RSS

Akcyza na EIN – powołano zespół roboczy

13 List

Wielu z nas już się spodziewało tego od dawna, ale teraz są już konkretne informacje. W Ministerstwie Finansów powstał zespół, który ma się zająć przygotowaniem przepisów, które umożliwią wprowadzenie kolejnego obciążenia dla użytkowników EIN, a mianowicie podatku akcyzowego. Jak zapewne wszyscy wiedzą, akcyza (excise tax) jest tzw. podatkiem pośrednim, nakładanym jako restrykcja na dobra takie, jak paliwa, samochody, używki czy energia elektryczna. W przypadku wyrobów tytoniowych, do których kolanem wepchnięto też e-fajki, stawka podatku akcyzowego może sięgać nawet 75% ceny końcowej wyrobu.
Prace koordynuje wiceminister Wiesław Janczyk, a zespołowi szefuje pani Ewa Żabik, dotychczas zajmująca się kopalinami. Jak informują media, MF dość niejasno wypowiada się o tym temacie, mówiąc, że to wszystko jest przedmiotem analiz. Obawiam się jednak, że prace będą prowadzone bardzo żwawo, a pan Morawiecki junior już zaciera ręce na myśl o kolejnych dziesiątkach albo nawet setkach milionów wpływających do kasy państwa.
W tym kontekście bardzo dziwi cytowane w tekście stwierdzenie pana Jachowicza z firmy Space Group (sprzedają m.in. euroliquid i aromaty FlavourArt): „Wiadomo było, że wcześniej czy później obłożenie e-papierosów akcyzą nastąpi. My się temu specjalnie nie sprzeciwiamy.”
Tego typu serwilizm kogoś, kto powinien stać po stronie użytkowników EIN, zaskakuje. Drogi panie (tu „drogi” użyte jest z znaczeniu finansowym, a nie uczuciowym), wciskanie się władzy w końcowy fragment układu pokarmowego jest z lekka obrzydliwe, przynajmniej z mojego punktu widzenia. To czy było wiadome czy też nie, nie ma wielkiego znaczenia. Wprowadzenie akcyzy spowoduje olbrzymi wzrost cen (vide Włochy). Jeśli zaciera pan ręce na myśl o zwiększonym zarobku, proponuję poczytać nieco o krzywej Laffera, biorąc pod uwagę, że każdy z towarów z grupy EIN już jest obłożony podatkami. A pański pomysł o akcyzie rosnącej od poziomu 3-4% spowoduje zapewne duże rozbawienie zespołu z MF. Podpowiem: akcyza na poziomie 3-4% nie pokryje nawet ułamka kosztów jej wprowadzenia. To są naprawdę podstawy ekonomii.
Smutne jest to, że zamiast skupić się na tym, aby zapewnić nam, użytkownikom, jak najlepszy i bezpieczny produkt, władza myśli tylko o tym, jak wyssać z ludzi jeszcze więcej pieniędzy. Swoją drogą jestem ciekawy, jak będzie wyglądać akcyza na glicerynę, rurki szklane czy też bawełnę albo drut oporowy. Ale na szczęście to nie moje zmartwienie.

Ceterum censeo Directiva Tobaccorum delendam esse!
(A poza tym uważam, że Dyrektywa Tytoniowa winna być zniszczona!)

Reklamy
 
19 Komentarzy

Opublikował/a w dniu 13 listopada 2016 w ogólne

 

Tagi: ,

19 responses to “Akcyza na EIN – powołano zespół roboczy

 1. KerranVape

  13 listopada 2016 at 18:57

  Jeżeli już akcyza to tylko na produkt, który zawiera nikotynę. I TO TEN, KTÓRY FAKTYCZNIE ZAWIERA OWĄ NIKOTYNĘ… a nie na którym jest znak że zawiera a w rzeczywistości nie! Głupotą jest nakładać akcyzę na elektronikę, metal, bawełnę czy komponenty spożywcze (glikol, gliceryna).

   
 2. Krasnal45

  13 listopada 2016 at 18:59

  No właśnie. Zastanówmy się może, co w świetle obowiązującej obecnie ustawy, może zostać obłożone akcyzą. Na pewno liquidy zawierające nikotynę. Co dalej?
  Czuję nosem, że szykują się jaja jeszcze większe, niż w przypadku co niektórych punktów ustawy 🙂

   
  • StaryChemik

   13 listopada 2016 at 19:20

   Co… myślisz, że się nie da oakcyzować waty? Potrzymaj mi kota i patrz! 😉

    
   • imagi

    13 listopada 2016 at 21:31

    Wystarczy popatrzeć na to, co dzieje się w USA. Wata, baterie, drut, nie wspominając o PG czy glicerynie – wszystko to zostało właśnie „produktem tytoniowym”.

     
 3. Grzegorz

  13 listopada 2016 at 20:49

  Po lekturze artykułu, zamieniłem słówko z żoną na temat kolejnych ruchów naszego rządu w temacie EIN; i głośno zastanawiałem się JAK ZASADNIE mogą oakcyzować czystą gliceryną, glikol, czy aromaty (tzw.spożywcze), które można kupić (legalnie) w stacjonarnych punktach z EIN, do samodzielnego przygotowania liquidu?
  No jak…??
  I pojawiła mi się prosta (niestety) odpowiedź i „uzasadnienie” dla wprowadzających w przyszłości wspomnianą akcyzę – a wystarczy, że będzie ów towar sprzedawany w punkcie, który oficjalnie będzie prowadził działalność jako PUNKT SPRZEDAŻY EIN i wszystko co będzie towarem tamże dostępnym, z automatu będzie („zasadnie”-w myśl nowych przepisów) takim akcyzowym podatkiem obłożone.
  Na pewno coś wymyślą – nie ma bata…
  A moje powyższe rozważania, to jeden z „czarnych” scenariuszy…

   
  • lojpek

   13 listopada 2016 at 23:29

   Jeśli takie będzie założenie i myśl naszego „wspaniałego” rządu to wszystko co jest sprzedawane na stacjach paliw także powinno być z akcyzą (taką jaka jest nałożona na paliwa), ponieważ jest to punkt sprzedaży paliw. Myślę, że jeśli coś takiego nastąpi to bardzo szybko utworzy się podziemie, a laboratoria mieszające glicerynę, glikol i nikotynę szybko zarobią bo najprawdopodobniej nie będą obłożone taką akcyzą.

    
   • Ebenezum

    14 listopada 2016 at 16:50

    „Myślę, że jeśli coś takiego nastąpi to bardzo szybko utworzy się podziemie, a laboratoria mieszające glicerynę, glikol i nikotynę szybko zarobią bo najprawdopodobniej nie będą obłożone taką akcyzą.”
    Ja myślę, że szybko zajmą się tym grupy przestępcze – jak wszystkim z czego można wyciągnąć kasę … Przecież podobnie jest z innymi oakcyzowanymi „dobrami” … Skoro OPŁACA się uruchamiać nielegalne FABRYCZKI produkujące papierosy, to co dopiero „mieszalnia” liquidów, która miejsca zajmie nieporównanie mniej … A, że jakość i skład chemiczny tych wynalazków będzie „kosmiczny”,tym już się nasi „władcy” nie będą przejmować 😦

     
    • StaryChemik

     14 listopada 2016 at 20:24

     Napisałaś to, o czym ja właśnie od jakiegoś czasu myślę. Pojawią się piwniczki, gdzie w wiadrach będą mieszać byle co. I to na pewno będzie tanie, a sama produkcja zdecydowanie mniej ryzykowna niż produkcja amfy czy dopalaczy. A ludzie rzucą się na tani produkt jak Reksio na szynkę.
     W efekcie ktoś się na poważnie zatruje i wtedy media się rzucą, aby zrobić sobie oglądalność na trupie. A przekaz będzie prosty: e-fajki zabijają.

      
     • Ebenezum

      15 listopada 2016 at 09:20

      Dokładnie. Wystarczy, że niedouczony „mieszacz” użyje glikolu etylenowego zamiast propylenowego…. Do nikotyny za to dostęp jest, chyba, nie taki prosty, więc użyją czegoś z „arsenału” dopalaczy…. I zacznie się jazda w mediach….

      [edytowałem, zamieniając glikole, bo wyszło coś innego niż – jak rozumiem – miało wyjść – SCh]

       
 4. Marcin

  13 listopada 2016 at 20:58

  Pytanie. Czy akcyzę np 75 % płaci się z ceny detalicznej 1sztuki np płynu czy z ceny zakupu hurtowego 1 szt od producenta od producenta?

   
  • k73

   14 listopada 2016 at 11:24

   Marcin, akcyza jest naliczana na importera / producenta. Nikogo w zasadzie nie interesuje cena produkcji, czy cena z faktury importowej, Państwo bowiem co roku zbiera dane z rynku i ustala średnią cenę detaliczną danego produktu (tzw. cena średnioważona).

   Poniżej proste wyjaśnienie w oparciu o zasady, jakie funkcjonują obecnie w odniesieniu do tradycyjnych papierosów, bo na tym najpewniej będą się wzorować:

   Jeśli MF ustali średnioważoną cenę 10ml za daną kategorię liquidu np. na 12 zł, to akcyza będzie wynosić ok. 8 zł. 4 zł jakie zostaje, to w uproszczeniu koszt zakupu i twój zysk detalisty.
   Jeśli liquid z wyższej kategorii będzie miał ustaloną cenę średnioważoną na 16 zł, to akcyza będzie wynosić ok, 9 zł. Tobie zostaje 7 zł na koszt zakupu towaru i zysk detalisty.

   Jeśli znasz obecne ceny zakupu (hurtowe bądź importowe), to łatwo możesz sobie policzyć ile ci zostanie (lub ile będziesz musiał tego sprzedać, aby wyjść na swoje)

   Tylko nie myśl, że zrobisz sobie cenę za pierwszy rodzaj liquidu 16 zł, a za drugi np. 20 zł, żeby zwiększyć marżę i zysk. Maks będziesz mógł zrobić cenę detal 1,3 zł wyższą. Powyżej tego TY zapłacisz 70% samej akcyzy (czyli odpowiednio:11,20 zł od 16 zł i 14 zł od 20 zł). Dlatego na paczkach papierosów jest napisana przez producenta / importera maksymalna cena detaliczna (zbliżona do ceny średnioważonej), bo od tej kwoty on zapłacił podatek akcyzowy. To ta druga strona akcyzy: skoro nikt nie wyhyli się, aby podwyższyć cenę, to jeśli ty to zrobisz, to klient u ciebie nie kupi, bo będziesz miał drożej niż 99% sklepów.

   A może pomyślisz, że po zakupie towaru zrobisz cenę niższą (np. odpowiednio: 10 zł – 14 zł), żeby wykończyć konkurencję? Na to podatek akcyzowy ci też nie pozwoli na to – w przybliżeniu będziesz mógł zejść z ceny danego produktu max ok 1 zł (gdyż są ustalone unijne kwoty min akcyzy za daną liczbę papierosów, które notabene Polska dawno już przekroczyła).

   Przypominam, że piszę to w odniesieniu do tego, jak działa to w przypadku analogów.

   W przypadku sprzętu to już będzie bardziej skomplikowane. Ustawa przewiduje wprawdzie raportowanie danych sprzedaży z podziałem na rodzaje i marki, więc teoretycznie dopiero w 2018 roku będą mogli ustalić mniej więcej co i po ile się sprzedawało, żeby wyliczyć z tego ceny średnioważone danego rodzaju sprzętu. A potem to już ten sam mechanizm.

    
   • StaryChemik

    14 listopada 2016 at 13:22

    Dzięki za szczegółowe wyjaśnienie mechanizmu akcyzy. Życie pokaże, jak to wszystko będzie wyglądać, ale moim zdaniem zapowiada się dość ponuro.

     
 5. k73

  13 listopada 2016 at 23:53

  Akcyza działa tak: państwo ustala wartość podatku akcyzowego dodawanego do umownej wartości. Istotniejsze jest to, że jedocześnie ustalana jest MINIMALNA cena detaliczna danego produktu. No i wszystko objęte akcyzą jest ŚCIŚLE ewidencjonowane przez państwo. Także żadnego bata na tym nie można ukręcić. A co obejmą akcyzą? To co definiuje ustawa.

  Ważniejsze są skutki wprowadzenia akcyzy na dany towar: 1. Radykalny wzrost cen produktów. Dla klientów oznacza to barierę zakupową. Przy obecnym konkurencyjnym rynku dla sklepu oznacza to cenę niewiele wyższą od ceny po wszystkich podatkach i po akcyzie, czyli bardzo niską marżę,. W tej chwili marża detaliczna na papierosach wynosi max 1 zł, na piwie 0,5 zł. NIKT nie wychyli się i nie zrobi paczki papierosów po 20 zł, a piwa po 5 zł., żeby mieć satysfakcjonującą go marżę, bo po prostu klent tego w tej cenie nie kupi. 2. Jeśli towar nie ma tańszego zamiennika, to popyt maleje nieznacznie lub wręcz w ogóle (prąd). Jeśli ma (Pb – LPG) ale wymaga to od klienta dodatkowych wydatków, wtedy jest nieznaczny spadek sprzedaży produktu pierwotnego (Pb). Jeśli produkt objęty akcyzą ma zamiennik (papierosy – e-fajki, bo tak musimy na to spojrzeć), a powrót do produktu pierwotnego (papierosy) nie wymaga od klienta inwestycji, to los e-fajek wygląda niestety słabo.

  Dlatego uważam, że jeśli nasze Państwo będzie chciało nałożyć akcyzę na liquidy i e-papierosy, to ci urzędnicy muszą mieć pewność, że przyniesie to państwu dochód. Czyli, że popyt NIE SPADNIE, lub spadnie nieznacznie lub też ludzie wrócą do tradycyjnych papierosów. Na LPG nie nałożono dodatkowych obciążeń podatkowych tylko dlatego, że jest to odpad poprodukcyjny paliw tradycyjnych i cos z tym trzeba zrobić. Gdyby LPG było po 4 zł, nikt by tego nie tankował, tylko lał Pb. W przypadku e-papierosów takie restrykcyjne działanie państwa może nie przynieść dochodów z prostej przyczyny: ludzie po prostu to rzucą. I nie wrócą do papierosów. I plany MF wezmą w łeb…

  Nie wiem jakimi danymi dysponują urzędnicy z MF, ale te 1,5 mln e-palaczy (z czego notabene branża zrobiła takie niezrozumiałe wielkie halo), to moim zdaniem kompletna bzdura. A, zdaje się, ten parametr ilościowy działa tak stymulująco na nich i ten obrót liczony w pln (jeden klient x ileś tam pln miesięcznie) tak ich podniecił. Niestety zakup ESW przez BAT tez dał im sygnał: jeśli koncern tytoniowy kupuje ten biznes, to to muszą w tym widzieć dochody…

  21 listopada zacznie się zgłaszanie produktów do polskiego Inspektora Chemicznego. Gdy szanowni czlonkowie zespołu ds akcyzy zobaczą jak zadziałała pierwsza restrykcja państwa: ustawa i opłaty w niej określone i jak niewiele polskich firm zgłosiło cokolwiek i w efekcie jak nikłe są wpływy z opłat zgłoszeniowych, to przeliczą to na obrót w pln po 20 maja 2017 i ochłoną. A co najmniej poczekają z analizą tematu do 20.05.2017. Bo podejmując jakiekolwiek decyzje teraz lub w najbliższym czasie spowodują, że wystraszą nawet BAT i oni nie będą nic zgłaszać i finalnie okaże się, że nie ma na co nakładać akcyzy…

  No chyba, że taki jest plan i obecni użytkownicy e-fajek mają po 20.05.2017 wrócić do tradycyjnych papierosów, a powołanie tej komisji jest straszakiem dla całej (reszty?) branży. Jeśli tak, to niestety mogą osiągnąć swój cel.

   
  • major severity

   14 listopada 2016 at 00:31

   Snując czarne wizje mam odczucie, że w interesie rządu i dziury budżetowej, z która się będą mierzyć w najbliższym czasie w związku z 500+, mieszkanie+, urzęnik+, podwyżki parlamentarne+ itp. urzędnicy mają w głębokim poważaniu co kto sobie używa, co jest alternatywą, oraz co wyrządza mniejszą szkodę. Ważne, żeby kasa w budżecie się zgadzała tu i teraz, długofalowe skutki ich nie interesują, bo za 4 lata już ktoś inny będzie miał problem. Wpływy do budżetu niestety w związku z rozpowszechnieniem EIN i powyżką akcyzy, która zaskutkowała zalaniem rynku tanimi fajami ze wschodu wpływy do budżetu z tytułu akcyzy od tytoniu spadły conajmniej o 10% (kilkaset mln pln mniej w 2015). W interesie rządu jest skuteczne oakcyzowanie e-papierosów, a skuteczne to pewnie oznacza urządzenia oraz liquidy, a także ograniczenie przemytu.
   Już oczami wyobrażni widze jak Izba celna trzepie waperów przed vape expo w poszukiwaniu naklejeka kacyzy na buteleczkach, tankach, bateriach i grzałkach, czy robi naloty na chatę (pełnoletnich) gimnazjalistów gdzie dojrzewa 100ml liquidu, kara do roku pozbawienia wolności oraz grzywna.

   Obym się mylił…

    
  • fryc

   15 listopada 2016 at 15:24

   a ja bym dodał do tego jeszcze że z akcyzą nie wyrobią się w ciągu paru miesięcy,a jak się już wyrobią to niedługo będą wybory i postawienie na szali stracone głosy do zysku finansowego.

    
 6. Wojtek

  14 listopada 2016 at 08:47

  A jak sciemniaja pseudo dziennikarze mowiac ze taka akcyza juz jest w Angli czy Francji wprowadzona. Mam wrazenie, ze jest to celowe oklamywanie ludzi przez interencie i przygotowane do zmian akcyzowych. Powtarzam Nie ma akzycy na e papierosy w ANGLI ORAZ FRANCJI !
  Oto przyklad bezmyslnosci „dziennikarza” http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/e-papierosy-akcyza-zespol-ministerstwo,64,0,2185536.html
  „Akcyzą e-papierosy obłożone są m.in. na Łotwie, w Portugalii, we Włoszech, Francji czy Wielkiej Brytanii.”

   
 7. LinGruby

  14 listopada 2016 at 14:42

  A mnie osobiście już nic nie dziwi… ( jak u władzy jest banda takich debili etc. itp. urzędników ) którzy jakby nie patrzeć mają pracę dzięki tym którzy na nich głosowali to powinni ich słuchać bo mogą stracić pracą ( no ale to nie w naszym KRAJU ) u nas niestety po wyborach już człowieka który dał im pracę mają głęboko w DUPIE… i zastanawiam ilu jest wśród tych co na nich głosowali użytkowników EiN?

  A jak myślą że Ci co siedzą w temacie E-P od 2010 roku i dużo dużo wcześniej że wrócą do śmierdzieli to są w dużym błędzie taki VAPER da sobie radę zawsze etc. itp.

  I na koniec dodam to co powtarzałem od początku że zdrowie ludzi etc. mieli od początku głęboko w DUPIE tylko KASA KASA i jeszcze raz KASA.

   
 8. Jajacek

  14 listopada 2016 at 15:22

  Mnie to na szczęście nie dotyczy, na mnie łobuzy nie zarobią. Mieszkam o rzut beretem od południowej granicy i tam będę robił zakupy, poza tym mam kolegę w Niemczech, który często bywa w moim mieście i zawsze może mi podrzucić to i owo. W lodowce stoją dwa litry bazy, a drutu i muji wystarczy mi do końca życia. Tak że złodzieje mogą się cmoknąć ze swoją akcyzą. Szczerze współczuję innym chmurzącym, którzy nie są w tak komfortowej sytuacji jak ja.

   
 9. daniel d

  14 listopada 2016 at 15:38

  To jest konsekwencja tych fatalnych rządów pisu.Obecnie na nic już nie ma kasy ,wszystko zjada te 500 plus i inne rozdawnictwa ,więc wiadomo że na siłę będą szukać nowych dochodów ,( akcyzy ,wzrost zusu ,podatek handlowy ,bankowy ) a w końcu będą zmuszeni podnieść normalne podatki .Być może właśnie wtedy społeczeństwo otrzeźwieje.Bo jak na razie większość ludzi nie widzi związku między np .drastycznym wzrostem OC samochodu a złymi ,niekompetentnymi rządami tej władzy.

   

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

 
%d blogerów lubi to: