Pamiętacie zapewne moje apele z listopada 2016 i lutego 2017 dotyczące ankiety UE odnośnie do podatku akcyzowego na liquidy oraz sprzęt do chmurzenia. Są już wstępne wyniki, które chciałbym tu w skrócie przedstawić. Korzystam tu z danych udostępnionych na blogu nieocenionego Dicka Puddlecote’a. Tam znajdziecie wprost wykresy z wynikami, ja tutaj wyciągnę tylko niektóre z nich.
Podstawowa sprawa – ankietę wypełniło ponad 7600 osób – 95% z nich to konsumenci, 3% – przedstawiciele sprzedawców/dystrybutorów, 1% to organizacje pozarządowe. Jeśli chodzi o kraje, z których pochodzą respondenci, to nie musimy się wstydzić – jesteśmy na drugim miejscu (niemal 24%). Na pierwszym są Niemcy – 40%, a na trzecim Wielka Brytania – ledwo 8,4%. Chyba nikt nie będzie zdziwiony, że na pytanie „czy EIN oraz liquidy powinny być obłożone akcyzą?” niemal 90% respondentów odpowiedziało „nie”. Niecałe 2% odpowiedziało „tak”, a 6% uznało, że może tak być tylko w przypadku liquidów z nikotyną. Jeśli jednak decyzja o wprowadzeniu akcyzy zostanie podjęta, to ponad 80% uważa, że powinna ona być znacznie mniejsze niż w przypadku tytoniu. Nieco dziwne jest, że łącznie 2% uznało, że powinna ona być wyższa lub znacznie wyższa.
Zdecydowanie inaczej wyglądają wyniki w przypadku mało rozpowszechnionych w Europie produktów „heat-not-burn”, czyli tych nowości z podgrzewanym tytoniem, lansowanych przez niektóre firmy Big Tobacco. Tam tylko niecałe 40% uznało, że akcyza powinna być znacznie niższa oraz niższa.
No to teraz zobaczymy, na ile Unia słucha głosu swoich obywateli… dobra, dobra, wiem wszystko 😉
PILNE! Wyniki unijnej ankiety dotyczącej akcyzy
14
Mar
rav64
14 marca 2017 at 13:42
Te 2% od wysokiej akcyzy to Kancelaria Ministra Zdrowia, Kancelaria Ministra Skarbu i działy marketingu firm z BIG Tobacco.
Krasnal45
14 marca 2017 at 14:58
Szczerze? Jestem zaskoczony. Pozytywnie zaskoczony…
dd
14 marca 2017 at 22:19
Jeżeli za tytoń uznaje się nikotynę to stawka dla butelki 10ml 12 mg powinna wynieść 1/150 tego co dla paczki papierosów. No bo od glikolu akcyzy przecież nie będę płacił.
fryc
16 marca 2017 at 08:52
ankietę wypełniło 7600 osób.to tyle co NIC.bez znaczenia.
jak by to było 7,6 miliona to może by to coś znaczyło.
daniel d
16 marca 2017 at 15:20
Ilość osób która wypełniła ankietę tak mała ,że nikt nie będzie sobie tymi wynikami zawracał głowy.A po drugie gdyby zrobić ankietę z pytaniem-czy jesteś za płaceniem jakichkolwiek podatków większośc by odpowiedziała że nie.I ilośc ankiet zapewne by szła w miliony.To taki mały głos rozsądku podpowiadający jak należy podchodzić do tego typu pytań i ankiet czy sondaży.
Sean4
16 marca 2017 at 17:26
To nie jest ankieta, tylko tzw. konsultacje społeczne. Robi się je, bo prawo wymaga, żeby obywatel wierzył, że jest demokracja i ma jakiś wpływ. Przejmować się wynikami konsultacji natomiast nie trzeba i nikt tego nie robi, nawet jak będzie 7 milionów głosów. Komisja Europejska zdanie wyrabia sobie na podstawie konsultacji społecznych (i wysokości tych konsultacji) z lobbystami, a nie obywatelami UE.
StaryChemik
16 marca 2017 at 20:27
Widać chyba nie do końca zrozumiałeś te wyniki. Niestety, jaśniej już nie potrafię.
krzyzakov
21 marca 2017 at 17:06
„gdyby zrobić ankietę z pytaniem-czy jesteś za płaceniem jakichkolwiek podatków większośc by odpowiedziała że nie”
To nieprawda.
Damian
18 marca 2017 at 16:27
Jakby zapytać polskiego podatnika czy obniżyć podatki to powiedziałby że TAK
Jakby zapytać kierowców na stacji paliw czy obniżyć akcyzę na paliwo – powiedzą TAK
Jakby zapytać kogoś w sklepie czy obniżyć mu VAT na masło to też powie że TAK
…
Zapytali e-palaczy czy chcą płacić więcej więc jasne jest, że powiedzieli stanowcze NIE,
Zapytali dystrybutorów czy chcą stracić część klientów – też stanowcze NIE
Zapytali konkurencję od e-papierosów czy dać na nie akcyzę – oczywiście, że TAK
Wyniki były do przewidzenia, tak samo jak do przewidzenia jest to co z tymi wynikami zrobi UE.
Prawdopodobnym jest wprowadzenie kolejnej dyrektywy zalecającej wprowadzenie akcyzy w krajach członkowskich, w ochronie naszego zdrowia rzecz jasna.
Zapewne w dyrektywie tej może się znaleźć jakaś furtka do ustalenia wielkości akcyzy oraz wyłączenia pewnych produktów (np. „zerówek”) na szczeblu krajowym.
Jedynym plusem w tym wszystkim jest to, że UE działa dość ślamazarnie i zanim będzie akcyza już w sklepach to może upłynąć jeszcze dość sporo czasu.
Bardziej ciekawi mnie data 20.05.2017… jakoś nie widać na rynku baz w opakowaniach 10ml, sporo dostawców się wycofuje a producent jedynego gotowego liquidu jaki mi podchodził (tylko w opakowaniach 20 i 60ml) kończy „karierę” w branży…
Marcin
22 marca 2017 at 22:04
Witam,
mam pytanie do Starego Chemika nie związane z tym tematem. Pale e-papierosy od 6 lat, niestety od 2 miesięcy wiem ze choruje na celiakie i powinien unikać glutenu jak ognia. Z tego co wiem to w liquidach jest używany aromat spożywczy (?) wiec moje pytanie jest następujące czy Pana zdaniem w liquidach może występować gluten? (np w lekarstwach możne wiec i w liqidach?) Jeżeli pytanie wydaje się dziwne to przepraszam ale cała sytuacja związana z choroba mnie zaskakuje na każdym kroku.
StaryChemik
23 marca 2017 at 18:39
W żadnym liquidzie ani aromacie nie ma i nie może być glutenu. Gluten to mieszanina białek, a więc czegoś, czego nikt nie doda do liquidów, bo i po co.
Waleczny
31 Maj 2017 at 09:14
Każdy by chciał, żeby nie było akcyzy. Używki byłyby sporo tańsze:)