RSS

Zaskakujący zapis w nowej karcie charakterystyki glikolu propylenowego

01 Wrz

Jeden z czytelników bloga zwrócił uwagę na ciekawostkę w nowej karcie charakterystyki glikolu. W pierwszej chwili myślałem, że to jakiś żart albo że chodzi o jakąś niszową firmę. Ale nie – to niestety nie jest żart a firma jest jednym z największych dystrybutorów produktów chemicznych. Ale do rzeczy.
Firma Brenntag Polska, bo właśnie o niej tu mowa, oferuje do sprzedaży m.in. glikol propylenowy, w tym także ten o czystości farmakopealnej (USP/EP). Jeśli jakiś produkt chemiczny stosujemy w konkretnym procesie produkcyjnym, musimy brać pod uwagę wszystkie zastrzeżenia, które są zawarte w tzw. karcie charakterystyki (ang. MSDS). No i czytamy w niej – w punkcie 2 – to:
Zastosowanie zabronione: elektroniczne papierosy
Ze względu na brak wiarygodnych badań dotyczących wpływu na organizm człowieka zastosowanie do elektronicznych papierosów jest zabronione.

Cóż to oznacza – że żadna firma, która produkuje liquidy nie może wykorzystywać w procesie produkcji takiego glikolu. Oczywiście można powiedzieć, że to nie jest jedyny dostawca, że można kupić tu czy ówdzie, ale niewykluczone, że w kolejnych kartach charakterystyki innych firm też pojawią się takie zapisy. Tego typu działanie jest oczywiście typowym dupochronem dla firmy. A nikogo tam nie obchodzi, że rykoszetem odbije się to na końcowych użytkownikach, bo sprowadzanie PG spoza Polski czy nawet spoza Europy zdecydowanie podniesie cenę liquidów. Oczywiście można PG sprowadzić z Chin. Z dowolnym certyfikatem, bo papier przyjmie wszystko. Smacznego.

No nic, trzeba się będzie przyglądać temu wszystkiemu, bo ciąg dalszy na pewno nastąpi.

Ceterum censeo Directiva Tobaccorum delendam esse!
(A poza tym uważam, że Dyrektywa Tytoniowa winna być zniszczona!)

Reklamy
 
16 Komentarzy

Opublikował/a w dniu 1 września 2017 w ogólne

 

Tagi: ,

16 responses to “Zaskakujący zapis w nowej karcie charakterystyki glikolu propylenowego

 1. Piotr

  1 września 2017 at 20:28

  Mogę tylko ten fakt potwierdzić, przez wiele lat byliśmy klientem firmy Brenntag. Nagle, w lipcu br., roku odmówiono nam dostaw… Przez dwa czy trzy tygodnie byliśmy zwodzeni a termin dostawy wciąż odkładamy aż wyciągnęliśmy z handlowca nas obsługującego informację o „klauzuli sumienia”.

   
 2. Grzesiek

  2 września 2017 at 10:30

  Nie wiem czy Chemiku już widziałeś ale w razie czego wkleję tu zdanie, jakim MF tłumaczy wprowadzenie akcyzy w wysokości 0,70 zł za 1ml liquidu:
  „Należy zauważyć, iż w przypadku rezygnacji konsumentów z konsumpcji nowo opodatkowanych wyrobów na rzecz np. tradycyjnych wyrobów tytoniowych prawdopodobnie nastąpi zwiększenie wpływów ww. podatków od tych drugich” – w piśmie do Ministerstwa Rozwoju resort uzasadnia wysokość „zabójczej” stawki 0,70 zł za 1 ml podatku na płyny do e-papierosów.
  Czyli po prostu wrzucamy akcyzę na EIN, żeby ludzie wrócili do zwykłych fajek, abyśmy zarobili na tym. Już nie mam słów na tych ludzi

   
  • goniec

   2 września 2017 at 20:49

   To się ociera o zbrodnię.
   https://pl.wikipedia.org/wiki/Zbrodnia
   Jeśli naukowo wykazano, że palenie tytoniu jest szkodliwe i wywołuje „ciężki uszczerbek na zdrowiu”, a polityka fiskalna niejako promuje to zachowanie poprzez zrównanie obciążenia podatkowego osób używających – według obecnego stanu wiedzy – środków zastępczych o mniejszej szkodliwości, to mamy do czynienia ze zbrodnią.

    
 3. fryc

  2 września 2017 at 10:37

  aż dziwne że w ministerstwie jeszcze nikt nie wpadł na taki sam pomysł , żeby wprowadzić zakaz stosowania glikolu propylenowego w ep ze względu na brak wiarygodnych badań dotyczących wpływu na organizm człowieka.
  ale wszystko przed nami.

   
 4. alrsc

  2 września 2017 at 12:08

  Z drugiej strony zapis ten powoduje że nie obłożą go akcyzą, ponieważ produkt nie nadaje się do użytku w EIN.

   
  • Sean4

   3 września 2017 at 10:23

   To tak nie dziala

    
 5. PrezesArQ

  3 września 2017 at 22:50

  Moim skromnym zdaniem tak to działa :
  -Nie dla dużych producentów, bo nie ma badań. Ale plus dla „małych”, domowych, bo nie będzie akcyzy.

   
 6. alrsc

  4 września 2017 at 17:22

  Wolał bym niemieć kontaktu lq z produkcji domowej od jakiegoś brudasa, jak oglądam filmiki w sieci to aż mi się słabo robi jak to mieszają.
  Fakt jest taki że na pewno uderzy to w większych producentów.
  A na końcu odbije się to na nas!
  Wrócimy do śmierdziuchów albo przestaniemy chmurzyć, osobiście życzę wszystkim tego drugiego.
  Naprawdę ciężkie czasy przed nami.

   
 7. A. Cieśniewski

  5 września 2017 at 09:00

  Niue ma co panikować, po partyuzancku wychodzi jeszcze taniej.

   
 8. Andrzej

  8 września 2017 at 13:53

  To oczywiście nie jest prawda. Glikol propylenowy nie został sklasyfikowany jako niebezpieczny lub stwarzający zagrożenie dla zdrowia człowieka i środowiska. I tak naprawdę dla takiego produktu karta charakterystyki nie jest wymagana. To, ze Brenntag umieścił taki zapis nie swiadczy o tym ,że nie można tej substancji uzywać do produkcji EIN. Po prostu Brenntag nie ocenił takiego zastosowania substancji. Można go wykorzystać do każdego zastosowania ale trzeba samemu dokonać oceny.

   
  • StaryChemik

   8 września 2017 at 18:00

   I tu niestety się mylisz. Inspekcja sanitarna to sprawdza i wymaga kart charakterystyki każdego surowca.

    
 9. zebra

  11 października 2017 at 11:05

  Czy glikol propylenowy w stężeniu 1% w środkach czystości jest szkodliwy, jeśli ma kontakt ze skórą osoby czyszczącej szyby na przykład?

   
  • StaryChemik

   11 października 2017 at 18:53

   Absolutnie nie.

    
   • zebra

    8 grudnia 2017 at 01:20

    Dziękuję za odpowiedź 🙂

     
 10. radosław w.

  18 października 2017 at 06:18

  chyba Pan stary chemiku nigdy nie brał udziału i nie wie jak się tworzy kartę charakterystyki. No chyba, że Pana wiedza opiera się tylko na wiedzy: wikipedia. Otóż Panie Doktorze, bo tak się pan raczy tytułować., ktoś kto produkuje dany specyfik…tworzy nową kartę charakterystyki musi dbać też o swoje 4 litery!! stąd ten zapis

   
  • StaryChemik

   18 października 2017 at 07:46

   Nie, ja się nie znam na niczym, a dyplom doktorski kupiłem na allegro.
   Niemniej zauważę, że firma Brenntag nie produkuje glikolu, tylko jest jego dystrybutorem. To jedno, a drugie: dlaczego nagle ktoś zaczyna dbać o 4 litery? Pół roku temu nie dbał? Ot, ciekawostka.

    

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

 
%d blogerów lubi to: