RSS

WAŻNE! Najnowszy raport Public Health England

08 Lu

Minęło już 2,5 roku od słynnego raportu Public Health England, który wywołał spore poruszenie wśród badaczy zajmujących się zagadnieniami związanymi z EIN. Po analizie dostępnych wówczas danych brytyjscy naukowcy uznali, że EIN są co najmniej o 95% mniej szkodliwe. Ale od tego czasu pojawiły się setki kolejnych prac, które badają zarówno liquidy, aerozol, jak też ich oddziaływanie na organizm człowieka. Nic więc dziwnego, że ta sama instytucja (przypominam – rządowa, a nie prywatna) zleciła zespołowi niezależnych ekspertów przygotowanie kolejnego raportu na ten temat. (PDF w jęz. angielskim). Raport jest bardzo  obszerny, ponad 240 stron (poprzedni liczył 110). W kilkunastu rozdziałach omówiono wszelkie możliwe kwestie – począwszy od polityki i zagadnień prawnych, przez statystyki, aż do spraw związanych z zatruciami i eksplozjami EIN. Ostatni, krótki rozdział poświęcono tzw. nowatorskim produktom, czyli heat-not-burn Muszę przyznać, że jestem pod dużym wrażeniem ogromu pracy włożonej w tę publikację. Każdy, kto ma choćby minimalne pojęcie o publikacjach naukowych, doceni objętość bibliografii: ponad 400 pozycji! Zaiste, imponujące. Co ważne – autorzy nie mają tzw. konfliktu interesów – żaden z nich nie był ani nie jest w żaden sposób związany z Big Tobacco czy producentami/dystrybutorami EIN.
Ale do rzeczy – jakie są najważniejsze wnioski? Raport w zasadzie potwierdza te wcześniejsze, z 2015 roku, przy czym omawiane są też najnowsze wyniki. Ciekawe są dane statystyczne: każdego roku EIN przyczyniają się do co najmniej 20 tysięcy sukcesów w rzucaniu palenia. Wejście na rynek brytyjski EIN powoduje już znaczący spadek liczby osób palących tytoń, który przez poprzednie kilkanaście lat spadał bardzo powoli. Z drugiej strony – propaganda w mediach sprawiła, że wielu palaczy uznaje, że EIN są tak samo szkodliwe jak papierosy konwencjonalne. To jest smutne pokłosie głupich artykułów – i dotyczy też na pewno Polski. Nadal 90% ludzi uważa, że to nikotyna jest czarnym charakterem. W tym raporcie nie stwierdzono występowania tzw. efektu furtki – inaczej niż z omawianym niedawno raporcie amerykańskim. Autorzy stwierdzają też, że można nadal podtrzymać opinię, że EIN są w 95% mniej szkodliwe niż palenie tytoniu.
Co bardzo ważne – twórcy raportu zalecają zapoznanie się z nim, albo choćby z wnioskami, palaczom tytoniu, ale przede wszystkim pracownikom służby zdrowia. A teraz można tylko westchnąć: raport naciska, aby EIN były dostępne w szpitalnych sklepach oferujących inne środki wspomagające rzucanie palenia (gumy, plastry itp). Ludzie – wyobrażacie to sobie u nas? E-fajek w sklepie szpitalnym i miły lekarz służący radą i pomocą?
Zachęcam wszystkich zainteresowanych do sięgnięcia wprost do raportu. Ministerstwo zdrowia zapewne nawet na stronę tytułową nie spojrzy, bo oni wiedzą lepiej. Mnie jednak cieszy, że coś takiego pojawiło się w Europie. To jest takie minimalne światełko w tunelu.

Ceterum censeo Directiva Tobaccorum delendam esse!
(A poza tym uważam, że Dyrektywa Tytoniowa winna być zniszczona!)

 
8 Komentarzy

Opublikował/a w dniu 8 lutego 2018 w ogólne

 

Tagi: , , ,

8 responses to “WAŻNE! Najnowszy raport Public Health England

 1. zubik66

  8 lutego 2018 at 12:42

  Dziękujemy Panie Mirku za trzymanie ręki „na pulsie”.
  Smutne to, że w GB można dbać o zdrowie obywateli, przeznaczać na to środki. W Naszym grajdole …. bezinteresowna jest tylko ludzka zawiść i wszechobecny lobbing (czytaj korupcja) BIG Tabaco i BIG Pharmy. To, że potem na leczenie palacza analogów trzeba wydać o wiele większe pieniądze nikogo nie obchodzi. Ehhh

   
 2. nessip

  8 lutego 2018 at 20:50

  żeby jeszcze nasi ustawodawcy mieli trochę bardziej otwarte umysły zamiast kieszeni….ale to dobrze, że takie publikacjie powstają… miejmy nadzieję na prawdziwie dobre zmiany…Dziękujemy Stary Chemiku, że oświecasz ciemnotę.

   
 3. fryc

  9 lutego 2018 at 08:47

  sprzedaję ep we wsi już ponad 5 lat.oprócz tego obserwuję zachowania.niestety pozytywów brak.zdarzały się przypadki jednostkowe całkowitego rzucenia dzięki ep.jest jakiś procent co został tylko przy ep,są hybrydy, niestety znaczna większość wybrała papierosy.
  o tym artykule nikt nigdy nie będzie słyszał i czytał.będą natomiast słyszeć o szkodliwości.
  oczywiście sprzedając ep łamię ustawę wypowiadając się na tematy ep.bo zgodnie z ustawą mam milczeć.

   
 4. Dariusz

  9 lutego 2018 at 15:00

  Dziekuje bardzo za info i pdf!

   
 5. pbrqsl

  13 lutego 2018 at 20:09

  Link do PDFa niestety nie działa, „page not found”.

   
  • StaryChemik

   14 lutego 2018 at 09:42

   @pbrqsl: faktycznie, zmienili adres raportu. Uaktualniłem, powinno działać.

    

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

 
%d blogerów lubi to: