RSS

AKCYZA! Czas na działanie! Qui tacet, consentire videtur!

28 Czer

Wiem, że to czas wakacji i w zasadzie ludzie bardziej myślą o odpoczynku a nie o jakichś konkretnych działaniach, ale niestety kolejny raz rządzący nie dają nam wyboru. Jak zwykle tuż sezonem letnim zrobili gorącą wrzutkę z ustawą o akcyzie na EIN, więc nie ma zbyt wiele czasu na naszą reakcję.
Nieoceniony LogerM przygotował w jakimś sensie gotowce. Nie będę dublował wpisów, dlatego odsyłam do dwóch tekstów zamieszczonych na zielonym forum.
Pierwszy z nich opisuje w zasadzie to, co można zrobić – wyłożone krok po kroku – znajdziecie go TUTAJ w otwartej części forum.
Drugi, który jest TUTAJ, zawiera bardzo dobrze sformułowane uwagi do projektu ustawy o akcyzie. Będzie to w formie oficjalnego pisma skierowane do legislatorów, ale to absolutnie nie oznacza, że LogerM odwalił za wszystkich chmurzących robotę, a my możemy usiąść i się cieszyć, że w zasadzie wszystko jest już załatwione. Naszym zadaniem jest pokazanie tym, którzy zajmują się stanowieniem prawa, że jest nas sporo i że nie jest nam wszystko jedno. Stąd stare łacińskie zdanie w tytule tego postu: kto milczy, wyraża zgodę.My nie możemy milczeć, nawet jeśli nie do końca wierzymy, że coś możemy zdziałać.
Moi drodzy – nie wiadomo, czy coś zdziałamy, czy też nie. Ale jeśli nic nie zrobimy, to wtedy możemy być pewni, że wszystko pójdzie po myśli paru ludków z sejmu i rządu, którzy uznali, że można biednych nałogowców ukarać za to, że postanowili zerwać z paleniem tytoniu i przejść na jaśniejszą stronę mocy. Po stronie legislatorów mamy niewielu zwolenników – oni radośnie zagłosują za każdym podatkiem, i to niezależnie od barw politycznych Poprzednio coś tam próbował działać PSL, ale im nie chodziło o EIN, lecz o interes plantatorów tytoniu.
Dlatego też nie czekajcie na innych, nie oglądajcie się na wsparcie. Rozpowszechniajcie informacje, gdzie się tylko da. Niech trafi do wszystkich użytkowników e-fajek. Na każde forum, do każdej grupy na FB, niech się rozprzestrzeni przez Twittera i inne media społecznościowe.
UWAGA – nie mamy za dużo czasu, więc nie odkładajcie tego na potem! Ostateczny termin składania uwag to 12 lipca!

Pamiętajcie – działamy trójetapowo:
– najpierw jak najszerzej rozpowszechniamy informacje, aby dotarły wszędzie
– potem piszemy krótki komentarz na stronie Rządowego Centrum Legislacji
– na koniec składamy oficjalne uwagi do projektu ustawy.

Wszystko jest precyzyjnie opisane w pierwszym linku („Akcyza – jedziemy z koksem”), więc naprawdę nie trzeba wkładać w to wiele wysiłku. Nie trzeba drukować pisma, chodzić na pocztę, wydawać pieniędzy. Wystarczy poświęcić łącznie pół godziny przed komputerem, aby mieć poczucie, że się zrobiło to, co trzeba. Jeśli macie jakieś pomysły, co jeszcze można zrobić (macie jakieś osobiste kontakty z mediami, politykami itp), zostawiajcie je w komentarzach pod tym wpisem albo w odpowiednich wątkach na zielonym forum. Całość spraw koordynuje Loger, który naprawdę poświęca na te działania sporo własnego czasu. Doceńcie to, moi drodzy. Aha – bardzo ważna sprawa: pomyślcie, jak WY możecie się włączyć. Często czytam tu: trzeba zwołać ludzi, zorganizować demonstrację, dostać się do radia czy TV. Nie, to tak nie działa. Jeśli uważasz, że trzeba zorganizować demonstrację – zrób to – znajdź ludzi, transparenty, hasła, zgłoś w odpowiednim urzędzie. Jeśli „trzeba się dostać do radia” – dostań się. Pomożemy przygotować materiały, ale ani Loger ani ja nie mamy zdolności przebywania w kilku miejscach jednocześnie.

Czas najwyższy – larum grają, trzeba działać tu i teraz!

 
19 Komentarzy

Opublikował/a w dniu 28 czerwca 2017 w ogólne

 

Tagi: ,

19 responses to “AKCYZA! Czas na działanie! Qui tacet, consentire videtur!

 1. Tomasz Waligórski

  28 czerwca 2017 at 09:46

  komentarz wysłany… gdzie mam jeszcze podpisać? 😉

   
 2. Tomasz Waligórski

  28 czerwca 2017 at 09:49

  taka uwaga na marginesie pisania tego komentarza… Nie wiem, jakie te komentarze mają sens i jaką moc , ale jesli np. liczy się ilość, mozn by opracować jakis kilkunastozdaniowy komentarz, który można by udostepniac znajomym i znajomym znajomych, żeby także dołączyli się do akcji

   
 3. Chmurnik

  28 czerwca 2017 at 11:33

  Czekam na akcyzę na pomidory, czekolade i wode w butelkach w końcu wszystko jest szkodliwe zależy od dawki. Chyba na 500+ zaczyna barkować kasy, stado baranów tam siedzi ehhhh

   
 4. zibithebear

  28 czerwca 2017 at 12:14

  Komentarz wysłany.
  Przy okazji pisania mocno zadumałem się nad pytaniem, czy aby inhalatory (trochę mniej spraye) z zawartością nikotyny nie są aby tym samym, czym e-papierosy ? 😉
  Różnica polega na tym, że inaczej uzyskuje się się mgiełkę.

  Pozdrawiam Mirku

   
 5. as

  28 czerwca 2017 at 12:16

  Sorry ale czy ktos z was powaznie mysli, ze ktos tam czyta wasze „komentarze” wyslane przez ich strone internetowa ? Wolne zarty. Jezeli nie wyjdziecie na ulice (jak kobiety w sprawie aborcjii) to nic nie zdzialacie. Trzeba wyjsc, zablokowac pol warszawy, spalic kilka opon pod sejmem, dac sie zauwazyc. Powodzenia.

   
 6. Adam

  28 czerwca 2017 at 14:22

  Powiem tak, 7zł/10ml i robicie tragedię a za plecami wprowadzają wam podwyżkę opłaty paliwowej o 25gr. Policzcie sobie co gorsze bo w moim przypadku to jest wzrost rocznych kosztów o 200zł na liquidy w stosunku do 1000zł za paliwo (a z żoną 1600zł za paliwo)… (oczywiście pomijam fanatyków co zużywają po 40ml liquidu dziennie)
  Akcyza to chyba ostatnie narzędzie jaki im pozostało w walce z nami, protestować trzeba chociażby dla zasady, ale akcyza i tak będzie. Z tym da się żyć, gliceryny i glikolu nie obciążą akcyzą. Pozostaje kupować najmocniejszą bazę i dolewać. Gorzej jak ktoś jedzie na 18mg, ale to już chyba nieliczni przy obecnym sprzęcie

   
  • Piotr

   1 lipca 2017 at 07:56

   Nie wiem z jakiej matematyki korzystałeś, ale coś z nią musi być nie tak, bo twoje wyliczenia są z d… Nie trzeba być fanatykiem, wystarczy być zwyczajnym waperem, by grubo przekroczyć podawane przez ciebie liczby. 200zł rocznie mówisz? Żeby zapłacić 200zł w skali roku więcej musiałbyś ściągać 0.78ml dziennie. Mniej niż 1 ml. Przy normalnym, a nie fanatycznym jak to ująłeś, użytkowaniu EIN koszta roczne wzrosną w pobliże lub ponad kwoty jakie podałeś za koszta paliwa. Wiadomo, zużycie liquidu zależy od tego ile i co wapujesz. Jaka moc, jaki sprzęt, czy dripping etc. Ale przy zużyciu 3ml dziennie koszta akcyzy w skali roku wzrosną już o 766,50PLN(3ml*365dni/10ml*7PLN) z samej akcyzy, przy zużyciu 5ml/dz 1277,50PLN (to już jest więcej jak twoje paliwo), przy zużyciu 10ml/dz to już 2555 PLN – 2.5 raza więcej niż twoja zwiększona akcyza paliwowa.

   Teraz dodaj do tego, ze w tym roku po 20.05 cena już znacząco podskoczyła, zwłaszcza dla osób, które wcześniej zaopatrywały się w bazy w dużych pojemnikach (dla mnie cena wzrosła – z 10zł za 50ml do 16zł), dodaj akcyzę i wyjdzie ci na to, że w przeciągu roku wzrost kosztów dla 1 osoby wzrośnie od tyle samo co w przypadku wzrostu kosztów akcyzy paliwowej (przy zużywaniu 3ml dziennie) do trzykrotnie więcej jak przy rzeczonej paliwowej (przy zużywaniu 10ml dziennie).

   Więc tak, robimy „tragedię” bo rzeczywisty wzrost kosztów będzie co najmniej taki sam jeśli nie większy, co przy rzeczonej akcyzie paliwowej.

    
   • Adam

    3 lipca 2017 at 18:20

    Wyobraź sobie, że obecnie kupuję bazę 18mg/ml którą mieszam z bazą 0 w takich oto proporcjach:
    50ml bazy 18 = 20zł
    200ml bazy 0 = 15zł
    +aromaty w granicach 30zł za 30ml
    Łącznie za 280ml gotowego produktu płacę 65zł i to mam na blisko 2 miesiące bez jakiegoś tam oszczędzania
    Po wprowadzeniu akcyzy zapłacę dodatkowo jakieś 35zł więcej za bazy 18mg/ml (5x10ml) co mniej więcej da te 200zł w skali roku.
    Bazę 0mg mogą obłożyć akcyzą, wtedy kupię w aptece co potrzeba.
    Liczenie nie boli, jakbym chciał kupować na wysepkach gotowe liquidy to z pewnością by wyszło więcej, ale obecnie chyba tylko milionerzy i frajerzy kupują gotowce. W moim środowisku w którym żyję nie ma już takich ludzi a są to osoby z różnych środowisk, starsi i młodsi, biedni i bogaci. Wszyscy mieszają sami.

     
    • k73

     11 lipca 2017 at 09:07

     Adam, jeśli tak, to pochwal się jeszcze gdzie kupujesz te bazy 50ml. Gotowiec dla służb karno-skarbowych.

     Czy wy (i twoje środowisko, jak piszesz) nie rozumiecie, że to właśnie przez was będzie nałożona ta akcyza? Wystarczy przeczytać uzasadnienie MF, żeby to zrozumieć. Myślenie nie boli.
     Swoją drogą Polak to uwielbia robić z siebie biedaka.
     Milionerzy i frajerzy, dobre sobie. Tu oszczędzisz niby tyle i tyle, a w innym miejscu lekką ręką wydasz kilka stów na paliwo, alkohol, „markowy” ciuch w galerii…

      
 7. Doradca Bankowy

  28 czerwca 2017 at 16:19

  Potrzebni są wolontariusze którzy by przeszli od domu do domu choć 2 osoby na miasto i zebrały podpisy przeciwko ustawie gdyby takich podpisów była pokaźna ilość. Do tego pieniądze na adwokatów prawników i odpowiednia osoba na odpowiednim miejscu (ktoś kto pokieruje całą sprawą) czyli nasz Stary Chemik. Stary Chemiku Podaj gdzieś nr swojego konta myślę że setki, jeśli nie tysiące osób wesprą Cię gotówką. Sam osobiście nie żałowałbym przelać ci 1000zł, a takich jak ja znajdzie się wiele a gdyby kupić sobie wsparcie prawne to mielibyśmy dużo większe szanse na przeciwstawienie się chorym podejściom politycznym.

   
  • lukabracci

   28 czerwca 2017 at 19:28

   Zaczynam żałować że nie zostałem Doradcą Bankowym, bo byłbym jednym z wielu do przelewania tysiąca złotych 😉 Pozdrawiam, i powodzenia, może te tysiące tysiąców złożą się na porządną „kopertę córki leśniczego”

    
 8. Tomasz

  30 czerwca 2017 at 11:00

  czy ktoś ma doświadczenie z zakupem i przesyłką baz nikotynowych ze sklepów internetowych z Ukrainy?

   
  • Daniel

   30 czerwca 2017 at 12:14

   Już się zaczyna sianie paniki.

    
 9. Norman

  2 lipca 2017 at 12:11

  W Polsce jak kurwa w lesie. Nawet w Szwecji, która podobno upada i są wysokie podatki wszystko co związane jest z e-papierosami jest dozwolone, chce to zamawiam bazy jakie tylko mi są potrzebne, bo ludzie wiedzą że jest to lepsze.

   
 10. Katarzyna

  3 lipca 2017 at 17:15

  Niestety… W UK tez cicho o akcyzie, przynajmniej z tego co mi wiadomo. Dyrektywa oczywiscie funkcjonuje, ale i z tym sobie poradzili na wyspach – pojemniki 0mg/ml dalej moga byc dowolnej wielkosci, wiec kupuje sie spora butelke bazy bez nikotyny, a do tego ‚nicotine shots’. Tutaj chcialabym podziekowac koledze o nicku ‚Ryczypior’ – nie ma dnia zebym nie korzystala z kalkulatora. U mnie butelka 80ml bazy jest za £17, shoty w promocji 2 x 10 ml – £5. Czyli £23 za 100 ml – okolo 110 zl. Mozna? Mozna. Tylko w mojej Ojczyznie jak zwykle kombinuja jak kon pod gorke w za ciasnym chomacie… Przykro. Swoje podpisy i komentarze wyslalam, myslami jestem z polskimi chmurzacymi – to jak polski rzad traktuje waperow to jest po prostu smutny zart. Trzmam kciuki, zeby cala ta akcja cos ugrala.

   
  • Adam

   5 lipca 2017 at 11:23

   Tanio nie masz, rozumiem że w UK zarobki dużo wyższe i w tym kontekście może i wychodzi OK, ale 11zł za 10ml liquidu zrobionego samodzielnie z baz to jednak jest sporo. W tej cenie w Polsce można (jeszcze) kupić gotowe produkty bardzo dobrej jakości.

    
   • Katarzyna

    5 lipca 2017 at 13:32

    @Adam W przeliczeniu na PLN faktycznie nie wyglada to kolorowo, no ale jest tak jak mowisz – zarabia sie inaczej. Osoby powyzej 25 r.z. maja stawke minimalna 7.5 F – wychodzi na to, ze to 100 ml liquidu to ledwie 3 godziny naszej pracy (z malym hakiem). W Ojczyznie te proporcje wygladaja inaczej – wiadomo. Ja tez tak pracowalam, i to calkiem niedawno – zeby miec stowke to musialam zasuwac ponad jeden dzien…

     
 11. example59769

  15 lipca 2017 at 10:50

  A to będzie akcyza na e-papierosy czy liquidy?

   

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

 
%d blogerów lubi to: