RSS

Nowatorskie wyroby tytoniowe a ustawa antytytoniowa

08 Kwi

No to mamy już sklep internetowy pewnej firmy Big Tobacco. Oferują coś, co zgodnie z ustawą jest nowatorskim wyrobem tytoniowym (uwaga: to ważna sprawa). Zgodnie z regulaminem dostępnym na stronie, a konkretnie z §3 pkt 6 ktoś, kto chce sobie coś kupić musi dowieść, że jest pełnoletnim użytkownikiem wyrobów tytoniowych (ciekawe – czyli ktoś, kto nie używa, nie może się zarejestrować?). A jak się już zarejestruje, może sobie swobodnie kupować wiadome urządzenia (bez wkładów tytoniowych, ale to inna kwestia).
Tymczasem wiemy, że ustawa antytytoniowa obowiązuje, prawda? I w tej ustawie jest sformułowany jednoznaczny zakaz reklamy wyrobów tytoniowych, ale także nowatorskich wyrobów, jak też rekwizytów tytoniowych. Art. 8 ust. 1 stanowi: „Zabrania się reklamy wyrobów tytoniowych, papierosów elektronicznych, pojemników zapasowych lub rekwizytów tytoniowych i promocji wyrobów tytoniowych, papierosów elektronicznych, pojemników zapasowych lub rekwizytów tytoniowych oraz reklamy i promocji produktów imitujących te wyroby, lub symboli związanych z używaniem tytoniu, wyrobów tytoniowych, papierosów elektronicznych lub pojemników zapasowych”
Jak więc wygląda kwestia istnienia strony internetowej, na której wprost widzimy konkretne produkty – czy to nie jest forma ich reklamy? Zapewne jednak sprytni prawnicy wielkiej korporacji znajdą odpowiednie haczyki, aby to uzasadnić.

No dobrze, ale jak to wygląda ze sprzedażą zdalną? E-fajek nie wolno tak sprzedawać, a co z omawianym produktem?
Sięgamy znowu do ustawy i czytamy art. 7f. „Zabrania się sprzedaży na odległość, w tym transgranicznej sprzedaży na odległość:
1) wyrobów tytoniowych;
2) papierosów elektronicznych i pojemników zapasowych oraz ich części.”
No i mamy jasność. E-fajek nie wolno zdalnie sprzedawać, natomiast o nowatorskich wyrobach tytoniowych w ustawie nie ma ani słowa, a więc taka sprzedaż jest całkowicie legalna. Szach-mat.
I tak oto Big Tobacco może kolejny raz świętować zwycięstwo. Nie na darmo lobbowali cały czas podczas prac nad dyrektywą oraz ustawą.

Miłego weekendu – mimo wszystko.

Ceterum censeo Directiva Tobaccorum delendam esse!
(A poza tym uważam, że Dyrektywa Tytoniowa winna być zniszczona!)

Advertisements
 
28 komentarzy

Opublikował/a w dniu 8 Kwiecień 2017 w ogólne

 

Tagi: ,

28 responses to “Nowatorskie wyroby tytoniowe a ustawa antytytoniowa

 1. Krasnal45

  8 Kwiecień 2017 at 11:32

  No i wracamy do punktu wyjścia, czyli do goownoburzy jaka już dawno temu rozgorzała na trawniku. Mam fajną głowicę z żarówką. Potrzebuję ją zasilić i wpadł mi oko idealny do tego celu np. Spinner jako zasilanie. Przepraszam, czy Spinner to e-papieros???. Idzmy dalej. Drut, wata, śrubki, oringi….. są częściami składowymi e-papierosów. Łamiemy prawo kupując te produkty przez internet? Ano, według „ustawki” łamiemy. Absurd goni absurd

   
  • Bongo

   9 Kwiecień 2017 at 04:08

   Z tego co się orientuje, to „ustawka” zabrania sprzedaży na odległość, a nie kupna na odległość. Zatem kupując np. z Chin lub od osób/firm łamiących/omijających prawo, postępujemy… całkowicie legalnie:)

    
 2. Kornelia

  8 Kwiecień 2017 at 12:07

  BAT był jednak mniejszym złem. Ok, wykupił jedną z sieci sprzedaży, wprowadził swój produkt na rynek, ale przynajmniej trzyma się zaleceń ustawy…

   
  • StaryChemik

   8 Kwiecień 2017 at 18:01

   Nie zapominaj jednak, że to BAT doprowadził do zakazu sprzedaży online, którego wcześniej nie było w projekcie. I to będę im pamiętał.

    
 3. Wojciech

  8 Kwiecień 2017 at 18:31

  Dobry wieczór,Jest Pan Wielki, Panie Doktorze!Dawno się tak nie śmiałem :-)Pozdrawiam serdecznie,Wojciech Okieńczyc.Od: „Stary Chemik bloguje” <comment-reply@wordpress.com>Do: wo251@interia.pl; Wysłane: 11:10 Sobota 2017-04-08Temat: [Nowy wpis] Nowatorskie wyroby tytoniowe a ustawa antytytoniowa StaryChemik posted: „No to mamy już sklep internetowy pewnej firmy Big Tobacco. Oferują coś, co zgodnie z ustawą jest nowatorskim wyrobem tytoniowym (uwaga: to ważna sprawa). Zgodnie z regulaminem dostępnym na stronie, a konkretnie z §3 pkt 6 ktoś, kto chce sobie coś kupić mu”

   
 4. Sean4

  9 Kwiecień 2017 at 03:03

  Jedna poprawka techniczna- oni tam sprzedają „rekwizyty tytoniowe”. Natomiast wkłady nazywają”wyrobami tytoniowymi” i są dostępne tylko stacjonarnie. Zakupiłem dzis kontrolnie wkłady. To filtr grubości slim’a. Część nikotynowa (bo to nie jest tytoń, tylko jakaś rozpuszczalna sprasowana masa) ma około pól centymetra długości i jest otoczona zwykłą folią aluminiową. Do tego 3 różne”bibułki” i koniec. Jeśli spalić tą masę, pozostaje jednorodny, twardy proszek. Ilość i zapach dymu sugeruje, ze to jest nosnik nasaczony czymś na ksztalt liquidu.

   
 5. Pawel

  9 Kwiecień 2017 at 10:44

  Jeśli okaże się to furtką, to teraz pytanie co zrobić aby e-papierosy stały się nowatorskimi wyrobami tytoniowymi?

   
  • dd

   9 Kwiecień 2017 at 15:53

   Trzeba dodać trochę absolutu tytoniowego, albo aromatu z molekułami takimi jak w tytoniu.

    
   • StaryChemik

    9 Kwiecień 2017 at 16:52

    Proszę, nie pisz bzdur.

     
    • dd

     9 Kwiecień 2017 at 21:24

     Najpierw się zastanów, a później pisz. Skoro ustawodawca leci sobie w kulki i zostawia furtki to niech producenci korzystają. Jak rozróżnisz e-papierosa od nwt jeżeli oba będą zawierać tytoń (wystaczy pyłek) i glikol. Kwestia wyboru co się zgłasza.

      
     • StaryChemik

      9 Kwiecień 2017 at 21:55

      Po pierwsze – zmień ton (i to jest moje ostatnie ostrzeżenie).
      Po drugie – przeczytaj definicje w ustawie, bo widać wyraźnie, że tego nie zrobiłeś.

       
      • dd

       10 Kwiecień 2017 at 02:34

       Po pierwsze – to twoje „nie pisz bzdur” było nie na miejscu i taki ton dyskusji sam nadajesz. ja się tylko dostosowałem.
       Po drugie – jeżeli wyrób zawiera tytoń to wręcz istnieje OBOWIĄZEK zgłosić to jako NWT.

        
       • StaryChemik

        10 Kwiecień 2017 at 09:29

        Który element e-papierosa może zawierać tytoń, aby można go zaliczyć do NWT? Zasilanie? Grzałka? Ustnik?
        A może w liquidzie znajdziesz tytoń?
        W ustawie mamy jasne definicje:
        „tytoń – liście oraz inne naturalne, przetworzone lub nieprzetworzone części roślin tytoniu, w tym tytoń ekspandowany
        i tytoń odtworzony;”
        „wyrób tytoniowy – wyrób przeznaczony do spożycia przez konsumentów, składający się, nawet częściowo, z tytoniu, w tym zmodyfikowanego genetycznie;”
        Mamy wprost napisane „tytoń” – nie ma nic o absolucie tytoniowym czy też „aromacie z molekułami takimi jak w tytoniu” (to jest zresztą kompletnie niezrozumiałe sformułowanie – tytoń zawiera m.in. cząsteczki wody – wystarczy dodać do aromatu wodę, aby to był NWT?).

         
        • Pawel

         10 Kwiecień 2017 at 09:31

         Teoretyzując jakby jakaś firma wyprodukowała liquid w którym pływają listki tytoniu, i liquid tym nasiąka ( np. w wódce mamy czasami jakieś pływające atrakcje ). To wtedy wszystko co dotyczy e-papierosa można by podciągnąć pod NWT? Czy się myle?

          
         • StaryChemik

          10 Kwiecień 2017 at 09:45

          Zadaj to pytanie ustawodawcy albo Inspektorowi ds. Substancji Chemicznych.
          Mam tu podstawową wątpliwość: w takim przypadku nie będzie znana dokładna ilość nikotyny w płynie – będzie zmienna w czasie, a zgodnie z art. 11b, pkt 3, podpunkt 4 „informacje na temat dawki nikotyny i jej absorpcji podczas spożywania wyrobu w normalnych lub racjonalnie przewidywalnych warunkach;”

           
          • Sean4

           11 Kwiecień 2017 at 22:54

           W liquidzie tez ilość nikotyny jest zmienna w czasie. Rozkłada się przecież dość szybko w normalnych i przewidywalnych warunkach- pod wpływem światła i powietrza:)

            
  • StaryChemik

   9 Kwiecień 2017 at 16:52

   Nic nie możesz zrobić, ponieważ są osobną kategorią w ustawie.

    
   • lukabracci

    9 Kwiecień 2017 at 23:23

    No właśnie, o co chodzi? Na portalu radia zet np. w wiadomościach informacja/art.sponsorowany o IQQS od P.Morris. Fotki tego wynalazku, określenie typu „nowe papierosy”, informacja że będzie można je wkrótce kupić w sklepie internetowym. Istna promocja. I to tak bezpardonowo. Bez adresu w Hong-Kongu, pakowania w Czechach, i „opłaty za rezerwację”. Przypomnieć że niektórzy z wejściem ustawy zamykali waperskie fora-salony dyskusyjne.
    Potężni i silni są skurczybyki. Widać wyraźnie teraz kto o co grał w tej całej unijnej dyrektywie. Plus dobry klimat polityczny w danym kraju i atakujemy.

     
 6. Igor

  10 Kwiecień 2017 at 12:03

  Pytanie czy ten ich nowy produkt w ogóle się przyjmie.

   
 7. fryc

  10 Kwiecień 2017 at 12:42

  kwestia ceny i smaku(papierosa) do tego reklama.tylko że prędzej czy później ustawodawca….

   
 8. Igor

  10 Kwiecień 2017 at 12:44

  Cena z tego co widziałem to koło 400 zł za urządzenie i 16 zł za 20 sztuk wkładów. Nic nie wiadomo na ile taki wkład starcza no i ja to w ogóle smakuje.

   
  • Starzec

   10 Kwiecień 2017 at 14:08

   Informacja na temat wkładów do iQOS jest. Sama instrukcja podgrzewacza iQOS też wskazuje na ile wystarczy wkład. 13-15 zaciągnięć po ustabilizowaniu się temperatury w w podgrzewaczu. Po tych 15 zaciągnięciach wkład zużyty i akumulatorek w podgrzewaczy należy ponownie naładować. Przerwa w używaniu iQOS. Jeden wkład porównywalny z wypaleniem jednego tradycyjnego papierosa. To coś co jest we wkładzie to coś dziwnego. Może to i tytoń, ale po sporej obróbce chemiczno-fizycznej. Jak to smakuje? Nie wiem do czego przyrównać, ani to tradycyjny dymek, a do chmurki nie przystaje… Cena urządzenia, jak każdego innego elektronicznego mini urządzenia.
   Czy Polak to kupi?
   To chyba nie na nasze gusta i smaki.

    
   • lukabracci

    10 Kwiecień 2017 at 15:35

    15 zaciągnięć? przy cenie niecałej złotówki? Śmiech na sali. Ale będą chętni niewątpliwie, w to nie wątpie…- tak jak byli chętni na Vype’a i ich kapsułkowy „nowy wymiar palenia”. Przecież jest spora grupa palących analogi dla których e-papieros to „sama chemia i szkodzi bardziej od papierosa”. To grupa docelowa, oni jeszcze nie wiedzą ale za jakiś czas zamiast paczki szlugów bedą szukać paczki wkładów.

     
 9. Damian

  11 Kwiecień 2017 at 08:23

  Równie dobrze można napisać, że zakaz sprzedaży przez internet nie obowiązuje również e-papierosów. Problemu z ich zakupem nie ma, bo ktoś znalazł lukę prawną i na tym bazuje.
  Ta cała ustawa tytoniowa w zasadzie jest martwa, gówniarze dalej kupują przez internet, towaru również tego dopuszczonego do obrotu po 20 maja jest ogrom a ceny na podobnym poziomie.
  Jedynym minusem jest to, że obecnie w zasadzie na rynku zostały 2 (wiadome) firmy, które na tej dyrektywie biją ogromną kasę. Myślę, że jeszcze większą niż wcześniej.
  Tak więc póki co z dużej chmury mały deszcz, pozostaje chyba tylko odwieczny ból tyłka, że zrobili z nami co chcieli.

   
 10. Kamil

  18 Kwiecień 2017 at 14:00

  Nie taką ustawę antytytoniową udawało się przejść 🙂 Polak potrafii 🙂

   
  • StaryChemik

   18 Kwiecień 2017 at 14:38

   Ale zdaje się, że nie o to chodzi, tylko o to, aby było wreszcie normalnie.

    
 11. example59769

  19 Kwiecień 2017 at 12:31

  Ciekawe jak ominęli ustawę.Przecież nie można sprzedawać produktów tytoniowych przez internet.A za parę lat może się okazać że nowatorski produkt tytoniowy wcale nie jest zdrowy

   
  • StaryChemik

   19 Kwiecień 2017 at 15:01

   Ale oni nie sprzedają produktów tytoniowych tylko sam sprzęt.

    

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Log Out / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Log Out / Zmień )

Facebook photo

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Log Out / Zmień )

Google+ photo

Komentujesz korzystając z konta Google+. Log Out / Zmień )

Connecting to %s

 
%d bloggers like this: