RSS

COP7 w New Delhi – krótkie podsumowanie

15 List

Zakończyła się siódma konferencja państw-sygnatariuszy Ramowej Konwencji WHO o Ograniczeniu Użycia Tytoniu (FCTC), którą znamy jako COP7. Podobnie jak poprzednia, która odbyła się w Moskwie w 2014 roku, była owiana smogiem tajemnicy, bo w New Delhi także zakazano wstępu na obrady dziennikarzom. Od razu wyjaśnię określenie „smog tajemnicy” zamiast zwyczajowej „mgły”. Okazuje się, że konferencję zorganizowano w mieście, w którym smog przekracza wszelkie światowe normy. Sami zresztą obejrzyjcie te zdjęcia. A oni tam, w klimatyzowanych pomieszczeniach z filtrowanym powietrzem obradowali m.in. na temat biernego chmurzenia. Mrożku i Barejo – dlaczego umarliście?
Dziennikarzy wyrzucono z obrad, a jednego z nich (jak już pisałem) fizycznie usunięto z konferencji. Jakąś liczbę protestujących na ulicach miasta po prostu aresztowano. No tak, po co rozmawiać z ludźmi, jak można ich zamknąć i w ten sposób rozwiązać problem. I jakoś żaden z miłujących demokrację krajów nie zaprotestował przeciw takim działaniom. Delegaci radośnie obradowali. A w środku padały bardzo ciekawe pomysły, jak ten o całkowitym zakazie EIN. Na ten pomysł wpadły kraje, w których są wielkie plantacje tytoniu. Na całe szczęście w tym przypadku pojawiły się głosy rozsądku wśród niektórych delegatów, których chyba sumienie ruszyło i pomysł upadł.
Z innych ciekawostek: blok krajów azjatyckich pod wodzą Tajlandii zdecydowanie sprzeciwiał się każdemu pomysłowi, który zmierzał do uznania badań naukowych za kryterium prowadzenia polityki w sprawach tytoniowych. Ba, ostro walczyli o to, aby w dokumentach nie padło słowo „nauka”. No i mamy jasność. Po co komu nauka, skoro urzędnicy po prostu wiedzą, co dla ludzi jest dobre.
Jeden z ważnych chmurzących blogerów obecnych na COP7, Dick Puddlecote, w swoim najnowszym wpisie wybiega już w przyszłość, pisząc o kolejnej planowanej konferencji, czyli o COP8, która odbędzie się w 2018 roku w Genewie. Ma nadzieję, że na niej może zjawić się znacząca liczba chmurzących, szczególnie z Europy. Komentując zakończone spotkanie w Indiach (był tam jako przedstawiciel mediów, wspomina, że w kolejce po przepustkę spędził ponad 3,5 h) pisze o tym, że w oczach urzędników WHO każdy, kto choćby delikatnie sprzeciwia się ich ustaleniom, jest od razu postrzegany jako poplecznik Big Tobacco. Dotyczy to również chmurzących. Właśnie dlatego wepchnięto e-fajki do jednego worka z paleniem tytoniu – teraz bardzo wygodnie jest oskarżać. Dick pisze też o tym, jak straszliwie niekompetentni są ci, którzy decydują o życiu milionów ludzi na całym świecie. Obejrzyjcie sobie zresztą na stronie Dicka film, na którym dziennikarka zadaje pytania na tzw. sesji satelitarnej, poza głównymi obradami. Odpowiedzi uczestniczki panelu są co najmniej kuriozalne, a jeszcze bardziej kuriozalne jest to, że ta sama pani zaraz domaga się informacji o tym, kto jej śmiał zadawać pytania.
W Indiach byli też obecni „nasi ludzie”, czyli ci, którzy walczą o wolność chmurzenia. Aaron Biebert zaplanował właśnie na ten czas premierę w tym kraju filmu „Miliard istnień”. Spotkał się on z bardzo dobrym przyjęciem. W Indiach właśnie organizuje się ruch chmurzących, co jest też dość istotne – to przecież olbrzymi kraj.
To tyle na dziś. Dokumenty, które wyprodukowali urzędnicy WHO omówię w osobnym wpisie za kilka dni.

Ceterum censeo Directiva Tobaccorum delendam esse!
(A poza tym uważam, że Dyrektywa Tytoniowa winna być zniszczona!)

 
3 Komentarze

Opublikował/a w dniu 15 listopada 2016 w ogólne

 

3 responses to “COP7 w New Delhi – krótkie podsumowanie

 1. Gosia

  15 listopada 2016 at 12:03

  Ruchy nacjonalistyczne zaczęły się na świecie, wszystko co znamy powoli upada, niech się WHO nie zdaje, że będą wiecznie.

   
 2. Marcin

  16 listopada 2016 at 22:08

  Czy wypluli jakieś bardziej lub mniej śmieszne zalecenia czy tak sobie tylko przy kawce pogadali?
  W 2018 roku to już będzie armagedon, przynajmniej w Stanach chyba, że kongres utemperuje trochę zamiary FDA.

   

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

 
%d blogerów lubi to: