardziej bezcenny byłby udział w przedsięwzięciu osób z tego forum.

Zdaję sobie sprawę, że większość tekstów w takiej monografii musi być napisana przez prawników, bo my – laicy – nie znamy się na tym. Jednak tu sytuacja jest taka, że trzeba założyć, że przyszli czytelnicy tej książki muszą mieć choćby śladowe pojęcie o samym temacie chmurzenia oraz EIN. Dlatego też zapewne będzie tam miejsce – jak wspomina pan Piotr – dla tekstu o typowym nazewnictwie branżowym, choćby po to, aby prawnicy mogli potem zobaczyć śmieszność nomenklatury stosowanej w samej dyrektywie i ustawie, takiej jak „palenie e-papierosów” czy brak precyzji samej definicji e-papierosa.
Nie wiem, jak wielu prawników czytuje ten blog, ale jeśli któryś z nich chciałby w tym wziąć udział – zapraszam w imieniu dr. hab. Szreniawskiego do kontaktu. Myślę, że także językoznawcy czy filolodzy mogą dorzucić tutaj swoją cegiełkę – analizując pod swoim kątem nomenklaturę dyrektywy/ustawy. Każdy z Was może też rzucić jakieś pomysły dotyczące konkretnych tematów. Całość projektu jest w tym momencie in statu nascendi, dlatego jak najbardziej jest miejsce i czas na dyskusję. Oczywiście wszelkie decyzje co do ostatecznego kształtu monografii będzie podejmował pomysłodawca, ale burze mózgów zawsze dają pozytywne efekty.

Reasumując: zachęcam wszystkich do przemyślenia tematu. Bardzo się cieszę, że poważny i utytułowany prawnik z uniwersytetu wpadł na taki pomysł. Ze swojej strony deklaruję pełne wsparcie oraz to, że też coś mojego się tam pojawi, bo uważam, że tego typu monografia może być całkiem niezłym orężem w naszych staraniach o normalność.

Ceterum censeo Directiva Tobaccorum delendam esse!
(A poza tym uważam, że Dyrektywa Tytoniowa winna być zniszczona!)

 

 
16 Komentarzy

Opublikował/a w dniu 4 października 2016 w ogólne

 

Tagi: , ,

16 responses to “UWAGA – zaproszenie do współpracy – powstaje monografia prawna o EIN!

 1. pszren

  4 października 2016 at 10:26

  Bardzo dziękuję za wsparcie!

   
 2. Starzec

  5 października 2016 at 14:47

  Czyżby kolejną inicjatywę, kolejny projekt spotkał ten sam los co poprzednie?
  Gdy trzeba się choć trochę wysilić, coś dać od siebie, to zapada cisza.
  Pohejtować? Oj, zaraz znajdą się chętni…

   
  • StaryChemik

   5 października 2016 at 21:57

   HA! Mam dokładnie te same odczucia. Ale jakby rozdawali za darmo liquidy… 😉

    
   • Ann

    5 października 2016 at 23:26

    Może trzeba zaczynać w taki sposób: „Aaaaaa Liquidy za darmo do zgarnięcia….

    (tutaj prawidłowa treść)

    w innym miejscu”. 😉

    A tak serio to myślę, że mniejszy odzew spowodowany jest tym, że tu jednak potrzebna jest realna wiedza, a nie jutubowa. Choć aż takiej ciszy się nie spodziewałam 😦

     
 3. peleonblog

  5 października 2016 at 15:49

  Jestem gotowy na ew. pomoc od strony sprzedawcy, jak odczuwana jest całościowo nagonka na EIN. Ekonomicznie, można sprzedawać wszystko… tak uważa większość. Dla mnie EIN to sposób na poprawę życia, pasja, a i czasem sukces słysząc od klienta „nie palę i nie wapuję, dziękuje”

   
 4. Starzec

  6 października 2016 at 01:03

  Ann napisał:
  mniejszy odzew spowodowany jest tym, że tu jednak potrzebna jest realna wiedza

  pszren na zielonym napisał:
  Drugi pomysł: A może bym zrobił listę jakichś tematów do wyboru, znaczy tematów zainspirowanych tym forum, i jakby się znalazły osoby chętne i zgodziły się wybrane tematy opracować, to dzięki temu można by przybliżyć ludziom spoza forum jakieś zagadnienia (dotyczące przykładowo samodzielnego wyrobu liquidów, polityki prawodawczej w zakresie e-papierosów czy roli e-papierosów w rzucaniu palenia, jak też szeregu innych zagadnień)?

  No tak, tu już potrzebna realna wiedza, a nie z YT.
  Rola EIN w rzucaniu palenia.
  Samodzielny wybór e-płynów.

   
 5. marquor

  6 października 2016 at 09:43

  Nie wiem czym jest monografia prawna-czy zestawieniem co wolno a czego nie?

   
  • StaryChemik

   6 października 2016 at 13:16

   Monografia naukowa to praca, w której omawiany jest jakiś konkretny temat. Może być książką albo też zbiorem odrębnych artykułów.
   W tym przypadku na pewno nie będzie to jednoznaczny opis tego, co wolno a czego nie – takich publikacji praktycznie nie ma, bo co prawnik to interpretacja.

    
   • Emalia

    6 października 2016 at 23:16

    Proszę mi wytłumaczyć co to jest „monografia prawna o EIN!”
    Proszę mi wytłumaczyć co zmieni taka publikacja i kto z niej odniesie korzyść?
    Proszę podać tematy do opracowania (no bo ktoś chyba tym kieruje i wie co ma być zawarte w takiej publikacji).
    Gdy tego brak to: „Wiatr gondolą lekko buja…” – a po japońsku „na(xxx)mito”.
    reszta tu https://www.youtube.com/watch?v=1UnB7xcN8SA

     
 6. pszren

  7 października 2016 at 15:12

  peleon – próbowałem znaleźć namiary do kontaktu, polajkowałem na facebooku i szukałem na stronie – ale nie mogę znaleźć adresu email. Można prosić o informację, w sprawie ustalenia tematu (oczywiście w miarę chęci). Tekst „Okiem sprzedawcy” byłby super!

  Starzec – czy podejmiesz się napisać artykuł?

  Emalia – spokojnie, nie ma przymusu brać udziału.

   
  • Starzec

   7 października 2016 at 17:44

   pszren – jesteśmy w kontakcie na forum

    
  • Emalia

   7 października 2016 at 21:32

   Nie w tym rzecz. Jeżeli się nadam, chętnie pomogę, ale chciałbym wiedzieć co, po co, pod jakim kątem, itd. miałbym wykonać. Nie rozumiem co to znaczy „monografia prawna o EIN!”, bo oprócz TPD i jej ustawowej implementacji nie mam nic, a implementacja jest jaka jest, „więc se mogę…”. Nie rozumiem w jaki sposób mógłbym ten projekt wspomóc jako użytkownik EIN. Dlatego napisałem o moich wątpliwościach. Pozdrawiam.

    
  • peleonblog

   11 października 2016 at 11:16

   hurt/peleon.eu

    
 7. xabit

  10 października 2016 at 20:46

  Z chęcią pomogę (np. napisać referat). Jestem studentem V roku prawa Z kim miałbym się skontaktować w tej sprawie ?

   
  • StaryChemik

   10 października 2016 at 22:34

   Super – napisz do mnie maila (starychemik na gmailu), ja przekażę koordynatorowi i się dogadacie.

    

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

 
%d blogerów lubi to: