Myślę, że sporo osób może być zainteresowanych konferencją prasową, którą organizuje w dniu 5 lipca o godz. 11 Związek Przedsiębiorców i Pracodawców. Jej tematem będzie raport:
Akcyza – największe wyzwanie dla rynku papierosów elektronicznych
Podczas batalii o kształt ustawy ZPP był zdecydowanie po naszej stronie. Myślę, że i tym razem wnioski z raportu będą raczej pozytywne dla nas. Jeśli ktoś może się stawić osobiście, byłoby naprawdę dobrze, zwłaszcza jeśli będzie tam można zadawać pytania (a pewnie będzie można).
Wszyscy inni (łącznie ze mną) będą mogli obejrzeć ją online – planowana jest bowiem transmisja internetowa na fan page’u ZPP.
Przypominam, że ZPP wyraził już swoją opinię o projekcie nowej akcyzy – można go przeczytać tutaj.
No i na sam koniec chciałbym przypomnieć o tym, że możemy składać nasze uwagi do projektu – wszystko zostało opisane w poprzednim wpisie na blogu.
Cmspl
4 lipca 2017 at 13:45
Z tego co widzę konferencja jest dla przedstawicieli mediów.
Keru
6 lipca 2017 at 13:58
Czy ktoś kto czytał ten projekt i wie czy objęty nim jest też IQOS ?
Jeżeli nie jest objęty, to czy nowe prawo nie będzie przypadkiem lobbowaniem na rzecz koncernu tytoniowego i jego podgrzewacza tytoniu?
Cmspl
6 lipca 2017 at 15:14
Keru,
jest objęty tak jak potencjalne inne wyroby nowatorskie. Stawka podatku jest o połowę mniejsza w porównaniu do e-płynów.
Keru
6 lipca 2017 at 15:37
Cmspl,
Dziękuję za odpowiedź.
Sean4
6 lipca 2017 at 20:47
Stanowisko ZPP niczego nie zmienia. Nawet przy akcyzie ze stawka 0% trzeba góry pieniędzy na sklad podatkowy i kilka miesięcy na procedury.
k73
10 lipca 2017 at 21:32
To o czym piszesz dotyczy producentów wyrobów akcyzowych. Skład podatkowy służy do tego, aby producent płacił akcyzę dopiero w momencie sprzedaży, czyli opuszczenia z niego towaru. Dlatego jego założenie kosztuje. Coś za coś.
Pojedynczy dystrybutor, np. przy imporcie towaru objętego podatkiem akcyzowym, może zapłacić akcyzę w formie przedpłaty i sprzedawać towar bez konieczności prowadzenia składu podatkowego. Może też oczywiście kupić towar u producenta prowadzącego skład podatkowy, wtedy, w momencie transakcji, producent opłaca akcyzę, a sklep/hurtownia kupuje towar w cenie powiększonej o akcyzę.
Dlatego uważam, że w temacie dyskusji nad akcyzą na liquidy najbardziej aktywni powinni być polscy producenci. Pojedynczy sklepik i tak nic nie będzie miał do gadania.