RSS

Czwarte Światowe Forum Nikotynowe GFN 2017 – informacja wstępna

24 Paźdź

Co prawda do czerwca 2017 jest grubo ponad pół roku, ale przygotowania do kolejnego Global Forum on Nicotine trwają już od jakiegoś czasu. W bieżącym roku zainteresowanie było olbrzymie, organizatorzy spodziewają się jeszcze większego na rok 2017. Dlatego też zdecydowano, że tym razem odbędzie się ono na innym piętrze, gdzie będziemy mieli dostęp do większej liczby sal, w tym naprawdę dużych. Trochę też została zmieniona koncepcja całego wydarzenia. Oczywiście będzie dużą część naukowa, gdzie badacze z całego świata będą prezentować wyniki swoich badań nad alternatywami palenia tytoniu, przede wszystkim nad kwestiami zdrowotnymi, ale też dowiemy się o badaniach chemicznych, psychologicznych czy socjologicznych.
Druga – też duża część – będzie poświęcona istotnym sprawom związanym z polityką wobec rozwijającego się chmurzenia, tzw. consumer advocacy, czyli wspieraniu konsumentów (czyli chmurzących) oraz kwestiom prawnym. Zostałem zaproszony do komitetu programowego właśnie tej części – myślę, że będę pasował do tego towarzystwa. 😉 Szefem całego komitetu organizacyjnego jest oczywiście niestrudzony prof. Gerry Stimson, on także będzie przewodził części „polityczno-adwokackiej”. W tym bloku będzie jeszcze jeden bardzo istotny temat dotyczący wszystkich chmurzących, ale na razie nie mogę o nim nic napisać.
Zupełną nowością jest równoległe międzynarodowe sympozjum technologii nikotynowych (International Symposium on Nicotine Technology), gdzie będziemy mieli okazję zapoznać się z wykładami, prezentacjami oraz pokazami sprzętu do alternatywnego przyjmowania nikotyny, czyli m.in. nowościami na rynku e-fajek. Myślę, że to może być ciekawe doświadczenie.
Oczywiście tradycyjnie będzie wykład im. prof. Michaela Russela (Michael Russel Oration), jak też wręczenie dorocznych nagród dla młodego naukowca oraz dla osoby wspierającej chmurzących. Po dyskusji, która zaczęła się jeszcze w czasie poprzedniego GFN, postanowiono, że dwa dni to nieco za mało czasu. Dlatego też w 2017 roku całość zacznie się już w czwartek po południu. Kto wie, może w następnym roku trzeba będzie poświęcić na zjazd całe 3 dni.
Rejestracja uczestników rozpocznie się prawdopodobnie po Nowym Roku. Wtedy będą też oczywiście znane szczegóły programu, który w tej chwili jest dopracowywany. W grudniu planowane jest spotkanie organizatorów w Warszawie – mam nadzieję, że będę w nim uczestniczył. Dowiemy się tam zapewne o ustaleniach listopadowej sesji FTCT w Delhi, co pozwoli na ustalenie niektórych ważnych tematów.
I na koniec właśnie pytanie/prośba do Was: jak myślicie, jakie tematy dotyczące polityki oraz wspierania i ochrony konsumentów mogłyby zainteresować to zacne gremium? Trzeba na to spojrzeć globalnie, bo forum jest międzynarodowe – w tym roku byli ludzie z 55 krajów, w przyszłym pewnie będzie reprezentowanych jeszcze więcej.

Ceterum censeo Directiva Tobaccorum delendam esse!
(A poza tym uważam, że Dyrektywa Tytoniowa winna być zniszczona!)

Reklamy
 
5 Komentarzy

Opublikował/a w dniu 24 października 2016 w ogólne

 

Tagi: ,

5 responses to “Czwarte Światowe Forum Nikotynowe GFN 2017 – informacja wstępna

 1. Igor K.

  25 października 2016 at 02:47

  Jeżeli chodzi o tematy :

  1. Uświadamianie ludzi. Trzeba raz na zawsze złamać pogląd nieobeznanych pt : sama chemia, woda w płucach, itp. Kurde, skoro koncerny takie wielkie i potężne, to czemu w UK lekarze przepisują EIN dla rzucających palenie? Trzeba uświadomić ludzi, że to lepsza alternatywa – najważniejsze że mniej szkodliwa. 3/4 naszego zacofanego społeczeństwa odbiera to jak chemie, truciznę, i tak bym mógł wymieniać duuużo. To jest chyba największy problem – wszyscy utożsamiają szkodliwość e-p, jak i tradycyjnych papierosów z NIKOTYNĄ, a nie z substancjami smolistymi, rakotwórczymi itd.

  2. Rozsądne regulacje – w wielu krajach za używanie EIN można iść do więzienia, ale dlaczego? Jeżeli się nie przemówi do rządzących, i nie wytyczymy im (jako użytkownicy EIN) drogi rozsądnej, czyli regulującej (aczkolwiek nie przesadzajmy) to tak naprawdę może wyjść z tego jeden wielki raban jak u nas.

  3. Promowanie informacji – chodzi mi tutaj o badania, jak i fakty naukowe. Może się to pokrywać z nr.1 , ale nie do końca. Trzeba zrobić coś by ludzie widzieli, że jest to badane, że bezpieczniejsze. Jeżeli pierw nie pokażemy szerszemu gronu populacji, że jest to badane, jest to BEZPIECZNE, i do tego mniej szkodliwe, to tak naprawdę nie możemy liczyć na poparcie i kampanie wspomagającą jakkolwiek e-p.

  4. Rejestracja inhalatorów – podstawowe wymogi bezpieczeństwa, i jeszcze raz bezpieczeństwa. Zdecydowanie łagodniejsza forma – przede wszystkim moglibyśmy uwolnić w jakimś procencie od podrabiania. Sama cena rejestracji też nie powinna być ogromna. Napewno byłoby to wsparcie dla modderów, oraz firm produkujących EIN.

  5. Handel transgraniczny – Jeżeli chodzi o same inhalatory – wyeliminowanie podróbek. Jeżeli chodzi o płyny – napewno nie całkowity zakaz, ale jakakolwiek regulacja.

  6. Praktyki monopolistyczne – nie trzeba myśleć, o kim myślimy. Będąc szczery nie wiem czy w jakimkolwiek innym kraju to wygląda identycznie, bądź podobnie, aczkolwiek wpływanie poprzez pieniądze oraz wielkość udziałów w rynku nie powinny w żaden sposób zwiększać ważności „głosu” na tle innych chmurzących,

  7. Handel na odległość – przesyłki +18, bądź bądź inne formy uniemożliwienia niepełnoletnim kupna EIN w sieci. Zakazany owoc smakuje najlepiej, oczywiście nie chcemy zachęcać młodzieży do używek, ale nie oszukujmy się – jeżeli ktoś zechce EIN/analogów/alkoholu to nie będzie problem z jego zdobyciem

  8. Reklama – ludzie ustalający reguły powinni brać pod uwagę, że niektóre formy reklamy nie przyciągną w żaden sposób osób nie używających analogów, ani EIN. Przykład? Grupy, fora tematyczne, wystawki na sklepach. Będąc szczerzy do analogów nie zachęciła mnie nalepka na szafce z papierosami w supermarkecie, ani wygląd opakowania.

  9. Łamanie stereotypów – nie wiem jak inni, ale ja nienawidzę być przyrównywany do tradycyjnego palacza. Wypadałoby coś zrobić.

  Podsumowując – branża potrzebuje regulacji – regulujących ( jak sama nazwa wskazuje ) , lecz nie niszczących rynku i potencjału w medycynie. Chociażby rynek, jak i samo EIN ma tak wielki potencjał, że głowa mała. Może za 10 lat leki na choroby układu oddechowego, bądź jamy ustnej, będziemy używać technologii EIN? Trzeba być dobrej wiary. Pozdrawiam

   
 2. Andrzej

  25 października 2016 at 14:25

  Gratulacje Chemiku, jak mówią „wszystko względem zasług”

   
 3. refurbished

  26 października 2016 at 13:00

  Do pięknej listy przedstawionej przez Igora dodałbym jeden punkt:

  10. Postawienie pod pręgierzem, tj. wypunktowanie wszystkich głoszących trzecią tischnerowską prawdę o EIN. Niezależnie w jakiej organizacji czy kręgach, niezależnie od posiadanego tytułu czy stanowiska. Bez emocji, suche fakty, to zaboli najbardziej.

  Wtedy będzie już kompletny dekalog.

   
 4. Pawka4141690

  27 października 2016 at 00:17

  Czesc Stary Chemik
  Moglbys podac jakis contact.
  Dziekuje bardzo
  Pozdrawiam

   
  • StaryChemik

   27 października 2016 at 09:54

   Kontakt do mnie: starychemik (pisane razem) na poczcie gmail.

    

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s

 
%d blogerów lubi to: